Jump to content

Vai zini savu tastatūras izkārtojumu?


vvv
 Share

Tastatūras izkārtojumu lietojums latviešu valodas tekstiem  

31 members have voted

  1. 1. Latviešu valodas tastatūras izkārtojums, kuru lietoju

    • Windows iebūvētais latviešu (standarta)
    • Windows iebūvētais Latviešu (QWERTY)
    • Windows iebūvētais Latviešu
    • Cits, pilnībā savādāks
    • Latvian (modern)
      0
    • Latvian (tilde variant)
    • Latvian (F variant)
      0
    • Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
      0
    • Latvian (adapted)
      0
    • Latvian
      0
    • Latvian (apostrophe variant)
    • Latvian (Sun Type 6/7)
      0
    • Latvian (US Colemak)
      0
    • Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
      0
    • Latvian (US Dvorak)
      0
    • Latvian (US Dvorak, Y variant)
      0
    • Latvian (US Dvorak, minus variant)
      0
    • Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
      0
    • Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
      0


Recommended Posts

Jā, krievu tekstiem šis labs, ja nezin ЙЦУКЕН.

Ir tāds variants arī iekš Windows, saucas Krievu - mnemoniskā. Tas ir ЯШЕРТЫ. Windows variantam visi krievu burti nav priekšplānā, daži panākami caur mēmajiem tausiņiem.

Link to comment
Share on other sites

Linuks iebūvēto tastatūru izkārtojumu daudzveidības ziņā pamatīgi iekabina Windows iebūvētām. Cepuri nost.

Kā ir ar iebūvētajiem latviešu tastatūru izkārtojumiem iekš MAC? Tur, laikam, švakāk kā Windows? Ja jau ŪGJRMV pat nav.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, ggg97 teica:

A kur Jūs tās fiziskās ne-QWERTY klavieres pērkat? Pārspraužat podziņas?

Esmu redzējis internetā tirgojam Dvorak, ja pareizi atceros, arī Colemak tastatūras. Latviešu moderno pats izkārtojuma izgudrotājs tirgoja, nezinu vai joprojām tirgo. ŪGJRMV klaviatūras vispār dabā neesmu redzējis, pieredzējušāki datorlietotāji forumā tika minējuši, ka kaut ko atceroties, 90os gados esot tādas redzētas, minimāli.

Variants ar podziņu pārspraušanu der, bet ne jau visām klaviatūrām tas ir izdarāms, mehāniskām tas viegli izdarāms, bet ne jau tā, ka tikai samaini esošās taustiņu cepurītes vietām, atšķiras taustiņu cepurītes forma dažādās rindās, tāpat rādītājpirkstu mājas taustiņiem ir tās sataustāmās «pumpiņas», šiem taustiņiem tā kā prasītos palikt vietās, var pasūtīt pēc savām vēlmēm apdrukātus taustiņu komplektus, diemžēl, tas nav lēti.

Pats vienkāršākais un lētākais risinājums, lai lietotu neQWERTY izkārtojumu - iemācīties aklo druku, drukāt nemaz neskatoties uz taustiņiem, tad ir vienalga, kas uz taustiņiem rakstīts. Aklo druku iemācīties, nav ne grūti, ne ilgi. Domāju, visi, kam ikdienā sanāk daudz drukāt, tā drukā.

Man pašam klaviatūra bez apzīmējumiem uz taustiņiem (blank klaviatūra), tādas ir pietiekoši populāras un ir nopērkamas. Tad nu man pilnīgi vienalga, kuram izkārtojumam to izmantot, tik jāiemācas tas izkārtojums. Jauna izkārtojuma iemācīšanās gan prasa zināmu piespiešanos, bet arī tas nav nekas grūts.

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

INTRASERVERNET

Varbut isti neattieksies uz so temu, bet Latvija neperku nevienu klaviaturu. Jo lielaka dalja nak vel papildus ar kirilica shrifta burtiem uz taustinjiem. Un tas man kretinee. Es perku ebay, vai amazon Lielbritanijas, vai US taustinju izkartojuma klaviaturu.

