Jump to content

Matemātika piektdienai


vvv
 Share

Recommended Posts

Tas «CAS kalkulators» bāzēts uz šo CAS. Kā saprotu, ar to arī var darboties iztiekot bez kalkulatora.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 30 minūtēm , AndrisBB teica:

Internetā

Vari iedot linku? Es tikai kkādu betu ātrumā atrodu. Man viņu nevajag kā ēst lai es ieguldītu efortu viņa meklēšanā, bet ja būtu klik un klak un ir, paņemtu :)

Link to comment
Share on other sites

Pirms 15 minūtēm , 138 teica:

Es tikai kkādu betu ātrumā atrodu.

Beta, laikam, tik vien ir priekš Linux, pagaidām.


Kalkulatoru pieminēja rubb, viņš uzrakstīja «jebkurš kalkulators pateiks nē». Izrādījās, ka ir kalkulatori, kas «nesaka nē». Tāpēc te tie kalkulatori panesās.

Link to comment
Share on other sites

@vvv


ZB jau šis ipb gluks.

Īsumā. Vai tiešām arī Tu nezini to kāpēc dalīšana ar nulli nav ok? Tas tak pieņemts, aksioma, tā ir. Sen jau...

Link to comment
Share on other sites

Jā, kas interesanti, darbā par šo reizēm aprunajos ar matemātiku pasniedzosajiem, vai kādiem no teorētiskās fizikas - domas ka to pierādīt dalas, bet, ja, dalīt nedrīkst, jo tad ir neprognozējams rezultāts...

Link to comment
Share on other sites

marrtins

Dalīt ar 0 nedrīkst tas tiešām ir aksioma vai tomēr slēdziens/secinājums? :dntknw:

Link to comment
Share on other sites

Pēc būtības pieņemts kā fakts. Visur to saka, gan pamatizglītības gan augstākās izglītības līmeņos.

Link to comment
Share on other sites

Dalīšana ar nulli nav OK, jo tas izsauc daudz nejēdzību. Ja būtu «atļauts» dalīt ar nulli, tad ne pārāk viltīgu darbību rezultātā varētu pierādīt, ka 2 = 4, 1 = 100 utt.

Piemēram:

0 × 2 = 0

0 × 4 = 0

Viss pareizi? Absolūti pareizi.

Tagad abiem vienādojumiem abas puses izdalām ar nulli (pieņemot, ka ar nulli dalīt drīkst):

(0/0) × 2 = (0/0)

(0/0) × 4 = (0/0)

Vienādojumu labās puses vienādas, vai ne, tad varam vienādojumu kreisās puses uzrakstīt šādi:

(0/0) × 2 = (0/0) × 4

Noīsinām vienādos reizinātājus:

2 = 4


Piemēru atradu internetā. Pašam smadzeņu nepietiek, lai izdomātu. Varbūt biedri padalīsies ar pašu izdomātiem piemēriem, kad sanāk nejēdzības, ja atļauj dalīt ar nulli.

Link to comment
Share on other sites

marrtins
Pirms 12 minūtēm , rubb teica:

Visur to saka

Vairāk gan interesē strikti matemātiskā interpretācija. Man šķiet, ka tas fakts nekvalificējas kā aksioma, bet izriet kā secinājums. Bet neesmu pārliecināts, tāpēc jautāju - varbūt tu (kāds cits) zin precīzi.

 

Link to comment
Share on other sites

Jā. Uzrakstiji būtību! Beidzot... :)

Bet tā ir... Nulle nav ne skaitlis  ne cipars... Bezgalība vispār... Tur jau tik jāiet dziļi...

Jā, kas mani pārsteidza, fiz un mat profesori, dažādas teorijas...


1 minute ago, marrtins said:

Vairāk gan interesē strikti matemātiskā interpretācija. Man šķiet, ka tas fakts nekvalificējas kā aksioma, bet izriet kā secinājums. Bet neesmu pārliecināts, tāpēc jautāju - varbūt tu (kāds cits) zin precīzi.

 

Aksioma arī ir - interpretācija. Tā ka pats redzi :)

@vvv visu pateica.

