Jump to content

Raimonds1
 Share

Recommended Posts

Te aizsākās vaimanas un gaudas par slikto pārtiku. 

https://boot.ritakafija.lv/forums/index.php?/topic/170177-par-dzīvi-latvijā-par-šo-forumu-un-kaut-ko-no-tā/page/562/

 

Tad nu vienkārša rupjmaizes recepte.

rupjie rudzu milti

iejavs (Liepkalnu veikalā Rīgas RIMI nopirku) vai maizes raugs

ūdens

vairāk nekas!

 

Iejavu vai raugu siltā ūdenī 500 ml

tad miltus

tad to mīklu kārtīgi mīca

tad kādas 4-5 stundas noliek siltā vietā, lai uzrūgst

uzkarsē cepeškrāsni 250°C

izveido 5 cm PLĀNU kukulīti - lai mazāk laika jācep, lai izcepas vidus un lai garoziņa nepiedeg

cep kādas 40 min - stundu

 

Ja viss pareizi, sanāk gaišs, plāns kukulītis ar 5 mm garoziņu. Pēc garšas pieradušam pie veikala maizes, liekas, ka trūkst salduma un sāļuma. Pie tā pierod. Tā maizes šķēle ir tā kā tāds cepums, jo garoziņa ir bieza un kraukšķīga. Vēlams uzreiz sagriezt.

 

 

 

maize2.png

maize4.png

  • Patīk 2
  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vismaz maizīti liec mierā! :diablo:

  • Atbalstu 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 30 minūtēm , ieleja teica:

nes darbabiedriem pagaršot

Tāpēc, ka paši nevar apēst. Pašceptā maize parasti ļoti ātri sakalst.

Mēs te savulaik ar darba kolēģiem smējāmies, ka gandrīz katram ir bijusi maizes cepamā krāsniņa, kas parasti tiek dažas reizes izmēģināta, tad kādu pusgadu krāj putekļus un pēc tam tiek pārdota tālāk nākamajam "upurim" :D

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Man sieva parastā elektriskajā cepeškrāsnī maizi cep. Garšīgi, bet ne vienmēr ir laiks ar to krāmēties un jā,  laicīgi jāapēd. 

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Nu jā, ātri tā maize sakalst. Toties viss tur zināms un saprotams, ja reiz maize, ūdens un iejavs, tad tikai tas, ja klāt plūmes, rozīnes, saulespuķu sēklas vai speķis, tad arī zināms, kas tur likts klāt.


Pirms 44 minūtēm , ivo teica:

Tāpēc, ka paši nevar apēst. Pašceptā maize parasti ļoti ātri sakalst.

Mēs te savulaik ar darba kolēģiem smējāmies, ka gandrīz katram ir bijusi maizes cepamā krāsniņa, kas parasti tiek dažas reizes izmēģināta, tad kādu pusgadu krāj putekļus un pēc tam tiek pārdota tālāk nākamajam "upurim" :D

https://www.delfi.lv/tasty/praktiski-padomi/ka-un-kur-pareizi-glabat-maizi.d?id=44856804

Link to comment
Share on other sites

ja maize ātri sakalst (burtiski nākamajā dienā) tad tur daudz E.

atceros no bērnības, ka pašceptu maizi refresh uztaisīja apsmidzinot ar ūdeni un krāsni iekšā

  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, ggg97 teica:

Man sieva parastā elektriskajā cepeškrāsnī maizi cep

Man tieši tāpat :)

pirms 1 stundas , ivo teica:

Pašceptā maize parasti ļoti ātri sakalst.

- biš vaina receptē.

Ir man gadījies uzglabāt šo maizīti pat 1,5 nedēļas, bet ledusskapī, augļu nodalījumā, maisiņā, kur temp.ir +5 ne vairāk. Izņemu laukā un tā ir tikpat miksta kā pirms. Ja to atstāt vienkārši uz galda bet iepakojuma, tad protams sakaltīs daudz ātrāk.

Labots - Net
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , kaads teica:

Bet nu pagaidām par Ķelmēnu rupjmaizi neko labāku neesmu atradis.

Es gan esmu - Liepkalnu saldskābā ar sēklām (bet tikai viņu pašu ceptuvē pirktā, papīra iepakojumā), Lāču gaišā ar augļiem.

Ķelmēnu vienā brīdī sāka pelēt, pēc kāda piektā gadījuma īsā laika posmā mazliet pieriebās. Bet nu pēc pāris mēnešiem tas pārgāja, varēja atkal sākt pirkt viņu maizi.

