Jump to content

Optimālākās antenas izvēle

Recommended Posts

ieleja

vai arī tādu, kas savienota ar frekvences kanāla izvēles kontroli un elektromehāniski maina garumu

• Replies 540
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Didzis

128

• Racer

80

• Uldzha

29

• MartiniB

17

Top Posters In This Topic

Popular Posts

#Māšuks - nu tas, ka tici Ziemassvētku vecītim un tam, ka tevi mammai atnesa stārķis ir normāi, bet šitādas muļķības gan te neposto..

Ar ko tad automatizēts mobilais monitorings atšķiras no melnā autiņa ar antenu uz jumta no filmas Septiņpadsmit pavasara mirkļi? Labi, pie automatizētā uztvērēja nesēž vācu vērmahta zaldāts un negroza

Salīdzināju 4 antenas samērā labos apstākļos (prakstiski tiešā redzamība). Saulkrasti, 39 km pa taisno no Zaķusalas TV torņa.   Antenas:   Triax DIGI 343 Iegādājama Argusā pa 32 ei

Posted Images

Racer

Nu tas ir tikai 1/4 antenas gadījumā un arī nosacīti, jo pretsvaru garums arī jāmaina, ja grib korekti.

Didzis

Nu jau jūs ''lielajā sportā'' iebraucāt. Uz FM taisīt pārskaņojamu antenu, nu tas jau perebors. Dipolu parasti taisa uz vidējo frekvenc, bet vairākelementu yagi vai nu jārēķna pēc datorprogramām, vai jāatkārto grāmatās dotie izmēri, bet vienkāršāk nopirkt gatavu. Man viena  antena  ir vēl no Polijas televīzijas skatīšanaš laikirm un paredzēta 5 kanālam. Tad nu arī bija doma taisīt vēlvienu diapazonam 100-108MHz, bet beigās nolēmu, ka tas pat man būs par traku. Interesantākās tāluztveramās stacijas parasti ir diapazona apakšējā galā un nav arī tā, ka piektā kanāla antena neņemtu aukšŗjās frekvences. Protams, kotekti būtu izmantot divas antenas.

Raimonds1

Varētu gadīties tā, ka no visām frekvencēm, ko var uztvert, kādas 2 vai 3 ir vājāk uztveramas tad nu tām uztaisa to īpašo antenu un pārslēdz.

Automātiskā pārslēgšanās uz veca resīvera arī ir atrisināma, dešifrē atsevišķu segmentu kombināciju no 7-segmentu indikatora un viss notiek. 

7segm.png

Edited by Raimonds1
Didzis
1 stundu atpakaļ, Raimonds1 teica:

Automātiskā pārslēgšanās uz veca resīvera arī ir atrisināma,

Protams var taisīt šķūningu un ''automātisko ātrumkārbu'' antenu pārslēgšanai , bet nav tas nopietni un nav arī vajadzīgs. Skatbi vīri lieto tikai manuālu pārslēgšanu. Galu galā, runa jau vispār par āra antenas štellēšnu uz jumta. 99% radioklausītāju tā ir neiespējamā misija, a jūs te štukojat par antenas platjoslīgumu un automaātisku pārslēgšanu. Maksimums ko radioklausītājs izdara, iesprauž resīveram pakaļā drātsgalu un tā jau skaitās kruta antena.

Racer
Pirms 1 minūtes , Didzis teica:

Skatbi vīri lieto tikai manuālu pārslēgšanu.

Ne gluži, ir komutatori ar koaksiālajiem relejiem, bet tie kas ir patiešām labi, bezjēgā dārgi maksā un ir vajadzīgi, ja tiek izmantoti profesionāli un ikdienā. Mājas vajadzībām noteikti piekrītu, ka pietiek ar manuālu pārslēgu.

Racer
2020.10.22. , 20:32, Didzis teica:

Nav pareizi pie dipola, bez simetrizējošā transformatora, slēgt klāt koaksiālo kabeli.