Link to comment
Share on other sites

Apskatot pāris interneta veikalos klaviatūru piedāvājumu, nav tā, ka lielākā daļa RU klaviatūras, patiesībā, salīdzinoši mazāka izvēle, ja vajadzētu RU klaviatūru. Varbūt fiziskos datorpreču veikalos savādāk, nezinu, sen neesmu skatījies klaviatūras.

Kā ir Lielbritānijā? Pārsvarā visi lieto UK izkārtojuma klaviatūras vai US izkārtojuma klaviatūras? Veikalos kuras vairāk? UK vai US?

Link to comment
Share on other sites

Loģiski ka UK atrast US izkartojuma klaviatūru būs grūti. Internetā jau protams, ja labi pameklēsi, tad atradīsi, kautkur Amazonā, vai ebaya, bet nejau veikalos vai normalos interneta datorveikalos. Gan laptopiem, gan klaviatūrām.

Tikpat labi var meklēt norvēģu izkārtojuma klaviatūru UK veikalā :D

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Pirms 26 minūtēm , ieleja teica:

viens izklājums, kuram reizē strādā gan AltL, gan apostrofs

Paldies par atbildi.

Līdzīgi kā Windows iebūvētais latviešu (standarta), var lietot gan altgrafisti gan apostrofisti. Tik, ja es pareizi sapratu, MAC latviešu izkārtojums vienlaikus der arī tildistiem, bildē uz tildes taustiņa apostrofs nevis gravis, tā ir?

Pēc tā vecā raksta pods.lv var nojaust, ka iekš MACiem arī pirmāk bija iebūvētais izkārtojums caur AtlGr, tikai kaut kad vēlāk tika pievienota iespēja caur apostorfu.

Link to comment
Share on other sites

Sveicināts, Fruzz, ļoti cienījams! Sen neredzēts.

Dvorak latviešu valodai ir ērtāks par QWERTY latviešu valodai? Angļu valodai, jā, esot ērtāks. Bet latviešu valodai? Pa manam, QWERTY latviešu tekstiem ir galīgi garām.

Link to comment
Share on other sites

vikvaktors
pirms 21 stundām , vvv teica:

 Latviešu moderno pats izkārtojuma izgudrotājs tirgoja, nezinu vai joprojām tirgo.

agrāk to laikam par ergonomisko klavieri dēvēja... ar latvisko klavieri pie mums uz tūkstošgades miju piedāvājās HP, bet tā kā valsts atbalsta nebija, tad arī šie likās mierā... arī  tas daļējais XP latviskojums HP bija pirms mikromīksto izstrādājuma un bija krietni sakarīgāks... par to neviens neteica, ka vispirms galvene jāieliek starpenē un tikai tad var sākt beidzēt...

sen Ogres galā neesmu vazājies, bet pēc mājaslapas spriežot, Valda kantoris vēl eksistē:

https://odo.lv/Recipes/LatvianKeyboard

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

2020.02.20. , 01:03, vvv teica:

Kādreiz domāju, ka nospiedošais vairākums datorlietotāju rakstīšanai latviešu valodā lieto izkārtojumu, kur latviešu burti caur apostrofu. Tepat forumā vairāki biedri teicās lietojam šo Latviešu (QWERTY), kur latviešu burti caur AltGr, izrādījās, tādu biedru ir daudz, vairāk nekā līdz tam biju iedomājies.

Interesanti būtu uzzināt, kāda ir attiecība apostrofisti pret altgrafistiem. Varbūt biedri var pakomentēt, kuru izkārtojumu lieto latviešu tekstiem.

