Jump to content

Selfmade FanSpeed Regulator


ORiONz
 Share

Recommended Posts

visi notekti peec topika nosaukuma domaa, ka es taadu daiktu esu

uzcepis, bet nee!

gribeetos, ka kaads pateiktu kaa taadu daiktu uzcept un ks buutu vajadziigs ?

Link to comment
Share on other sites

vistievākais vadiņš kādu vari atrast (turklāt labāk alumīnija vai tērauda, ja vara - tad krietni garāku:) - un mizlzīgā garumā, sākot no 300metriem līdz kilometram un vairāk...(nulabi - precīzi nezinu:)

 

tad uztin to uz garas spoles, vienmērīgā biezumā un secīgi - piem no apakšas uz augšu, vienmērīgi.

 

tad atbrīvo šķērsām pāri tinumam strīpu bez izolācijas:)

 

tad brīvo galu pieslēdz strāvai, bet pie strīpas - kontaktu ko var pārbīdīt no apakšas uz augšu un otrādi. - tā lai tas kontaktētos vainu ar īsāku rituli - spoles sākumā, vaj ar garāku vadu, ja spoles beigu galā. - tad caurplūdinot elektrību cauri šim ritulim tu iegūsi lēnāku fanspīdu ventiķim:)

 

reostats? laikam tas saucas:)

Link to comment
Share on other sites

grr, es veeleejos kaut ko daudz-maz vienkaarshaaku, nu kaut kaadus rezistorus salikt un uz sleedziishiem vai taadiem grozaamajiem taa kaa veikala daiktiem, nu kaut ko taadu!

Link to comment
Share on other sites

Guest energy
vistievākais vadiņš kādu vari atrast (turklāt labāk alumīnija vai tērauda' date=' ja vara - tad krietni garāku:) - un mizlzīgā garumā, sākot no 300metriem līdz kilometram un vairāk...(nulabi - precīzi nezinu:)

 

tad uztin to uz garas spoles, vienmērīgā biezumā un secīgi - piem no apakšas uz augšu, vienmērīgi.

 

tad atbrīvo šķērsām pāri tinumam strīpu bez izolācijas:)

 

tad brīvo galu pieslēdz strāvai, bet pie strīpas - kontaktu ko var pārbīdīt no apakšas uz augšu un otrādi. - tā lai tas kontaktētos vainu ar īsāku rituli - spoles sākumā, vaj ar garāku vadu, ja spoles beigu galā. - tad caurplūdinot elektrību cauri šim ritulim tu iegūsi lēnāku fanspīdu ventiķim:)

 

reostats? laikam tas saucas:)[/quote']

 

Vai tad tādu verķi nevar nopirkt? Baidi te cilvēku icon_smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Ir to reostatu izrauct no kaada veca riadop aparaata. Man bija taads krievu portatiivais Missutka saucaas. icon_smile.gif

Link to comment
Share on other sites

nu ieej zelta bedree (latgaliitee) un paprasi mainjrezistoru.

ja esi riigas centraa tad vereetu samakleet kaadu prieks tevi un uzdaavinaat.

Link to comment
Share on other sites

ehnu - kā ta bez humōra:) - nuja - vajg tikai zināt kuru detaļu jāizravē, vecie hlami jau pilni ar visko ta'mlīdzīgu....

 

nez - tie volumes regulētāji? - tiem ir līdzīga funkcija? vai pavisam kas cits?

Link to comment
Share on other sites

ok taatad man vajag mainjrezistoru icon_smile.gif

un kaadu vaig cik amperus?

Link to comment
Share on other sites

tur jau jaaskataas vairaak uz omiem.

un mainjrezistori ir tie pasi skaljuma regulatori visaadiem radio utt.

tiki vinjiem omi vareetu buut par mazu vai par lielu.

tur vienkaaarsi jaskataas.

Link to comment
Share on other sites

Guest mamikelis

Ja godiigi tad man jau kaadu meenesi viens selfmadenieks ir... 2 grozaamie rezistori(viens aizmugureejiem cooleriem, otrs prieksheejiem)(garaazhaa atradu)+viens krievu kljikskjinaamais sleedzis... Tas viss uz viena 5,25' paneliisha uzstaadiits. vadi gan daudz sanaaca jo gribeeju lai aatruma meeriishana paliek bet citaadi ok... Visus sastelleet ~1,5h(ar visu lodeeshanu un caurumu urbshanu)

Link to comment
Share on other sites

panem 5W/340R potenciometru, buus labi.Videejas pie ventilatora +, maleejais pie barosanas +, otrs maleejais pie kopeejaa ar - ventilatoram un barošanai

Link to comment
Share on other sites

kaads var pllz pateikt kaads man tas mainjrezistors vajadziigs, ja es zinu to, ka ventiilis straadaa uz 12V un 0,08A ?

Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Tu esi ne tajā forumā. Uzjautā elektroniķiem. Bet principā 12v mēģini jebkuru, ļauns nekas nenotiks.

Link to comment
Share on other sites

visi notekti peec topika nosaukuma domaa' date=' ka es taadu daiktu esu

uzcepis, bet nee!

gribeetos, ka kaads pateiktu kaa taadu daiktu uzcept un ks buutu vajadziigs ?[/quote']

 

Es uztaisiiju savulaik uz KPEH baazes straavas reguleetaaju ar 3x ieejaam un 3x izejaam ar iespeeju maniit spriedzi no 12V.....2V. Labums taac kad netiks dedzinaatc mainjrezis bet gan straavas starpiiba starp ienaakosho un izejosho spriedzi paarveertiisies par siltumu, kuru izdaliis KPEH'u mikrenes. Principaa to pat par siltumu nenosauksi ;) Viss atkariigs no pateereejamaas jaudas W.

Link to comment
Share on other sites

Ja negribi čakarēties nopērc tādu veikalā. Es kautkad ņēmu Titan' date=' der 3 ventikiem, 4V-12V laikam.[/quote']

 

Tas nevienmeer ir chakars, dazhkaart bauda kautko pasham uztaisiit un buut orgjinaalam nekaa iehavot gatavu kuru havo katrs treshais.

Link to comment
Share on other sites

Vienkaarshaakajaa variantaa var uztaisiit izmantojot mainjrezistoru: piemeeram 10K omi ar jaudu 0.125W derees pilniibaa. Probleema vareetu buut pie taa, ka pie zema sprieguma vinjsh negrieziisies vispaar tobish buus kaut kaads minimaalais aatrums. Ja grib uztaisiit, lai var piereguleet liidz jebkuram veelamajam aatrumam, tad vajadzees taisiit kaut ko niknaaku.

Link to comment
Share on other sites

nu to speedcontroli es jau esmu uzbliezis, vienk fochuks remontaa un tapee veel neesmu sametis buldes un kas-un-kaa... blum.gif

tachu sestdien iemetiishu bildes utt.

Link to comment
Share on other sites

Ja godiigi tad man jau kaadu meenesi viens selfmadenieks ir... 2 grozaamie rezistori(viens aizmugureejiem cooleriem' date=' otrs prieksheejiem)(garaazhaa atradu)+viens krievu kljikskjinaamais sleedzis... Tas viss uz viena 5,25' paneliisha uzstaadiits. vadi gan daudz sanaaca jo gribeeju lai aatruma meeriishana paliek bet citaadi ok... Visus sastelleet ~1,5h(ar visu lodeeshanu un caurumu urbshanu)[/quote']

tu caurumus ar zīmuli urbināji? Man uz līdzīga sūda aizgāja 13min...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ar parastu maiņrezistoru nepietiks... labāk taisīt (kā te dažs labs teica) uz KPEH bāzes, vai pašam uzmočīt stabilizatoru (regulējams baroklis principā) uz 815 tranzistoriem, nav grūti un arī detaļas latgalītē pavisam neko nemaksā

 

PS: arī rezistoriem mēra `ampērus`, tikai tas saucās Jauda, - 0.125 .. etc

Link to comment
Share on other sites

ajnu, var tachu parast austinju vada skaljumpogu - viss rulee...

ventili var pat apstaadinaat pavisam, ja baigi piegriezh skaabeekli, ti straa..vu..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

palasot juusu postus man kaa veesturniekam(tpu... elektronikas inzjinierim) jaasaka: DA JUUS KO??????

pliks mainjrezistors, ja vien tas nav STIEPLES, nodegs mieriigi.....

kopaa ar to arii procis, psu utt :D

pirmais, uz ko jaaskataas - izkliedeejamaa jauda - veelams vismaz 1W

pareizaakais variants, kaa jau te teica ir izmantot kkaadu videejas jaudas tranzistoru, kuram baazes kjeede caur ~270 OM pretestiibu ir piesleegta mainjrezistora videejam izvadam....