 

Par "DIY" - Hercogs pirms kaut kādiem gadiem piedāvāja miltu maisījumus divu veidu maizēm. Nu jau kaut kādus gadus nav sanācis tos maisījumus atrast. Nez, nepareizajās vietās meklēju? Jebšu vienkārši vairs neražo?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 29 minūtēm , binary teica:

Es gan esmu - Liepkalnu saldskābā ar sēklām (bet tikai viņu pašu ceptuvē pirktā, papīra iepakojumā), Lāču gaišā ar augļiem.

nu pag, saldskābā ir saldskābā un gaišā ir gaišā. no melnajām maizēm līdzvērtīgas Ķelmēnu šķiet ka nav (ja neskaita kāda ceptas mājas maizes).

 

no gaišajām ļoti žēl ka mums necep karašu tipa maizes vairs .

piemēram Čehijā parastos supermārketos lielā apaļā pelēkā bij tik laba....

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Pie velniem visu to maizes cepšanu, jaunība Lāčos kādu gadu pastrādāju, vot tur pa vasaru varēja izcepties pats no tām krāsnīm :D

Tak kad nāca kādi viesi vai ekskursija, tad visu sakopa, tīras formas pārvilka. Bet normālā dienā visi melni, netīri un pārsvīduši.

 

Pats Skauģis ar tāds labs nagu maucējs un skopulis. Varbūt tagad mainījies, bet maz ticams.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

ImissimI
pirms 2 stundām , ervie teica:

žēl ka mums necep karašu tipa maizes vairs

Centrāltirgū kaut kur bija būda ar karašām lavašiem un tām gruzīņu tipa maizēm, baigi ok, nezinu vai tagad ar tirgo. Cik saprotu ta cepa uz vietas.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

ImissimI
Pirms 5 minūtēm , AndrisBB teica:

Bet normālā dienā visi melni, netīri un pārsvīduši.

Es šito kaut kādā reklāmraidījumā redzēju, taisni redzēju kā meistars noslauka nosvīdušu seju, tad iemērc rokas ūdens ķobī, lepni noglauda un sapliķē saķepināto kukulīti.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Protams visi tur bij nosvīduši, bet bij jau kadri kas svīst īpaši, tos jau neviens neļautu filmēt :D

Pa lielam formu vasarā varēja mainīt reizes 4 dienā, tikuntā slapjš.

 

Link to comment
Share on other sites

pirms 12 stundām , ivo teica:

Pašceptā maize parasti ļoti ātri sakalst.

Pareizi, kaŗtīgā malkas krāsnī, cepta maize nesakalst, Es parasti pērku lielo kukuli ,kādas divas nedēļas griežu pa šķēlītei un  ēdu. Ne tā maize pelē, ne sakalst. Garoza neļau to darīt. Mani vienkārši izbesī, kad veikalos pārdod sagrieztu maizi. Tā ir ņirgāšanās par maizi, jo gaiss tiek klāt.  Vai tad grūti ar nazi pašam nogriezt šķēli. Nu jā, ko gan es saprotu no pilsētnieku ieradumiem.

Labots - Didzis
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

marrtins
pirms 12 stundām , kaads teica:

Bet nu pagaidām par Ķelmēnu rupjmaizi neko labāku neesmu atradis.

100%

 

Vēl vienā no tirdziņiem pagaršoju drabiņu maizi vai kā viņa toreiz saucās - arī bij ņamma. Bet manam jūda gēnam tas nu bija pārāk dārgi, lai ikdienā lietotu + vēl jāmeklē pa tiem tirdziņiem.


pirms 9 stundām , binary teica:

Ķelmēnu vienā brīdī sāka pelēt

Hmm, lietoju gadiem un ne reizi nav sapelējusi. Es gan turu ledusskapī. :dntknw:

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

senleja
pirms 13 stundām , Raimonds1 teica:

izveido 5 cm PLĀNU kukulīti

Kā šiā var ņirgāties par maizi? Mājās cepta maizīte ir ap 10-15 cm bieza ar garoziņinu 2-5mm. Tavs variants izskatās pēc jēla plāceņa cepts lielā temperatūrā.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , marrtins teica:

Hmm, lietoju gadiem un ne reizi nav sapelējusi. Es gan turu ledusskapī. :dntknw:

Glabāju  turpat arī, pelējums nav manīts.

Link to comment
Share on other sites

senleja
pirms 9 stundām , binary teica:

Hercogs pirms kaut kādiem gadiem piedāvāja miltu maisījumus

No Hercoga vispār nav iespējams labu maizi izcept. Nav briestības /ļoti zemas kvalitātes miltu izstrādājums praktiski/ Tapēc arī bieži maizīte ātri sakalst un un ir tādi plāceņi,kā autoram.

