Jump to content

Peltier water chiller - iet tā lieta :)


Jetijs
 Share

Recommended Posts

Tātad, vēl joprojām ir pastiprināta vēlme dabūt ūdens dzesē temperatūras, kas zemākas par istabas temperatūrām. To, protams, var izdarīt dažādi, piemēram, regulāri papildinot rezervuārā ledus krājumus. Taču mani interesē kautkas kompakts un permanents, tb ūdens dzesējamā iekārta, kas ir samērā maza, darbojas ar ārēju barošanu un dzesē tai cauri ejošo šķidrumu. To kā man veicās ar divām peltēm, kuras ar grūtībām spēja pietiekami pumpēt karstumu no ūdens jūs varat izlasīt šeit. Šajā gadījumā peltes pildīja radiatora funkciju un pašas tika dzesētas ar gaisa karstumpīpju dzesi. Un ar gaisa dzesi, dzesējot peltes karsto pusi, aukstās temperatūra sasniedza -8 grādus nepārnesot nekādu siltumu. Tad lūk, ir doma aizstāt gaisa dzesi ar ūdens dzesi un tādā veidā dzesēt gar auksto pusi cirkulējošo ūdeni. Jo ar ūdens dzesi dzesējot peltes karsto pusi esmu aukstajā dabūjis pat -17 grādus, bet tas pie nosacījuma ka pelte nepārpumpē nekādu siltumu. Pie tam, tagad ūdeni dzesēs ne tikai peltes, bet ūdens pirms tam tiks izvadīts caur dual 120mm aktīvo radiatoru un tad vēl pamatīgi chillots ar 3gab peltēm. Kopumā sanāk tāda kā dubultā ūdens dzese, ko varētu iestrādāt mazā smukā kastiņā ar rokturīšiem no kuras ārā nāktu tik divi štuceri atiiecīgi ūdens ieplūdei un izplūdei. Projekts aptuveni tāds:

 

chillermin.jpg

Bilde klikojama.

 

Vēlos lai jūs izteiktu viedokļus, cik reāli tad viss ir, un vai chillos pietiekami lai būtu vispār jēga ko tādu taisīt. Instigater iemeta domu, ka ja arī peltes pietiekami chillos, tad apakšējā kontura radiators kļūs bezmaz vai kā sildītājs, kas ar istabas temperatūras gaisu visu to aukstumu drīzāk sildīs. Nu tā lūk. Idejas, viedokļus, kritiku. Vai ir jēga šito bīdīt?

 

P.S. Pieejams 3 gab. 80W peltes, divus aktīvos radiatorus, divus sūkņus-rezervuārus.

Link to comment
Share on other sites

Tur jau tā lieta, ka nav vajadzība dabūt mīnusus, bet zem istabas temperatūrām, nav arī doma to visu darbināt pastāvīgi, vienkārši princips tāds - toreiz neizdevās, bet padevies neesmu. Nu grauž mani visu laiku tād doma par atdzesētu ūdeni un laikam nebūšu mierā kamēr neuztaisīšu, galīgi nesajukšu prātā vai nenosprāgšu :D Pie tam interesē cik efektīva būtu šāda dzese un kādas ir peltēm robežas, jo dikti negribas ķēpāties ar dažādiem tur freoniem vai citām ķīmijām. Visas šīs lietas man tāpat mētājas, kāpēc nepamēģināt paveikt kautko konstruktīvu vai arī nodedzināt māju :) Esmu šajā jautājumā kā mazs bērns - gribu usjo. Cik zinu tad kondensāts rodas ja ir temperatūru atšķirība sākot no 15 grādiem.

Link to comment
Share on other sites

Vēlos lai jūs izteiktu viedokļus' date=' cik reāli tad viss ir, un vai chillos pietiekami lai būtu vispār jēga ko tādu taisīt.[/quote']

Ko tu ar to visu gribi dzesēt? Principā jau dzesējamā objekta jaudai būtu jābūt vismaz 2-3x mazākai par peltjē jaudu, lai tam visam būtu jēga. Bez tam neaizmirsti par kondensāciju, ar to arī nāksies cīnīties.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andritis
Vēlos lai jūs izteiktu viedokļus' date=' cik reāli tad viss ir, un vai chillos pietiekami lai būtu vispār jēga ko tādu taisīt.[/quote']

Ko tu ar to visu gribi dzesēt? Principā jau dzesējamā objekta jaudai būtu jābūt vismaz 2-3x mazākai par peltjē jaudu, lai tam visam būtu jēga. Bez tam neaizmirsti par kondensāciju, ar to arī nāksies cīnīties.

