Jump to content

Parunāsim par vēja un saules satacijām, to ietekmi uz energosistēmu.


Dundurs
 Share

Recommended Posts

Labrīt. Tad jau viss ok, ja visur 32A. Invertors vajadzīgajā fāzē dod vajadzīgos A, tie izskrien cauri sadalei uz patērētāju - kur problēma?

puse LV bez elektrības? Nu nezinu. Ir bijis jā te nav, aizbrauc uz Jelgavu tur viss ok. Un parasti ~ 2 h laikā atjaunojas un parasti pa dienu. Vakarā? 1x laikam iededzām sveces. Forši - kaut kas savādāks kā ierasts. Bet tas arī tik uz studu vai max 2. Bet var jau but citur ir ilgāki, biežāki tie atslēgumi. 

Labots - dzincha
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Ko tad neuzliec kautkādu Litija aķi? To nevar tanī valsts atbalstā iekļaut?

Mazliet mazāk uz paneļiem, tā lai kādam LG aķim sanāk, nav jau viņi nemaz tik dārgi, ja ņem vērā kopējās sistēmas izmaksas.

Pirms 3 minūtēm , binary teica:

Lietas būtību jau tas nemaina - ja gribas ēst, tad gribas ēst šeit un tagad, nevis picērijā pēc pusotras stundas.

 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , binary teica:

Ziemā? Un/vai vētras laikā? Tiešām?

Gaļu , šasliku neesi cepis ziemā ? Gaidi tik vasaru? 🙂 Man kad sagribas tad es cepu, po ziema vai vasara

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dzincha teica:

Labrīt. Tad jau viss ok, ja visur 32A. Invertors vajadzīgajā fāzē dod vajadzīgos A, tie izskrien cauri sadalei uz patērētāju - kur problēma?

Labrīt. ST noteikumi nosaka, ka starp invertoru un kopējo tīklu jābūt 16A drošinātājam, vēlams ar B līkni.

 

Pirms 1 minūtes , dzincha teica:

Bet var jau but citur ir ilgāki, biežāki tie atslēgumi. 

Manā pusē (pierīgā) šogad uz 5h, pagājušgad uz 6h, ja neskaita mazos atslēgumus.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , AndrisBB teica:

Ko tad neuzliec kautkādu Litija aķi? To nevar tanī valsts atbalstā iekļaut?

Mazliet mazāk uz paneļiem, tā lai kādam LG aķim sanāk.

Nu vispār jā, svinu es te minēju priekš "lētā UPS" varianta, bet sev beigās nolēmu likt litiju. Svinam strāvas mazākas, nevar tik ātri uzlādēt/izlādēt, turklāt aktīvas lietošanas laikā kalpo vien dažus gadus, tāpēc IMHO der vairāk kā UPS, nevis aktīvai lietošanai (t.i., pa dienu uzlādē, pa nakti izmanto).

 

Valsts atbalstam ir ierobežojums - max 70% no aparatūras, nepārsniedzot XXX EUR, kur XXX atkarīgs no sistēmas jaudas. Priekš 11.1 kWh tie ir max 4000 eur, mazākām sistēmām - mazāk.

Nezinu, kas tas "LG aķis" ir. Ja kaut kāds powerwall-veidīgais ar iebūvētu invertoru, tad uz tādiem nekāds atbalsts neattiecas.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 10 minūtēm , binary teica:

Kad "puse Latvijas" ir bez elektrība

Nezinu gan, bet dzīvojot savos laukos, šeit Alojas pusē, jau tuvu 45 gadus, bez elektrības negaidīti esmu palicis skaitītas reizes un ilgākais stundas desmit. Tieši tajā lielajā vētrā. Mana UPS sistēma( izmaksāja ~>700,-) un apkures 3t akumulators ļautu ''nenosalt'' arī nedēļu. Nerunājot nemaz par dublēto apkures sistēmu.

Bet iztērējot ''savā pensionāra amatniecībā'' 5000,- , es tos atsitu nesalīdzināmi ātrāk un vieglāk nekā tu savā visā energo-pasākumā, kuru tev vēl vajag īstenot. Un tad tikai pēc gadiem rezumēt rezultātus. Bet katram jau sava ''tā jebļa'' tuvāka. 😀

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , AndrisBB teica:

Cik tad tev kwh aķi vajag?

Kāpēc jautā?