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , marrtins teica:

Hmm, lietoju gadiem un ne reizi nav sapelējusi. Es gan turu ledusskapī. :dntknw:

Es arī lietoju jau gadiem ilgi, tikai maizi nekad neesmu turējis (ja nu vienīgi sviestmaizi ar sieru, kas vakarā sagatavota priekš nākamā rīta brokastīm).

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

pirms 7 stundām , marrtins teica:

Bet manam jūda gēnam tas nu bija pārāk dārgi, lai ikdienā lietotu + vēl jāmeklē pa tiem tirdziņiem

Laba maize nevar būt lēta, tāpat kā garšīga gaļa vai siers. Tālāk jau sākas dzīves prioritātes. Es piemēram nepīpēju un varu, par uz cigaretēm ietaupīto naudu, atļauties pirkt garšīgu maizi. Meklēšana pa tirdziņiem ir tipiska pilsētnieka domāšana, kurš prot tikai pa lielveikaliem šastīt. Ja atrodi labu maizi, tad cik tur darba sarunāt ar cepēju, kā regulaŗi tikt pie kukuļa. Jā, tad nepērk trīs šķēlītes kā lielveikalā brokastīm, bet gan visu kukuli un ēd pāris nedēļas. Nu jā, pilsētniekam nav laikam dots to saprast.

Link to comment
Share on other sites

Īstu maizi māte raudzēja kādas 4 dienas, tad kurināja maizes krāsni (pateica cik pagales bērza malkas jāatnes, atkarībā no tā ko un cik daudz cepa. Ja tikai baltmaizi un pīrādziņus, tad mazāk, ja rupjmaizi un vēl ko, tad vairāk). Max 3 cepienus varēja normāli izcept. 1. bija rupjmaize, tad kas cits. Kad maizi izvilka no krāsns, to apslacīja ar siltu ūdeni un obligāti apklāja, lai lēni atdziest kādu 1/2 stundu. Maize varēja glabāties pat 2 nedēļas. Mazliet cietēja un kādreiz arī garoza viegli iepelēja kādā vietā, bet tas viss pieder normālai maizei, kurā notiek dabīgi procesi. Tagad , kad gribās kādu gabaliņu sacietēt ko uzlikt peļu slazdam, nevar . 2 dienas uz plītsmalas stāv un mīksta. Nu tā nav normāla maize, tāpat kā lielākā daļa ir skābas, jo nav notikusi normāla fermentizācija.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Tas viss notiek, ja ir īsta maizes krāsns.

Es te izcepu maizi cepeškrāsnī.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 14 minūtēm , Tārps teica:

Mazliet cietēja un kādreiz arī garoza viegli iepelēja kādā vietā, bet tas viss pieder normālai maizei, kurā notiek dabīgi procesi.

Kopš viena raidījuma noklausīšanās kaut kā zudusi vēlme ēst jebko, kas ir kaut nedaudz iepelējis - līdz ko sācies pelējuma process, tā principā var pieņemt, ka toksīni (tai skaitā vēzi izraisošie) ir izplatījušies pa visu augli, zaptes burku, maizes klaipu - kas nu kurā gadījumā sācis pelēt.

Pareizi jau saki - "dabīgi procesi". Vulkāna izvirdums arī ir dabīgs process, bet tas nebūt nenozīmē, ka jāmetas iekšā aktīvā vulkānā.

 

Pirms 21 minūtēm , Tārps teica:

Tagad , kad gribās kādu gabaliņu sacietēt ko uzlikt peļu slazdam, nevar. 2 dienas uz plītsmalas stāv un mīksta.

Viens no iemesliem, kāpēc atteicāmies no Liepkalnu saldskābās - ātri sacietē. Ar mūsu patēriņa apjomiem nevaram nopirkt klaipu un paspēt apēst. Pirkām pa pusklaipam, bet tas uz beigām arī nereti bija palicis cietāks nekā gribētos.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 21 minūtēm , binary teica:

paspēt apēst

mani arī besī, ka veikalos bieži vien pusītes nav, jāpērk vesels klaips. Es maizi ēdu ļoti maz un no tā veselā klaipa puse garantēti tiek izmesta. Protams, var jau likt saldētavā utt., bet nu es par slinku esmu lai tā čakarētos.


