Jump to content

Ko tehnoloģiju progress jums ir atņēmis un nedod neko vietā?


midix
 Share

Recommended Posts

AndrisBB
(labots)
Pirms 8 minūtēm , binary teica:

Tā poga, kas "pie mums" ir pa kreisi no 1,

Tā poga (LV izkārtojumā) dod ', nevis `

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

M@R$$
Pirms 11 minūtēm , vvv teica:

Binary, es lietoju ŪGJRMV izkārtojumu. QWERTY esmu aizmirsis pilnībā.

Katrs sarežģī sev dzīvi kā māk, un kā var... 

 

 

  • Patīk 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 3 minūtēm , M@R$$ teica:

Katrs sarežģī sev dzīvi kā māk, un kā var...

Ir otrādi. Man tas bija dzīves uzlabojums. :D

Žēl man jūs visus, jo mokāties savā qwerty

Link to comment
Share on other sites

Zin...
Pirms 28 minūtēm , M@R$$ teica:

kā māk, un kā var... 

Ja tu vēl redzēt viņa simbolus uz klavas....

Link to comment
Share on other sites

binary
Pirms 22 minūtēm , vvv teica:

Žēl man jūs visus, jo mokāties savā qwerty

Ar qwerty var drukāt ātrāk un vieglāk nekā tev sanāk izmocīties ar to ŪGJRMV… :)

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Stasss
Pirms 2 minūtēm , binary teica:

Ar qwerty var drukāt ātrāk un vieglāk nekā tev sanāk izmocīties ar to ŪGJRMV… :)

Kāpēc tāds apgalvojums? Ja cilvēks ir apguvis citu klaviatūras standartu, un viņam tā liekas ērtāk, tad kāpēc lai tā būtu?

 

Tas līdzīgi kā starp ābolu un Androidu. Palieto ābolu, un ar to otru vairs liekas ka rakstīt nemāki, kā arī otrādi. Dažs labs vēl krāmē Gboard uz āboļiem virsū.

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
Pirms 10 minūtēm , Stasss teica:

Kāpēc tāds apgalvojums?

Tāpēc, ka qerty ir universāls. Iemācies drukāt qwerty ar visiem 10 pirkstiem un tu vari visu - drukāt angliski, latviski vai kirilicā. Universāls izkārtojums.

Link to comment
Share on other sites

binary
Pirms 8 minūtēm , Stasss teica:

Kāpēc tāds apgalvojums?

Tāpēc, ka  "mēs visi mokāmies ar qwerty" ;)

Bet vispār tam ir sena vēsture. Vari palasīt to "Es drukāju ātrāk par tevi..." topiku, varbūt tad neuztversi manus un @vvv komentārus tik burtiski.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

midix
pirms 16 stundām , binary teica:

Tiešām no tā rockbox mājaslapā esošā saraksta nav neviens ar fiziskām pogām?

 Diemžēl jaunā stāvoklī veikalos nav nopērkams neviens no Rockbox  stabilo ierīču sarakstā esošiem, izņemot dārgus un lielus audiofīlu pleijerus, kam jaunākie modeļi jau ir ar sensoru pogām, un FM radio arī nav iekļauts. :( 

 

Tur tas sarežģījums, ka Rockbox var uzlikt tikai uz ierīces ar daudzmaz pilnvērtīgu ARM-līdzīgu procesoru, bet normālie ražotāji sāka pēkšņi taupīt un pēdējos pleijeru modeļos likt eksotiskus un vājus procesorus. Nav brīnums, jo juta, ka mp3 pleijeri ir atmirstoša nozare, tāpēc to uzturēt bija jēga tikai ķeksīša pēc.

