Jump to content

Kādus kušņus un tīrīšanas līdzekļus izvēlēties elektronikas amatierim?


midix
 Share

Recommended Posts

Ik pa laikam gadās dažādi vienkārši remonti - dažādas kontaktligzdas austiņām, barošanai, uzpūstu kondensatoru maiņa utml. Pēdējā laikā sava prieka pēc arī čakarējos ar Arduino-veidīgiem projektiņiem. BGA čipus vai SMD smalkumus nelodēju, tāpēc neko advancētu nevajag.

 

Pašlaik man ir bundžiņa ar cietu kolofoniju un arī kaut kāds Kester kušņa zīmulis, bet abi ne vienmēr ir ērti. Cieto kolofoniju neērti uzlikt vajadzīgajā vietā, bet Kester kusnis iztvaiko acumirklī un visa iedarbība beidzas.

 

Ko gribētu no sava ideālā kušņa:

- nav pārāk šķidrs, lai neiztvaiko acumirklī

- špricē vai pudelītē, no kuras var ērti nomērķēt un izspiest vajadzīgo daudzumu

- nav pārāk aktīvs, lai varu slinkot un nemazgāt plati pēc lietošanas

- lēts un atrodams vai nu Aliexpress, vai Semikom utt. un lai kvalitāte ir daudzmaz nemainīga gadu garumā

 

Varētu apsvērt arī kaut ko paštaisītu uz kolofonija bāzes, ja vien nesanāk pārāk šķidrs, kas momentā iztvaiko.

 

Ar ko labāk tīrīt kusni?

 

Kaut kad Depo nopirkās kaut kāds tehniskais spirts - tas aiz sevis atstāj baltus traipus. Vēl mājās ir vaitspirts, bet šaubos, ka tas būs pietiekoši tīrs. Parasto spirtu jau mūsdienās grūti dabūt :D 

Link to comment
Share on other sites

Paņem alvu, kurā vairāk kusnis, lodēsies vienkāršāk. Kā arī tādu, kura tik ātri nesacietē.

 

Fluxis man patīk šitāds, kad visādus slikumus lodēju - ļoti mazus smd, čipus utt.

https://cpc.farnell.com/qualitek/no-clean-flux-gel-pf608-inc-plunger/flux-no-clean-pf608-10cc/dp/SD01927

 

 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Pirms 40 minūtēm , midix teica:

Kester kusnis iztvaiko acumirklī un visa iedarbība beidzas.

Iedarbība tiešām acumirklī beidzas? Iztvaiko kusnis vai tikai šķīdinātājs?

Link to comment
Share on other sites

Kester marka ir #952D6. Pēc iztvaikošanas nekas pāri nepaliek - nākošreiz kad pieskaros alvai ar lodāmuru, tā vairs neplūst, bet staipās. Laikam jau tas Kesters ir pārāk advancēts, man labāk derētu kaut kas biezāks uz kolofonija bāzes, lai pēc tam paliek "peļķīte", kur var vēl kādu vadiņu klāt pielodēt bez papildus kušņa.

 

Jā, būs arī lodalva jāpameklē kāda sakarīgāka ar lielāku kušņa %.

Link to comment
Share on other sites

Tikko Elfaforumā nebiji ar savu sāpi?

Vadiem pie kājas,cik netīrs lodējums, galvenais, nelie to aktīvas vielas/skābes, kas ar laiku izsauc zaļo.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , midix teica:

tā vairs neplūst, bet staipās

Lodāmuram temperatūra daudzmaz pareiza?

Tapēc man patīk labāk pasta/gēls.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Parasti lietoju 'no-clean' fluxi, bet pēc lodēšanas tāpat iemetu to PCB kādā traukā un ar otu un izopropilu notīru, jo savādāk reizēm paliek vietām lipīgs.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, midix teica:

neko advancētu nevajag.

no offence, bet, ja Tev nepietiek ar parastu kolofoniju + lodalvu, kas kopā ar kusni, tad Tev jāmācās lodēt, nevis jāmeklē brīnumlīdzeklis...

  • Patīk 2
  • Atbalstu 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 17 minūtēm , Grossmeister teica:

Savulaik kolofoniju šķīdināju acetonā

Es spirtā - denaturātā. It kā viss ok.