Ellaa visu !! Un nebuus kndensaats !!
Link to comment
Share on other sites

Instigater

Es jau tev izstaastiiju un tagad atkaartoshu publiski ;-)

Aukstajaa sisteemaa nafig nevajag radiatoru, bet pie nosaciijuma, ja peltjee elementiem pietiek jaudas. Ja pietiek, tad shis radiators darbosies kaa siltuma razjotaajs aukstajaa siteemaa, jo uudens buus aukstaaks par gaisu. Ja peltjee elementu jaudas nepietiek, lai pilniibaa nodzeseetu procesora jaudu, tad atkal radiators nav vajadziigs, jo tas nebuus speejiigs nonjemt nieciigo siltuma daudzumu, jo uudenim ir viena no lielaakajaam siltumietilpiibaam shkjidrumiem. Uudens dzeses sisteemaas pie pietiekoshas caurpluudas uudens temperatuura visos posmos ir gandriiz vienaada.

Link to comment
Share on other sites

Piekrītu, taču radiators pilda sildītāja lomu tikai gadījumā, kad sistēma darbojas tukšgaitā, tb, nva siltuma devēja, piem, cpu. Savukārt ja mums ir pievienots siltuma devējs, piemēram, cpu un gpu tad no sistēmas jau nāk ārā karsts ūdens, kas savukārt radiatorā tiek nodzesēts līdz istabas temperatūrai un tālāk vēl ar peltēm chillots. Bet vispār, domājams ka ar peltēm vienām pašām varētu pietikt, jo esmu parēķinājis, ka nekolokots 3GHz P4 prescotts un mana grafkarte kopā izdala ap 150 siltuma, savukārt 3gab. peltes spēj uzņemt 240w siltuma. Ir doma piemest vēlvienu pelti, taču tādā gadījumā es dikti šaubos vai mans 350w baroklis spēs tās peltes pavilkt. Taču dzesēšanas jauda pietiks atliektiem galiem.

Link to comment
Share on other sites

Jetijs - kaut kā mani māc šaubas par tavu pasākumu, bet nu mēģini, ja tev ir iekšā. Tev vajadzēs ļoti lielus radiatorus un labu gaisa plūsmu, it sevišķi otrajai cilpai, kurā ir peltjē, jo tai vajadzēs spēt nodzesēt 240+150=390W.

Link to comment
Share on other sites

Varonis

visp'ar baigi interesanti:) - un labi ka ir tr'is peltes, ar vienu laikam nekas jeedziigs nasanaaktu, jaudu jau tomeer vajag,

 

vien'igi iesnaaca praataa ka var jau to sisteemu uztaisiit tikai ar vienu suukni un vienu uudens cilpu.

t.i. shaadi: - no cpu galvas naakoshais siltais uudens tek garaam peltes karstajai pusei un nes siltumu uz milziigo siltumatdeves radiatoru, peec kura tek garaam peltes aukstajai pusei un peectam uz cpu - veesaa uudens ienaakosho vadu.

 

-- visa lieta jau tad buutu vienkaarsi gana jaudiigaa siltumatdeves radiatoraa, un laikam gana jaudiigaa suuknii. bet kopeejaa lietderiiba vareetu buut liidziiga, tikai tas ka ar vienu suukni:) - kaa domaa?:) - mazaak vadu liikumu, un drusku vienkaarshaak tas viss...

 

un laikam ir veerts piekaart kaadu krietni milziigu centraalapkures radiatoru, siltuamtdevei:)

Link to comment
Share on other sites

Hmm taisnība josi par tiem 390w, taču man domāt ka ar diviem paralēliem dual 120mm fan radiatoriem, kurus dzesē divi 120x120x38 jaudīgie ventilatori, tiem jauda kā zvēriem, uz pilnu jaudu bezmaz gāž no kājām, vajadzētu spēt nodzesēt. Pie tam tas viss neaizņems daudz vietas. Vispār vēl joprojām man uz to visu optimistisks skats.