Kāpēc? Dipola pretestība ir variējama, mainot attālumu starp elementiem (cik tuvu sabīdi uz virsmas) tāpat kā 1/4 antenai ar pretsvaru leņķi. Es absolūti neapstrīdu Tavu kompetenci un pareizi Tu saki no teorijas puses, bet esmu licis arī vairākus dipolus sinfāzē kādreiz zemessargiem, ātrajiem utt., tā ir tikai salāgošanas nianse.. Lai nebūtu tukšas pļāpas - šogad pavasarī, kad bij pirmais Covid vilnis, Saulkrastu baznīcai bij iedota pagaidu atļauja un tur vietējais entuziasts bij uztaisījis vertikālo dipolu un baznīcas tornī ar iznesi uzlicis. Bij arī tjip trafs ar satīto kabeli utt. Tā kā pa vasaru dzīvoju Saulkrastos un personīgi pazīstu mācītāju (sakarīgs džeks arī Laicīgajā pasaulē :D ) , tad nu papētīju ko sadarījuši sportiskas intereses pēc. Rezonanse un SVK bij uz 85 MHz, viņiem iedotā bij ap 98, izravēju visu "trafu" ārā, pieliku pa taisno pie elementiem kabeli, apzāģēju elementus, lai būtu rezonansē un ar attālumu starp elementiem panācu 50 omus un SVK 1.1. Ar 7w raidītāju līdz manām darbībām bij dzirdams ~1-2 km stabili, max - 3 km, pēc tam - 3-4 km samērā stabili, 7km vietām. Nē nu skaidrs, ka ir jāsaprot ko dara, bet vienkārši gribēju teikt, ka dipols un trafs nav Dogma, ja saproti kā tas ir būvēts... ;) 

Edited by Racer
Didzis

Skaidrs, ka var sadzīt dipola viļņa pretestību ar kabeļa pretestību un raidītājs ''jutīsies apmierināts'' jo SWR būs labs. Tā dara daudzi radioamatieri, jo viņiem neinteresē antenas virziendarbība, ka tik raida gaisā un pofig ar ko un uz kurieni. Problēma ir tajā, ja antenas kabelis, bez simetrizācijas arī darbojas kā izstarotājs. Loģiski, ka baznīcā pofig kādā polarizācijā un uz kuriemi raida, Tas varbūt pat ir labāk. Cita lieta, kas notiks ja vienā mastā daudzas dažādu diapazonu antenas un kabeļi paralēli novilkti.Nevajag jau obligāti pie dipola likt simetrizējošo transformatoru, pietiek ar droselē satītu kabeli, vai uz tā uzbāzt ferrīta gredzenus, kuri neļauj augstfrekvences signālam no antenas nonākt uz kabeļa ekrāna. Labi gan jau te kāds teiks, bet mani neinteresē raidīšana,  vajag uztvert FM radio un viss darbojas kabeli piemetot pa taisno pie dipola. Nu nav vis tā. Uzstādam te pieminēto piecelementu Yagi antenu un piemēram klausamies vāju igauņu radiostaciju horizontālajā polarizācijā, bet kautkas traucē. Izrādās, ka verikalajā polarizācijā darbojas tuvāka jaudīga radiostacija un tās signālu uztver vertikālā antenas kabeļa ekkrāns. Ja visu uztaisa korekti, tad tādu traucējumu nav.

Racer
pirms 8 stundām , Didzis teica:

Problēma ir tajā, ja antenas kabelis, bez simetrizācijas arī darbojas kā izstarotājs.

Manis pieminētajā gadījumā nē. Ņemam teorētiskos pamatus priekšā, vai piekritīsi pa labam? :) 

P.S. Saprotu par ko tu runā - ir visādi matcheri un ar kabeļa garumu amatieri piedzen impedanci un SVK un attiecīgi kabelis vairs nestrādā normāli, bet ir vienkārša lieta - ja tiek panākts, ka antenai ir 50 omi izejā, tad mainot kabeļa garumu, SVK nemainās un dipolu var salāgot uz 50 omiem bez trafa.