 

Kopumā progress ir laba lieta. Taču nepatīkami, ka tā vārdā jāatsakās no ierastām ērtībām. Ideāli vajadzētu būt tā, ka tehnoloģijas pielāgojas cilvēkiem, nevis otrādi. Saka, ka slinkums virza progresu - daudz tehnikas izgudrots, lai vajadzētu mazāk lieku kustību. Nu lūk, esmu slinks - negribu ziemā vilkt savu pleijeri ārā no kabatas un vilkt nost cimdus :D  Bet vēl jāpaciešas, līdz izgudros vienkāršu brain-computer interface, kas beidzot spēs aizstāt fiziskas pogas vēl ērtākā veidā.

Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 12 minūtēm , Stasss teica:

Kāpēc tāds apgalvojums?

Pavisam vienkārši. Katrs burts uz klaviatūras, nav jālieto mēmais taustiņš.

Tas galvenais. Vēl jau arī ka izkārtojums pielāgots latviešu tekstiem, biežāk valodā sastopamie burti ērtākās vietās.

Pirms 2 minūtēm , HIGH-Zen teica:

Tāpēc, ka qerty ir universāls.

Neko nesaku, tādā ziņā, jā. Vienmēr būs sadrukāts uz tastatūru taustiņiem. Ja vajag ko universālu. Es tikai un vienīgi par tekstiem latviešu valodā, ja tie jādrukā daudz un pārsvarā, tad.

 

Pirms 5 minūtēm , HIGH-Zen teica:

Iemācies drukāt qwerty ar visiem 10 pirkstiem un tu vari visu - drukāt angliski, latviski vai kirilicā.

Ar 10 pirkstiem māku sen. Tas atsevišķs stāsts. Un arī varu drukāt angliski. Kirilicā nav vajadzības drukāt, ja būtu tāda vajadzība, iemācītos arī pareizo krievu valodas klaviatūras izkārtojumu, nevis lietotu qwerty

Link to comment
Share on other sites

binary
Pirms 3 minūtēm , vvv teica:

Ar 10 pirkstiem māku sen.

Sasodīts… Es joprojām tik ar deviņiem rakstu 😐 

Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 26 minūtēm , binary teica:

nekā tev sanāk izmocīties ar to ŪGJRMV…

Izmocīšanās periodam gāju cauri, par to tēma forumā bija, visi interesenti varēja lasīt... Tagad, nu jau var teikt, daudzus gadus baudu.

QWERTY pratu ļoti labi, pieļauju, ka daudz labāk kā lielākā daļa šejienes biedru. Biju iemācījies rakstīt pareizi, ar visiem pirkstiem, ievērojot katram pirkstam paredzētos taustiņus, neskatoties un klaviatūru. Tā ka es varu salīdzināt. Atšķirībā no jums.

Pirms 3 minūtēm , binary teica:

Sasodīts… Es joprojām tik ar deviņiem rakstu

Nemānies. Uz numpada nulli spied ar labās rokas īkšķi, space spied ar kreisās rokas īkšķi. Šo tu pats uzrakstīji. Atceros. :)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

raiviic
Pirms 7 minūtēm , HIGH-Zen teica:

drukāt angliski, latviski vai kirilicā

Ko, ko???  Kāds sakars ЙЧУКЕН ar QWERTY?  Jā, zinu, ka eksistē varisnts kur burti atbilsts, bet tā kā krieviski ko jāraksta labi ja reizi gadā (un tagad varbūt vispār nevajadzēs), bet rakstīt ar ЙЧУКЕН izkārtojumu - tur jau pat skatoties uz klavieri katru burtu minūti jāmeklē.

