Jump to content

VEF rūpnīca


Zoom
 Share

Recommended Posts

Atceros vienu reizi pa TV rādīja VEF rūpnīcu okupācijas laikā. Konkrēti ēdināšanas telpu, kurā satilpa nieka 2000 cilvēku un bija savdabīga apkalpošana. Tā kā šos ziedu laikus esmu piedzīvojis veselus 4 gadus, tad no tā laika man atmiņu prakstiski nav tik no 90to sākuma. Kā jau noprotat būtu tīri interesanti paskatīties kā VEFs izskatījās padomījas laikā. Meklējot Google neko nevarēju atrast pat vienu mazu bildīti nē, kur cilvēki strādātu. Varbūt kādam ir kādas idejas, kur kādu vizuālo matriālu varētu dabūt?

Paldies ;)

Link to comment
Share on other sites

Ahh - laikam esi redzējis to Baltija - kādas "okupācijas" vēsture sviestu.

Es arī labprāt kārtīgāk apskatītu to vefiešu paštaisīto ēdināšanas brīnumu.

 

P.S. Mājās ir dažas bilžu grāmatas par Rīgu no padomju laikiem. Tur ir bildes no VEF 60-80tajos gados. Žēl tik, ka man nav skenera.

Tu vari provēt pameklēt šajā forumā.

Labots - Krishius
Link to comment
Share on other sites

Ir tāda grāmata/brošūra: "V. I. ļeņina Rīgas ražošanas apvienība VEF" , tur ir pilns ar bildēm/info un ja nav slinkums var noskanēt

Link to comment
Share on other sites

REMT praksē dabūju izbaudīt šo ēdināšanas konveijeru. Super bija. Kotletes ar makaroniem un kompots. Bija garšīgi. Daudz labāk nekā REMT ēdnīcā.

Link to comment
Share on other sites

none2, Tev ir tā brošūra? Esi tik laipns :)

Link to comment
Share on other sites

Es arī paraksē guvu iespēju baudīt šo brīnumu veselu mēnasi. 25 gadi jau pagājuši, super, tikai nez kāpēc šāds pašapkalpošanās brīnums nav tautās iegājies vēl šobaltdien...

Link to comment
Share on other sites

Zoom:

 

Ir man tā brošūra bet nav skeneris pieejams

 

edit: nav jav problēma šo grāmatu sameklēt bibliotēkā(ne tikai internets eksistē), tur ir 107lpp ar bildēm+ padomijas propoganda par VEF, neredzēju izsmeļošu info tieši par "navaročeno" ēdināšanas iestādi tur(pats biju vienu reizi) bet vis pārējais ir. Es ar to gribēju ieteikt variantu kur to meklēt.

Labots - none2
Link to comment
Share on other sites

Pie viena, a kāds bija tai propogandas filmai nosaukums, kaut kā iesāku skatīt, bet nebija vaļas pabeigt, derētu noskatīt līdz galam tomēr.

Link to comment
Share on other sites

Прибалтика. История одной “оккупации”

Filma, protams, ir pilnīgs sviests, kuru radījuši ne pārāk kompetenti (taču viltīgi) krievi.

Labots - Krishius
Link to comment
Share on other sites

Zini VEF teritorijā parastam darbiniekam bija kategoriski aizliegts fotografēt, tāpēc mājas albumos nevienam bildes nedrīkstētu būt.

Es kādreiz tur strādāju - par fotografēšanu, diskešu disku utt nešanu iekšā nāktos skaidroties ar VDK cilovēkiem, tāpēc nezinu nevienu kurš tur būtu fotografējis utt

 

Bet ēdnīcas tur bij uz goda. Bija parastās, bija tādas kur bija metro tipa pašapkalpošanās - iemet 60 kap. un ņem vienu no trim kompleksiem. Bija arī robotizētā ēdnīca kur visu uz datora varēja izvēlēties un robots visu sakrāmēja iekšā. Patiešām tagad nekur neko pat līdzīgu neesmu redzējis.

Labots - zeds
Link to comment
Share on other sites

Es no VEF atceros tikai 1989. gada ugunsgrēku, šķiet, ka tas arī ir bijis pamatīgākais Latvijā.