 

A ar vienu sūkni izveidojamu sistēmu esmu domājis un pārdomājis un nonācis pie tieši tāda paša secinājuma, ka tādā gadījumā peltēm vispār nebūtu jēgas, jo karstums, ko tās izdala uzsilda sistēmu daudz vairāk, nekā aukstums, kas no tām nāk laukā. Tāpēc bez atsevišķām sistēmām neiztikt. Pie tam to visu man gribētos pēc iespējas kompaktāku.

 

Nu redziet galu galā bīdās uz priekšu, no jūsu ieteikumiem jau esmu secinājis, ka otrs radiators jāņem laukā un jāatstāj viss siltuma noņemšanas darbs peltēm. Tagad jādomā par dizainu ūdens blokiem. Jo Siltumu no karstā puses noņemt nevajadzētu būt problēmām, taču domājams, ka aukstajā pusē nepieciešams tāds dizains, lai ūdens pēciespējas ilgāk cirkulē un pilnīgāk atdziest...

Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Peltjē ir siltumsūknis un kopumā sistēmas t* pieaug, ja to nepareizi pielieto, jo nekas nav 100% efektīvs.

 

Tas ir tāpat, kā atbilde uz jautājumu, ja ieslēdz ledusskapi un atver leduskapja durvis telpas t*:

a) kļūst aukstāka

B) kļūst siltāka

c) nemainās

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

SPAMS :idea:

:arrow: Zemēku par istabas vienkārši dzesējot tas nav iespējams.

:!: Ar to kompresoru buus baigas troksnis.

:arrow: Lai dabuutu zemaaku t par gaisa ar kuru dzesē jāizmanto laikam fakts , ka šķidrums ( gāze, h2o) izgarojot patērē siltumu...

:roll: jaunākajiem mitsubishi intercooleriem vienkārši spricē virsū ūdeni.

Link to comment
Share on other sites

Projekts aptuveni tāds:

chillermin.jpg

P.S. Pieejams 3 gab. 80W peltes, divus aktīvos radiatorus, divus sūkņus-rezervuārus.

Man jau liekas, ka tas ir pilnīgi realizējams projekts. Katrā ziņā sarežģītākais visā ir nodzesēt tās peltes, vismaz lai viņas nepārkarstu. Bet nu tas, ka ūdens t° vajadzētu nokristies, vismaz pie 3×80W, tas ir neapšaubāmi. Jo ūdensdzese pati par sevi jau ir pašpietiekama un Peltes var tikai ūdeni vai nu vēl vairāk atdzesēt vai vismaz atstāt tādā pašā t°, ja Peltieru jauda izrādīsies par mazu. Vienīgā problēma protams ir milzīgais dzesējamo elementu skaits - 2 radiatori - tātad troksnis, kā arī nenormāls strāvas patēriņš.

Peltier 40x40mm 16,4V 8,4A (217-3)  

Type: PE-127-14-11-S

Max voltage V: 16.4

Max current A: 8.4

Max cooling effect W: 80.5

ΔTmax °C: 69

Note: Sealed

Dimensions A×B×H mm: 40×40×3.8

Tātad 3×16,4Vx8,4A=413VA. Es gan nezinu kur varētu dabūt 16V barošanas avotu ar vismaz 8A jaudu (priekš vienas Peltes). Varbūt vienīgi no kāda veca TV varētu izravēt lielo transformatoru kā TC-40-2, kas dod ārā 18V un kādus 10A. ;)

Link to comment
Share on other sites

He he, projekts jau realizēts :)

Ko ta tu domā es te sēdēšu rokas klēpī salicis :mrgreen: es takš esmu ķerts.

 

pelt1.jpg

pelt2.jpg

pelt3.jpg

pelt5.jpg

pelt6.jpg

extreemcool122.jpg

 

Viss tas chilleris darbojas ar 4 gab peltēm, tik nav bijusi izdevība notestēt, jo barokli vēlvienu vajag. Tur doma tāda, ka peltes tiek dzesētas ar ārējiem waterblokiem, savukārt pašas dzesē iekšējo tipa pēc sendviča sistēmas. vienīgais man to visu dzesē divi radiatori starp kuriem divi 120x120x38mm ventilatori, arī pēc sendviča sistēmas (ne tā kā bildē). kautkad jau pieķeršos un patestēšu, vai arī iedošu kādam citam patestēt, jo pašam nebija īsti laika niekoties sakarā ar pašbūvēto LCD projektoru!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andritis

Hmm diezgan interesanta mantiņa mošk kāds zin kur gatavas var iegādāt ?

