Jump to content

Meža īpašnieki, un pieredze meža apsaimniekošanā.


alusbundza
 Share

Recommended Posts

ImissimI
2019.03.10. , 22:35, AndrisBB teica:

Pietam palasot paša Raimonda ielikto rakstu, tas vecis, kas viņas audzē saka ka LV ir tik 2 audzētāji.

Viņš pa gadu no 10 000 kokiem novācot 1.5t sēņu.

Internets saka ka izkaltējot masas attiecība ir 1:10, tātad 150kg kaltētas sēnes.

Pareizinot ar Raimonda ielinkoto mazumtirdzniecibas cenu 30 Eiro/kg - sanāk 4500 eiro.

Piņemsim ka, veikals ir tik dāsns un samaksā par viņām pusi - 2250 eiro, sanāk vienkārši grandioza peļņa

 

Bišķi neatbilsošs tomēr aprēķins. 

1. Nedomaju, ka viņš konkurē ar no Ķīnas ievesto produkciju.. ne cenas ziņā, ne arī kā citādi.

2. Pārdod svaigā veidā pa 25EUR/Kg Kalnciema tirgū, uz vietas ja pareizi atceros bija pa 20EUR. 

3. Kaltē to, ko redz, ka nepaspēs realizēt citādi.

4. Kaltēto produkciju tirgo iejauktu tējās/uzlējumos un pa mazām paciņām.

 

Ja procesu izdodas "meinstrīmot", nodzīt pašizmaksu (saglabājot augstāku kvalitāti, kā Ķīnas un Lietuvas produkcijai), nodrošināt garantētus prognozējamus apjomus, tad gan jau var arī par biznesu uztaisīt. Vienkārši konkrētais cilvēks ir izvēlējies to noformulēt vairāk kā dzīvesveidu un nodarbošanos.

 

Reku Elejā kaut kas notiek izskatās, ka ar rūpnieciskāku domu. Kaut kad vispār aizlaidīšu zupu pie viņiem apēst. http://new.llkc.lv/lv/nozares/lauku-attistiba/austrumu-brinumsene-iedzivojas-eleja

Labots - ImissimI
Link to comment
Share on other sites

Raimonds1
pirms 5 stundām , ImissimI teica:

Iespējams tā ķite ar ko caurumi tiek aizsmērēti. Es arī par šo aspektu aizdomājos, kad eksperimenta kārtā pāris bluķus sataisīju.

Ārzemēs un literatūrā pārsvarā ir norādīts, ka jāizmanto pārtikas parafīns, bet vietējie pārsvarā mauc ar piķi+ko nu katrs izdomā piejaukt klāt.

Iespējams, ka tās sēnes kaut ko no tā spēj sadalīt uz uzņemt, nezinu.. labprāt iedotu patestēt, kāds man tur tas sastāvs ir sanācis, ja ir iespējams - moš man viss jāsadedzina, nevis jāliek uz sviestmaizes.

 

Vēl noteikti, ka atkarībā no koka - noteikti drošāk ir 'stādīt' salīdzinoši ātri izaugušā piem. tajā pašā baltalksnī, nevis 300 gadus vecos ozola zaru baļķēnos.

  

Tāpat esmu aizdomājies par tiem austersēņu audzētājiem - ja salmus ņem no nebio graudinieka - tur taču jābūt tomēr tām ķimikāliju paliekām no miglošanām - gan jau kaut ko tā sēne atkal var sašķelt un uzsūkt augšā.

 Izskatās, ka tā metālu koncentrācija ir sugu specifiska https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814601001558 Tas gan nav uz kokiem augošās sēnes. 

Gan jau tos baļķēnus var pārbaudīt un tad zināt, no kura krāvuma var izmantot un no kura ne.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4299854/  "

For common mushroom, oyster mushroom and shiitake mushroom the maximum levels are: 0.20 mg kg−1 Cd and 0.30 mg kg−1 for Pb. For other species the maximum level for Cd of 1 mg kg−1 applies. No maximum levels have been set yet for iAs and methylmercury, although they are the most toxic species of As and Hg, respectively. Both, European Food Safety Authority (2009, 2014) and the Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA) (2011) have recently shown their interest in the content of iAs in food.