Starp citu, paskatījos tās LG Chem cenas - nemaz nav interesanti.

Pirms 3 minūtēm , jacobs teica:

Bet katram jau sava ''tā jebļa'' tuvāka. 😀

Pie tā tad arī paliksim :)

 

Bet vispār tēma ir "par vēja un saules satacijām, to ietekmi uz energosistēmu."

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 7 minūtēm , binary teica:

Starp citu, paskatījos tās LG Chem cenas - nemaz nav interesanti.

Ir tak maliet lētākas alternatīvas un ir dārgākas.

 

Paņem vairākas 1kwh power bankas vai vienu 3.6kwh un problēma atrisināta. Ja nosēžās, tad paņem uz darbu līdz un pielādē (ja mājās nav elektrības) 😂 

Plus noder ja vasarā brauc kautkur zaļumos un var kemperī paņemt līdz, tusiņu pļavā uzrīkot vai vienkārši kādus darbus ar elektroinstrumentiem nekurienes vidū veikt.

 

https://uk.ecoflow.com/

 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , jacobs teica:

Nezinu gan, bet dzīvojot savos laukos, šeit Alojas pusē, jau tuvu 45 gadus, bez elektrības negaidīti esmu palicis skaitītas reizes un ilgākais stundas desmit

Alojā 110kV līnija, ja vēl netālu pa pļavām vidspriegums un blakus transformators, tad protams nebūs problēmu.
Mums pierīgā, ar papuvušu vidspriegumu 10km garumā pa mežiem, ilgu laiku pie mazākā pirdiena stundas divas - trīs bez strāvas, nereti pat 6 un ekstrēmākais vairāk kā 24h... Un te nav pāķi ar vienu privātmāju... tikai kad visu ieraka   zemē, tad atslēgumi praktiski pazuda.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 10 minūtēm , binary teica:

Pie tā tad arī paliksim :)

Mans draugs Ādažos arī stingri iekritis tajā paneļu azartā un tikai gulda un gulda tur, un ar to saistītās lietās, naudu iekšā.

Bet skaita uzreiz, jau katru dienu it kā tūlīt iegūtu peļņu.😉Es viņam pamācīju, ka tad jau vieglāk būtu vienā gadā izsēt pagalmā un dārzā kādus tūkstošus eiriku metāla monētās. Un tad zālāju pļaujot, dārzu apstrādājo un sniegu tīrot, atrodot tās monētas, skaitīt peļnu un priecāties.😀

Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , maize teica:

tikai kad visu ieraka   zemē, tad atslēgumi praktiski pazuda.

Manā ciemā arī elektrība zuda. Vienreiz pat trafo būda nodega. Bet kad 0.4kV gaisvadus nomainīja uz AMKA gadus ~20 atpakaļ, atslēgumi praktiski nav, vismaz ne no vēja. 80-tajos reiz lielā aukstumā pazuda elektrība uz dienām piecām. Klases biedra kaķis bija uzlīdis uz 110kV trafa. Patiesībā, skaidu ziņu nav, bet viņš vienīgais neatgriezās no frontes un uz trafa vāka bija dzīvnieka paliekas. Tākā toreiz visi tuvējie ciemi kurināja ar oglēm caurplūdes katlos, tad elektrības zudums uz siltumu privātmājās neatstāja ietekmi.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Nēnu…

2.10.2023. , 21:55, jacobs teica:

Bet skaita uzreiz, jau katru dienu it kā tūlīt iegūtu peļņu.😉

2.10.2023. , 14:15, binary teica:

Es uz peļņu neceru.

 

@jacobs, es šito visu neuztveru kā peļņas avotu. Ja vajag, varu +/- piemest kaut kādus ciparus un "sarēķināt atmaksāšanās periodu", bet nu kristāla bumbas nav, elektrības cenu prognozēt nevaru, ST izgājienus prognozēt nevaru, tāpat arī gaidāmās likumu izmaiņas turpmākajos gados nav zināmas.

 

Es uz to visu vairāk skatos kā uz ieguldījumu kaut kādā nebūt komfortā. Nu un ja nākotnē varēšu 8-9 mēnešus gadā nemaksāt par elektrību - arī forši, būs mazāk ikdienas izdevumu. Šobrīd varu atļauties to nodrošināt. Vai pēc 10 gadiem varēšu atļauties maksāt par elektrību - nav ne jausmas.