A tā, padomju laikā vecais tēvs tajā iestādē bija liels boss. Vēl arī senča brālis tur strādāja. Forši cilvēki bija :good:

Link to comment
Share on other sites

runajot ar sho propagandas filmu.... uzmanibu pieverst karodziņiem.,..

post-63130-1240229262_thumb.jpg

post-63130-1240229268_thumb.jpg

 

FAIL........

Labots - hidro
Link to comment
Share on other sites

Robots tajā ēdnīcā nebija - tas ko tu izvēlējies displejā, tika uz TV ekrāna parādīts pavāriem un jamie krāmēja šķīvī. ( palūrēju zem lentas lodziņa kur brauc ārā porcija :) ) Bija tādas interesantas paplātes - tipa četri kvadrātiski šķīvji integrēti stieples rāmī. Stilīga lieta, + bija arī Zviedru galds. Paspēju pašās beigās pastrādāt - pirms bankrota un izjukšanas.

Svaigi cepti Virtuļi bija labi + bezmaksas plūmju biezsula 3 L burkā cehā :) Eh bija laiki :)

Link to comment
Share on other sites

eltons2121

Viens otrs šajā topikā izsakās diezgan kritiski par filmu ''pribaltika.....'', es to noskatījos no viena gala līdz otram un tā arī nevarēju saprat, kur tajā filmā ir nepatiesība teikta...manā skatījumā tieši tā arī viss bija, ir un būs, gan par Jūrmalas izpostītajiem atpūtas namiem, gan par vefa nevienam nevajadzīgo ēdnīcas kompleksu ar milzīgajām telpām ( kuras tagad grasās nojaukt, lai tādas pat celtu vietā) utt

80-to gadu beigās 90-to gadu sākumā visi lielā eiforijā kliedzām "Kaut pastalās-bet brīvi"...nu pēc 20 gadu nosacītās brīvības patiešām esam brīvi- TIK BRĪVI, KA UZ DARBU PAT VAIRS NAV JĀIET- JO TĀDA VAIRS NAV!

  • Patīk 2
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

viena lieta tie, kas kabatās sarausa, bet otra lieta ekonomiskā.

No kurienes nāk izejvielas? neba Krievija gribēja dot tāpat pa kapeikām kā bija

un paši vais nepirka produkciju, diezgan bezcerīgi būtu uzturēt tādas lielas rūpnīcas,

ja pašiem nav izejvielas. no otras puses, varbūt, tad tāpat kā Ķīna vai blakus tur valstīs ar lēto darbaspēku un zemiem nodokļiem,

bet atkal priekšā kāds, kas gribēs ko kabātās sabāzt. NEdomā neviens tur augšā par ražošanu...

Link to comment
Share on other sites

eltons2121

Savulaik 86-87 gadā strādāju RRR ekperimentālajā cehā...tur gatavoja apmēram 30% no visām elektroniskajām iekārtām priekš Kosmiskās stacijas MIR... un tas viss bija mūsu pašu inženieru un izgudrotāju roku darbs...tākā potenciāls bija, bet kur tas ir tagad???

Link to comment
Share on other sites

elton, ja esi tādā vecumā, ka okupācijas laikos vismaz videni esi pabeidzis, tad Tavs spriedums varētu būt pieņemams kā uz pieredzi balstīts. ja tā nav, tad ne visus faktorus esi ņēmis vērā. piemēram, nevienam 90-o sākumā nebija naudas, ne arī kredītlīdzekļu, lai bankrotējušu rūpnīcu rekonstruētu līdz līmenim, ka tā no atpalikušas padomju iekšzemes ražotnes kļūst par konkurētspējīgu, pasaulē pieprasītu produktu ražotni ar attiecīgiem pārdošanas kanāliem.

p.s. NC minētais VEF piemērs ir cits gadījums. viņš mani laika gaitā ir pārliecinājis, ka tur bija iespējas pelnīt, jo VEF produkcijai būtu bijis savs tirgus.

Labots - uldiss
Link to comment
Share on other sites

Krievu žiguļi padomju laikā arī skaitījās laba manta, tikai pie reālas konkurences izrādījās, ka nevienam viņus nevajag pat neskatoties uz viņu lētumu, bet runājot par VEF telefoncentrālēm nez kāpēc, ja viņas bija tik lieliskas, telefonsakari padomijā bija tik sūdīgi?