Since mushroom consumption has increased considerably in the last years due to their nutritional properties, the Directorate for Health and Consumers (DG SANCO) of the European Commission requested that the EURL-HM test the analytical capabilities of National Reference Laboratories (NRLs) to determine heavy metals in mushrooms.

 

Labots - Raimonds1
Link to comment
Share on other sites

latscrap
pirms 7 stundām , ImissimI teica:

Uz oriģinālo jautājumu atbildot. 

~30ha meža zeme.

~3ha piestādīts mazvērtīgā vai grūti izmantojamā lauksaimniecības zemē kā plantāciju audze.

~2ha šoziem atgūts no krūmiem + mazvērtīgiem kokiem. (paldies augstajai papīrmalkas, malkas un šķeldas cenai - paliku plusos pat ar meliorācijas grāvja tīrīšanu)
Šie 2ha šo pavasari tiks apstādīts ar egle/bērzs/melnalksnis mistraudzi cerams pa Eiropas naudu.

 

Kad būšu visus pakšus un stūrus sakopis, vajadzētu pie 45ha meža sanākt.

 

Daru tā - 

Nozāģēju pa 0,5-1,0ha kaileni, skatoties pēc reljefa un pēc audzes vecuma un veselības.

Pagaidu, lai sanāk atvases, kaut kas sasējas, kukaiņi aizmūk, un pēc vajadzības piestādu strīpās egli.

 

Cenšos tikt līdz +- pilnam ciklam - pēc ~5 gadiem būs bērzu audzei ar ko sāku savas meža darbības jātaisa pēdējā retene - otrajā stāvā bišķi egle nāk augšā jau.

 

Mani plusi/priekšrocības šajā jomā ir - 

Esmu ar mežsargu draugos un varu uzzvanīt vai aizlaist uz tēju, apjautāties ko un kā kad labāk darīt un kā tos projektus labāk sapildīt.

Ir čoms, kas seko un pārzina cenas, koeficientus un pats ir paliela zemes apjoma īpašnieks ar līgumiem uz iepircējiem.

Gribētos domāt, ka nu jau apmēram saprotu ko daru.

Man tas process patīk + nomierina dvēseli.

 

Respekts biedram par atgriežšanos pie tēmas... īss gan te tas prieks bija... tepat naivs jautājums vecākiem biedriem - modi jums te vispār voģitsa?

 

Jautājums ImissimI:

interesanta pieeja - tipo ideālā gadījumā uz papīta ir 60 ha, katru gadu pa 1 ha nogāz, 60. gadā, 1. hektārs ir gāžams atkal?

Cik veci koki parasti ir tur kur taisi kailcirti - pieņemu ka izvēlies vadoties pēc max. saimnieciskā izdevīguma? Man kā nespeciālistam 0.5 -1.0 ha šķiet pamaz, meža gāzēji/pircēji nekurn, maksā normāli arī par tik mazu pleķīšu izstrādi, braukšanu pakaļ, un vai, ja gāžamais pleķītis dziļāk mežā katru reizi smagajai tehnikai meža ceļi baigi neizārda jaunaudzes, augsnes virskārtu ja katru sezonu braukā.... parastās sēnes, mellnes gan tur droši vien vairs neaug :/

 

Ja nav baigais noslēpums varbūt vari padalīties arī ar finansu datiem - tīri salvetes aprēķinu līmenī, piemēram cik iebirst kabatā pēc tāda dabīgi auguša vidējā latvijas 1 ha meža nogāzšanas? Pēc izstrādes, izvešanas, pārdošanas izmaksām? Vai "piestādīt egli" kaut ko izmaksā (tipo ņem strādniekus, pērc stādus), cik? Vai rēķini pēc cik gadiem būs atkal cērtams pērn nocirstais? Vai peļņa sanāk tādā veidā saimniekojot.... Līdzīgi kā bija jautājumi tēmā par dzīvokļu īri kā "biznesu", tavuprāt cik gados šādā veidā saimniekojot mežs sevi atpelnītu? cik % gadā?