 

Tu tak arī varētu savu darbu darīt ar "parastiem" skrūvgriežiem. Visi citi var, tu arī varētu. Bet gribas tak tomēr to Wera, vai ne?

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Jājautā vēlreiz, tu dzīvo Latvijā vai kaut kur Tropisko ciklonu zonā? 

Brīnos kā vispār Latvijā kāds izdzīvo vētras laikā. Nomirst badā, nosalst un tā....

 

P.s 

Nedrīkst aizmirst par zemestrīcēm, ko tad darīsi? 

 

 

Protams, katram savi fetiši, bet šis jau robežojas ar kādu māniju.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 7 minūtēm , Zin... teica:

Protams, katram savi fetiši, bet šis jau robežojas ar kādu māniju.

Jā, jebkura vēlme pēc jebkāda līmeņa komforta ir fetišs, kas robežojas ar māniju. Ja gribas paēst restorānā, nevis pašam mājās kaut ko gatavot - arī tas ir fetišs/mānija (kas, starp citu, nevar ne atmaksāties, ne nest peļņu).

Link to comment
Share on other sites

Nē, es atbalstu saules paneļus, automatizāciju, pasīvās mājas un tā. Bet kaut kādā brīdī ieguvums vs izmaksas vairs neliekas kopā.

Lai X stundā tu varētu pagatavot karbonādi paralēli ejot dušā, esi gatavs izsviest ļoti daudzus tūkstošus. Pietam tā X stunda ir tikai pāris stundas gadā un gan jau neviens no bada nenomirst pa to laiku. 

Bet nu katram savs....

Link to comment
Share on other sites

Pirms 6 minūtēm , Zin... teica:

Bet kaut kādā brīdī ieguvums vs izmaksas vairs neliekas kopā.

Nu es te pirmīt kaut kādus skaitļus rakstīju - tādā pavisam primitīvā variantā 3-4 gadu laikā sistēma, kas elektrības pārrāvuma gadījumā nodrošina elektrības pieejamību mājsaimniecībā, sevi atpelna.

 

Nu OK, ja liek nevis svina, bet litija akumulatorus, tad par atpelnīšanu varbūt vairs nevar būt runas. Bet IMHO tas "fetišs" nav ne lielāks, ne diži dārgāks par restorānu apmeklēšanu vai mobilā telefona nomaiņu reizi gadā, nemaz nerunājot par regulāru auto nomaiņu.

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Pirms 15 minūtēm , jacobs teica:

Vienu es tev varu gan ieteikt. Pārāk nesarežģī visu savu mājas saimniecību. Jo arī pašas komforta un drošības sistēmas ir jāuztur, citreiz jāapkalpo un jāremontē. Man pašam, gan iespējas, gan varēšana, ļauj pašu velnu uzbūvēt. Taču es jau intensīvi piestrādāju pie visa vienkāršošana, sakārtošanas, lai arī kāds bez manis var vēlāk visu apsaimniekot. Gadi jau skrien nežēlīgi ātri.😒Un ne jau kāds cits ''politehnisks universālis'' man tūlīt aizstās? To laiki ir pagājuši...

 

Tas gan, visai smieklīgi kā cilvēki nedomā par uzturēšanu mājas. ne tikai elektrības jomā bet vispārejā apkopē un izsekošanā.

Savus auto tur regulāri dzen un servisiem, parbaudēm utt. bet māju uzceļ un tad līkais līdz brīdim ka kautkas jau izpuvis vai krīt/deg nost.

Link to comment
Share on other sites

(labots)
1 stundu atpakaļ, jacobs teica:

Nezinu gan, bet dzīvojot savos laukos, šeit Alojas pusē, jau tuvu 45 gadus, bez elektrības negaidīti esmu palicis skaitītas reizes un ilgākais stundas desmit. Tieši tajā lielajā vētrā. Mana UPS sistēma( izmaksāja ~>700,-) un apkures 3t akumulators ļautu ''nenosalt'' arī nedēļu. Nerunājot nemaz par dublēto apkures sistēmu.