Pirms kāda gada (varbūt vairāk) šitā tēma jau bija panesusies, man liekas bij tuvu 50/50 AltGr pret Apostrofu

btw, lietoju Latviešu (standarta) un mīkstiājumus lieku ar AltGr

Link to comment
Share on other sites

Pirms 40 minūtēm , shadow118 teica:

lietoju Latviešu (standarta) un mīkstiājumus lieku ar AltGr

Minēšu, līdz latviešu (standarta) ieviešanai lietoji Latviešu (QWERTY). Ja?

Latviešu (QWERTY) ir zināms trūkums, uz QWERTY klaviatūrām taustiņa \ (tas, kas labajā pusē) vietā spiežas °, tas vēl būtu sīkums, ISO klaviatūrās \ ir arī kreisajā pusē, blakus kreisajam mazajam Shift, bet ja ir ANSI klaviatūra, caur šo izkārtojumu no klaviatūras nesanāks ievadīt \, ANSI klaviatūrām nav liekā taustiņa starp kreiso Shift un Z. Pašas ISO klaviatūras pie mums netrūkst, man šķiet, to veikalos pat vairāk kā ANSI klaviatūras, toties laptopi pie mums veikalos, kā esmu novērojis, pārsvarā ir ar USA klaviatūras variantu (garais kreisais Shift un Enter pa vienu rindu).

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 22 minūtēm , ieleja teica:

bija Winlat un Tildes latviskotājs

To saprotu, ka 90tos datori ne tuvu nebija tik latviski kā XP laikos, kad es pats sāku datorus lietot.

Vai šie (WinLat, Tilde) bija pirmās programmas, kas ļāva latviskos burtus? Vai arī pirms viņiem kaut kādi risinājumi jau bija? Teiksim, 80to beigās, 90to sākumā.

Link to comment
Share on other sites

2020.02.21. , 19:25, AndrisBB teica:

Tikpat labi var meklēt norvēģu izkārtojuma klaviatūru UK veikalā :D

Latvijā lietotu laptopu veikalos gan var viegli atrast :king2: 

Link to comment
Share on other sites

ieleja, tu viens no senākajiem datorlietotājiem forumā, paši pirmie datori, ar kuriem tev sanāca saskarties 80os, tur, laikam, nebija variantu latviešu burtu panākšanai?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , ieleja teica:

man tēvs strādāja kapitālistiskās ārzemēs un 1988. gadā tiku pie pirmā PC datora, tad bija tāds Chiwriter

Gribētos jau redzēt kurā brīdī tu melo, bet laikam  jau nē, jūs abi reizē ar raimondu domājat , ka eksistējiet!


Chiwriter emulēja IMB dot printingu uz parastās 8 pinu pritintera!

Link to comment
Share on other sites

es jau neko, jo reti kurš atcerās, par vispār runa iet! Bet nu tevi Sveicu gan! Biji!

Link to comment
Share on other sites

ieleja, mani iesauca 1985. gada rudenī, tu, ja pareizi atceros no taviem komentāriem te forumā, varētu būt pāris gadus vecāks par mani, tad, laikam, nedaudz agrāk par mani dienēji. Tas tā, starp citu, 23. februāra sakarā.

Ja par datoriem, vidusskolas laikā 80to pirmajā pusē mūsu klasei bija ekskursija uz LVU Cietvielu Fizikas institūtu Ķengaragā, tur bija displeju zāle, kā toreiz mums to nosauca, telpa ar daudziem «televizoriem», tie rādīja zaļus burtus un ciparus uz melna fona, katram priekšā bija kaut kāda to laiku klaviatūra, mūs vidusskolniekus, tad laida pie tiem paspēlēties, kaut kādas vienkāršas loģikas spēlītes palaida, mēs bijām sajūsmā. Zaķis bija tā institūta direktors, mūsu klases audzinātāja, fizikas skolotāja bija viņa studiju biedrene, tā nu mēs tikām tādā ekskursijā. Tā bija mana pirmā tikšanās dzīvē ar datoriem. :D

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , ieleja teica:

mūsu slaveno spāņu villu īpašnieku

Tas ir viens nelaimes putns. Viņam talants «visu laist dēlī» :D. Manam brālim kā reiz bija darba kolēģis, kura sieva bija savulaik darba kolēģe šim, tad nu tas mana brāļa kolēģis kā anekdoti stāstīja, kā viņš kaut kādā sievas darba kolektīva pasākumā ar šo sastapies, šis aizņēmies nazi priekš zaru griešanas ugunskuram, nazi salauzis nafig… un tā tālāk, vobšem, līkrocis nelaimīgais... Pēc tam, kad viss gāja, atceramies, nu kā nu gāja tā gāja, bračkas darba kolēģis vienmēr ņirdza - no viņa tik to var sagaidīt... Pats jautrākais, kad 2007. gadā šo atkal ielika amatā, satiku to brāļa kolēģi, viņš nosmējās - būs sūdi... Un bija arī sūdi :D. Es pats šo nezinu, mans brālēns dzīvo viņam kaimiņos, tad nu brālēns arī jautrus stāstus ir stāstījis. Nezinu, nu bet tā otrā sieva viņam - tā tik ir sieviete!

ieleja, piedod, es te nedaudz atzīmēju...

Link to comment
Share on other sites

Pirms 41 minūtēm , ieleja teica:

tagadējais CFI /2 direktors ir mans grupas biedrs

Sameklēju guglē. Ja viņš ir tavs vienaudzis, tad jau sanāk, ka tu esi stipri vecāks, nekā es biju iedomājies. ieleja, ja tā ir, ko tad tu atsevišķus foruma biedrus par veciem onkām apsaukā :D. Pats vecs onka.

Link to comment
Share on other sites

pirms 8 stundām , vvv teica:

Minēšu, līdz latviešu (standarta) ieviešanai lietoji Latviešu (QWERTY). Ja?

Latviešu (QWERTY) ir zināms trūkums, uz QWERTY klaviatūrām taustiņa \ (tas, kas labajā pusē) vietā spiežas °, tas vēl būtu sīkums, ISO klaviatūrās \ ir arī kreisajā pusē, blakus kreisajam mazajam Shift, bet ja ir ANSI klaviatūra, caur šo izkārtojumu no klaviatūras nesanāks ievadīt \, ANSI klaviatūrām nav liekā taustiņa starp kreiso Shift un Z. Pašas ISO klaviatūras pie mums netrūkst, man šķiet, to veikalos pat vairāk kā ANSI klaviatūras, toties laptopi pie mums veikalos, kā esmu novērojis, pārsvarā ir ar USA klaviatūras variantu (garais kreisais Shift un Enter pa vienu rindu).

Man liekas ka jā. Man ir ANSI klaviatūra, un to trūkumu biju ievērojis. Līdz parādījās Latviešu (standarta), man bija uzliktas gan latviešu, gan angļu klaviatūras, jo to backslash reti, bet šad tad vajadzēja un baigi tracināja, ka \ vietā sanāca °°, tad pārslēdzu uz brīdi valodu. Tad kad parādījās Latviešu (Standarta), tad varēja atstāt tik vienu izkārtojumu visam.

 

Vēl kas interesanti, ja piesēžos pie ISO klaviatūras, tad lielie burti vairs nesanāk, jo shiftu esmu pieradis spiest tur, kur uz ISO viņa vairs nav :D

Pirms tam uz XP gan mīkstinājumus rakstīju caur apostrofu, neatceros vairs kad/kāpēc pārgāju uz AltGr, bet tā arī pie viņa esmu palicis

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ja drukā ar desmitpirkstu metodi, tad ērtāk ir ar apostrofu nevis AltGr. Ar AltGr sanāk, ka jāspiež ar vienu roku divi taustiņi reizē (ū, ī, ķ, ļ, ņ).

