Jump to content

Gaismas diožu (LED) pieslēgšana


Guest ADEX
 Share

Recommended Posts

Lasot forumu bieži nākas sastapties ar to, ka daudzi modot gribētāji nezina, kā pieslēgt gaismas diodi (LED). Tāpēc tapa šis topiks.

 

Vispirms būtu jānosaka LEDa polaritāte. To var izdarīt dažādos veidos.

 

1. Aplūkojot šo zīmējumu un salīdzinot to ar esošo LEDu:

http://www.eleinmec.com/figures/006_02.gif

 

2. Eksperimentāli. Pieslēdziet LEDu pie 1,5 v barošanas elementa vienā un otrā virzienā. Ja LEDs iedegsies, tā būs pareizā polaritāte. Dažiem LEDiem ar 1,5V spriegumu varētu nepietikt. Tad var izmantot 2 šādus elementus, saslēgtus virknē. Vairāk kā ar 3V spriegumu gan LEDu spīdzināt nevajadzētu.

 

Kad polaritāte noskaidrota, jāaprēķina rezistors. Dažiem LEDiem rezistors ir iebūvēts, tos var slēgt tieši pie attiecīgā sprieguma, kas viņiem paredzēts, taču lielākā daļa ir bez rezistora. Rezistors jāslēdz virknē ar LEDu - jāsavieno viens LEDa izvads ar vienu rezistora izvadu. Spriegums jāslēdz pie brīvā LEDa izvada un pie brīvā rezistora izvada, ievērojot polaritāti.

 

Izvēloties rezistora nominālu, iespējami divi gadījumi:

 

1. LEDa parametri (nominālais spriegums un nominālā strāva) ir zināmi. Šajā gadījumā rezistora nominālu var aprēķināt pēc formulas:

	 U (baroš) - U (nom)
R = ---------------------
	 I (nom)

Apzīmējumi:

U (baroš) - spriegums, pie kura tiks slēgts LEDs (voltos)

U (nom) - LEDa nominālais spriegums (voltos)

I (nom) - LEDa nominālā strāva. (Ja tā tiks uzrādīta amperos, tad rezultāts būs omos. Ja miliamperos, tad rezultāts būs kiloomos).

 

2. LEDa parametri nav zināmi. Šajā gadījumā var pieņemt, ka I (nom) = 20 mA. Spriegumu var izmērīt. Pieslēdziet LEDU pie 12V sprieguma, izmantojot 470 Om rezistoru un izmēriet spriegumu uz LEDa izvadiem, tas arī būs LEDa nominālais spriegums, jo spriegums uz LEDa ir ļoti maz atkarīgs no strāvas (nelineārās LEDa V-A raksturlīknes dēļ). Tagad var izmantot augstāk minēto formulu. Ja LEDa spilgtums liekas par mazu, var nedaudz samazināt rezistora pretestību, taču nedrīkst pieļaut LEDa karšanu.

 

Par rezistora jaudu. Lielākajā vairumā gadījumu pietiks ar 0,125W rezistoru. Izņēmuma gadījumi ir tie, kur pie viena rezistora tiek slēgti vairāki LEDi un/vai barošanai tiek izmantots liels spriegums. Ja rezistors karst, jāņem jaudīgāks rezistors (ar tādu pašu pretestību). Jebkurā gadījumā - ja rezistora jauda būs lielāka, nekas slikts nenotiks, tas vienkārši aizņems vairāk vietas.

 

Piezīme 1: Ja nepieciešams vienlaicīgi "spīdināt" vairākus vienādus LEDus, tos var slēgt pie viena kopēja rezistora. LEDi jāslēdz paralēli, ievērojot polaritāti. Rezistors jāpieslēdz virknē ar paralēli saslēgtajiem LEDiem. Aprēķinātais rezistora nomināls šajā gadījumā jādala ar LEDu skaitu. Taču pie viena rezistora nevajadzētu slēgt vairāk kā 5 LEDus.