Link to comment
Share on other sites

Hmm diezgan interesanta mantiņa mošk kāds zin kur gatavas var iegādāt ?

 

Sagribeeji..tadas taisa tikkai Jetijs :!:

Link to comment
Share on other sites

Guest Astroxs
Nevar  :twisted:

 

nee, nopietni, kur var nopirkt visadas vara plaaksnes un klucus?

Link to comment
Share on other sites

vimba_zlobnaja

He, tieši par šo arī es runāju, vismaz līdzīgu pasākumu. Ko lai saka, Atkal Skaisti!

Link to comment
Share on other sites

Instigater

Puika, beidz tu vienreiz boot.lv publiku izkaideet un darbaa saac straadaat! Jau pieriebies lasiit kaarteejo taveejo garadarbu! :D

Link to comment
Share on other sites

vimba_zlobnaja

Antifrīzu neaizmirsti ieliet ;)

Link to comment
Share on other sites

hohoo:) - nu tik maniiis kaa buus:)

 

zinko - baroklji- trafi visaadi bij veikalaa "Koloriits" - vieniibas gatves beigu galaa, pie tiiraines.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tā, sezdien un svētdien pie Instigater'a notikās sisadminu lanpārtija - bija baigi ok, i geimus uzrāvām i gaļu paēdām i teorētiski pierādījām, ka diožu panelis projektorā strādās i ar čilleri no 4gab peltēm padarbinājām, vispār baigais nezvērs tas čilleris man padevies. Termometra gan mums bija tāds patizls un īsti adekvāti nerādīja, bet skatoties cik ātri (ap 5min) uz vidējās plāksnes parādījās mēmais frosts un salīdzinot šo ātrumu ar iepriekšējiem maniem mēģinājumiem ar peltēm domāju ka kādi -15 līdz -20 grādi bez slodzes bija. Svukārt, ja caur auksto plāksni tiktu dzenāts un attiecīgi chillots ūdens, kas dzesētu vēl vienu - atsevišķu pelti, tad tai aukstās puses temperatūra varētu sasniegt pat savus -30 grādus bez slodzes. Ja nemaldos tad lētajiem vapočiliem arī bez slodzes aukstums turējās -25 grādu robežās... Būtu arī izmēģinājuši dzeināt ar to aukstumu papildus pelti, taču nebija man tur vēlviens sūknis pieejams, tāpēc nesanāca ietestēt. Taču teorētiski ar šitādu virtuāli pelšu tā teikt kaskādi var sasniegt ļoti labus rezultātus :)

 

Izmantojām divus barokļus un dzesinājām peltēm karstās puses ar ūdeni. Tur tā konstrukcija tāda, ka vidējo bloku dzesē pelšu aukstā puse, savukārt pelšu karsto pusi dzesē abi malējie bloki ar ūdeni un dieviem dual 120mm fan radiatoriem sendvičā ar dieviem 38mm ventilatoriem - putekļusūcējiem.

 

 

 

img2.jpg

img4.jpg

img3.jpg

 

termometrā uzrādītā temperatūra pēc aptuveni minūtes darbināšanas. Rādījums nav korekts, jo dačiku nācās turēt klāt ar rokām, tādā veidā sildot... Beigu beigās lai korekti noteiktu temperatūru būtu nepieciešams caur vidējo bloku dzenāt šķidrumu un tad mērīt tā temperatūru...

 

img1.jpg

chiller111.jpg

 

Skats pēc apmēram 10 minūšu darbināšanas :)

 

chiller112.jpg

Link to comment
Share on other sites

cik tas radiators sver? (3 vara kluči)

Ergh... kā vispār var tur dabūt tā smuki caurumus :)

 

tikai vot tu dzesi taisīt taisi, a CPU kāpēc nedzen !?