Link to comment
Share on other sites

JuutpaudisMaigcilveeks

Ekzektlī.

Cilvēkiem ir tendence vienīgo saukt par vislabāko.

 

Tāpat kā katrā lauku miestā ir BAIGI labie televizoru meistari un kurpnieki, visi deklamē, reklamē, nu labāks nevar būt. Bet kad uzdod jautājumu vai tas gadījumā nav vienīgais..

Link to comment
Share on other sites

Var jau sarunāt visu ko, bet kāpēc tagad var nopirkt Snaige leduskapjus, Tauras TV, bet nav VEF radioparātu, magnetafonu un citas tehnikas? Leiši pierādija , ka ir iespējams saglabāt daudzas ražotnes, bet latvieši pierādija , ka ir iespējams visu sagraut. Starpcitu krievu žiguļu fabrika arī strādā līdz šai dienai un viņu jaunie žiguļi braukā arī pa Latvijas ceļiem, bet RAF busiņu sen nekur nebraukā. :(

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pēc kara posts bija lielāks. Un neko - tauta izdzīvoja. Es domāju, pēc sīs krīzes (kas diemžēl vēl tikai sākas) uz daudzām lietām raudzīsimies, un cerams arī rīkosimies, savādāk.

Link to comment
Share on other sites

Var jau sarunāt visu ko, bet kāpēc tagad var nopirkt Snaige leduskapjus, Tauras TV, bet nav VEF radioparātu, magnetafonu un citas tehnikas? Leiši pierādija , ka ir iespējams saglabāt daudzas ražotnes, bet latvieši pierādija , ka ir iespējams visu sagraut. Starpcitu krievu žiguļu fabrika arī strādā līdz šai dienai un viņu jaunie žiguļi braukā arī pa Latvijas ceļiem, bet RAF busiņu sen nekur nebraukā. :(

 

 

Tauras nesen nosprāga. Jauni Raf busi 90to vidū brauca kā maršrutnieki un nolietojās vidēji gada laikā. Tiesa - 90to sākumā bija investori, kas gribēja rūpnīcā taisīt MB busus pēc licences, tomēr prasītais kukulis esot bijis par lielu, bet solītais atbalsts - par mazu.

 

 

post-57031-1240316327_thumb.jpg

pēdējais raf koncepts

Labots - Smii
Link to comment
Share on other sites

RAF busiņi sāka rūsēt jau vēl nenobraukuši no konveijera... Bet ja kāds sapņo pārvietoties krievu žigulī un skatīties Tauras televizoru - vēlu veiksmi :smile:

Link to comment
Share on other sites

Bet tā nu nav, ka viss ir cauri. RRR kaut ko dara - x-line un Giant esot tīri labi:

l_1615_Picture%201.jpg

l_9030_4_1.jpg

 

jāsaka - es gan izvēlējos lietotu monitor audio pārīti...

 

Tāpat RVR modernizē vilcienus

ev_2.jpg

 

savukārt tas pabriesmīgais tramvais, kas 90-tajos braukāja pa pilsētu gan bija mēsls

3_2_foto.jpg

Kāpēc pilsētas tēvi nepasūtīja jaunos zemās grīdas verķus no pašmāju ražotāja - nav skaidrs. laikam korupcija atkal.

 

 

2002. gada aprīlī Rīgas vagonbūves rūpnīcas ģenerāldirektors Lazars Raizbergs un Rīgas domes mērs Gundars Bojārs parakstīja sadarbības līgumu par Latvijas galvaspilsētas tramvaju parka atjaunināšanu. Tāds lēmums tika pieņemts sakarā ar ekspluatācija esošo tramvaju vagonu tehnisko stāvokli, kuriem 2010.gadā beidzās ekspluatācijas termiņš. 2005. gadā rīpnīca plāno sākt jaunas paaudzes RVR - 2002 tramvaju ražošanu, kas atšķiras no Čehijas ražotajiem tramvajiem ar:
# Eiropas līmeņa komforts un drošība;
# trokšņa un vibrācijas neesamība;
# gaitas plūdenums;
# plašs un gaišs salons;
# putekļu izolācija;
# neatkarīgi no laika apstākļiem patīkams mikroklimats;
# līdz 20 - 30% elektroenerģijas samazināšana, kas ikgadēji dotu ekonomiju 300000 Ls apmērā;
# patīkams dizains, kas ir izpildīts saskaņā ar Eiropas tendencēm sabiedriskā transporta jomā;
# tādi tramvaji, bez šaubam, izdaiļo pilsētu.