 

Piezīme 2(advancētajiem): LEDa spilgtumu var ievērojami palielināt, barojot to ar strāvas impulsiem (impulsa garums 1/5...1/2 no perioda garuma, strāvas stiprums impulsā 2...3 reizes pārsniedz LEDa nominālo strāvu). Redzes inerces dēļ liksies, ka LEDs spīd spožāk, arī ja vidējā jauda nemainīsies vai pat būs mazāka.

 

Jautājumi? Komentāri? Lūdzu!

Link to comment
Share on other sites

LEDa mīnusu pie masas, plusu caur rezistoru pie +5V vai +12V

 

 

Ja LEDam 12V, tad tas ir LEDs ar iebūvētu rezistoru. Tad nevajag.

Link to comment
Share on other sites

12V ledi man liekas ka nav, vismaz neviena no standarta 20mA diodēm. Par rezistoru par izmantot jebkuru elementu ar nepieciešamo pretestību. Labāk tomēr aiziet uz latgalīti, argus un paprasīt vajadzīgo nominālu un nemeklēt pa pakšiem.

Link to comment
Share on other sites

A kas notiek, ja LED`u pieslēdz elektrībai bez rezistora?

 

Atkariigs no sleeguma virziena un diodes. Principā nosvilst, ja tas nav LED ar iebuuveetu rezistoru.

Link to comment
Share on other sites

Leds nodeg ar chirkstonju un riebiigu smaku, diodes galvinja paliek bruuna un neizskatiiga, nav vairs nekaadu dziiviibas paziimju.

Link to comment
Share on other sites

Guest Viesis_Juris_*

(Piezīme 1: Ja nepieciešams vienlaicīgi "spīdināt" vairākus vienādus LEDus, tos var slēgt pie viena kopēja rezistora. LEDi jāslēdz paralēli, ievērojot polaritāti. Rezistors jāpieslēdz virknē ar paralēli saslēgtajiem LEDiem. Aprēķinātais rezistora nomināls šajā gadījumā jādala ar LEDu skaitu. Taču pie viena rezistora nevajadzētu slēgt vairāk kā 5 LEDus.)

 

Ekonomiskāk gan ir slēgt virknē un formulā ielikt Unom vietā Unomx skaits, taču uz balasta rezistora vajadzētu palikt kādiem 3-5 voltiem, sliktais šajā gadījumā ir tikai tas, ka sabojājoties vienam LED nodzisīs visa virkne.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Jautājums - kapēc parasti nozākā iespēju LED'us vienkārši saslēgt virknē, tādējādi iztiekot bez rezistora? Teiksim, 4x3V diodes pie 12V līnijas?

Link to comment
Share on other sites

Bez rezistora iztikt nevar, arī virknē slēdzot. Kā jau minēju LEDiem ir nelineāra volt-ampēru raksturlīkne. Līdz ar to pat nelielas sprieguma izmaiņas izraisīs straujas strāvas stipruma izmaiņas. Rezistors to novērš.

 

Pie reizes pierakstīšu to, ko aizmirsu pierakstīt iepriekš. Slēdzot LEDus virknē, rezistoru aprēķina šādi:

	 U (baroš) - U (LED2) - ... - U (LEDn)
R = ---------------------------------------
			  I (nom)

vai, ja LEDu nom spriegumi vienādi, šādi:

	 U (baroš) - n x U (LED)
R = ------------------------
	  I (nom)

,kur n - LEDu skaits

Abos gadījumos LEDu nominālajām strāvām jābūt vienādām.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
insert - limited edition

Hmmm un cik paties ir šis darbiņš ...

Neba jau nu kaut ko tādu taisīšu, vienkārši interesē vai džekiņš nešmaucas... ja nē, tad jaunajiem entuziastiem moš noderēs :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ADEX

Darbosies. Taču tas nebūs veselīgi ne LEDiem, ne skaņas kvalitātei (cik nu var runār par skaņas kvalitāti no šādām tumbām).