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
pirms 8 stundām , latscrap teica:

Ja nav baigais noslēpums varbūt vari padalīties arī ar finansu datiem - tīri salvetes aprēķinu līmenī, piemēram cik iebirst kabatā pēc tāda dabīgi auguša vidējā latvijas 1 ha meža nogāzšanas? Pēc izstrādes, izvešanas, pārdošanas izmaksām?

no 1ha var aptuveni 250 m3 koksni dabūt (no 200 - 300 ), cenas tagad augstas, 

es savam mežam tā īsti neemu vēl ar zāģi izgājis cauri, viena daļa ir slapja, kur iebraukt var tikai sausā vasarā, vai ziemā, un valdošā koksne ir melnalksnis, bet sausākās vietās - skujkoks,

ir man mežā pat atsevišķas 100 gadīgas priedes, 

katru gadu lēnām eju cauri, sazāģēju malku (izņemu neperspektīvos kokus) savām vajadzībām, izvācu vēja izgāstos un sauskaltušos, kādu skujkoku nozāģēju, un aizvedu pie kaimiņa uz gateri, lai kādu dēli sazāģētu,

 

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
pirms 9 stundām , latscrap teica:

tīri salvetes aprēķinu līmenī,

ja nozāģē 250 m3 pārdot vidēji pa 45 eiro kubā, tad mīnus izvedēj traktoram 4 eiro/m3, par zāģēšanu līdz 10 eiro/m3, transports - 150 eiro par kravu (kravā ap 36 kubi) , mīnus 10% nodokļi,

sarēķini pats

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Papildināts

 

Reāli atkarībā no tā brīža cenām. Šoziem pat malku ar īrētu brigādi atmaksājās zāģēt, bet nu tas ir vājprātīgi slapjās aizpagājušās vasaras un ziemas dēļ - man tuvākās uzpircēju krautuves bija tukšas un šķeldas plačos bija vieta.

 

Vēl ļoti svarīgs aspekts ir apaļkoku iepirkšanas punkti - piemēram man ir izdevīgāk sazāģēt e-palešu taras materiālu malkā, jo malkas uzpirkšanas punkts ir tuvāk kā tarai. Sanāk, ka lai gan tara pati par sevi ir ar augstāku iepirkuma cenu, es vienkārši pazaudēju uz transportu + čakaras ar diametriem, taisnumu, zariem, serdes bojājumiem un risks, ka vēl tajā galā pateiks - neder - varam samaksāt 20EUR pa kubu, laidīsim pie malkas.

 

pirms 21 stundām , latscrap teica:

interesanta pieeja - tipo ideālā gadījumā uz papīta ir 60 ha, katru gadu pa 1 ha nogāz, 60. gadā, 1. hektārs ir gāžams atkal?

Es negāžu katru gadu, tik intensīvi nesanāk laika darboties. Ik pa 2.. 3 gadi apmēram taisu kādu pamata meža zāģējienu (tos 0,5-1,0 vidēji). Kur cenšos ieviest uzreiz, lai aug vietā kaut kas kvalitatīvs. Bet apmēram tāda tā doma, mežam gan ir tā nianse, ka jādomā tālāk par savu mūžu - respektīvi pats sevis iestādītu pieaugušu koku gala cirtē nenozāģēsi (izņemot plantāciju audzes ar kaut ko ātraudzīgu).

 

pirms 21 stundām , latscrap teica:

Cik veci koki parasti ir tur kur taisi kailcirti - pieņemu ka izvēlies vadoties pēc max. saimnieciskā izdevīguma?

Jā, bet domājot ~20,30 gadus uz priekšu - kas nav perspektīvi, to nost, kur ir trupe to nost, kur ir pārlieku liels mitrums, jo grāvis aizaudzis to nost. Kas labi stāv, lai stāv. Kas labi aug, lai aug. Būs kāda fiksa vajadzība, krīze, nelaime tfutfutfu.. to vienmēr var nozāģēt par labu cenu. Vecajam mežam apmēram ~100 gadi.

 

pirms 21 stundām , latscrap teica:

Man kā nespeciālistam 0.5 -1.0 ha šķiet pamaz, meža gāzēji/pircēji nekurn, maksā normāli arī par tik mazu pleķīšu izstrādi, braukšanu pakaļ, un vai, ja gāžamais pleķītis dziļāk mežā katru reizi smagajai tehnikai meža ceļi baigi neizārda jaunaudzes, augsnes virskārtu ja katru sezonu braukā.... parastās sēnes, mellnes gan tur droši vien vairs neaug ?

Gāzējiem ir pofig par hektāriem - viņus interesē cik ātri salasīs kubikmetrus. Ielaid viņus hektārā ar priedi un finiera bērzu, kur pamežs izzāģēts un mutes atvērsies smaidā. Pēc tam piedāvā 10ha ar krūmiem pazāģēt un visi būs prom.