  

Link to comment
Share on other sites

versatile
Pirms 18 minūtēm , vvv teica:

iemācītos arī pareizo krievu valodas klaviatūras izkārtojumu, nevis lietotu qwerty

krieviem nemaz nav qwerty, jo viņu valodā nav puse šo burtu, sāksim ar to :D

Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 3 minūtēm , versatile teica:

krieviem nemaz nav qwerty

Var teikt, ka ir. Oficiālais nosaukums krievu mnemoniskā. Krievu burtiem jašerti. Visi sapasīgie burti tāpat kā uz qwerty, daži tik jāiemācās q ir «ja», w ir «š», y ir cietais i

Link to comment
Share on other sites

Racer
Pirms 7 minūtēm , versatile teica:

krieviem nemaz nav qwerty

Nosacīti ir caur translit.ru - es tā izmantoju. :) 

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

versatile

Arī kādreiz lietoju translit.ru, bet tagad var arī to virzienu ar telefonu uzdrukāt.

Un vispār, kādreiz, kad sanāca darba vajadzībām daudz rus lietot, principiāli rakstīju translitā.

Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 2 minūtēm , Racer teica:

es tā izmantoju.

Arī es to izmantoju, tajās pavisam retajās reizēs, kad kaut kas krievu burtiem jāuzraksta. Tagad tas ir translit.net

Nav vairs translit.ru

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
1 stundu atpakaļ, Stasss teica:

Kāpēc tāds apgalvojums?

QWERTY jau arī angliski nav tas optimālākais izkārtojums. Colemak un Dvorak ir viss optimālākie un rezultējas ātrākā rakstīšanā.

Vienkārši QWERTY jau bij populārs, pirms kautkāda nopietna izpēte tika vaikta.

Vai ŪGJRMV ir optimālākais latviski?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

versatile
Pirms 2 minūtēm , AndrisBB teica:

Vienkārši QWERTY jau bij populārs, pirms kautkāda nopietna izpēte tika vaikta.

Nē, izpēte bija veikta, bija atrasts optimālāks, bet rakstāmmašīnās ķīlēja nost, ātri drukājot - viens burts nebija vēl aizgājis savā vietā, kad jau nākamais lidoja. Tad nu nācās iebremzēt datu ievades operatorus citām metodēm.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

VebKamera
Pirms 14 minūtēm , versatile teica:

Nē, izpēte bija veikta, bija atrasts optimālāks, bet rakstāmmašīnās ķīlēja nost, ātri drukājot - viens burts nebija vēl aizgājis savā vietā, kad jau nākamais lidoja. Tad nu nācās iebremzēt datu ievades operatorus citām metodēm.

 

Izrāvi vārdus no mutes. Daudzi šejienieši nezina, ka faktiski qwerty tika izstrādāts, lai drukāšanu PALĒNINĀTU.

Un uz datoriem vienkārši aizgāja kā populārākais izkārtojums.

 

Kaut kas līdzīgs auto braukšanai pa kreiso pusi un kāpšanai uz zirga :)

Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 12 minūtēm , AndrisBB teica:

Colemak un Dvorak ir viss optimālākie un rezultējas ātrākā rakstīšanā.

Vai sanāk ātrāk? Pasaules čempionātā ātrrakstīšanā, starp citu, mūsu foruma biedrs Binary arī bija starp dalībniekiem, starp uzvarētājiem gandrīz visi rakstīja ar qwerty, bija arī Colemak un Dvorak rakstītāji, bet priekšrocības ātrumā nepierādīja.

Galvenais ieguvums no optimalizētu izkārtojumu lietošanas, kā es saprotu, ir mazāks nogurums, ne visi pirksti ir vienādi, tad nu «spēcīgākiem» pirkstiem valodā biežāk sastopamos burtus, arī vienmērīgs slogojums visiem pirkstiem, piemēram, lai rakstot pēc iespējas negadītos situācijas, kad kāds vārds jādrukā ar ar vienu pirkstu...

Link to comment
Share on other sites

e = d

Tos 3 burtus, kurus retu reizi vajag kirilicā, tak pilnīgi vienalga ar kādu izkārtojumu drukāt.

  • Patīk 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 7 minūtēm , vvv teica:

bija arī Colemak un Dvorak rakstītāji, bet priekšrocības ātrumā nepierādīja.