Link to comment
Share on other sites

protams ka tas ir iespeejams

vieniigais shitaa vienkaarshi pieliekot pie liela skaljuma taas diodes deg aaraa.

piemeeram RRR tumbaam arii naak diodes kas mirgo pie overload.

Link to comment
Share on other sites

kaut_kaads

Nu RRR te iepiit gan nevajag, tur ir atsevishkjas plates, kas juut, kad jauda ir par lielu, un tikai tad shiis diodes iesleedz, lai redzeetu kad ir paarslodze.

Klipaa esoshais variants ir pilniigi vienkaarsh un neefektiivs :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Lycan

viss jau buutu labi bet

 

led - tautaa taa sauc gaismas diozu sienas

 

tapee luudzu PADOMAA KO RAKSTA jopt.

Link to comment
Share on other sites

Guest ADEX

RRR tumbā ar to lietu nodarbojas 4 detaļas: LEDs, rezistors, tiristors un potenciometrs. Ļoti vienkārša shēma. Taču labāk būtu izmantot kādu vienkāršu strāvas stabilizatoru (nejaukt ar sprieguma stabilizatoru).

Link to comment
Share on other sites

viss jau buutu labi bet

 

led - tautaa taa sauc gaismas diozu sienas

 

tapee luudzu PADOMAA KO RAKSTA jopt.

kurā tautā?

Link to comment
Share on other sites

insert - limited edition

light-emitting diode (LED) Wikipedia links ... ne pusplēsta vārda par sienu

Edited by insert - limited edition
Link to comment
Share on other sites

a zin kaa man vienreiz bija :D panjeemu diodi tureeju pirkstos. man ir tads adapteris ko ieliek sienas 220V un tad araa naak saakot no 1.5 - 12v ar sleedziiti paarsleedzams. pieliku to diodi pie taa adaptera nu ko uz 1.5 deg bet knapi. sleedzu ar sleedziiti ar vien vairaak, liidz beigaas diode uzkarsa taa ka izlidinaaju no pirkstiem to un taa dioode taa arii kautkaada melna nospraaga. bet interesantaakais tas, ka ja pareizi atceros taa bija zalja vai orandza diode, bet palielinot voltus taa palika arvien sarkanaaka, liidz nu jaa uzcepa man pirkstu galus un nobeidzaas pie 12v. :)

 

a kas vispaar diodei nosaka kraasu? stiklinsh ta visaam ir caurspiidigs, nu labi citaam taadaa kraasaa kaa deg, bet tie caurspiidiigie ar deg dazhaadaas.

Link to comment
Share on other sites

 • 10 months later...

Lūgums palīdzēt jautājuma atrisināšanā

Kā saslēgt divus LED lai:

LED1 spīdētu visu laiku, bet brīdī, kad ieslēgta LED2, LED1 izslēgtos?

 

biju "latgalītē" - un tur man viens vīrs uzzīmēja shēmu - un pārdeva nepieciešamās detaļas, bet kad pēc tam sāku skatīties uz viņa zīmēto shēmu - sāku šaubīties par to vai tas strādās...

Shēmu mēģināju vienkāršāk uzzīmēt paintā

 

Vai šis strādās?

 

1205931937.jpg

P.S. piedodiet par nezināšanu kā un kas pareizi jāzīmē - bet nu mēģināju kā mācēju...

Link to comment
Share on other sites

ADEX, sanāk tā, ka labā diode spīdēs visu laiku līdz tiks nospiests slēdzis kreisajā pusē un tad visa strāva labajā pusē ies nevis caur diodi, bet gan caur tranzistoru?

Link to comment
Share on other sites

Kāpēc visu sarežģīt!!! :!: Tak tās shēmas vietā slēdzi ielikt, kuram pie ieslēgšanas savienojas kontakts (piemēram A un B) un pie izslēgšanas ( B un C) un attiecīgi kontaktiem pie B peliekam rezistoru un pie tā spriegumu klāt un pie A un C diodes vienojam attiecīgajā polaritātē un viss.