Zemi novietotā grīda 350 milimetri augstumā no sliedes galvas pret 900 milimetru augsto grīdu tagad ekspluatējamiem vagoniem Rīga, ne tikai nodrošina pasažieru ērtību un drošību bet arī, pateicoties stāvēšanas laika samazināšanai, ļaus pusotras reizes palielināt maršruta paiešanas ātrumu un līnijas caurlaides spēju. Citiem vārdiem sakot, vienu maršrutu var apkalpot četri tramvaju sastāvi (sešu sastāvu vietā), ar enerģijas ekonomiju. Jaunā ritošā daļa ļaus būtiski samazināt ass slodzi un ceļa mijiedarbību ceļa līknes un pārmija pārvados. Tas dotu ne tikai gaitas plūdenuma uzlabošanu, bet arī berzes samazināšanu starp riteni un sliedi, samazinās arī enerģijas patēriņš uz vilci, riteņu un slie˛u nodilums un tādējādi nodrošinās apkalpošanas un remonta līdzekļu ekonomiju. Sākumā jaunu tramvaju izgatavošana var sastādīt 15-20 komplektus gadā, bet pēc ražošanas sakārtošanas - līdz 40-50 gadā.

Labots - Smii
Link to comment
Share on other sites

Es gan domāju, ka tikai tad, kad pabeigs Ādolfa darbiņu līdz galam. Tas nav tikai uz Latviju, bet visu pasauli.

  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Grossmeister
latvija būs brīva tikai tad kad pakārs privatizetājus (vārda tiešaja nozīmē) un sāks dzīvi no jauna ...

Brīva būs tad kad mainīsies cilvēku domāšana - kaut ko pakarot nekādas dižās izmaiņas nebūs .

Link to comment
Share on other sites

eltons2121

Es nesaku , ka tad bija ļoti jauki, bet gan to ka mūs tagad no šiem ''sūdiem'' var paglābt vienīgi preču produkcijas ražošana. Un nepaglābs mūs ne Gaismas pils, ne Oranžs tilts, pat ne koncertzāle Daugavas vidū, ne lielveikalu būve.

Link to comment
Share on other sites

ja tauta vienmēr balso par tiem, kas nemaz netaisās veicināt ražošanu, tad tautas bieži paustais viedoklis par ražošanas nepieciešamību tā arī paliek tikai tukšas pļāpāšanas līmenī.

vispār raksturīgi, ka vēl joprojām kopš okupācijas propagandas laikiem, uzņēmējs bieži tiek uzskatīts par ienaidnieku, jo ir bagātāks par pensionāru. bet, kurš gan cits veidos ražošanu, ja ne uzņēmējs? mums te ir darīšana ar paaudzēs sabojātu sabiedrību ar neloģisku un greizu vērtību sistēmu. bieži ir sastopami tādi viedokļi, ka ministrs, kas pārvalda veselu nozari, ar savu 2kls algu mēnesī ir pasakaini bagāts un viņam noteikti algas ir par daudz. ko citu tādi vēlētāji spēj izvirzīt un ievēlēt, ja ne sev līdzīgus populistus?

Labots - uldiss
Link to comment
Share on other sites

Diemžēl esošais vēlēšanu likums ļauj nonākt pie varas atkal vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, neatkarīgi par ko balso . Es nerunāju par politiķiem, bet gan tiem , kas reāli tur varu . Tā ka uz šo brīdi pārmetums nevietā - vēli par ko gribi , iznākums viens . Bet nu solījumi jā ... kas tik pa šiem neatkarības gadiem nav solīts - zāle būs zaļāka , un pīrāgs mīkstāks , vēli par mani - a to atnāks krievs un zāli apēdīs . Bet !!! Es ne reizi , pa šiem neatkarības gadiem neesmu lasījis konkrēti izstrādātu programmu , paskaitļotu kaut vai par gadi pieci uz priekšu , par to kā vadīt valsti un kas būs . Un domāju ka neredzēšu ar - solījums ir solījums .Kā var nesolīt ... nu gribēju nu nesanāca .Bet ja ir programma ,ir vieglāk pieķert klajos melos .