Edited by Racer
Didzis
pirms 2 stundām , Racer teica:

ja tiek panākts, ka antenai ir 50 omi izejā, tad mainot kabeļa garumu, SVK nemainās un dipolu var salāgot uz 50 omiem bez trafa

Salāgot jau var, bet kabeļa zeķe ta paliek pa tiešo pieslēgta vieai dipola ūsai un kur tad ir tā robeža, kur tiek pārstāts raidīt vai uztvert radiosignālu? Es jau nesaku, ka tā darīt nevar, bet cik tur darba uzbāzt pie antenas kādu ferrīta rinķi, lai viss būtu korekti. Kā saka, ferrītu par daudz uz kabeļ nevar būt. Tai lietai pieeju bez kautkāda radioamatiru šķūnijga un visas antenas vienmēr pareizi strādā. Man pie mājas ir kādas četras radioamatieru īsviļņu antenas un amatieri brauc pat no Rīgas strādāt, jo viss korekti darbojas. Uz katrtu diapazonu sava antena,  antenas perfekti salāgotas un viens amatierie pat bija pārsteigts, kā tad strādāt bez antenas tunera. Nu jā, es neesmu  radioamatieris, bet  radiopirāts. lai gan radiostacija reģistrēta oficiāli.

Edited by Didzis
Racer
pirms 2 stundām , Didzis teica:

Salāgot jau var, bet kabeļa zeķe ta paliek pa tiešo pieslēgta vieai dipola ūsai un kur tad ir tā robeža, kur tiek pārstāts raidīt vai uztvert radiosignālu?

Nesapratu. 1/4 antenai pretestību mainām ar pretsvaru leņķi, dipolam - mainot atstatumu starp elementiem. Klasiski ir 73 omi, 50 var panākt bez simetrizējošās cilpas. Man kādreiz kolēģi ar vīpsnāja, bet pierādīju praksē uz 40, 150 un 400 MHz, uztaisot antenas. Speciāli griezu kabeli pa gabaliņam un mērījām. Tāds mazliet paradokss sanāk, bet tā var, pamēģini. ;) 

Didzis

Piedzīt antenas izejas pretestību nav problēma, to esmu darījis ar labiem panākumiem. Īpaši tagad, kad saradušies lēti vektoru analizatori. Tak problēma nav tajā, bet faktā, ka antenas kabeļa zeķe nav nekā atdalīta pa augstfrekvenci no viena dipola pleca. Tapēc jau liek vai nu transformatoru, vai tin kabeļa droseli, vai mauc virsū ferrītu.  

• Patīk 1
Racer

Didzi, Tev ir pilnīga taisnība un es arī neapstrīdu teorētiskos pamatus. Pateicu savu pieredzi. Zini, lai būtu korekti, es uztaisīšu mazu labori ar kolēģi (kurš ir tik pat dulls kā es  :D) - uztaisīšu divus dipolus uz 150 un 450 MHz. Abi tiks salāgoti 2 varianatos - ar simetrizējošo trafu (korektais variants) un pa taisno. Izmantošu 3m un 20m kabeli, nomērīšu salāgošanas parametrus, bet galvenais - nomērīšu abos variantos spriegumu uztvērēja ieejā no konstanta iztarojumu avota (raidītāja), jo tas jau ir tas kas mums no antenas ir vajadzīgs. Tad arī te ielikšu rezultātus un varēsim domāt tālāk. Līdzšinējā pieredze rāda, ka strādā arī mans kreisais variants, bet nu jāatzīst, ka šāda veida mērījumus neesmu veicis. Kad būs laiks un iedvesma izdarīšu. ;) 

Tajā pat laikā vienkarsa nagla veic funkciju.