Bet iztērējot ''savā pensionāra amatniecībā'' 5000,- , es tos atsitu nesalīdzināmi ātrāk un vieglāk nekā tu savā visā energo-pasākumā, kuru tev vēl vajag īstenot. Un tad tikai pēc gadiem rezumēt rezultātus. Bet katram jau sava ''tā jebļa'' tuvāka. 😀

Aloja no elektroapgāades viedokļa samērā pateicīga, jo tur atrodas samērā liels 110kV mezgls ar vairākām 110kV līnijām, līdz ar to iespēja palikt tur tumsā krasi samazinās. Vēl tādas vietas Vidzemē, neskaitot Rīgu ir Ieriķos, Gulbenē, Garkalnē, Salaspilī, Ķegumā, šķiet tas arī viss. Pārējās vietās pārsvarā apakšstacijas ar divām līnijām. Katrs var aplūkot karti: https://ast.lv/lv/transmission-network-info/parvades-tikls-un-apaksstacijas

Labots - Dundurs
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 12 minūtēm , Laxe teica:

Visai raksturīgi ir, ka cilvēki maz domā par savas mājas uzturēšanu. Ne tikai par tās inženiertīkliem, bet arī par vispārejo apsekošanu un apkopi.

Mēģināju uzrakstīt latviski tavu domu.😉

 

Tur gan jāskatās, kas vairāki apsaimnieko tās mājas, it sevišķi lauku pusē, mazpilsētās. Pensionāri ar mazu rocību. Bieži vīru rokas jau kapsētā. Un arī ja paši veči māk un spēj ar rokām, tad materiāli, teiksim jumta nomaiņa utml. arī maksā labi. Zinu arī ne vienu vien lielu māju uzrautu 90-to sākumā, kuru tu pat nepārdosi, jo neviens nevēļās kalpot tikai mājai. Man kaimiņos pat tādas ir. Laukos un ne tikai, ko es zinu arī pēc saviem daudzajiem klientiem Latvijā, vispār tehnisko speciālistu bads un sen jau. Dēļ pat sīkiem remontiem cilvēki brauc simts kilometrus un bieži labi vien ir, ka vietējais elektro utml. specs nav klāt ķēries. 😏

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

pirms 19 stundām , binary teica:

Labrīt. ST noteikumi nosaka, ka starp invertoru un kopējo tīklu jābūt 16A drošinātājam, vēlams ar B līkni.

Man ir b25 starp invertoru un sadali. 

Link to comment
Share on other sites

Un kas tev rakstīts elektriķa parakstītajā iestatījumu protokolā? 

Nezvai tur ir kas cits kā 16A.

Tas nozīmē - pie pārbaudes, var dabūt iekšās.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
11.09.2023. , 23:39, binary teica:

Nolēmu pamainīt paneļus uz NEG9R.28 (tā pati Trina, bet Vertex S+). Par kripatu dārgāki, bet skaitās "dual glass", laikam tā kā N-Type, lēnāka degradācija. Un par kripatu zemāks VOC ziemā - tā, ka perfekti iekļaujas invertera limitos.

 

Šodien pasūtīju, apmaksāju rēķinu… Un tad pamanīju lažu - pasūtītie ir NEG9.28, nevis NEG9R.28. Nu neko darīt, būs 120 celles, nevis 144, mazāks darba spriegums, mazāks Voc :D

Joptvai…

 

Šodien atbrauca džeki salikt paneļus uz jumta. Tā nejauši pamanīju, ka sliedei garums sanāk lielāks nekā plānoju. Izrādās, paneļi par kādiem 4cm platāki nekā norādīts specenē. Wtf…

 

Izrādās - rēķinā ta' norādīti NEG9.28, bet faktiski atsūtīti NEG9R.28 (kurus biju domājis, ka pasūtu) :D

 

Nu tad Voc pie 25°C ir nevis cerētie 43.4V, bet 50.9V. Turklāt uzstādītāji gribētu likt vienā virknē 12, otrā 15 - tā vienkāršāk… 15*50.9 jau ir 763.5V, ar "aukstuma koeficientu" 800V (invertora max) tiek sasniegti jau pie +5°C.

Link to comment
Share on other sites

Gan jau kā sarunā. Cik sapratu, tad par darba trūkumu nevarot sūdzēties.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

https://www.tvnet.lv/7923627/saeima-butiski-maina-principus-pec-kadiem-kopeja-tikla-vares-nodot-majsaimniecibu-sarazoto-elektroenergiju

Mājsaimniecības, kuras vēl tikai plāno uzstādīt, piemēram, saules paneļus elektroenerģijas ražošanai savam patēriņam, neto uzskaites sistēmai varēs pievienoties līdz 2024.gada 30.aprīlim, nevis līdz 2023.gada 31.decembrim, kā tas sākotnēji bija plānots.