Man meža platības ir diezgan izmētātas pa visu īpašumu - kādiem 3 nogabaliem tikai sanāk braukāt cauri, pārējais pa tiešo pieejams. Tā kā ar izbraukāšanu nav tik traki. Savukārt lielā masīvā tā pat ir jāveido sistemātiski stigas un meža ceļi - nebrauc jau visam krustu šķērsu pāri ar katru baļķi taisnā ceļā uz tuvāko krautuvi. Tā kā aug gan sēnes gan putni dzied.

 

pirms 21 stundām , latscrap teica:

Ja nav baigais noslēpums varbūt vari padalīties arī ar finansu datiem

Vidējs Latvijas dabīgi audzis mežs.. nu teiktu, ka ielaižot brigādi, vai pārdodot cirsmu ap 10K vajadzētu sanākt pāri.

Man ir sanācis arī pie 7 un arī ap 14K par hektāru - atkarībā no sastāva un cenas.

 

Strīpas sadzīt ar frēzi ~150EUR/ha

Stādi - AS LVM uz hektāru 2500 ietvarstādi  ~500EUR

Viena diena divatā aiziet, lai nostādītu.

Kādas divas kopšanas pirmajos gados, bet to vismaz šobrīd var izdarīt par Eiropas naudu. Kaut kas uz 100-200 EUR par reizi, atkarībā no situācijas.

Aizsardzība pret pārnadžu bojājumiem un galotņu apgraušanu - komerciālālie līdzekļi „Planskyd” un „Trico” ir izsmidzināmi, „Cervacol Extra” ar roku vai otu uzsmērējama pasta. (visātrāk iet ar Trico, bet tas arī izmaksā dārgāk) (jāgaida @alusbundza piedāvājums zemāk.)

 

Tad teiktu, ka, ja grib tikai no meža dzīvot, bet pats negrib tur ne fiziski darboties, ne arī to visu menedžēt un pieskatīt, vajag kādus 500+ ha.

 

Labots - ImissimI
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Kāda skaitās labā prakse meža kopšanā, lai būtu mazāk vējgāžu un kāda, lai vieglāk varētu cīnities ar ugunsgrēku?

Plašas kailcirtes gan jau tam vējam ļauj kārtīgi ieskrieties un tad vairāk nogāž. Tomēr kalicirte laikam ir vieglāk dzēšama, nekā mežs.

https://www.lvm.lv/jaunumi/arhivs/2005/298-akciju-sabiedriba-latvijas-valsts-mezi-apkopo-stipras-vetras-nodaritos-postijumus

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Laicīgi retināta audze - lai nav izstīdzējuši un vārgi koki. Augsnes/meža tipam piemērots audzes sastāvs - egles monokultūra uz nosusināta kūdras purva gāzīsies apkārt, bet mistrā ar bērzu būs izturīgāka. Stratēģiski pa blokiem un atkarībā no reljefa veidotas kailcirtes. Bet pilnībā no vējgāzes iespējamības noteikti, ka neizvairīties - ja uznāk kārtīgs pūtiens, tad kaut ko aplauzīs vai izgāzīs.

 

Tīras stigas, piebraucamie ceļi, retināta audze, izglītoti iedzīvotāji, apmācīti bebri.. beidz tak ņemties.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Es par bebriem un viņu intelektu vispār neko neesmu rakstījis

 

2019.03.10. , 13:19, Didzis teica:

 Tas zvērs dambi var vienā naktī atjaunot. Man blakus dēla mājai tie mūdži dzīvo bariem, tā kā ir pieredze.  Pats gan neesmu izmēģinājis, bet efektīvi esot dambi izjaukt un upes gultnē ieguldīt resnu cauruli. Bebrs dambi atjauno, bet viņa intelekts nav tik augsts, lai saprastu, kapēc ūdens līmenis neceļas.

 

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Nekas, drīz gan jau rakstīsi!:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2019.03.10. , 13:19, Didzis teica:

Pats gan neesmu izmēģinājis, bet efektīvi esot dambi izjaukt un upes gultnē ieguldīt resnu cauruli. Bebrs dambi atjauno, bet viņa intelekts nav tik augsts, lai saprastu, kapēc ūdens līmenis neceļas.

es neticu šī varianta efektivitātei. diez vai tu varēsi ieguldīt cauruli tā, ka apmānīsi bebra čuju bāzt ciet visas vietas kur tek ūdens straume...