mainjrezistors jebkursj - no2,7k liidz 10k, taa maleejie izvadi piesleegti +12V

npn tranzistora kolektors pie +12V, no emitera uz +fan.....

korpusu tam tranim var pieskruuveet kaut vai pie kompja korpusa, tikai

IZMANTOJOT IZOLEEJOSJU STARPLIKU!!!!!

par provi - tehnisko vizlas starpliku :D

derees arii kkaada plastmasas paplaaksne, ja trani skruuvee otraadaak, tb ar uzrakstiem pret korpusu....

labi sjai lietai der KT815 vai KT817 krievu tranzistori.......

ar KPEHiem ir suudiigaak.......

tie nekorekti straadaa rezjiimaa ar poci pret stabilizeejosjo(videejo) kaaju, toties izoleejosjaa starplika nav vajadziiga....

uff, kaads romaans...

Link to comment
Share on other sites

macos 10. klasee nesen saku NOPIETNI intereseeties par elektroniku..

shim noluukam izstudeeju visu howstuffworks.com building blocks sadalju un vel sho to..

drunk_lizzard: Kaa IISTENS lietprateejs varbut vari pamest kaadus linkus?

sodien iehavoju paaris elektroniskas ierices par simboliskaam cenaam.. ( jaukshanai, studeshanai un mosh sho to izdodas atdzivinaat)

2 monitori, viens rrr radio ar itkaa labu pastiprinataaju, tik liels ka puse no galda, 1 lampu krasainais TV ( mazinjsh parnesajams) un viens tieshaam interesants exemplaars, parnesajams radio "SPIIDOLA"!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard
1 lampu krasainais TV ( mazinjsh parnesajams) .

vot sjito man gribeetos redzeet.....................................

cik lampu?????

paarneesaajams lampu kraasainais TV(MAZINJSJ)??!!!!!

cik gribi par jamo???????

atbildot uz jautaajienu:

cik nopietna interese??!...

howstuffworks.com parasti tiek aprakstiits taa, lai arii aamuri saprastu un daudz tur tiek apiets/nokluseets lai tautai mozgas nepuudereetu....

links????? mhhhh..., ja esi draugos ar ru val, saac ar radio.ru....

ja eng - http://www.aade.com/links.htm

ja interesee kkas konkreeti - prasi....

Link to comment
Share on other sites

2 drunk lizard:

Kaut kaads color star via star color.. riit iemetishu paaris bildes...

Link to comment
Share on other sites

Guest gatiss

man tads gandriz gatavs. amm var atrast dazadas shemas neta, bet es izmantoju savu un viss izdodas ideali. driz bus foto.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andritis

Negribeeju jaunu topic taisiit :

Jautaajums vai var uzlikt veel kaadas 10 diodes uz vada kurss to HDD led spiidina ???

Link to comment
Share on other sites

Guest gatiss
Negribeeju jaunu topic taisiit :

Jautaajums vai var uzlikt veel kaadas 10 diodes uz vada kurss to HDD led spiidina ???

pilnigi mierigi, tikai neliec virknes, bet paralelaja!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andritis
Negribeeju jaunu topic taisiit :

Jautaajums vai var uzlikt veel kaadas 10 diodes uz vada kurss to HDD led spiidina ???

pilnigi mierigi, tikai neliec virknes, bet paralelaja!

 

esi paarliecinaats ka nav jaaliek rezistori nebuus par lielu pretestiiba ??? Un vispaar uz cik v tur izeja (nav meeraamaa aparaata) ???

Link to comment
Share on other sites

Guest gatiss
Negribeeju jaunu topic taisiit :

Jautaajums vai var uzlikt veel kaadas 10 diodes uz vada kurss to HDD led spiidina ???

pilnigi mierigi, tikai neliec virknes, bet paralelaja!