Link to comment
Share on other sites

Ar nulli dalīt nedrīkst - tas ir tas, kas parastam cilvēkam vajadzīgs. Tā ir OK, dzīvē tas darbojas. Gan jau matemātiķiem ir teorijas, kurās notiek dalīšana ar nulli. Atcerēsimies par kvadrātsakni no negatīva skaitļa, visi saprot, ka kvadrātsakni no negatīva skaitļa nevar izvilkt. Cik tur gadsimtus atpakaļ matemātiķi dadomājās līdz kvadrātsaknes vilkšanai no negatīva skaitļa, izgudroja kompleksos skaitļus, ieviesa i (vienāds ar kvadrātsakni no mīnus viens), tagad kompleksos skaitļus diezgan lieto, elektriķi savos aprēķinos ar kompleksiem skaitļiem darbojas.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Tātad, mēs neliksim šeit risinājumus Eiklīda ģeometrijā?. ... Hmmm laikam arī nav.... Kaut kādas man radās tikai  3 dimensiju lietas..

Protams, jautājums, vai vajag ko sarežģītāk, ja jau pa dalīšanu ar nulli nesaprot...

Labots - rubb
Link to comment
Share on other sites

marrtins
Pirms 2 minūtēm , vvv teica:

Atcerēsimies par kvadrātsakni no negatīva skaitļa, visi saprot, ka kvadrātsakni no negatīva skaitļa nevar izvilkt.

Principā papildus reāliem skaitļiem, ieviesa reālo skaitļu plakni (divdimensiju reālie skaitļi). Īsti nepatīk frāze imaginārā daļa - atceros videnē nevarēju izprast, kas tad tur ir tas "iedomātais". Parasti reālie skaitļi ir tikpat iedomāti/izdomāti :D 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shadow118 said:

Windows kalkulatoram laikam sāpīga tēma :D

image.png.e21a66050690030e4bf3b734ed6c531a.png

Viss ok, darbojas kā nākas.


2 minutes ago, marrtins said:

Principā papildus reāliem skaitļiem, ieviesa reālo skaitļu plakni (divdimensiju reālie skaitļi). Īsti nepatīk frāze imaginārā daļa - atceros videnē nevarēju izprast, kas tad tur ir tas "iedomātais". Parasti reālie skaitļi ir tikpat iedomāti/izdomāti :D 

 

Imagināro skaitļu kopa? Hmmm....

Reālie vai tomēr naturālie skaitļi?

Link to comment
Share on other sites

marrtins
Pirms 9 minūtēm , rubb teica:

Reālie vai tomēr naturālie skaitļi?

Reālie. Piemēram, 1.(3) + 1.(4)i. Kāpēc ne?


Pirms 20 minūtēm , vvv teica:

Cik tur gadsimtus atpakaļ matemātiķi dadomājās

Cik tur miljons gadu atpakaļ negatīvie skaitļi arī nebija atklāti - nebija vajadzības. Nāca vajadzība - nāca atklājumi.

Starp citu - matemātiku izgudro vai atklāj? Jūsu domas? :grin: Pa lielam, man šķiet, ka tomēr atklāj. Varbūt kādi abstraktie principi ir tīri "izgudroti", bet vai tas tā tiešām ir par to gan man vēl nav noformulējies viedoklis.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , marrtins teica:

Starp citu - matemātiku izgudro vai atklāj?

Izmurgo. :D

Matemātikas atklājumi, laikam, parasti iet dažus gadsimtus pa priekšu to nepieciešamībai.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Klau, tak Eiklīda matene, nav 3d.... Par ko vēl prasi?

Link to comment
Share on other sites

Jā, kad es tur balstījies pagājušajā nedēļā - 16 dimensiju figņa. Matemātika tā kā darbojas. Es šo nesapratu īsti... Bet, ja, ir kas saprot. Zinu, kā programmēšanā pofig cik dimensiju... Bet šis nav tas....

