Jump to content

kā nodrošināties pret zibenspērieniem?


konans
 Share

Recommended Posts

Man uz viena pagarinātāja stāv laptops, tumbas, ārējais HDD, naktslampa, modēms, mobilā lādētājs. Baigi bail, ka vienreiz viena precīza zibens šautra man šo visu pārvērtīs nederīgā plastmasas/dzelžu klucī. Ko varētu ielikt pa vidu pagarinātājam un rozetei, kas novērstu sadegšanas variantu? Lētus un reālus variantus, lūdzu.

Link to comment
Share on other sites

Instigater

vismaz metru briivas gaisa telpas un kaut kur tuvaak elektriibas ievadam zemeejuma stieni, lai dzirkstele paarlec uz to, nevis turpina celju pa vara vadu paarlecot paari 1m gaisa spraugai.

Link to comment
Share on other sites

hmm, ir aizdoma, ka dzīvokļa saimnieks neļaus nekādus stieņus iemūrēt... esmu trešajā stāvā un virs manis tikpat stāvu... par kopēju mājas aizsardzību pret zibeni parunāšu ar mājas pārvaldnieku... bet, ņemot vērā, ka nosprāgušu kaķi, kurš iestrēdzis ventilācijas trubā, nu jau mēnesi, nevar izvilkt, tad šaubos par runāšanas jēgu... paldies, par ifo NC un Instigater..

Link to comment
Share on other sites

laptops, tumbas, ārējais HDD, naktslampa, modēms, mobilā lādētājs.

 

No visa šī vērtība ir tikai HDD un laptopam.

Datus sargājam ar regulāriem backupiem. Negaisa laikā darbinām laptopu no baterijas, kā rezultātā minētajā slēgumā bojā var aiziet tikai HDD, kam ir backups.

 

Es neesmu redzējis zibeni, kas iziet caur logu, bet jebkuru dielektriķi var caursist, tādēļ negaisa laikā atkāpies no loga par kādu soli.

Link to comment
Share on other sites

viss labaakais varinats pirms negaisa izraut to pagarinaataaju laukaa.

bet iekaartu kas pasargaatu 100% no parsprieguma praktiski nav, jo vienalga cik gudra ta iekaaarta nebuutu, kaads riebiigs sprieguma impuls tiks cauru un visu tavu mantiibu nosvilinaas.

tik es nesaprotu ko taa cilveeki sakushi uztraukties par to zebeni, cik tad biezi tas tiek liidz dziivokla rozetei, saprastu ka ievads buutu ar gaisvadu liniju, tad patieshaam ir par ko uztraukties, bet kaut kaa nemanu ka daudzdziivoklu maajaam buutu gaisvadu ievadi .

Link to comment
Share on other sites

VIL, piekrītu par galveno vērtību. Diemžēl sanāk gara diena ārpus mājas, un ir bijis tā, ka pērkona negaiss pa dienu ārdās, tad, nu, sēdi darbā un domā, aiziešu mājās un kompis vēl strādās vai, nē.. arī pa nakti, miegs man ciets, no rīta tik redzu, ka bijis lietus un droši ka zibens. Nav TV, tādēļ lietoju, pats saproti ko, lai būtu vismaz kāds entertainment..., so laptops urkšķ visu sutku...

 

NC, Moon, kad esmu mājās, tad jau izrauju, neesmu jau dumiscilvēks :), bet interesanti par to pagarinātāju ar pārsprieguma fīču... kur viņu var iegādāt? JYSKā būtu?

Link to comment
Share on other sites

Ja interesē 24x7 risinājums, tad ir šādas alternatīvas:

1) lēts, kluss PC + UPS (nodegs --> skāde maza)

2) dārgs laptops (skāde būs lielāka)

3) izmantot datu centra pakalpojumus (ikmēneša abonēšana, pašam HW nav jāpērk, datu zuduma risks 0)

 

Ja negaisa laikā Tevi māc bažas, tas liecina par:

a) backupu trūkumu

b) riska nepanesamību (Tu pārspīlē skādes iestāšanās varbūtību)

c) Tu esi iegādājis tehniku pār saviem līdzekļiem (varbūt par 50% lētāka HW sagādātu mazāku uztraukumu)

Link to comment
Share on other sites

VIL, kas ir HW? un man tik tiešām būtu dikti žēl, ja man nosviltu laptops, kuru esmu iegādājis par saviem līdzekļiem. Svarīgākie dati (texti) stāv droši iekš matricām un iekš viena ārzemju servera, kopumā nedaudz virs 2GB. Viss pārējais, filmas, progas, bildes ir lietas, kas ir grūti vāktas, bet kuras, ja vajadzētu, varētu savākt atkal, tas prasītu laiku, kas arī maksā.