Pirms 47 minūtēm , Tārps teica:

uzlikt peļu slazdam

nu gan skopulis :D Desa vai siers jāliek peļu slazdam nevis maize, ja grib rezultātu

Link to comment
Share on other sites

@ivo, man gan radies pretējs priekšstats - pusīšu veikalā ir vairāk nekā veselo klaipu :D

 

Par peļu slazdiem - var mēģināt arī šokolādi. Vienreiz mašīnā, bagažniekā atstāju konfektes…

Link to comment
Share on other sites

Pirms 51 minūtēm , ivo teica:

nu gan skopulis :D Desa vai siers jāliek peļu slazdam nevis maize, ja grib rezultātu

Lai cik dīvaini arī tas neliktos, mūsdienu peles vairs speķi nepazīst. Mazais puika ķer dzīvķeramajā slazdā uz cepumu.

 

1 stundu atpakaļ, binary teica:

Kopš viena raidījuma noklausīšanās kaut kā zudusi vēlme ēst jebko, kas ir kaut nedaudz iepelējis - līdz ko sācies pelējuma process, tā principā var pieņemt, ka toksīni (tai skaitā vēzi izraisošie) ir izplatījušies pa visu augli, zaptes burku, maizes klaipu - kas nu kurā gadījumā sācis pelēt.

Pelējums ir dabīgs process, kas bija par pamatu penecelīna izgudrošanai un iegūšanai. Diez vai var noliegt penecelīna lietderību.

Link to comment
Share on other sites

pirms 4 stundām , Didzis teica:

Nu jā, pilsētniekam nav laikam dots to saprast.

Sapratām jau sapratām, ka tu vienīgais pareizu maizi zini un vienīgais pareizi zāli pļauj, visi pārējie dzīvo daudzstavenes 

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
1 stundu atpakaļ, ivo teica:

Desa vai siers jāliek peļu slazdam nevis maize, ja grib rezultātu

Zemesriekstu sviests, pietiek mikroskopisks daudzums, pievilina visu ļoti ātri, ieskaitot peles un pat vāveres, tās man ar te bēņiņos bij savairojušās un nācās izķert.

Link to comment
Share on other sites

marrtins
pirms 4 stundām , Didzis teica:

Laba maize nevar būt lēta, tāpat kā garšīga gaļa vai siers.

Neuzskatu, ka kādai maizei vajadzētu maksāt 5x dārgāk kā tai pašai Rankas rupjmaizei. Uz kā rēķina? Tikai tāpēc, ka roku darbs? Paldies, nē.

 

pirms 4 stundām , Didzis teica:

Meklēšana pa tirdziņiem ir tipiska pilsētnieka domāšana, kurš prot tikai pa lielveikaliem šastīt

Vai nevar būt tā, ka tirdzniecības vietās vispār nepatīk uzkavēties? Aizvakar iepirkos 5 minūtēs un ārā no veikala. Kāpēc lai tur uzkavētos ilgāk?

 

pirms 4 stundām , Didzis teica:

Ja atrodi labu maizi, tad cik tur darba sarunāt ar cepēju, kā regulaŗi tikt pie kukuļa

Iespējams. Man gan personīgi nav vēlmes meklēt kontaktus, testēt produkciju un tad pārmaksāt 5x.

 

pirms 4 stundām , Didzis teica:

Nu jā, pilsētniekam nav laikam dots to saprast.

Neesi lepnais laucenēks? Bik pēc šņukura iedomības nes. Ja kas, tad es pusi mūža laukos nodzīvoju. Senčiem bija mini zemnieku saimniecība. Godīgi - riebās tās ņemšanās pa siena pļavām, biešu vagām, lopu barošana, vešana uz ganībām. Kā jau mini-saimniecībā tajos laikos, nekāds tehnikas nebija, bija cītīgi jāmeklē kurš varētu lauku apart, appļaut, sienu atvest, utt. - mūžīgās problēmas.

  • Patīk 1
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

versatile
2020.07.7. , 10:28, ivo teica:

Tāpēc, ka paši nevar apēst. Pašceptā maize parasti ļoti ātri sakalst.

Nez, paši cepam cepeškrāsnī plaucēto maizi, nedēļu-pusotru kukulītis ēdams.

xyBfhWx.jpg

Čakars gan ir 2-3 dienu garumā, grūti saplānot, lai visos nepieciešamajos brīžos, kad kaut kas jāmaisa, jāaplej, utt kāds būtu mājās.

 

Pirmajā postā liktais kukulis gan izskatās nedacepts.

 

EDIT: jā, 250 grādos 40minūtes - tur pagrūti izcept vidu un nesadedzināt garozu. Vajag sākumā uz max, lai aprauj garozu, un tad pārējo laiku uz 200 mierīgi cepināt, kamēr klaipa vidū pareizā temperatūra. