Jump to content

Par dzīvi Latvijā, par šo forumu, un kaut ko no tā..... .


alusbundza
 Share

Recommended Posts

laikamTak
pirms 5 stundām , snukurins teica:

,labāki ir štrumi bet nu vairāk par pusi joprojām trūkst.

piemēram?

Link to comment
Share on other sites

Nuu, krievu laikos arī bija dažādi, diezgan atšķirīgi periodi, visādu ierobežojumu jau bija daudz, bet nereti tos mīkstināja  izpildes vājā kontrole, kaut gan uzraudzības orgānu netrūka....Rezumējot; laba lieta bija jaunība, rūdijums un stimuls vienmēr risināt problēmu ar ļoti ierobežotu līdzekļu klāstu.

Taču meistaram izgatavot kādu tehnisku ierīci, perfekti funkcionējušu un glītā, estētiskā izskatā bija praktiski neiespējami, jo nebija no kā un ar ko...Vēlējies, piemēram kaut vai ierīkot smuki, droši, ārējo elektroinstalāciju, ja tev pieejams, un tad vēl deficīts, ciets  Al kabelis, sūda melnas, trauslas nozarkārbas, slēdži utml., pat izolenta deficīts... Un tā visur....Labi, ja vēl strādāji kādā ''Komutatorā'', kur nosperšanai, kā jau armijas r-ā, bija laba bāze...

Toties tagad, lai ko labu, perfektu, orģinālu, izgatavotu, vienīgais ierobežojums ir tikai paša stulbums un slinkums...

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 11 stundām , Gestapo teica:

Pārtikas sastāvs bija labāks! 

Jā? Es labi atceros "zilos" kartupeļus, jo slāpekļa saturošos minerālmēslus bēra uz nebēdu. Zilas vistas veikalos un kā runāja desas ar žurku gaļu - lielās gaļas maļamās mašīnas it kā neviens nemazgāja, pa nakti tur salīda žurkas, no rīta slēdzot mašīnu iekšā tās tika samaltas! Nezinu, cik tas atbilda patiesībai, bet tāda basņa bija! Lai nu kā - sanitāro normu pārtikas rūpniecībā var teikt ka nebija! 

Un domā ka pesticīdu nebija un tie netika lietoti? ;) 

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

pirms 11 stundām , Gestapo teica:

Pārtikas sastāvs bija labāks! 

 

Šitais man izsauc sašutumu, nu tādu nopietnu un dziļi personīgu, jo atceros no TĀ laika ko nozīme bads un kā tas ir kad maza bērna ēdienkarte sastāv no ceptiem sīpoliem un vistas pirkstu/pleznu buljona, jo raugi, nezinu cik tagad saņem uz rokas teiksim pilna laika žurnālists avīzē, bet tolaik no nožēlojamiem 90 rubļiem 60 bija jāatdod auklei par pieskatīšanu un no pārējā jāapmaksā istabiņa komunalajā dzīvoklī bez siltā ūdens un kanalizācijas, transporta biļetes uz darbu, kaut kas ko uzvilkt  utt. Pāri paikai palika vien tam kas maksā kapeikas vai vispār nemaksā neko, gaļa vislētākās vistiņas stilbiņ veidā labi ja reizi mēnesī un tādas jautrības kā vitamīnu trūkuma izsaukti iekaisumi un bieža slimošana ar visparastākajām infekcijas slimībām. Kopš tā laika sīpolus neēdu principā.

 

Ta OK, aizmirstam šo konkrēto. Kā bija pavasarī, visi ēda jau pirmos zaļumus, bij jagaida mēnesis kamēr drusku cena nokrīt lai var bērnam reizi 2 dienās nopirkt pa vienam gurķītim vitamīniem. Par to ka ķirši, zemenes, redīsiņi utt.  tika pirkti vien sezonas vidū kad cena nokritās. Ka mandarīnu varēja uzēst 1-2x gadā kad tas bija iekļauts darbavietas dāvanu paciņā. Lasis, ko tagat katru otro dienu lieku uz brokastu maizes, dārgie draugi, bija pieejams stacijas bufetē kā zakuska dzerājiem pie šņabja par cenu ar ko varēja 2 nedēļas paēst - to dabuju pagaršot vien pēc neatkarības atgūšanas. Trešās dienas atsildītā zupa bij ikdiena skolas gados un lielākais gardums bija plāna vārītas gaļas šķēlīte uz maizes 1-2 reizes nedēļā. Ta pļe, stacijas bomži ēd mūsdienās kavalitatīvāku partiku, tik iepakojuma estētika pieklibo. Gribas atsaukt atmiņā "kvalitatīvo" padumjo ēdināšanu as it is - brauciet uz Baltkrieviju meklējiet kādu strādnieku stolovuju vtoroj kategorii vai pansionātu un uz priekšu - viss stingri pēc kalorijam, pilnīgi bez garšas un lai paēstu nepieciešamas apēst 2-3 porcijas. Sastāvs apmēram šāds - 200 gramu kartupeļu biezputras, vai citas piedevas, 50-75 gramu gaļas, 30 gramu dārzeņu, 5 grami zaļumu + piena zupa ar konservētiem dārzeņiem, ēdamkarote rosola un glāze varītas līdz 5% koncentrācijai atšķaidītas sulas dzēriena.

 

 

Labots - abi
  • Patīk 4
Link to comment
Share on other sites

Laikā, kad mazgājoties DDT skatījās uz pāris km attālumā notiekošu atomsprādzienu viss bija tīrs.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 37 minūtēm , Ronalds teica:

Lai nu kā - sanitāro normu pārtikas rūpniecībā var teikt ka nebija! 

Vispār jau, lai tā apgalvotu, bija arī tajā laikā jāstrādā pārtikas rūpniecībā...Bija jau arī vēl plašā padomija un tur gan gāja visādies...Taču tādu masveida saindēšanās gadījumu ar pārtiku, kā šodienas raškā, nebija...

Labots - jacobs
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Lai gan mani vecāki laukos dzīvoja arī trūcīgi, tomēr pārtiku kādu tajos laikos ēdu, es šodien bieži vien nevaru atļauties nopirkt. Desas gatavoja mājās un vistas ēda mājās audzētas. Pārsvarā tie bija jaunie gailēni, jo vistas turēja olu ražošanai. Pārsvarā cūkgaļa un pa retam aitas gaļa un kāds bullēns. Vēlākos gados atceros, ka cilvēki veikalā pirka maizi un ar to baroja cūkas, jo lopbarību nopirkt nevarēja, ja nu vienīgi kāds strādāja ferma, tad varēja nozagt. Es zilos kartupeļus neatceros. Nevaru iedomāties arī, ka tad tik daudz kolhozos izmantoja minerālmēslus.

Link to comment
Share on other sites

Tā nebūs korekti salīdzināt - cik tad procentuāli tais un šajos laikos dzīvoja laukos/pilsētā. Neviens jau neliedz lauciniekiem arī tagad uzspļaut uz algota darba veikšanu un audzēt mājās cūkas, vistas, trušus utt. tik vai tagad daudzi ir gatavi nolaisties līdz tādam "bomžu" līmenim, lai kā toreiz, katrā vietā kur vien iespējams izvērstu piemājas saimniecību pilnā apmērā, celtos 5 no rīta lai lopus pabarotu, pēcāk uz darbu un tad atpakaļ pie lopiem u.c. lauku darbiem, tāda verga dzīve tik 3 cūku, 15 vistu un 20 trušu dēļ.

 

Zilos kartupeļus atceros, vēl brīnījos kāpēc puse kartupeļa ir jāsviež ārā pie cūku barības, jo tik tās to indi drīkst ēst :)

Labots - abi
  • Patīk 2
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Ā atcerējos, bija vēl masveida ābolu audzēšana pie šosejas un turpat vēl visādu zāļu tēju lasīšana ar pēcāku nodošanu aptiekā kur visiem bij uzspļaut uz smagajiem metāliem un citu šņagu. Kad tirgū tirgoju pašaudzētus dārzeņus, bij obligātā pārbaude uz nitrātiem - diezgan bieži vajadzēja "sarunāt", jo neies tak sviest ārā visu ražu.

Labots - abi
Link to comment
Share on other sites

Mans novērojums ir tāds, ka par krievu laikiem pozitīvi vai nostaļģiski izsakās tikai sliņķi vai bezpredeļņiki - viņiem nekādu dzīves vajadzību nebija, tas, ko dabūja, bija labi, galvenais tik, ka varēja luni dzīt un neko nedarīt - pietika līdz rūpnīcai/traktoram aizrāpot, un turpināt dzert.

 

A mūsdienās, prikoļi - kapitālisms, un nesanāk vairs pirst dīvānā un par to naudu dabūt. Dzīvokļus vairs nedāvina tkai par to, ka izdevās izspiest dvīņus un  dabūt darbu vietējā zavodā. Mūsdienās vajag smadzenes kustināt, mēģināt dzīvē izsisties, domāt un darīt - un tas tādām aborta atliekām kā Šņukurs nav skaidrs - viņa neattīstītajām smadzenēm nav saprotams, kā tas var būt, kad nedod neko par velti, liek standartiem pakļauties un cīnīties par savu vietu zem saules.