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Asprātīgi.

 

Sēžu vasarā pie tv, nedēļu katru vakaru skatos, kā šie tur dzēš, izdomāju, manuprāt, labu ideju, parēķinu, viss sanāk un uzrakstu, Kādi iebildumi?

 

Bet, ja nopietni - ja tā dzēšana ir aizgājusi garajā, pa to laiku, ja labi izdomā, varbūt tiešām var tos vietējos dīķus parakt dziļākus, lai nav tik tālu jālido pēc ūdens. Ir taču starpība, vai kārtējo porciju uzgāž ik pēc 10 minūtēm vai ik pēc pustundas. 100-200-400 kvadrātmetru progresija vai 50-100-50 regresija.

 

Ja taisa jaunu ūdenskrātuvi - izrok, izklāj ar plēvi un apgādā ar vietējo transportu ar ūdeni. Loģistika jānodala, lai pievešana netraucē ūdens ņemšanai.

 

Kas tur ir tik ļoti slikts tajā, ka kāds izdomā, ka varbūt var kādu procesu uzlabot? Kas slikts tajā, ka lauku saimiecībā ir kārtīga ūdenstvertne vienam saimniekam, otram, trešam un ar visiem kopā 100 tonnas puskilometra attālumā?  Vai arī šie sev katrs ierīko kārtīgu baseinu un to uztur. Kas tur slikts?

 

 

Labots - Raimonds1
Link to comment
Share on other sites

Par to cauruli varat aizmirst- vienu, divas dienas varbūt nesapratīs, bet pēcāk aizdambēs. Nu tam zvēram uz noplūdi ir ''čujs'' . Un pilnīgi loģiski, jo paša būvētā dambī noplūde var rasties arī apakšā. Lai to zvēru pieveiktu līdz tik stroķis vai slazds . Paldies dievam ka nav vairs aizsargājams zvērs un nevajag speciālu atļauju , medniekam.

Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Ja nu vienīgi to cauruli ieliek garu - ieplūdes galu liek kādus metrus virs dambja. Bet es arī lāga negribu ticēt, ka tā var viņu piečakarēt.

pirms 1 stundas , oxygen teica:

Lai to zvēru pieveiktu līdz tik stroķis vai slazds

Un nozāģēt krūmus + tuvākajiem kokiem uzlikt sietu riņķī. Citādi jāsēž tornī 24/7 - nāk vienkārši nākamie, jo teritorija tukša un daba tukšumu nemīl, ja ir piemēroti apstākļi.

Link to comment
Share on other sites

ImissimI
pirms 8 stundām , ImissimI teica:

Papildināts

 

Reāli atkarībā no tā brīža cenām. Šoziem pat malku ar īrētu brigādi atmaksājās zāģēt, bet nu tas ir vājprātīgi slapjās aizpagājušās vasaras un ziemas dēļ - man tuvākās uzpircēju krautuves bija tukšas un šķeldas plačos bija vieta.

 

Vēl ļoti svarīgs aspekts ir apaļkoku iepirkšanas punkti - piemēram man ir izdevīgāk sazāģēt taras materiālu malkā, jo malkas uzpirkšanas punkts ir tuvāk kā tarai. Sanāk, ka lai gan tara pati par sevi ir ar augstāku iepirkuma cenu, es vienkārši pazaudēju uz transportu + čakaras ar diametriem, taisnumu, zariem, serdes bojājumiem un risks, ka vēl tajā galā pateiks - neder - varam samaksāt 20EUR pa kubu, laidīsim pie malkas.

oriģinālā posta links

Labots - ImissimI
Link to comment
Share on other sites

alusbundza

@ImissimI, kurā pusē tad tev ir tas mežs?, es vienu stūri nozāģēju resnos melnalkšņus taras klučiem 3,10 , visu nepaspēju, jo ziema beidzās ...., uz rokas saņēmu 42 eiro /m3, pieņemšanas punktā cena 52 eiro/m3

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
(labots)

pats zāģēju, un pats pievedu pie ceļa

pārdevu ''Krauzeram''

Labots - alusbundza
Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Es neprecīzi izteicos - ar 'taru' biju domājis - resnāku baltalksni, ne visai smuku apsi - respektīvi, kur tikai paletes sanāk.