A kas attiecas uz mūsu ražošanu .. nu pārdeva mūs visus un punkts . Laikā , kad krievijas tirgus bija gatavs uzsūkt da jebko , nu nevarēja pieļaut , ka pie pašas tās robežas atrodas kaut ko ražojoša valsts . Vot i repšika - lata kurss 1:200 .

Nesen runāju ar vienu bijušas Dienvidslāvijas iedzīvotāju . Un kad aizskāru sāpīgo tēmu , jams man pajautāja - tu domā karu izraisīja reliģiskā neiecietība.. nacionālisms??? kādas muļķības - esmu pareizticīgais , mans krustēvs bija katolis un bērnībā augu musulmaņu ģimenē , kurā vecāki mani atstāja , kad gāja uz darbu . Tā bija vecā Eiropa , kas nevarēja pieļaut spēcīgas un attīstītas Dienvidslāvijas pastāvēšanu ...

Nu es to pārfrāzētu uz visu Austrumu bloku .

Mūs pārdeva biedrīši .. samierinaties ar to

Labots - Peleecis
Link to comment
Share on other sites

Es ne reizi , pa šiem neatkarības gadiem neesmu lasījis konkrēti izstrādātu programmu , paskaitļotu kaut vai par gadi pieci uz priekšu , par to kā vadīt valsti un kas būs . Un domāju ka neredzēšu ar - solījums ir solījums .Kā var nesolīt ... nu gribēju nu nesanāca .Bet ja ir programma ,ir vieglāk pieķert klajos melos .

 

Palasies biki.

 

Īsumā VL tā 4000 zīmēs raksta. :)

VL_4000_zimju_Programma.doc

Link to comment
Share on other sites

Vai tad RRR nebija tā robotizētā ēdienu izsniegšana?! Tiešām neatceros. Tik vien kā atceros, ka toreiz televīzijā to rādīja. Bija tādas paplātes, kurās bija padziļinājumi - katram ēdienam savs. Nu ~ tā.

Link to comment
Share on other sites

A kas attiecas uz mūsu ražošanu .. nu pārdeva mūs visus un punkts . Laikā , kad krievijas tirgus bija gatavs uzsūkt da jebko , nu nevarēja pieļaut , ka pie pašas tās robežas atrodas kaut ko ražojoša valsts . Vot i repšika - lata kurss 1:200 .

Laikam par deviņdesmitajiem gadiem ir runa, par laiku kad milzīgās Krievijas ekonomika bija mazāka par tādas Eiropas vidusmēra valsts kā Itālija, par laiku kad naftas cena nokrita līdz 8$ un Krievijā milti bija pāris dienām un draudēja iedzīvotāju pārtikas nemieri, par 1998. gada defoltu kad krievi pat par mūsu šprotēm palika parādā.

Nu nebija nevienam vajadzīgi VEFa radioaparāti vai Ogres Trikotāžas nekvalitatīvie džemperi, vajadzīga bija kvalitatīva sadzīves elektrotehnika, moderni apģērbi un šokolādes batoņi Snikers, viss tas ko nespēja saražot ne PSRS, ne arī nu jau neatkarīgā Latvijas Republika.

Link to comment
Share on other sites

cilvēki reāli saprotam pie kā esam

totāli izzagta valsts ...

pilnīgs valsts bankrots

pārdoti pedejie valst rsursi 9lasam meži)

 

pastalnieki varenie letiņi dzied - varenā neatkarīgā valstī ...

 

 

vai kads apjedz ka viss - OSJO kaput nav vairs latvijas un nebūs ...

sūka īkšķi neatkarība un laizi pakaļu jevrožopai valokts ...

 

mūsu maucības pēc vēlot zagļus un bezdarbības dēļ pieļaujnot pie varas nākošus tos pašus peredastus

esam IZPIRDUŠI VALSTI mlje !!!

IZPIRDUŠI

:( Diemžēl, te nu jāpiekrīt. Gan visa cukura rūpniecība, gan VEFs, RAFs....meži izvesti uz ārzemēm:/ Tūdi vagā.