Labots - Artanis
Link to comment
Share on other sites

Zilos kartupeļus un mandarīnus reizi gadā labi atceros. Man nebij tik traki arēšanu, bijām 3 bērni ģimenē, bet paēduši visi bijā. Lai savilktu galus kopā, fāters vēl 2 vietās piestrādāja - glaunajos Rīgas krogos skaņas aparatūru remontēja, dabūja gan oficiāli muteri formēt, jo viņa bij sekretāre - mašīnrakstītāja, a viņš RRR Izm nodaļas vadītājs un čins neļāva oficiāli pirstrādāt citur. Bij jau arī foršas atmiņas, bet tas vairāk ar bērnības bezrūpību saistīts. Nu nav man nekādas nostaļģijas. Pilnīgi. 

Link to comment
Share on other sites

Pat piemājas siltumnīcām bija noteikts laukums kuru nedrīkstēja pārsniegt, tāpat kā mājam. 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , snukurins teica:

atklāti tā neviens neteica bet vienkārši nedarīja vai darīja to ko domā

Nu, nu. Personīgi zinu gadījumu, kad iestādē, kur ar bosa ziņu tika veikti darbi arī bez birokrātiskām procedūrām, kāds neapmierinātais darbinieks aizbrauca uz Maskavu, attiecīgā ministrijā uzmeta uz galda partijas biedra karti ar tekstu - ja tas (boss, arī partijnieks) turpina atrasties savā amatā, tad viņš no partijas izstājas. Lieki teikt, ka partijā viņš palika.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 7 minūtēm , snukurins teica:

.PVD tak tevi ,,noraks,

Ne mazums savulaik rekonstruējam mazākus piena pārstrādes uzņēmumus un nereti iemesls bija PVD prasības.Varu pateikt visas tās bija izpildāmas un neviens ādu par acīm nost nemauca. Jums, puiši, nevienam vien, piemīt īpašība, plaši d irst par lietām ar ko pats nemaz nav tā dziļāk saskāries...

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , snukurins teica:

Cūkas baroja uz urrā,govis bija vismaz četras

Kurā leiputrijā tu dzīvoji ? Divas cūkas un viena govs un teļš līdz gadam. Viss. Vistas gan, cik sētā ietilpst un cik vanagi un lapsas neaiznes. Nu ja kāds cūkkopis kolhoza fermā pa kluso pāris savus rukšus audzēja, tā cita lieta. Nevajag muldēt, ko nezini.

Labots - raiviic
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Varbūt, jaunāki puiši runā par laiku, kad padomija jau sprāga nost...?Bet, piemēram 60-tie, bija bargi laiki, skaitītāji pa kūtīm staigāja...

Link to comment
Share on other sites

Nez, mēs arī toreiz dzīvojām ne pārāk turīgi. Bet vecmutere, pārvākusies no laukiem uz Jūrmalu, savā 1200m² pleķī visu bija sastādījusi līdz mājas slieksnim. Audzējām arī vistas pašpatēriņam, vienubrīd arī trušus. Skārnī pirkām mencu par kapeikām, ar heku barojām kaķus. Zivis toreiz Jūrmalā bija pa kapeikām. Kaimiņi, izsūtītie buržuji, savos 1200m² pleķos sabūvēja siltumnīcas un visu audzēja 3 stāvos. Kā toreiz bija pierasts, izaudzēto dzina uz Ļeņingradu, u.t.t. Par viena gada sapelnīto tie buržuji varēja atļauties nopirkt gan žiguli, gan jafeli, gan meitai lepnas kāzas sarīkot. BET! Neviens no mums tos laikus atpakaļ vairs negrib!

Link to comment
Share on other sites

Pirms 7 minūtēm , snukurins teica:

nevienam neatmaksājas taisīt remontu

Nu ja nespēj savest ražotni kaut cik cienījamā līmenī, lai sūdi pa pienu nepeld, tad atliek tikai bankrotēt. Kāds pārsteigums.

 

Pirms 7 minūtēm , snukurins teica:

Var izbraukt cauri pus Latvijai un neko jēdzīgu ceļmalā nesastapt.

Nahuj man braukt pa pus latviju kaut ko meklēt ceļmalās, ja es varu aiziet uz veikalu un nopirkt visu, kas ienāk prātā? :D Pajolis.

Link to comment
Share on other sites

Pēc taviem komentāriem var saprast, ka tur, kur dzīvo Šņukuriņš (nu un vēl tai vietai uz riņķi) ir viena vienīga bēdu leja.

  • Patīk 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , snukurins teica:

govis bija vismaz četras

Manai radiniecei, kolhoza galvenajai veterinārārstei, gan bija tikai viena personīgā govs. Tāpat kā visiem apkārtnes kaimiņiem. Par kādām Potjomkina šādžām tu te turpini gvelzt?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , snukurins teica:

Pa lielam jau latviešiem neko nevajag

Nē, daunīti, tikai tev neko nevajag - mums pārējiem ir labi atalgoti darbi, uzņēmumi, auto, kas desmit gadus no vietas nesaņem teh.apskatē 2-niekus, un mēs varam atļauties aiziet uz normālu veikalu. Tikai tu tāds viens Eiropas apvainots un visiem vienaldzīgs bomzis kaut kādā nekurienes vidū, kuram viss ir slikti, bet patiesībā sirds sāp skatoties, kā visi dzīvē laužas uz priekšu, kamēr tev atliek tikai ar nostaļģiju skatīties uz krievu laikiem, kad tādiem idiotiem kā tev kaut kas atleca na haļavu. :D

  • Patīk 2
  • Atbalstu 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , snukurins teica:

mazas gan tev tās prasības.

...saka idiots, kas gaužas par to, ka Eiropas savienības normas paredz lai piena ražotnē dezinfekcijas tiktu veiktas un desās žurku nebūtu. :D Eh, tu, klauns tāds.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , drunk_lizard teica:

un sjopriideejaa administraacija ir tiesji taa pat krievu pakaljlaizjas, ja nebano sjo meeslu!!!

Ne gluži. Viņš kā galma āksts te esot, lai publiku uzkurina.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 9 minūtēm , drunk_lizard teica:

nolaadeetais kremljabots!

Varbūt tad tāpēc tā konspirācija - neizpaužot brīnumciema atrašanās vietu...

Link to comment
Share on other sites

Hmmm.....  

 

Thinking+emoji+except+its+in+an+indian+s

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
pirms 7 stundām , abi teica:

jo atceros no TĀ laika ko nozīme bads

pilsētniekiem varbūt, bet laukos nekā netrūka (toreiz puika biju), cūkgaļa bija vienmēr, jo senči turēja  - pirka no kolhoza 4 sivēnus un izaudzēja savām vajadzībām, gurķi, tomāti, salāti arī tika izaudzēti , sencis, gadā nošāva ap 6 mežacūkām, + vēl kādu stirnu, (viņš bija malumednieks), rudenī, kad laši nāca upē, arī sencis saķēra 5 - 6 gab., 

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 3 minūtēm , drunk_lizard teica:

ja mezjsargs un zivjuinspektors piebaroti

kāpēc šie jāpiebaro?, ja šie paši bija lielākie maliķi ....., un sencis nebija šiška, bet kohoza traktorists, pie tam viens no labākajiem ...., 

 

un tos sivēnus pirka pa 2-viem, divus pavasarī, 2 rudenī, baroja ar kartupeļiem, maizi, un nedaudz miltus, ko varēja  fermā par polšiem dabūt

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

alusbundza

nedabūja, jo reizēm arī šnabi lietoja ...., un tad kolhoza direktoru lamāja, par to ka nemāk darbus organizēt ....

Link to comment
Share on other sites

Lai nu kā, atceros "tajos laikos" kādi nobaroti tie cūķi bija. Vārīja cūča gaļiņu, tur speķis vairāki ceņķi, un bija garšīgs... man garšoja, arī mans onka to ēda. Bet, jā, ņemšanās bija ne pa jokām... Atceros vēl kā tagad, ka onka uz nedēļu noziedēja un vienkārši ar izkapti pļāva sienu pāris gotiņām, kuras šiem bija. Traķi, lai šo nopļautu, vienk. nevarēja dabūt, ja nebija piķis lai tiem samaksātu... Tā nu mēs tur arī grābām sienu, ar zirgu vezumos vedām mājās... man patika uz vezuma sēdēt augšā un grožu raustīt :)  Nujā, vēl liels kartupeļu lauks(atceros, ka tur arī ar kolorado vabolēm ņemšanās bija, slīcinājām tās petrolejā), kā arī biešu lauks...

Bet, cūkgaļa bija cita 100%. Cik esmu interesējies - mums LV vairs nav tādas cūku sugas, kurām tas speķis tā "augtu"... hvz kāpēc, bet nu tā man teica, vienkārši citas sugas...