Link to comment
Share on other sites

Tas radiators kopā sver kādu kilo, nav tik traki - mazs, kompakts čillerītis :)

 

Kāpēc neko neklokoju? A tāpēc, ka nemāku :) i doma tāda, ja kloko tad kloko kārtīgi - tā lai nav kauns bootmarkā rezultātus postēt un tas paprasa samērā lielus naudas ieguldījumus pulksteņojamās komponentēs :) Pie tam mani tas īsti nemaz neinteresē :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

vimba_zlobnaja

Nekas vienreiz es tevi piespiedīšu pie sienas un nāksies klokot :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Nu tad davaj paķer uz LP3 līdzi kādu plati i proci un uztaisīsim live action overclockingu ar pelšu kaskādes dzesi un mēmajiem mīnusiem. Domāju, ka publika būs ļoti ieinteresēta - pie tam tas būs pamācoši :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a tai kaskādei teorētiski vai ta nesanāk tā, ka uz vienu pelti vajag divas peltes kas dzesē to vienu - ja jaudas sarēķina? tātad uz 2 peltēm - 4 peltes, uz 4 peltēm 8 peltes, un tad tā pelte kas piramīdas virsotnē būs pārsalusi līdz nemaņai???:)))) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nez, tieši tāpēc jāpamēģina, teorētiski tai peltei, kas dzesē otru pelti ir jābūt pusotru līdz divām reizēm jaudīgākai, vai arī jāizmanto divas pret vienu. Tas nozīmē, ja šitās četras peltes man dzesēs vēl divas peltes, kuras savukārt dzesēs vēl vienu tad man būs trīskāršā pelšu kaskāde... Bet tur vajadzēs 3 atesvišķas w/c sistēmas i uj ku daudz barokļus. Tā kā barokļu man nav tik daudz, tad eksperimentus varu veikt tikai tādās kopāsanākšanas reizēs kā lanpārtijas :) Katrā ziņā pilnais potenciāls šitamajai iekārtai vēl nav sasniegts...

Link to comment
Share on other sites

Reiz kāds cilvēx teica..

...teorētiski jau peltes dara brīnumus, bet tas jau ir tikai tad, kad peltei nekāds siltums nav jāpārnes...
Link to comment
Share on other sites

Tpfu..

Teorētiski arī VAPOCHILLs dara brīnumus bez slodzes. esmu dzirdējis, ka švakajiem vapočiliem bez slodzes ir tikai -25 līdz -28 grādi. Domāju, ka ar pelšu kaskādi var sasniegt to pašu. Kazi' iekš LP3 redzēsim šitā aparāta īstās potences :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Lai nu kā, bet pielīdzināt šito 320Watīgam vapochillam nevar, jo, cik es saprotu ( :roll: ), ne jau peltes atdeve (aukstajā pusē) ir 80Wati!

Link to comment
Share on other sites

deff_ins

ble ka es atrastu xtremesys. org tos pictursus kur ar 5(!!!) pelteem staada pasaules rekordu... laikam kautkaadi -80 bij stabili :)

tb ideja kaada:

liels vara klucis (kubs) uz visaam 5 plakneem pa peltei - ar auksto pusi uz iekshu. katru pelti pelti dzesee ledusauksts uudens. sestaa plakne uz cpu

skats prosta pa rubli 8)

Link to comment
Share on other sites

ble ka es atrastu xtremesys. org tos pictursus kur ar 5(!!!) pelteem staada pasaules rekordu... laikam kautkaadi -80 bij stabili :)

tb ideja kaada:

liels vara klucis (kubs) uz visaam 5 plakneem pa peltei - ar auksto pusi uz iekshu. katru pelti pelti dzesee ledusauksts uudens. sestaa plakne uz cpu

skats prosta pa rubli 8)

 

tāpat jau var rindiņā ja saliek - pie daudziem kubiem, vai vien gara kuba, un tad saliek kaut 10 peltes, visu ievīstī akmensvatē, lai pirms laika nekas neuzsilst, un katru pelti, vai katras divas dzesē ar atsevišķu jaudīgu ūdensdzeses sistēmu. - aiz katras nākamās peltes ūdens būs aizvien aukstāks un aukstāks, un tādā garā:) bet principā tas darbosies mazķ kā dzesētājs - bat gan kā sildītājs, ja katra pelte izdala pārnestajam siltumam klāt vēl 80w, tad teju kilovatīgs istabas sildītājs sanāk:)

Link to comment
Share on other sites

..ja katra pelte izdala pārnestajam siltumam klāt vēl 80w, tad teju kilovatīgs istabas sildītājs sanāk:)

Par to jau es runāju.. vai tad pelte (pieņemu, ka Tu runā par tām pašām 80W peltēm) visus 80w atdos uz silto pusi? :)

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...