Un ir jāapsver vēl viens variants: apdrošināšana. A varbūt jāpiekarina dievmātes bildīte pie rozetes un ik vakaru jānoskaita lūgsna: "esi nu tik saldskāba un pasargā mani no titānu dusmām"...

peace, :)

 

NC, Paldies!!!

 

zhagis, bik :D bik pa dārgu un tas jau visai mājai... protams, ja no katra dzīvokļa... moš pat navaru var uzvilkt...

Link to comment
Share on other sites

kā ar UPS? zibans spēriena gadījumā tas aizietu pie dieviem, bet pārējais paliktu sākumastāvoklī.

Link to comment
Share on other sites

HW = hardware

 

UPS pret zibeni nepalīdzēs, bet palīdzēs pret lielākas varbūtības sadzīviskām ķibelēm

"Grūti vāktos datus" backupojam. Par šo nav vērts pat diskutēt. Kā labi atcerās DOSisti - vienīgā diskete nelasās.

Link to comment
Share on other sites

VIL, cik mēnesī izmaksātu datu centra izmantošana, ja datu apjomps ir 100 GB iesākumā?

 

mda, pameklēju info: manuprāt, vieglāk ir stieni ierakt... galvenais, lētāk :D

Link to comment
Share on other sites

Bet,kāpēc nevar normāli aprunāties ar mājas īpašnieku?Savācaties mājas iedzīvotāji,sarunājat tikšanos,kārtīdi sabaidiet par iespējamām briesmām...

Šitā štelle jau nav nekāda ekstra,bet nepieciešamība.Ja puslīdz normāls īpašnieks-sapratīs.

Link to comment
Share on other sites

Es nestrādāju datu centrā, man nav cenu lapas.

 

Par tiem 100GB: vai esi drošs, ka visi šie 100GB mainās. Ja nemainās, tad pietiks ar backupu.

Link to comment
Share on other sites

pārsprieguma aizsrardzības automāts - ieej elektro iekārtu bodē un uzprasi. cena ap 25Ls šķiet. izskatās kā automātiskais drošinātājs, bet resnāks, montējas sadalses skapī pirms drošinātājiem.

 

vēl bij kautkādi krutie pagarinātāji - visādos sadzīves un tehnikas veikalos, arī tipa aizsargājot tehniku un kotur. nu sazin, varbūt ka der arī tādi, tavā gadienā drioši vien tas būtu vienkāršāks gājiens.

Link to comment
Share on other sites

Arī zibens spēriens pakļaujas varbūtības teorijai. Viena lieta ir lauku māja kalna galā ar gaisvada elektrolīniju, bet pavisam daudzdzīvokļu māja. Ja lauku mājā iepeja, ka zibens iespers, ir ļoti liela, tad dzīvoklī tā ir ļoti niecīga. Daudzdzīvokļu mājai elektrība pienāk pa kabeli zemē un ir ļoti maza iespēja, ka pa šo kabeli zibens skries augšā uz trešo stāvu, ja zibenim daudz labāk patīk pa tiešo izlādēties uz zemi. Protams, arī neuzlādēta bise var izšaut, bet varbūtība ir ļoti maza. Var jau zibens trāpīt pa pašu mājas jumtu, bet tad pietiek visādu ceļu, pa kuriem tas tiek zemē. Parasti gan virs daudzdzīvokļu mājām ir zibens novedējs. Es gan vairāk uztrauktos par kādu duraku kaimiņu, kurš nejauši var sajaukt vadus un padot dzīvoklī 380V. Pret tādām lietām palīdz dažādas pārsprieguma aizsardzības. Pret pērkona tiešu trāpjumu nepalīdz pilnīgi nekas- tas ir liktrenis!

Link to comment
Share on other sites

Pret pērkona tiešu trāpjumu nepalīdz pilnīgi nekas- tas ir liktrenis!