 

P.S. Onka vienk., cik sapratu, neshēmoja, visu darīja godīgi... bija tāds... pats visu ar saviem spēkiem. Kaut arī gan jau varēja...

Link to comment
Share on other sites

Jebkuru normālu ruksi var nobarot, nu nerunāsim par mangalitām. Tēma ir par nobarošanas laiku, tagadējās fermas bliež ~2.3 paaudzes gadā, pajautā vecajiem, cik agrāk ilgi ruksi nobaroja ;) 

Link to comment
Share on other sites

Vēlreiz rezumē - krievu laikos kaut cik labi bija tikai tad, ja bija gali, ja bija iespējas kaut kur kaut ko nopizģīt. Ja tā laika "labumu" vērtē pēc tā, cik daudz adrenalīna ieguvi, tikai lai dabūtu galdā cūkgaļu vai dažus būvmateriālus priekš tipveida vasarnīcas, tad, jā - krievu laiki bija labāki. :) Bet, ziniet, man kaut kā labāk patīk iespēja pelnīt un pirkt/būvēt/taisīt ko gribu, nemeklējot desmit paziņas, kam uzlikt polšu, lai no radio rūpnīcas man nozog kasti kondensatoru, vai lai no stroikas nozog dažus jebkādu izmēru logus. Un ka stūra mājā mūsdienās vizīti var nopelnīt tikai ar ievērojama līmeņa mahinācijām, nevis par to, ka uz kaimiņu ne tā paskatījies, vai izgāji Jāņu dienā ar prievīti karoga krāsās...

 

Es saprotu dažu cilvēku izjusto šarmu un nostaļģiju par "tiem laikiem", bet es domāju, ka jebkurš adekvāts cilvēks (es nerunāju par prātā vājo okupantu atlieku šņukuru) piekritīs, ka mūsdienās ir stipri labāk, kā krievu laikos - jā, ir vairāk jākustina galva un pakaļa, lai izsistos, bet tiklīdz kā sāc darboties, iespējas ir nesalīdzināmi plašākas, kā tas bija agrāk.

Labots - Artanis
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , rubb teica:

Cik esmu interesējies - mums LV vairs nav tādas cūku sugas, kurām tas speķis tā "augtu"...

Padomju laikā veikalā cūkgaļu jau faktiski nemaz nevarēja nopirkt - viens speķis tur tik bija...

Link to comment
Share on other sites

Nu hvz, ja barotu tikai ar putukrējumu, moš pa pusgadu līdz 150 varētu uzraut :D
Latvijas baltā bija? 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 36 minūtēm , drunk_lizard teica:

kur saals?

...tajā, ka Šņukuram vajag uzmaukt cilpu. Pareizā atbilde?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Snukurs - tak pašlaik tā kā domas dalās... Jā, piekrītu, te pēdējos rakstos ir tik daudz sviesta, ka prasītos, lai šis atpūšas... bet kaut kā nav kvōrums par šo lietu...

Link to comment
Share on other sites

Nu taisnības labad jāatzīst ka Šnukurs šeit vismaz 30% gadījumu dabū nagaņai pilnīgi ne par ko. Tie kas uzklūp vienkārši nav izlasījuši, vai vēl nav paguvuši izlasīt attiecīgos rakstus kurus viņš daļēji citē. Šams neizplūst paskaidrojumos kāpēc ir tie "itkā" tēmas pārlēcieni, taču, ja ir uzmanīgi lasīta aktuālā prese, tad doma un pāreja ir pilnīgi skaidra. Slinkums meklēt piemēru bet tepat vien šajā pavedienā te apmēram vakar sabrauca virsū par pārlekšanu uz kaut ko saistībā ar lidostu - nu, bija nra.lv tā brīža raksts ar attiecīgo saistību, tas pats bij par tehnisko apskati - tika daļēji citēts nra atbilstošā raksta domu gājiens. Man radās iespaids ak Šņukurs regulāri lasa nra un tautas balss, bet neapmierinātie apmierinās ar delfi vai vecākām ziņām.

 

Tas man atgādina darba interviju kaut kur ap 9-10 no rīta ar Sesku, šis paskatās CV un pajoko par kaut ko tā rīta avīzē, es i bolīt acis, jo kaut arī rakstīts ka aktīvi sekoju presei, bet tieši intervijas rītā bij stress ar sapucēšanos un avīze  palika uz brokastgalda neatvērta. Bij kauns pa visu ģīmi un saņēmu negaidītu piedāvājumu citā sfērā, ko arī daļēji pieņēmu.

Labots - abi
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

  • Racer locked this tēmaa
  • Zin... unlocked this tēmaa
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...