Nav jau teikts ka Dvorak rakstītāji nebūtu lēnāki ar QWERTY un ka QWERTY rakstītāji neuzlabotu rezultātus uz Colemark.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 21 minūtēm , AndrisBB teica:

Vai ŪGJRMV ir optimālākais latviski?

No savas pieredzes varu teikt, ka latviešu valodai daudz optimālāks par qwerty.

Nav vienīgais izkārtojums latviešu valodai, ir latviešiem pašiem savs Kolemans vai Dvorāks, kurš izstrādājis modernizēto izkārtojumu latviešu valodai. Valdis Vītoliņš, šeit var palasīt. Dabā pat tādas klaviatūras bija (nezinu, varbūt joprojām var nopirkt) Tajā modernizētajā latviešu izkārtojumā piedomāts arī par ērtāku latīņu valodas burtu, kuri nav latviešu valodā, sasniedzamību, parastajā latviešu valodas izkārtojumā tas nav. Es pats pētīju šo izkārtojumu, pirms mesties mācīties ūgjrmv, tomēr kā savu neizvēlējos.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 4 minūtēm , vvv teica:

nezinu, varbūt joprojām var nopirkt

Var tak nopirkt klaviatūras, kurām var pārkārtot taustiņus kā vien vēlies.

Link to comment
Share on other sites

vvv

Ja pietiekoši labi iemācies rakstīt ar klaviatūru, burti uz taustiņiem vispār nav vajadzīgi. Es pats vairāk kā desmit gadus rakstu uz tādas klaviatūras, to iemācīties var ļoti ātri, tik sāc un pēc dažām stundām jau rakstīsi.

Link to comment
Share on other sites

raivix95
(labots)
pirms 6 stundām , Raimonds1 teica:

Nupat Aizliegtajā paņēmienā par eksaktajiem skolotājiem. https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/320905/aizliegtais-panemiens-kur-pazud-jaunie-pedagogi

 

Ja dzīvo mazpilsētā, neesi precēts, bērnu nav, esi iemācījies darbu uz mājām nestiept un nealksti pēc luksusa, tad var jau tīri feini dzīvot arī no skolotāja algas un darbs neriebsies. ;) 

Labots - raivix95
Link to comment
Share on other sites

Zin...

Par tēmu....

Cik daudzi būtu gatavi maksāt 12000€ par 55" TV, kas rāda visu pareizi, nav paredzēts, ka nosprāgst pēc garantijas laikā, nav plastmasas gabals un plastalīna ģīmji

 

https://www.flandersscientific.com/XM552U/

Link to comment
Share on other sites

binary
pirms 4 stundām , VebKamera teica:

Daudzi šejienieši nezina, ka faktiski qwerty tika izstrādāts, lai drukāšanu PALĒNINĀTU.

Daudzi šejienieši nezina, ka tā ir kārtējā pilsētas leģenda.

 

pirms 5 stundām , versatile teica:

Nē, izpēte bija veikta, bija atrasts optimālāks, bet rakstāmmašīnās ķīlēja nost, ātri drukājot - viens burts nebija vēl aizgājis savā vietā, kad jau nākamais lidoja. Tad nu nācās iebremzēt datu ievades operatorus citām metodēm.

Ja vajag izvairīties no tā, ka kaut kas ieķīlē, tad nav obligāti kaut ko jāiebremzē.

 

Iedomājies 40 puslokā saliktus āmurus, ar kuriem jātrāpa pa vienu un to pašu naglu. Ja sitīsi ar ātrumu "5 āmuri sekundē", tad daudz lielāka iespējamība tiem āmuriem savā starpā sasisties būs tad, ja biežāk lietojamie āmuri būs viens otram blakus. Atliek pamainīt āmuru izvietojumu, un tev tie paši biežāk lietojamie āmuri vairs nebūs viens otram blakus. Vari turpināt dauzīt naglu ar ātrumu "5 āmuri sekundē" un pat vēl ātrāk, bet iespējamība tiem āmuriem savā starpā sasisties jau ir krietni mazāka.