 

Kāpēc vajag slēdzi un shēmu, ka var iztikt tikai ar slēdzi!!!!!

 

P.S. Un pēc tās shēmas man liekas ka diode Nr.1 degs visu laiku un Diode Nr.2 tikai kad ieslēgts slēdzis.

Edited by markei
Link to comment
Share on other sites

Tāpēc, ka slēdža man īstenībā nebūs :mrgreen:

Strāvu vajadzīgajos brīžos (tikai atsevišķos momentos) man pados pats kompis - (garš strāsts)

Līdz ar to vajag - lai tajā brīdī, kad kompis pados strāvu man sarkana LED daismiņa pārvēršas par spilgti zilu gaismiņu...

Link to comment
Share on other sites

Izskatās, ka strādās, jo ieslēdzot slēdzi, tranis nošuntē LED1

 

ops, Jetijs jau visu pateica...

Edited by ggg97
Link to comment
Share on other sites

Jetij, jā.

Tas, mar ko runāja markei:

		 1kOhm	 o-----|>|------|
	 ---	 /				|
+12V o---|  |---/  o-----|>|------o-------0 0V
	 ---

Rezistors gan tāds resns sanāca. ;-)

Tomēr - ja jāizmanto tāds slēdzis, kā autora shēmā, tad tik vienkārši nevarēs.

Edited by ADEX
Link to comment
Share on other sites

Neesmu spēcīgs elektronikā, bet redzu ka pie LED Nr.2 pienāk pa tiešo spriegums, neskaitos rezistoru. Tad nesaprotu kā tranzistors var atņet LEDam spriegumu, kurš pienāk pa taisno, vienīgais variants ir saslēgt LEDa kājiņas uz īso, bet līdz ar to spriegums aizies uz īso. Vai es nepareizi saprotu, tad lūdzu paskaidrojiet, kā tranzistors var atņemt LEDam spriegumu, kurš pieiet pa tiešo???

Link to comment
Share on other sites

Vai šis strādās?

 

1205931937.jpg

Pārbaudīts - strādā :-D

paldies par padomiem un viedokļiem :wink:

Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...

Un tagad -kāpēc strādās:

 

Tranzistoru šajā gadījuma uztveram kā slēdzi, kas ieslēgtā stāvoklī savieno k ar e (kolektoru ar emiteru).

Izslēgta stāvoklī k ar e nav savienots.

 

Tas, vai tranzistors kā sledzis ir vaļa vai ciet, ir regulejams 2 veidos:

1. Starp b (bāzi un e emiteru padodot spriegumu no cita stravas avots.

2. Padodot plusu uz šī tranzistora (n-p-n) bāzi. tas šeit ir realizēts caur sledzi un 1 kiloomu pretestību.

 

Un tātad - slēdzis neieslēgts, tranzistors kā neieslēgts slēdzis (pretestiba liela), strāva no plusa caur 1k pretestibu un diodi Nr1 plūst uz masu. Caur otru diodi strāva neplūst, jo slēdzis pa tiešo strāvu diodei nedod, bet caur tranzistoru un 10k pretestību arī strāvu nedabū.

 

Slēdzis ieslēgts, tranzistors dabū plusu uz bāzes un nostrādā kā ieslēgts slēdzis. Tranzistora iekšēja pretestiba ir mazaka par diodes ppretestibu, sprieguma kritums uz virknes slegumu - 1k pretestiba un diode 1 viss krīt uz rezistoru. Diode 1 nedeg. Dide 2 dabū spriegumu caur slēdzi un otru 1k pretestibu.

Link to comment
Share on other sites

 • 11 months later...

Parasti LED pie 12V pietiek ar 470 omiem. Saliku pa kāpņu telpu un bēniņiem un savu istabu. Pat mēnešiem degušas bez problēmām.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
 • Create New...