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , rubb teica:

16 dimensiju figņa. Matemātika tā kā darbojas. Es šo nesapratu īsti... Bet, ja, ir kas saprot. Zinu, kā programmēšanā pofig cik dimensiju

Dimensijas nav tikai priekš telpas izmēriem (garums, platums, augstums). Un ne visas parādības iekļaujas trijās dimensijās. Piemēri var būt da jebkādi, kad nepieciešamas daudz dimensijas.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, rubb teica:

Pēc būtības pieņemts kā fakts. Visur to saka, gan pamatizglītības gan augstākās izglītības līmeņos.

The extended complex numbers are useful in complex analysis because they allow for division by zero in some circumstances, (..)

Kam lai tagad tic…

 

Pirms 52 minūtēm , rubb teica:

Bet tā ir... Nulle nav ne skaitlis  ne cipars...

Man gan šķita, ka nulle ir gan skaitlis, gan cipars. Vari definēt, kas ir skaitlis un kas ir cipars? Citādi rodas jautājums, kā uzrakstīt kaut vai skaitli "10" - kas ir tas "1" un kas - "0".

 

Pirms 27 minūtēm , marrtins teica:

Starp citu - matemātiku izgudro vai atklāj? Jūsu domas? 

IMHO "atklāj", tāpat kā jebkuru citu zinātni.

Link to comment
Share on other sites

marrtins
Pirms 20 minūtēm , vvv teica:

Matemātikas atklājumi, laikam, parasti iet dažus gadsimtus pa priekšu to nepieciešamībai.

Nu praktiskajai lietošanai ļoti ticams. Bet biju domājis par jaunu "rīku" nepieciešamību arī pašā matemātikā.

Link to comment
Share on other sites

laikamTak
1 stundu atpakaļ, vvv teica:

Dalīšana ar nulli nav OK, jo tas izsauc daudz nejēdzību

piekrītu. iedomājies, ja man uz x purniem būtu jāsadala polša saturs, kura polšā vispāri nav. kas par nejēdzību sāktos!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

marrtins

Tu jau te tagad taisies nulli dalīt ar čomiem, nevis dalīt ar nulli - pilnu polšu likvidēt tā lai nekas pāri nepaliek :D 

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , laikamTak teica:

kas par nejēdzību sāktos!

Tu nepareizo piemēru rādi. Tur ir 0 jādala ar x, to drīkst darīt. Nejēdzība būtu, ja polšs ir, bet nav neviena, kas dzer, tad sanāk ar nulli dalīt, un tajā brīdī ir vienalga, cik daudz polšā, 0,5, 0,7, litrs, 100 litri...

Link to comment
Share on other sites

laikamTak
Pirms 4 minūtēm , vvv teica:

polšs ir, bet nav neviena, kas dzer

un te, lūk, sākas nianses. kurš ta dzers, ja nav ko dzert? polšs ta ir, bet tukšs!

Link to comment
Share on other sites

marrtins

Dzērāji ir (dalītājs), bet nav ko dzert (dalāmais) - vajag pasmelt no kannas.

Dzērāji nav, bet ir ko dzert - vot problēma.

Dzērājs matemātiķis teiktu: problēma ir arī ja nav dzērāju un arī nav dzeramā un, iespējams, nodzertos vienatnē domājot par šo jautājumu.

 

Labots - marrtins
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , laikamTak teica:

un te, lūk, sākas nianses. kurš ta dzers, ja nav ko dzert? polšs ta ir, bet tukšs!

Jāpiekrīt. Liela nejēdzība. Nav neviena, kas dzer, polšs tukšs. Sanāk 0/0=undef.


Pirms 3 minūtēm , marrtins teica:

iespējams, nodzertos vienatnē domājot par šo jautājumu.

Vai izgudrotu jaunu matemātikas teoriju. :D

Link to comment
Share on other sites

laikamTak
Pirms 3 minūtēm , vvv teica:

jaunu matemātikas teoriju

iespējams, @rubb ar to šobrīd ir aizņemts

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Par bezgalību interesanti.

Droši vien, kāds no jums šo jau ir lasījis.

Vienkāršs jautājums. Kāda ir summa, ja saskaita visus naturālus skaitļus? Uzraksta rindā 1 + 2 + 3 + 4 + 5... tā līdz bezgalībai … + ∞. Kāda ir šim visam summa? Loģiski - bezgalība. Vai ne?