 

Tauras nesen nosprāga. Jauni Raf busi 90to vidū brauca kā maršrutnieki un nolietojās vidēji gada laikā. Tiesa - 90to sākumā bija investori, kas gribēja rūpnīcā taisīt MB busus pēc licences, tomēr prasītais kukulis esot bijis par lielu, bet solītais atbalsts - par mazu.

P.S. Konkursa jautājums - kurš zin, kurā amerikāņu filmā ir redzams RAF mikroautobuss?:) Vismaz vienu filmu zinu, varbūt, ka nav vienīgā.

 

 

post-57031-1240316327_thumb.jpg

pēdējais raf koncepts

Mhm, šito ar' atceros, bet tā arī neuzsāka ražošanu. Toreiz vēl kaut ko runāja, ka vadītāja vieta ir par tālu uz priekšu izvirzīta, kājas tālāk par priekšējo tiltu; neesot labi no drošības viedokļa...

Vēlāk jau RAFa darbagaldus (virsbūvju štancēšanas veidnes) pārdeva ārzemniekiem. Bet varbūt arī kļūdos.

P.S. Konkursa jautājums - kurš zin, kurā amerikāņu filmā ir redzams RAF mikroautobuss?:) Vismaz vienu zinu noteikti.

Labots - Brutto
Link to comment
Share on other sites

Es gan domāju, ka tikai tad, kad pabeigs Ādolfa darbiņu līdz galam. Tas nav tikai uz Latviju, bet visu pasauli.

 

Nepatīk, ka cilvēki ar tādiem uzskatiem te ir moderatori.

 

------------------------------------------------

 

VEF, RAF tas viss skaitījās baigi kruti PSRS, bet reāli ar pasaules līmeni konkurēt nevarēja un nekad nebūtu varējis. Ne jau viss privatizācijas procesā ir noticis pareizi, bet brīvais tirgus tik un tā visu saliek pa savām vietām. Problēma ir korupcijā un mūsu pašu attieksmē, nevis tajā, ka šodien vairs nav šo padomisko monstru vai - pavisam garām - kaut kādos naidīgos spēkos no ārpuses (ES, atsevišķas tautas vēl nez kas, uz ko tik viegli visu mūsu pašu muļķību norakstīt).

Labots - Bastjens
Link to comment
Share on other sites

Izlasīju dokumentu - skaisti .. bet lozungi - tā nav programma . Atceros līdzīgus saukļus jau agrāk skanam .

Par nekvalitatīvo trikotāžu .. nu jā - laikam tapēc mēs pērkam to pašu(pirkām) nekvalitatīvo Latvijas trikotāžu tikai nu jau ar piešūtu cedeli un nu jau kā ārzemju produkciju . Nu labi ok ... piekrītu - tehnoloģijas un kvalitāte piekliboja ar . Bet nu laikam tak labāk ir nevis mācīties , bet visu pastāstit . Un pēc tam par dārgu naudu pirkt . Mums toreiz bija saikne un labas attiecības ar vienu no toreiz lielākajiem un perspektīvākajiem tirgiem pasaule . Iekārtas un speciālistti , Un ????

Kas notika???

Bet par brīvo tirgu .... Uz šodienu tas ir mītoloģisks jēdziens . Brīvo tirgu mēs esam nokavējiuši par gadiem 40 . Patreiz tirgus ir strikti pārdalīts ietekmes sfērās starp maka turētājiem . Un brīva te nekā nav . Pamazām iestājas uz ekonomiskiem principiem būvēta modernā verdzība .

Par korupcijas ietekmi šai spēlē piekrītu .. Un arī par cilvēku muļķību . A ko tad mēs zinājām par norisēm pasaulē ? ta neko ... tik to ko labie rietumu onkuļi pateica ieviesa vai pieprasīja - jo tā tak ir labāk . Piekrītu NC - it is so sad , bet Latvijas praktiski vairs nav . Un ir jānotiek brīnumam ( tipa vispasaules lielais BAAAMS ) lai ko vērstu atpakaļ, par labu .