Link to comment
Share on other sites

Pēc iespējas mazāk vajag izmantot visādas pastas. Kaut ko pārlodējot pilnīgi noteikti pietiek ar kolofoniju. Ja nu jaunās detaļas ir no Ķīnas laukiem un izvadi nu nekādi neņem klāt alvu, tad izvadus aplodē izmantojot pastu un pēc tam nomazgā. Un jā, vajag lodēt ar svina alvu.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 49 minūtēm , Athlons teica:

parastu kolofoniju + lodalvu, kas kopā ar kusni

 

Lodalva man nav diez ko laba, kaut kāda lētā no Ķīnas. Principā ar to pietiek, lai pielodētu, ja visu ātri izdara ar vienu reizi. Neērtības rodas tikai tad, ja vēlāk pie tā paša lodējuma vēl jāpielodē kaut kas papildus vai arī jāatlodē un jāpārlodē par jaunu, tad prasās vēl klāt kusnis, jo tas, kas sākotnēji bija lodalvā, ir jau aiztecējis gar malām.

 

Parastu cieto kolofoniju nav diez ko ērti dabūt uz plates - es kaut kad skrāpēju ar nazi mazas šķembiņas un kaisīju uz lodējuma vietas, bet nav diez ko ērti :D  Nekādu brīnumu jau nevajag, kaut vai to pašu kolofoniju, tikai tādā formā, lai var ērti uzlikt, kur vajag, un lai momentā neaiztek vai neiztvaiko.

 

Par to lodēšanas prasmi - ja lodē tikai pāris reizes mēnesī, tad prakses tiešām nav pietiekoši, lai visu izdarītu veikli. Plus vēl man no dzimšanas ar redzi pašvaki. Pēc lodēšanas vēl apskatu visu ar spēcīgu lupu, lai pamanītu kaut kādus tukšumus, kur alva nav pieķērusies, un tad vēlreiz piekausēju brāķīšus, lai ir smuki. Reiz jau sadomājos, ka derētu kāds vienkāršs lodēšanas mikroskops, tagad ķīniešiem jau ir visādi Andonstar, bet tam vajag papildus vietu uz galda.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , Jurkins teica:

Pēc iespējas mazāk vajag izmantot visādas pastas. Kaut ko pārlodējot pilnīgi noteikti pietiek ar kolofoniju.

Un ar ko tad pasta atšķiras no kolofonija? Tik tas ka ērtākā uzsmērējamā formā, nevis cietā klucī?

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Kolofonijs- dzeltena vai brūna, trausla stiklveida viela, kas paliek pēc terpentīna iztvaicēšanas no skuju koku sveķvielām.

Link to comment
Share on other sites

Un visu flux, vai kā nu kuram patīk viņus saukt, sastāvā tas pats, tik šķirdā, pastas vai gēla formā. Jeb angliski Rosin Flux.

Ah laikam sapratu, Jurkinam nepatīk alvas pastas.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Pirms 18 minūtēm , AndrisBB teica:

Un ar ko tad pasta atšķiras no kolofonija?

Es par "skābajām" pastām nevis par kolofoniju vai kolofonija pastām.

Kādreiz man ir gadījies, ka rosin flux, kur virsū rakstīts non-corrosive, steigā nenomazgāt un plate zaļa, ka prieks.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Atradu Youtube receptes, kā no kolofonija izveidot ērtu pastu, ko izmantot špricē.

Viena:  benzīns + vazelīns :)  Otrā: vienkārši izkausēt siltā olīveļļā. Būs jāpamēģina, domāju, ka ar to pilnīgi pietiks.

Labots - midix
  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , midix teica:

Vienkārši - benzīns + vazelīns

Galvenais, lai rezultātā nesanāk napalms.