 

esi paarliecinaats ka nav jaaliek rezistori nebuus par lielu pretestiiba ??? Un vispaar uz cik v tur izeja (nav meeraamaa aparaata) ???

ja liec ka hdd led tad MANUPRAT nav jaliek resistori! ja liec citur tad gan obligati jaliek! am kompi ir 12v

Link to comment
Share on other sites

ajnu, var tachu parast austinju vada skaljumpogu - viss rulee...

ventili var pat apstaadinaat pavisam, ja baigi piegriezh skaabeekli, ti straa..vu..:)

Shodien nebij ko dariit un taa i gribeeju pameegjinaat.. bet.. pie coolera ir divi vadi bet pie taas "skaljumpogas" triis.. viens gaishaaks, viens tumshaaks un viens bez izolaacijas.. par cik man nav kur izmegjinaat.. un pie pC uzreiz negribaas mest klaat.. Vai vari pateikt, kuru kur tiit? :lol:

Edit P.S. es tinu pie paveca baroklja coolera! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DungBear

Reostats jā! Maina strāvas stiprumu kas aiziet uz ventilatoru. :)

Izrau to no kāda veca rādža vai motora. (spoli)

Nav gliži tas bet var pārtaisīt. Nezinu gan kas tur īsti labs var sanākt.

Galu galā nočakarēsies vienā jaukā brīdī ventilatori un visa sistēma nodegs. Labāk nopirkt gatavu. Garaktija ka nebūs uguņošana. :D

Link to comment
Share on other sites

visi notekti peec topika nosaukuma domaa, ka es taadu daiktu esu  

uzcepis, bet nee!

gribeetos, ka kaads pateiktu kaa taadu daiktu uzcept un ks buutu vajadziigs ?

Pirmāmkārtām pliku oglekļa maiņrezistoru nemaz nevar izmantot apgriezienu kontrolēšanai, jo tas vienkārši nodegs, protams varētu izmanot mangāna stieples reostatu, bet tādus ir grūti dabūt. Tāpēc ir jātaisa konstrukcija maiņrezistors plus tranzistors, proti FANu kontrolējošā strāva plūdīs caur tranzistora ķēdi K-E, bet strāvas stiprums tiks kontrolēts ar maiņrezistoru, kas būs ieslēgts ķēdē +12V-B (Bāze). Tā kā caur bāzi plūstošā strāva ir ļoti maza, tad var izmantot parastos mazjaudīgākos oglekļa maiņrezistorus. Bet nu ja negribas ņemties ar lodēšanas darbiem, tad vieglāk ir nopirkt Speeze FAN controlieri EE-SC01 ar diviem FAN reostatiem un apkārtējās vides termometru, maksā ~Ls9. Var dabūt iekš hardware.lv

Link to comment
Share on other sites

Guest DungBear

Kāds tolks tur čakarēties un galu galā vēl kautko varbūt nokaujot?

Takš nopērc pa 7ls jaunu (metaleks.lv), smuku un miers.

Ko tur galvu lauzīt. Neko izcilu tāpat neuzmeidosi.

Link to comment
Share on other sites

Shodien nebij ko dariit un taa i gribeeju pameegjinaat.. bet.. pie coolera ir divi vadi bet  pie taas "skaljumpogas" triis.. viens gaishaaks, viens tumshaaks un viens bez izolaacijas.. par cik man nav kur izmegjinaat.. un pie pC uzreiz negribaas mest klaat.. Vai vari pateikt, kuru kur tiit? :lol:

Edit P.S. es tinu pie paveca baroklja coolera! :)

 

nui?! - nekas nenodegs, man stāvēja vairākus mēnešus pie 12cm titāna grozītājs no austiņu vada, atkarībā cik lēni uzgriež - jo lēnāk, jo lielāka pretestība, jo karstāks tas daiktiņš. bet galugalā - var jau viņu pie ventilatora pielikt, un miers:) - ko tur čakarēties ar radiotehnikas detaļām, kad var pa lēto izpeldēt?:))) vispār ja uzgriež tā, lai proepellers arī startētos - ti - nepārāk lēni, tad pretestība nav baigi lielā, un tas daikts turas smuki silts, bet līdz degšanai vēl tālu:)

 

2 Rasmus - liekas ka tas vads bez izolācijas būs zeme jeb 0, tie krāsainie ir abi + vadi, katrs savai ausij - left un right, slēgt var pie jebkura, ti - tajā knibulī ieiet sarkanais - un iziet, tātad vienu galu pie ieiešanas, otru pie iznākošā, tās pašas krāsas vada. nosvilināt neko nevar, vienkārši - ja nepareizo pievienosi - nedarbosies, jo neizveidosies el ķēde, jeb slēgums, hrenzin kā to sauc:)))

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...