No melnalkšņa jau taisa gan saucamo nažfinieri, gan droši ka kaut kādus apdares dēļus utml. kam cita cena.

 

 

Klau, starpcitu @alusbundza par tiem aitu taukiem - var dabūt, iepirkt, noandalēt no tevis?

 

Un kā ar uzklāšanu? Ir kaut kāda cerība sagatavot izsmidzināmā formātā ar uz muguras liekamo smidzināmo bunduli?

 

Varbūt sanāk papildus pievienotā vērtība tavām aitām :)

 

http://new.llkc.lv/lv/nozares/mezsaimnieciba/neaizmirsisim-aizsargat-jaunos-kocinus

Visi tie komerciālie risinājumi sanāk padārgi, viens monopolists uzmeties par izplatītāju.

Labots - ImissimI
Link to comment
Share on other sites

Kaut ko līdzīgu dzirdēju par smēķi ar meža dzīvnieka asinīm. Arī palīdzot

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

inteens
pirms 3 stundām , ImissimI teica:

Jaunpiebalga

Kurā kaktā, drīkst jautāt?

Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Drīkst, aiz tilta pa kreisi, bet sīkāk varam PM apspriest, ja nepieciešams.

Link to comment
Share on other sites

ImissimI
Pirms 48 minūtēm , Murlo teica:

Kaut ko līdzīgu dzirdēju par smēķi ar meža dzīvnieka asinīm. Arī palīdzot

Jā, tas ir PlantSkydd - http://aes.lv/en/products/plant_protection/plantskydd_47/

Šogad ar tādu apstrādāju, bet baigā ķēpa bija ar sagatavošanu priekš apsmidzināšanas. Un smaka ir nešķīsta. Vismaz man uz vēmienu rāva.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
pirms 2 stundām , ImissimI teica:

par tiem aitu taukiem - var dabūt, iepirkt, noandalēt no tevis?

aitu taukus, ja vajag, tad varu sakrāt, bet tad tikai rudenī atgādini, kādus 2 - 3 spaiņus apmēram

pirms 2 stundām , ImissimI teica:

Un kā ar uzklāšanu?

par šito neko nezinu, neesmu interesējies

Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Vajadzēs kādiem.. hmm.. 4 hektāriem oktobrī. Tad jau izdomās taksi, ok piegrāmatošu šito domu.

Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Nu droši vien, tas pats jau apmēram sanāk. Cik saprotu tas PlantSkydd ir vienkārši dehidrētas asinis un gan jau kaut kā vēl apstrādātas, lai kādu zarazu neizplatītu.

Link to comment
Share on other sites

latscrap
2019.03.13. , 07:00, alusbundza teica:

no 1ha var aptuveni 250 m3 koksni dabūt (no 200 - 300 ), cenas tagad augstas, 

es savam mežam tā īsti neemu vēl ar zāģi izgājis cauri, viena daļa ir slapja, kur iebraukt var tikai sausā vasarā, vai ziemā, un valdošā koksne ir melnalksnis, bet sausākās vietās - skujkoks,

ir man mežā pat atsevišķas 100 gadīgas priedes, 

katru gadu lēnām eju cauri, sazāģēju malku (izņemu neperspektīvos kokus) savām vajadzībām, izvācu vēja izgāstos un sauskaltušos, kādu skujkoku nozāģēju, un aizvedu pie kaimiņa uz gateri, lai kādu dēli sazāģētu,

 

 

2019.03.13. , 09:12, ImissimI teica:

Vidējs Latvijas dabīgi audzis mežs.. nu teiktu, ka ielaižot brigādi, vai pārdodot cirsmu ap 10K vajadzētu sanākt pāri.

Man ir sanācis arī pie 7 un arī ap 14K par hektāru - atkarībā no sastāva un cenas.

 

Paldies par info!

Labots - latscrap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2019.03.13. , 17:57, alusbundza teica:

uz rokas saņēmu 42 eiro /m3, pieņemšanas punktā cena 52 eiro/m3 

Te var piemest attālumus un izmaksas transportam ja pats ved.

http://kalkulators.selflogistic.lv

E-pastu var rakstīt jebkādu - tas tik statistikai.

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ImissimI

Ap 8K stādus šopavasar nostādījām. Egle, Bērzs, Priede, Melnalksnis.