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

SVF un žīdi ;)

Tas ir viens un tas pats ;-)

 

btv taisnība jau Arča ir, kamēr nav 200% navars, tikām nav vērts darīties. Kas tu sūds par biznesmeni bez Kajanas? :p

Link to comment
Share on other sites

Nezinu, kas par telefoncentrālēm Indijā un sazin kur vēl, bet

 

Skaidrs ir tas, ka tas līmenis, kādā tolaik strādāja principā visas padomju rūpniecības, salīdzinājumā ar tā paša laika civilizētās pasaules rūpnīcām, bija smagi zems.

Metodes, ar kurām ražoja - aizvēsturiskas, modeļi, kuri tika ražoti (da vienalga kādā jomā) - tādi, kādus civilizētajā pasaulē beidza ražot 30 gadus iepriekš un kvalitāte - drausmīga.

 

Restrukturizācija bija vajadzīga vienkārši grandioza. Diez vai to valsts varēja atļauties. Ja arī tur kaut kas tiktu nopietnāk bīdīts, visticamāk, ka prece būtu zemas kvalitātes, ja vien netiktu krasi uzlaboti darba apstākļi un tehnoloģijas. Ko gan var gaidīt, ja tev elektroniku kopā no A līdz Z liek cilvēks ar savām rokām, kuram maksā kapeikas, kas rezultējas tajā, ka galaprodukta kvalitāte ir atkarīga no šī rūpnīcās strādnieka garastāvokļa. Starp citu, šis "nerakstītais likums" ir spēkā gandrīz visās rūpnīcās, kas vēl darbojas no padomju laikiem, kur mantu kopā liek cilvēks. Paskat, kādā kvalitātē no rūpnīcām ārā nāk visi žiguļi, GAZ'i utt. Loģiski, ka cilvēki to saprata un, ja bija pieejams daudz labākas kvalitātes produkts no rietumiem, protams, pirkts tika tas. Nekur tālāk ex-padomju rūpnīcās ražotā prece nav tikusi - to joprojām nevar salīdzināt ar rietumu rūpniecības klāstu, kvalitāti un tehnoloģiskajiem risinājumiem.

 

Ja rietumos roku darbs tiek uzskatīts par augstas kvalitātes garantu, tad šeit (ex-PSRS) roku darbs vairumā gadījumos nozīmē šaubīgu kvalitāti - ok vienam eksemplāram tā kvalitāte var būt laba bet nākošajam- pilnīgs sūds.

 

Ar VEF'u principā bija tas pats, kas ar RAFu - kad uz RAF rūpnīcu 90tajos gados atbrauca Volkswagen šiškas paskatīties, lai apspriestu iespējamu VW produkcijas ražošanas uzsākšanu Latvijā, tika skaidri un gaiši pateikts - lētāk būs to visu tehnoloģiski smagi atpalikušo rūpnīcu vienkārši nonest līdz nullei un celt no jauna, nevis kaut ko tur mēģināt modernizēt. VEFs strādāja ar akmens laikmeta metodēm - kur gan vēl, bez PSRS brīnumzemes dižajām rūpnīcām 80tajos un 90tajos gados radioaparātus un visu ko citu kopā lika cilvēks? Nekur! Tas viss tika robotizēts - tika iziets uz tehnoloģiju attīstīšanu.

 

Un, ja runā par RAF'iem, tad 85. gadā tika uztaisīta inspekcija rūpnīcā, kurā atklājās, ka no katrs no konveijera noripojušais mikriņš ir ar vidēji 50 defektiem.

Ja runā par VAZ, tad nekur tālāk par pirmā žigulīša 60to tehnoloģisko līmeni (kuru, protams, nemaz neistrādāja paši padomju zemes inženieri, bet itāļi) arī 80tajos un 90tajos gados viņi netika. Tieši šī iemesla dēļ Lada pazuda no Rietumeiropas - jo padomju "inženieri" vienkārši nespēja turēt līdzi rietumu prasībām un standartiem. Un neko prātīgu viņu vēljoprojām neražo. Tas liek aizdomāties par to, cik tad īsti "gudri" bija (un vēl ir) tie inženieri, kas projektēja aparatūru. Turklāt tas attiecas ne tikai uz mašīnām, bet arī uz elektrotehniku u.c. Viss, kas tika uz vietas ražots un "izstrādāts", parasti bija brutāli nošpikots no rietumiem + pielikti klāt kaut kādi uz vietas tapuši šaubīgi tehnoloģiski risinājumi un beigās tas viss čābīgā kvalitātē tika ražots masveidā.