Pats trakākais, ka matemātiķi ir izrēķinājuši to summu, tā tiek lietota fizikā, viss darbojas... Tie, kuri par šo nav iepriekš lasījuši, būs pārsteigti. Atbilde ir: - 1/12 (mīnus viena divpadsmitā). Pavisam traki! Kā var sanākt negatīvs! Kā var sanākt mazs daļskaitlis, ja saskaitām tikai veselus skaitļus, turklāt lielākus un lielākus.

Par šo video:

Spoiler

 

 

Link to comment
Share on other sites

marrtins
Just now, vvv teica:

Atbilde ir: - 1/12 (mīnus viena divpadsmitā)

Tajā paša kanālā ir arī debunk video :) 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 9 minūtēm , marrtins teica:

Tajā paša kanālā ir arī debunk video

Nezinu vai no tā paša kanāla bija tas, ko skatījos, jā, bija atmaskojums. Te jāsaka biedra @Ronalds vārdiem - «spēlītes ar bezgalību», kaut ko tādu Ronalds uzrakstīja saistībā ar ko līdzīgu šajā tēmā.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , vvv teica:

Tu nepareizo piemēru rādi. Tur ir 0 jādala ar x, to drīkst darīt. Nejēdzība būtu, ja polšs ir, bet nav neviena, kas dzer, tad sanāk ar nulli dalīt, un tajā brīdī ir vienalga, cik daudz polšā, 0,5, 0,7, litrs, 100 litri...

Man kaut kas līdzīgs mājās - ledusskapī ir Valmiermuižas vai kāds tur alus, bet nav, uz ko dalīt. Faktiski sanāk to alu dalīt ar nulli. Rezultāts - pat ļoti loģisks, viens alus, kurš lieki aizņem vietu ledusskapī.

Labots - binary
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Klau... Nu ja runājam par tēmu kuru es pabakstiju, tad varbūt pieturamies tās? Jeb boot IR domāts TIKAI sviesta dzīšanai?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 17 minūtēm , rubb teica:

par tēmu kuru es pabakstiju

Man ir feina grāmata Pauls Glendinings «Matemātika īsumā», nopirku dažus gadus atpakaļ grāmatnīcā ar atlaidi. Nav tur nekāda matemātiskā gudrība, bet interesanti palasīt, daudzi fakti, kuri parastās matemātikas rokasgrāmatās nav. Vieglā valodā.

Ieskenēju atvērumu par nulli.

0.thumb.jpg.8e0f366a4c19172875129405225947b8.jpg


Nulle pati par sevi ir izdomājums, pieņēmums.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

marrtins
Pirms 22 minūtēm , vvv teica:

Nulle pati par sevi ir izdomājums, pieņēmums.

Tikpat labi viens (1) arī ir izdomājums :dntknw: Man ir 1 aliņš. Pēc 2 min 0 aliņu.

 

Tikko ienāca prātā, ka datubāzēs ir nulle kā skaitlis, vērtība un tad ir NULL kā nedefinēts stāvoklis.

Link to comment
Share on other sites

Esmu kādreiz domājis, kāpēc decimālā sistēma aizgāja. Tur parasti stāsts par cilvēka desmit pirkstiem un to, ka uz pirkstiem var skaitīt. Neizdevīga sistēma, 10 dalās tikai ar 2 un 5. Vienu trešdaļu no desmit dabūt grūti. Ja būtu sistēma ar bāzi 12, dalītos ar 2, ar 3, ar 4, ar 6. Decimālā sistēma arī pieņēmums, ar kuru nākas sadzīvot. :)

Link to comment
Share on other sites

Tieši tā, sistēma balstīta uz skaitāmkociņiem, kuri visi vienmēr līdzi. 

Protams ir dzimtas, kam visiem ie 12 pirksti, bet tā kā pārsvarā visiem 10 pirksti, tad kā bāzi pieņēma 10.

 

Tikai nesaprotu, kāpēc ir 12h un mērvienība ducis ( 12 )

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...