Šodien pēdējie 2K iet.

~2500 uz hektāra

 

(zem LAD/ES projekta)

Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Secinājumi, ja nu kāds ko sadomā stādīt no bootiešiem.

 

*Papildināts.

 

  • 1. Noskaidrot likumdošanu - vai nav meliorācija - https://www.melioracija.lv/, vai zemes gabalam nav uzklupuši zaļie un tas nav kļuvis par biotopu, vai teritorija nav kādā ainavas aizsargājamā reģionā, pirms pirkt stādus, art strīpas vispirms paskatīties http://ozols.daba.gov.lv, sazināties ar attiecīgā reģiona mežniecību  - http://www.vmd.gov.lv
  • 2. Iekoptu pļavu iespējams ir izdevīgāk iznomāt vai pārdot sienu, kā apstādīt ar mežu. (meža pieaugums ir 100-150 EUR gadā, bet ieņēmums ir pailgi jāgaida - iznomājot ieņēmums katru gadu)
  • Nav jēgas pret dabu cīnīties - jāstāda tas, kas tur labāk gribēs augt: 
    Pa slapjākām lejām melnalksnis, mēreni mitrā - bērzs, egle, pa kalna augšām priede.
  • Ir vērts paskatīties debesspuses un strīpas taisīt dienvidi-ziemeļi.
  • Stādīt tikai uzstrādātā augsnē - ar meža frēzi sadzītās strīpās - gan stādīt vieglāk, gan pirmajos gados cīņa ar zāli vieglāka.
  • Stādīt pēc iespējas ietvarstādus - vieglāk stādīt, ātrāk iet, mazāks risks, ka var neieaugt dēļ izkalšanas. (slapjā vietā, kūdrā vēlu rudenī nevajadzētu stādīt - ir redzēts, kā ūdens/ sals izcēlis stādus uz augšu)
  • Mistraudzi taisīt pa sektoriem skatoties pēc mitruma un padomājot kā tas izskatīsies, kad izaugs lielāks, nevis vienkārši pamīšus strīpās - smukāk un dabīgāk izskatās.
  • Pielāgot ainavai stādāmā gabala ģeometriju - smukāk izskatās un izturīgāka audze pret vējgāzi.
  • Ošus stādīt nav jēga - http://new.llkc.lv/sites/default/files/baskik_p/pielikumi/ciekurs_nr.2_2015.pdf
  • Ozolus stādīt.. nu teikšu ka tikai sirds mieram un priekam, bet es nestādītu, jo arī slimība - http://www.vaad.gov.lv/21/section.aspx/7127
  • Ātraudzīgās sugas/šķirnes - hibrīdapse, hibrīdā papele.. es nezinu godīgi sakot, ja reģionā ir slinks mednieku kolektīvs, tad žogs ir obligāts, jo citādi lopi visu apēdīs un ko neapēdīs tiem saskrāpēs stumbriem mizu.
  • Svaigi nozāģētā skujukoku izcirtumā gadu divus (it sevišķi ja ir atstāti zaru krāvumi nevajadzētu stādīt neko, jo visi mizgrauži skuju grauži dzinumu pumupuru u.c. grauži jaunajiem kociņiem klups virsū par spīti visiem stādaudzētavas miglojumiem. (~2ha rūgta un personīga mācība)
  • Mežā kur ir skujukoku sakņu trupe nav jēgas stādīt atpakaļ skujukokus. Sakņu trupe kādi 50-60 gadi dzīvos veco koku celmos/saknēs un inficēs arī jaunos sastādītos kokus. - http://www.mezsaimnieks.lv/images/files/SILAVA_saknu_trupe.pdf (ja nekā citādi, tad es stādītu atdalītos sektoros un pārējo bērzu.
  • Kopšana obligāta - pirmajā un otrajā gadā 2x apmīdīt ap stādiem zāli, trešajā varbūt pietiks vienreiz. Pēc tam pēc vajadzības un atkarībā no situācijas. Svarīgākais ir rudenī atbrīvot stādus no apauguma, jo sniegs citādi nolieks pie zemes. (līks bērzs ir papīrmalka, taisns ir finieris 30-50EUR pret 150-200 EUR)
  • Priedes obligāti ar kaut ko jāapstrādā pret pārnadžu bojājumiem. (ja lopu daudz arī egles)

 

Pie tā esmu nonācis saliekot kopā mežsarga, mežinieku, savas un šo to no SILAVA's atziņām.