Ar zibeni, t.i, uguni, nesameklēsi, kam pērkons trāpījis. Bet, ja trāpa, tad "uz mūžu". :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ja runa ir par datoriem un zibeņiem, tad jautājums ir sekojošs: regulāri pērkona laikā no tīkla (LAN) vadā inducētās strāvas tiek izbliezta tīkla karte. Starpmāju savienojums ir vekts ar ekranēto kabeli, bet ekrāns nav nekur pievienots arī switch nav zemēts. Provaideris darīt neko negrib un man bail ka vienreiz pēc kārtējā zibiņa var noklāties arī viss dators ieskaitot visus HDD.

Link to comment
Share on other sites

Paldies visiem, kas iteica savu viedokli... man rezultātā arī izveidojies opinions... (it sevišķi pēc Varonis un NC tekstiem)... peace...

Link to comment
Share on other sites

Dils, provaideris neko nedara ar zemējumu tādēļ, ka sanāk ļoti dārgi katrā kabeļa galā pievilkt zemējuma vadu un uzlikt speciālu aizsardzības bloku, kurš ir vienā cenā ar habiņu vai sviču. Provaiderim lētāk ir pēc pērkona mainīt lētos habus un pofig par klientu kompjie. Ja rokas aug no īstās vietas, tad salodēt aizsardzības shēmu ir ļoti viegli. Tā shēma sastāv no kādām astoņām diodēm un vēl dažiem štruntiem.

Link to comment
Share on other sites

un 2 vai vairāk UPS rindiņā? :lol:

varbuut saliekot miljonu UPS kaut kas vareetu sanaakt. vajag tik daudz salikt, lai kopeejaa sisteemas pretestiiba buutu lielaaka par daudz megaomiem, taa lai zibens netiktu cauri. no otras puses Tev arii nekaadas iekaartas nestraadaas, taa kaa atvienot iekaartu ir leetaaks variants.

 

ja gribi pasargaaties no zibens, uzstaadi airbreikeri kjeedee. tad gan nekas droshi vien nenodegs.

zibensnovedeejs, protams, arii ir rekomendeejams.

Link to comment
Share on other sites

Pret pērkona tiešu trāpjumu nepalīdz pilnīgi nekas- tas ir liktrenis!

 

Sēdi autiņā :-D

Link to comment
Share on other sites

Upsis pilnīgi neko neaizsargā un tas nav arī viņa uzdevums. Normālā stāvoklī tīkla spriegums pa taisno caur upsi iet uz kompi. Ja iesper zibens, tad neviena upša automātika nepaspēj atslēgt barošanu. Kurš vispār ir iizdomājis, ka upsis pret kautko pasargā. Upsim ir jānodrošina španis kompim, ja pazūd vai raustās tīkla spriegums un viss.

Link to comment
Share on other sites

raivix2006

negribas taisit topiku par upsi ierakstisu te kads butu vajadzigs upsis manai sistemai velams APC ...Sistema parakstaa....

Link to comment
Share on other sites

a_masiks

vismaz metru briivas gaisa telpas un kaut kur tuvaak elektriibas ievadam zemeejuma stieni, lai dzirkstele paarlec uz to, nevis turpina celju pa vara vadu paarlecot paari 1m gaisa spraugai.

Kad RPI nelineārās mehānikas laboratorijā spridzinājām augstsprieguma dzirksteles, aprēķinus veica pēc aptuvenā koeficenta gaisa caursišanai - 1mm/1000V. Aptuveni tā arī ir... tad lai dzirkstele pārlektu 1m vajadzīgs 1000'000V spriegums. Nez kura elektriskā iekārta vēl būs dzīva pie šāda sprieguma?

Zibens spērienos lielāko skādi nodara zibens spērieni latvenergo elektrotīklos. Resp - pa elektrības vadiem mājā ienāk spēcīgs spieguma pīķis. Aptuveni 3000-8000V. Pēc stipriem negaisiem no lauku rajoniem regulāri stiepj sasvilušus stacionāros mob.telefonus remontam. Pieļauju, ka nosviluši ir arī televizoru barokļi, mobžu lādētāji u.c. Tos pērk jaunus vai remontē citur...

Ja zibens iespers mājā bez zibens novedēja - mobži, pīši, televizori būs pats mazākais un sīkākais zaudējums...