Nu tak nav mūsdienās aktuāli salāgošanas.

Cilvēki ņem antenas ar pastiptinajiem. Un nezin elementāras lietas. Tas ir - vienkarshi nagla un skaties savu TV vai klausies radio.

Līdzīgi ir arī par skaņu.

• Kādas šausmas! 1
alusbundza
pirms 2 stundām , rubb teica:

Tas ir - vienkarshi nagla

ja paņem divas naglas, tad ir stereo 

• Haha 2
Didzis
pirms 3 stundām , Racer teica:

nomērīšu abos variantos spriegumu uztvērēja ieejā no konstanta iztarojumu avota

Korekti būtu nevis uztver, bet raidīt, vienos un tais pašos apstaķļos, ar vienu un to pašu kabeli un antenu, tika ar un bez simetrizācijas. Tad mērijumu veikt ar  zināmā attālumā iznestu antenu abās polarizācijās. Būtībā jau mūs interesē, ir vai nav izstarojums vertikālajā polarizācijā. Uztveršanas režīmā, ja klausamies raidītāju ar horizontaļo polarizāciju un kabelis no antenas taisni uz leju nostiepts, visdrīzāk signāla stiprums būs līdzīgs. Pie nesimetriska slēguma, vajadzētu būt vairāk trokšņiem, kurus uztver kabeļa ekrāns. No otras puses, kabeļa ekrāns pie nesimetriska slēguma, sanāk kā raidītājs, kurš iztaro pus dipola uztverto signālu. Ai labi, es neesmu baigais teorētiķis, bet ptaktiķis. Ja vajag nesimetrisku kabeli savienot ar simetrisku antenu, tad es vai nu transformatoru, vai droseli, vai ferrītu lieku un ar radioamatieru šķūningu nenodarbojos.  Ja par labratorijas darbu, tad es tikai par. Brauc ciemos, nekas nebūs jātaisa no jauna. Man ir vairākas NMT mobiļņika antenas ar orģinālo simetrizējošo trafiņu. Atliek tikai uzlikt mastā un paeksperimentēt. Es jau arī tik pat dulls, kad atbrauc kolēģi, tad niekojamies, bet vienam slinkums eksperimentēt.

Antenu testi2.jpg

• Patīk 1
Racer

Nav problēmu arī uzraidīt, bet tas neko nemaina. Par uzaicinājumu - paldies, laba doma. ;) 

Didzis
Pirms 18 minūtēm , Racer teica:

Nav problēmu arī uzraidīt, bet tas neko nemaina

Vispār jau maina, jo atvieglo mērijumu. Ja ar nesimetrizētu kabeli, vertikālajā polarizācijā, signāls lielāks, skaidrs, ka kabelis izstaro. Principā, arī uztverot, jābūt signāla zudumiem, bet grūtāk mērīt, jo signāls vājš un staigā no visādiem ārejiem faktoriem.   No otras puses, mūs jau tieši interesē uztveršana. Labi, nav tur ko štukot, vajag mērīt.

Racer

Ja antena pareizi strādā, tad nav starpība raidi vai uztver, bet jā 

Pirms 49 minūtēm , Didzis teica:

nav tur ko štukot, vajag mērīt.

Es ar Tevi PM sazināšos un uztaisīsim kopēju pasākumu, jo labprāt izmantošu tavu pieredzi. ;) 

• Atbalstu 1
  • 2 weeks later...
Māšuks
‎25‎.‎10‎.‎2020 , 07:57, Didzis teica:

SWA7 pastiprinātājs ir platjoslīgs ar vājprātīgs 38dB pastiprinājums, kas nu galīgi nav vajadzīgs priekš FM uztveršanas.

Ja var ticēt tam grafikam, tad uz 100MHz nav 38dB.

wp_ss_20201107_0003.png

• Kādas šausmas! 1