Labots - ImissimI
  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Papildinās saraksts ar zināšanām par meža stādīšanu pārstādīšanu ieaudzēšanu. @alusbundza Ja ienāk vēl kas prātā, piemet klāt un pēc tam varbūt kāds adminmoders var nopinot šito.

Link to comment
Share on other sites

Par ošu un ozolu slimībām , bailēm lielas acis. Arī priedēm un eglēm ir milzum daudz slimību un kaitēkļu. Pirms vairākiem gadiem, dažiem nogabaliem bija daudz priežu ar dzeltenīgām skujām, bet 90 % izdzīvoja, tāpat ir ar ošiem un ozoliem . Vēl 3 gadus atpakaļ visādi zinātnieciņi klaigāja par kastaņu 100 % bojā eju, bet nekā, kā zaļo tā zaļo, tas nekas, ka reizēm jau jūlija beigās lapas paliek brūnas.  Ar eglēm ir cita problēma, sāk trupēt vidus. Konsultējos ar speciem , kādas ir ārējās pazīmes - nekādas. Visur savas problēmas. Smiekli nāk par tiem pētniekiem, kas pēta kārklus ,dzelzszāli  un vēl ko tur, kas nu vislielāko pieaugumu dos priekš šķeldas, bet tas tak latvānis. Neviens cits nav tik pieticīgs un ātraudzīgs.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza

nu es savā mežā kailcirtes netaisu, zāģēju izlases veidā, tāpēc neko vietā nestādu, mežs pats dabīgi atjaunojas, un katru ziemu ir ko nozāģēt

Link to comment
Share on other sites

ImissimI
1 stundu atpakaļ, alusbundza teica:

kailcirtes netaisu

Tas ko uzrakstīju, liela daļa attiecas arī uz LIZ vai krūmāju apmežošanu, bet jā, sapratu. Katram savas vajadzības un situācija.

 

1 stundu atpakaļ, Tārps teica:

bailēm lielas acis

Kas nu tur pa bailēm, nofotografē Latvijā vai ES veselu ošu audzi un ieliec šeit bildi.

Ozolus pāris noteikti vajag iestādīt, lai var pikniku taisīt un Līvus klausīties, bet ozolu birzi, sevišķi ar komerciālu mērķi priekš maz-maz-bērniem, es nestādītu.

Vai tu tiešām roku uz sirds liekot iesaki - stādat ozolus un ošus?

 

1 stundu atpakaļ, Tārps teica:

Smiekli nāk par tiem pētniekiem

Kaut kādā brīdī sapratu, ka pētnieki arī ir cilvēki ar ģimenēm un kam nu ES dod grantus, to raksta un pēta. (CO2 piesaiste, biomasa, renewables)

Link to comment
Share on other sites

Manā mežā , kur valdošās sugas ir priede un egle, aug diezgan daudz ozolu, kurus neesmu stādījis. Visticamāk, tos iesējuši sīļi un vāveres. Reizēm tos paposta nedaudz brieži, bet visumā aug labi un netaisos tos nīcināt dēļ meža tīrības un viendabības. Līdzīgi ir ar ošiem (ne mežā ) , kas sasējušies gan ceļmalā, gan grāvjmalā, gan visās citās iespējamās vietās. Tā ka nākas daļu nocirst.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 28 minūtēm , Tārps teica:

, aug diezgan daudz ozolu, kurus neesmu stādījis.

man ar tādi aug, zāģēju nost un izmantoju par mietiem žogiem, jo uzskatu, ka ozoli nav perspektīvs koks 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
alusbundza
Pirms 28 minūtēm , ieleja teica:

nemākulīgi cirsts,

tur vis normāli, neviens nevar paredzēt ekstremālas situācijas …..,

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

ImissimI

Nu bišķi jau jocīgs tas knābis tur ir bijis atstāts, bet ir arī redzēts monolītā mežā, ka viesulis uztaisa 'stigu'.

Link to comment
Share on other sites

Koki ar visām saknēm izgāzti, mīksta zeme, cietā augsnē šitā  nebūtu. 

Dažus kokus nolauztu pusstumbrā, nu, tas jau arī nav oki, tādu tikai malkā.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...