Labots - HIGH-Zen
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , shadow118 teica:

Pirms tam uz XP gan mīkstinājumus rakstīju caur apostrofu, neatceros vairs kad/kāpēc pārgāju uz AltGr

Sanāk, ka tev divi izkārtojumi bagāžā? Vai arī apostrofu esi aizmirsis?

Link to comment
Share on other sites

pirms 4 stundām , vvv teica:

Sanāk, ka tev divi izkārtojumi bagāžā? Vai arī apostrofu esi aizmirsis?

Nu tā kā joprojām rakstu ar kādiem 3-4 pirkstiem (nemāku pareizi 10 pirkstu režīmā), tad nezinu, vai tas vispār skaitās kā aizmirsu, vienkārši ērtāk ar AltGr, uz tā Latviešu (standarta) jau abas opcijas reizē ir. Vispār nezinu, kāpēc lai kāds vairs izvēlētos Latviešu (QWERTY)? 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , shadow118 teica:

Vispār nezinu, kāpēc lai kāds vairs izvēlētos Latviešu (QWERTY)?

Piemēram, apostrofu vai pēdiņas uzrakstīt ar Latviešu (QWERTY) ir vienkāršāk, jo tie nav mēmie taustiņi. Ja ar latviešu (standarta) jāuzraksta, piemēram,

"vārds"

sanāks lieks taustiņa nospiediens beigās

Vai arī kaut kādu angļu vārdu uzrakstīt, nepārslēdzoties uz US izkārtojumu. Uzraksti, piemēram,

John’s

ar Latviešu (QWERTY) vienkārši uzrkastās, ar latviešu (standarta), ja vienkārši rakstīsi, sanāks Johnš, pēc apostrofa nospiešanas vajag atstarpi nospiest, tikai tad spiest s.

Link to comment
Share on other sites

Tāpēc tildes variants man patīk, jo tas mēmais taustiņš ir citādi reti izmantojams. Rakstu es ar diviem pirkstiem, tāpēc man vienalga, kur tas atrodas.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 20 minūtēm , ieleja teica:

sit divus apostrofus pēc kārtas

Racionalizācija :). Kaut parastā tekstā, kur pēdiņas «pa vidu», lieki nospiedieni pēc pēdiņu nospiešanas nesanāk, nospied pēdiņas, nekas neparādās, raksti burtu, uzreiz parādās pēdiņas un burts, tāpat aizverošās pēdiņas, ja aiz tām turpinās teksts, nospiediens būs vajadzīgs, vai punkts vai komats vai atstarpe, to nospiežot viss būs vietās.

Pirms 27 minūtēm , HIGH-Zen teica:

Tildes variants desmitpirkstu metodei arī neder

Es arī nekad neesmu rakstījis ar tildes metodi, man arī šķiet, ka apostrofs vairāk pa rokai, bet gan jau tie, kas raksta caur tildi, atzīst to par ērtu un par apostrofistiem izsakās tieši tāpat - tas neder.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 10 minūtēm , vvv teica:

Divi vienlaicīgi nospiesti taustiņi ir ātrāk kā divreiz pēc kārtas nospiest vienu taustiņu

Cilvēki, kam patiik rakstiit ssitaa, tev varētu oponēt 

 

Link to comment
Share on other sites

Vēl jau ir variants, nospiest taustiņu vienreiz, pieturēt, kamēr uzrakstās divi vienādi burti, tik īstā brīdī atlaist to taustiņu, lai neuzrakstās vairāk - trīs, četri..., daudz. Es tā nemāku. Iespējams, pavisam ātri rakstītāji šo izmanto.

Link to comment
Share on other sites

Neeksistē tāds klaviatūras izkārtojums, kur burtu pieturot uzrakstās atbilstošais burts ar diakritisko zīmi?

Ja ne latviešu, tad jebkādai citai valodai, kurai ir diakritiskās zīmes?

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...