 

Lai to visu paceltu normālā līmenī, ir vajadzīgas baisas investīcijas. Bez tām nekas arī nebūs - tāpat vien nīkuļos - ražos pēc 70tajos un 80tajos gados izstrādātām plāniem un tehnoloģijām šaubīgas kvalitātes sūdus ar akmens laikmeta metodēm.

 

Ja kāds pamanīja, es šeit nerunāju tikai par VEF, bet par padomju rūpniecību kopumā.

Tā kopumā bija tehnoloģiskajā un kvalitātes ziņā atpalikusi.

Ko padomju zemē ražoja?

 

Sūdīgu autotehniku (tehnoloģiski smagi atpalikušu, nekvalitatīvi ražotu, neveiksmīgi nošpikotu no rietumiem)

Sūdīgu elektroniku (-//-)

Sūdīgus celtniecības materiālus

Da visu ko ražoja - un visu sūdīgu, ja salīdzina ar rietumiem.

Turklāt klāsts bija mazs un tehnoloģiski jauninājumi nāca klāt reti un ar lielu novēlošanos.

 

Varbūt vienīgi militārā rūpniecība bija kaut cik līmenī, bet nu tas jau vairāk ir politiskas dabas jautājums.

Link to comment
Share on other sites

Par Godmani nezinu .. man ir radies iespaids , ka jams apzinās sūdus , un cenšas kaut kā maksimāli labi no tiem izlīferēt . Bet nu pirmkārt - neveiksmīgi , un otrkārt - nepadalās ar iformāciju , kas pašam ir . Bet mož nevar . Bet nu tas ir tikai mans iespaids .

Bet nu Kalvītis ir bijis kaka , ir kaka un būs kaka . Katru mēnesi , kad jūs maksājas elektrības rēķinus , jūs piemaksājat Kalvītim (kurš pieņēma likumu par dubulttarifu mazajiem HES un pēc tam , ak tavu brīnumu kļuva par visu mazo hesu īpašnieku . Izpostot ne vienu vien Latvijas upi ) Un Šķelem(kurš fiksi fiksi , pēc tā paša piemēra veica afēru ar vējģeneratoriem . Un piemaksājat jūs lai šiem kungiem būtu labs prāts , un tauku oderīte ap vēderu ...

Kalvītis , Kalvītis - tā varētu skaitīt un skaitīt uzvārdus ilgi . Man atmiņa laba , un ir tikts ar pie šādas tādas informācijas ....

Bet par to mācīšanos no savām kļūdām ... piekrītu un nepiekrītu . Daudz kur nemaz nav iespējas no viņām mācītos , vai arī tiek darīts viss , lai tas nenotiktu . Es mācos .. un tapēc - kā es te stāvu . Neapmeklēšu vēlēšanas , tikmēr , kamēr kāda partija nenāks klajā ar skaidru programmu , un veidiem , kā programmā ietvertie mērķi īstenojami . Vai arī kamēr nenomainīsies vēlēšanu likumu uz mažoritāro .

P.s Referendumos esmu bijis visos , vienmēr un būšu

Link to comment
Share on other sites

Nu tur jau tā lieta - tam visam, kas patlaban notiek ex-PSRS valstīs joprojām līdzi velkas padomju laikā no valdības puses piekārtā bremzēšanas un stagnācijas svara bumba. Tajos laikos cilvēks tika audzināts nedomāt par nākonti (ķipa - dzīve vienkārši jādzīvo). Jā - iedeva bezmaksas dzīvokli (nožēlojamā blokēkā), bezmaksas medicīnu (19. gs. līmeņa), darbu (rūpnīcā pie konveijera) - poētiski izsakoties tika audzināts mucā un barots caur spundi (bez maksas). Protams, kaut kāda infomācija par to, kā cilvēki dzīvo aiz dzelzs priekškara jau iekšā nāca. Cilvēks ir tikai cilvēks - arī grib dzīvot normāli, nevis sapūt sūdainā blokēkas dzīvoklī, visu mūžu domādams, ka Volga - vot tas ir krutākais automobilis un tas sūda RRR mūzikas centrs, kuram pusgadu tika cītīgi krāts, ir pasaules līmeņa Hi-Fi audio sets.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...