Kā izsargāties? Piķis viņu zin. Kādreiz lietoja dzirkseļspraugas. Atklātas ārtri ar putekļiem aizaug un ir ugunsgrēkbīstamas. Ir hermētiskās, bet tās laidīs 1000V pīķi garām tik un tā...

 

izrādās, ka ir arī uz 240V-400V

Labots - a_masiks
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Ansis Vīksniņš

Paceļu vecāku topiku, jo man ir šajā jautājumā ko teikt. Proti.

Pagājušo otrdien Balvos (varbūt arī kur citur) plosījās negaiss. 30metru attālumā no mājas stāv augstsprieguma stabs. Tanī iespēra zibens un saārdīja staba galu, kurš vēl aizdegās no līnijas saskares ar stabu.

Tanī brīdī bradāju pa netu. Vispirms nostrādāja upša aizsardzība. Dators dzīvs. Linksisa un sviča barošana nebija aizsargāta. Linksis palika dzīvs. Svičs un tīkla karte aizgāja labākos medību laukos. Bez aizsardzības bija arī otrā istabā televizors un satelita uztvērējs. Abi aizgāja svičam līdz.

Ar to gribu teikt, ka upsis tomēr sargā no pārslodzes. Upsis ir Orivaldi.

Link to comment
Share on other sites

q64silver

Kaimiņs teica, ka viņam pāris dienas aizvakar modems izdega zibeņošanas laikā. It kā bijis atslēgts. Sanāk, ka pa telefona līniju? :?

Link to comment
Share on other sites

vincister

Jap pa telefona līniju un tapēc man ieinteresē Didža teiktais

Ja rokas aug no īstās vietas, tad salodēt aizsardzības shēmu ir ļoti viegli. Tā shēma sastāv no kādām astoņām diodēm un vēl dažiem štruntiem.

kur tādu shēmu varētu redzēt?

Link to comment
Share on other sites

Pietuka Krustiņš

Oh, jā - pret Pērkona spērienu drošu pretlīdzekļu nava. Man te nedēļas laikā paspēja divi reizes iespert - to pirmo reizi izspēra tīklu piegādātāja galā (man gaŗa drāts - savā galā biju paspējis izvilkt spraudni), to otru reizi elektriskam pulkstenim (darbinātam no sausajiem elementiem(!)) laiks nodzisa. Tie spriegumi pārāki lieli. Pat divi stūros sazemēts bleķa jumts un standartiem atbilstoši zemēts sadales skapis īsti nenostrādāja.

Link to comment
Share on other sites

http://hub.ru/modules.php?name=Pages&o...age&pid=148

Te būss shēma. Būtībā tāda platīte ir katrā upsī, kuram laiž cauri ezerneta vadu. Protams, no tiešā zibens spēriena tāda shēma nepasargās, bet no induktīvajiem pārspriegumiem gan palīdzēs. Man pēdejā pērkonā saspēra rūteri, kuru biju atvienojis no elektrotīkla un pieslēgts bija tikai iekšējais mājas tīkls. Visi datori arī bija izrauti no tīkla. Vienkārši zibens iespēra ļoti tuvu mājai un uz tīkla vadiem radās indukcijas pārspriegums. Būtu bijusi pieminētā shēma uz katru gala, nekas tāds nebūtu noticis. Par laimi, rūterim vēl ir garantija. Es nesaprotu, kāpēc rašotāji neliek savos aparātos aizsardzības shēmu. Nu labi, maksās tāds rūteris pāris latus dārgāk, toties cita drošība.

Link to comment
Share on other sites

eziitiss

Arii es varu pievienot kaadu atzinu par zibentinu.

Ceturtdien vai treshdien kad plosijaas veetra, zibens iespeera privaatmaajas zibensnovedeejaa un tika smuki ievadiits zemee. Bet taa kaa telefona liinijas vads atradaas kaadus 2m attaalumaa no zibensnovedeeja draats, kas ieiet zemee, ar to pilniigi pietika, lai induceetos straava tajaa un izshautu modeemu, izdedzinaatu ruuteri un servera tiikleni.

Link to comment
Share on other sites

vincister!

Kā jau Didzis minēja,nekas Tevi nenodrošinās no zibens lādiņa izlādes.

Te tika doti pietiekami daudz norādes uz saitēm...

...vari ticeet man..es esmu redzējis tos lodveida/parastos -un visi transformatori peec tam rukaa.

Labots - zhagis
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...