 

Leģendas ir vairākas. Diezgan nesen pāris japāņu (Koichi Yasuoka, Motoko Yasuoka) esot papētījuši qwerty vēsturi un nonākuši pie secinājuma, ka tam layoutam neesot nekāda sakara ar rakstāmmašīnu uzbūvi. Esot kā reiz taisīts tāds, lai pirmajiem lietotājiem/testētājiem būtu ērtāk lietot. Un nevajag domāt, ka viņi pārrakstīja Šekspīru vai rakstīja boot angliskajā versijā garus komentārus ikdienišķā sarunvalodā ;)

 

pirms 5 stundām , AndrisBB teica:

Colemak un Dvorak ir viss optimālākie un rezultējas ātrākā rakstīšanā.

Nu par Dvorak arī klīstot leģendas…

 

Kāda leģenda vēsta, ka Dvoraks ar saviem biedriem esot izpētījis, ka viņa layoutu esot vieglāk apgūt nekā qwerty. Tāpat tā leģenda vēsta, ka tai pētījumā piedalījās dažāda vecuma un intelektuālo spēju studenti, arī testēšana bija dažāda. Nu ar domu, ka pētījums veikts tā, lai qwerty nu nekādi nespētu pārspēt dvorak layoutu. Iedosi mērkaķim qwerty, cilvēkam dvroak, tak loģiski, ka dvoraku cilvēkam būs vieglāk iemācīties nekā qwerty mērkaķim.

 

Ja tai leģendā ir kaut kripata taisnības, tad grozies kā gribi, bet rodas iespaids, ka Dvoraka mērķis bija gūt uzmanību, nevis radīt ērtāku, ātrāku, "veselīgāku" layoutu.

 

Ja es tagad sāktu mācīties dvorak, vai es pēc mēneša varētu ar to dvorak layoutu rakstīt ātrāk nekā ar qwerty? Jā, ar gandrīz 100% pārliecību varu apgalvot, ka varētu.

Ja es to pašu laiku veltītu treniņiem nevis ar dvorak, bet ar qwerty layoutu, vai es varētu rakstīt ātrāk ar to pašu qwerty? Protams, varētu.

  • Patīk 4
Link to comment
Share on other sites

vvv
Pirms 40 minūtēm , binary teica:

Nu par Dvorak arī klīstot leģendas

Nezinu par Dvoraka vai Kolemana metodēm izgudrojot ērtāku izkārtojumu, Valdis Vītoliņš sava izkārtojuma veidošanu aprakstījis, interesanti palasīt.

Link to comment
Share on other sites

binary

Un beigās tāpat izrādās, ka vismazāk piepūlas un visātrāk raksta tie, kas izmanto stenogrāfiskās mašīnas vai kaut kādu CharaChorder :D

Link to comment
Share on other sites

vvv

Stenogrāfiskās mašīnas iemācīties grūtāk kā drukāt uz datorklaviatūras.

Link to comment
Share on other sites

Zin...

Tie kas pajautā, lai chatgpt uzraksta viņu vietā 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

raiviic

Nu ar normālu alfabētu klavierēm vairāk vai mazāk skaidrs, BET - ķīniešiem, japāņiem un kam tur vēl "tajā galā" taču “Lielā ķīniešu-japāņu vārdnīca” (大漢和辭典 Dai Kan-Wa jiten), satur 49 880 atsevišķu rakstu zīmju šķirkļus.  Kā, pie velna, tie raksta, jo uz viņu klavieres zīmju stipri mazāk, kaut uz katra taustiņa vairākas?

chinese-chinese-english-non-transparent-keyboard-stickers.jpg.8290fb7a0ffed3b97b5fece1b5d755fb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zin...

Simplified Chinese palīdz 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...