  • Patīk 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Darīt to visu brīvā kritienā bez izpletņa ☠️

Link to comment
Share on other sites

Želeja krievu samodelkinu stilā :) 

 

Citēt

Я взял чистое оливковое масло (65%), добавил измельченную канифоль (35%). Стеклянную баночку со смесью поставил на водяную баню. Периодически смесь пробовал размешивать деревянной палочкой. Канифоль растворяется не сразу: примерно ч-з 30 минут с момента закипания воды вокруг баночки, смесь на дне сначала киселе-образная, затем все более однородная.  Остудил жидкость, при комнатной температуре консистенция флюса - как у жидкого меда, как раз заправлять в шприцы для удобного дозирования флюса. Паяльные свойства флюса: отличная смачиваемость поверхности и растекаемость припоя. Дыма от флюса - очень мало, его практически нет. Жало паяльника (необгораемое) не загрязняет. Кипения флюса при 335 градусах - нет. Измерение электропроводности флюса: мультиметром, на пределах 20 МОм и 200 МОм - проводимость отсутствует. Смывал, стирал флюс с места пайки: спирты: этиловый, изопропиловый - полное удаление следов флюса. Таким образом, рекомендую этот замечательный флюс для пайки!

 

Bet tas, ja gribēsies paeksperimentēt vai vienkārši ērtāk izmantot jau esošo cieto kolofoniju. Vispirms tiešām nopirkšu veikalā. Vienīgais, aizdomas, ka tām veikala želeju špricēm komplektā nenāk adata un stūmējs - tātad, jāieiet vēl aptiekā :D 

Link to comment
Share on other sites

Adata viņām parasti nenāk. Bet vaitad nāks, ja pats kautko maisīsi?

Pietam to adatu vajag diezgan resnu, savādāk tu tur neko neizspiedīsi. Nez vai tādas maz aptiekā pārdod.

Link to comment
Share on other sites

Grossmeister
pirms 1 stundas , ggg97 teica:

Es spirtā - denaturātā. It kā viss ok.

Principā tā arī ir . Acetons ir inertāks , tāpēc tika uzskatīts par labāku dēļ hidroksilgrupas neesamības - kaut kur no seno laiku preses .

Link to comment
Share on other sites

Par adatām - kuras būtu piemērotākas flux gel šļircēm?

https://semikom.lv/art-agt-179-flux-rosin-based-rma-gel-plastic-container-10ml-ag-termopasty.384910.p?o=pa

https://semikom.lv/adatas-un-sprauslas.112705.g?o=pa 

Kaut gan semikomā adatas ir galīgi neizdevīgi, jo daudzām tur minimums 10 gab. Bet esmu tur grozā jau šo to citu salasījis, kas sanāca lētāk/ērtāk nekā citos veikalos.

 

Runājot par spirtiem - Depo pirktajam ir Stafor firmas zīme. Būtu labs, ja aiz sevis neatstātu baltus pleķus.

 

Kā vispār zināt, kuri no Latvijā dabūjamiem spirtiem ir tīri? Citādi kas tas par tīrošu spirtu, ja pēc tā ir vēl jātīra :D 

Labots - midix
Link to comment
Share on other sites

Pirms 20 minūtēm , midix teica:

Kā vispār zināt, kuri no Latvijā dabūjamiem spirtiem ir tīri?

Elementāri, Vatson! No kuriem vieglākas pohas.😃

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Es bērnībā mēģināju lodēt ar priežu sveķiem. Lodēt varēja, tikai briesmīgi izdalījās ogleklis.

Link to comment
Share on other sites

Es neesmu baigais lodētājs, bet man fāterim attaukošanai bija pudelīte ar sālskābi . Esmu to izmantojis, viss OK. Koncentrāciju nepateikšu.

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Aha, sālskābi spaiņiem arī ir gadījies lietot. Atceros, tēvs vēl graizīja vecas baterijas un ņēma no tām svina gabaliņus, ko ielikt skābes pudelītē. Spēcīgs maisījums sanāca.

pirms 9 stundām , jacobs teica:

No kuriem vieglākas pohas.

No tehniskā spirta var sanākt nevis pohas, bet vienkārši vēmiens (ja ne kas sliktāks) :D 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 25 minūtēm , midix teica:

Aha, sālskābi spaiņiem arī ir gadījies lietot. Atceros, tēvs vēl graizīja vecas baterijas un ņēma no tām svina gabaliņus, ko ielikt skābes pudelītē. 

Agrāk baterijām bija cinka (Zn) korpuss. To iemetot sālsskābē veidojas cinka hlorīds.

Link to comment
Share on other sites

pirms 12 stundām , midix teica:

nav diez ko laba, kaut kāda lētā no Ķīnas. Principā ar to pietiek, lai pielodētu, ja visu ātri izdara ar vienu reizi

nu re, tātad lodalva nav nemaz tik slikta, ja jau ar to pielodēt var...

pirms 12 stundām , midix teica:

vēlāk pie tā paša lodējuma vēl jāpielodē kaut kas papildus vai arī jāatlodē un jāpārlodē par jaunu, tad prasās vēl klāt kusnis, jo tas, kas sākotnēji bija lodalvā, ir jau aiztecējis gar malām

tādās situācijās parasti pietiek ar to, ka paņem nelielu alvas pikucīti uz lodāmura galu, iemērc (iekausē) kolofonijā un tad pielodē to, ko vajag... ja kolofonijs nodeg nost, kamēr lodāmurs ceļo līdz platei/vadam, tad tā temperatūra ir par augstu... tas, ka kusnis ļoti ātri pazūd no lodējamās vietas, parasti, liecina par to, ka temperatūra par augstu... ja ar zemāku temperatūru nelodējas, tad, iespējams, lodāmurs pa švaku...

 

par pastām... pamēģināju šādu - https://www.lemona.lv/lodesanas-pasta-35g.html - ir ok, agresīvāka par parastu kolofoniju (lasi - labāk aplodē spītīgus vadus/detaļas)... cita lieta, ka lēnām sāk iegūt kolofonija konsistenci, jo šķīdinātājs iztvaiko... 

 

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 18 minūtēm , Athlons teica:

ja kolofonijs nodeg nost

Vajag paskatīties uz "lēto ķīniešu alvu" vai nav kaut kāda bezsvina. Nekad neesmu interesējies par kušanas temperatūrām, bet ar kaut kādu gan Ķīnas bezsvina gan tepat LV pirktu bezsvina es nevarēju palodēt. Tāpēc lodēju ar Sn60Pb40 lodalvu.

Link to comment
Share on other sites

pirms 11 stundām , raiviic teica:

Domāju, ar Ø 1,6 vai Ø 1,2 mm būs OK 

Ganjau caur tām varēs izspiest, bet ar pamatīgu spēku. un tāds sīks struņķīts izlīdīs.

Sākot ar 2mm+ spiežas ok. 

Nu vismaz tādu es izmantoju, atceros ka no tievākām tur nekas ārā nenāca. Nenu ja nu vienīgi mikroskopiski daudzumi vajadzīgi un gribas salauzt to šprici.

 

Bet nu kautkas tāds kāreiz

https://www.amazon.co.uk/BOJACK-Dispensing-Needle-Stainless-Needles/dp/B09M8D1SMD/ref=psdc_6284932031_t3_B083FFSK2T

 

Nu vai plastmasīgākas

https://www.amazon.co.uk/BENECREAT-Different-Dispensing-Refilling-Syringes/dp/B083FFSK2T/ref=sr_1_10?keywords=blunt+syringe+needles&qid=1668426696&sprefix=blunt+sy%2Caps%2C75&sr=8-10

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Jurkins teica:

Vajag paskatīties uz "lēto ķīniešu alvu" vai nav kaut kāda bezsvina.

Nu ganjau tur arī kalifinija necik iekšā nav. Man te vesela kolekcija ar visādām izmēģināšanai, tievākas un resnākas, vairāk svina/mazāk. Citas lodējas ideāli bez nekā, citām vajag lietot kalifoniju, savādāk tur nekas nesanāk.

Ebeyā/Amazonā pirkt ar riskanti, tur pilns ar feikiem.

Tāpat kā ar lodāmura uzgaļiem. Itkā nopērk Hakko uzgali, bet nu atnāk un pilnīgs sūds, tāds pats ka lētajiem ķīniešu lodāmuriem. Tapēc tos pērku tagad tikai kautādā Farnell vai RS, vismaz zini ka būs OK.

 

Labots - AndrisBB
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 16 minūtēm , AndrisBB teica:

Nu ganjau tur arī kalifinija necik iekšā nav.

Ne tikai. Nekūst. Ja uzgriež lielāku temperatūru, tad kūst. Tak tās lodalvu šķirnes ir visvisādas. Ar dažādām kušanas temperatūrām. Un lai gan atsevišķi gan svinam gan alvai tā ir lielāka, sakausējumam ir krietni mazāka.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...