Link to comment
Share on other sites

Bet vispār jāsameklē konkrētos grozījumus. Pēc medijos rakstītā sanāk, ka turpmāk arī neto uzskaites sistēmā skaitīs eur, nevis kWh. Ja tā, tad nav labi.

https://www.vestnesis.lv/ta/konstitucionalas-institucijas/saeima/likumi konkrētos grozījumus neatrodu… Pirms mēneša pieņemtajos nekā tāda nav.

Link to comment
Share on other sites

22.12.2023. , 09:03, binary teica:

turpmāk arī neto uzskaites sistēmā skaitīs eur, nevis kWh

Līdz 29 gadam būs pa vecam.

Link to comment
Share on other sites

Tā gribētos cerēt. Bet nu rakstā minētais mulsina:

Pieņemtās izmaiņas nosaka, ka turpmāk uzkrājums tiks veidots nevis kilovatstundās, bet eiro izteiksmē atbilstoši elektroenerģijas cenai konkrētajā brīdī tirgū. Likumā elektroenerģijas neto uzskaites sistēmas darbības periods jeb beigu termiņš noteikts līdz 2029.gada 28.februārim.

Atliek cerēt, ka vienkārši tizli uzrakstīts un pirmais teikums ir par neto norēķinu sistēmu, otrais - par neto uzskaites sistēmu, nevis abi teikumi par neto uzskaites sistēmu.

Link to comment
Share on other sites

Nez. Ilgi domāju par saules paneļiem. Pārdomāju. Man zemes SS jau 15 gadus. Pērn rēķins par novembri 400. Šogad uzliku jaunu pa 6000. Šajā novembrī rēķins 80. Pērn mājā 19 grādi. Tagad 23. Man fiksētais Enefit 0,13.

Māja 220 kvM.

Link to comment
Share on other sites

Pagājušonedēļ uzjautāju savam zobārstam, vai nav vēl paneļus uzlicis. Viņam (aizmirsu, jo cilvēku radurakstus nekad nevaru atcerēties) vai nu dēla sievastēvs vai meitas vīratēvs ir kaut kāds bijušais augsta ranga svedbankas darbinieks nu jau pelnītā pensijā. Zelta izpletnis esot bijis rakstāms tuvu pie 6 cipariem. Un vēl tagad viņu samērā bieži aicinot par finansu ekspertu visādos lielos projektos. Uz jautājumu, vai nelikšot savai nelielajai pilij mājai Mežaparkā paneļus esot atbildējis - neredzu absolūti nekādu jēgu, ne finansiālo ne kādu citu.

 

Kuš! 🤣 Vienkārši atstāstu. Šoreiz strīdēties netaisos 😉.

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Nu kā lai saka. To ka tas pasākums ir rentabls, ticēšu, kad kādam, kurš uzstādījis, pēc attiecīgajiem gadiem pasākums būs nostājies pa nullēm, un sācis dot atdevi.

Līdz tam tikai varu novēlēt - lai tā būtu. 🙂

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Man  jau arī liekas tas viss komiski. OK, ja no EU kaut kādu naudu var izdabūt ārā, kāpēc nē.

Savu lieko naudu (ja tāda būtu) es laikam investētu citos projektos...

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , M@R$$ teica:

Savu lieko naudu (ja tāda būtu) es laikam investētu citos projektos...

Jaunos mobilajos telefonos katram ģimenes loceklim ik pēc gada, jaunos televizoros ik pēc 2 gadiem, jaunos auto ik pēc 3 gadiem u.c. rentablos projektos ar garantētu atmaksāšanos.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , saf teica:

Nu loģiski, ja es peldētu naudā, nafig man kaut kādi paneļi... :D

 

Jā, kapeikas ieekonomēt. 
Ir galu galā prātīgākas lietas kur lielu piķi investēt un nopelnīt daudz vairāk 😄

Link to comment
Share on other sites

 

Pirms 20 minūtēm , Stasss teica:

To ka tas pasākums ir rentabls, ticēšu, kad kādam, kurš uzstādījis, pēc attiecīgajiem gadiem....

Man šobrīd atsisti 32% no investīcijas ( 2022 gadā siltumsuknis +paneļi)

  • Patīk 2
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...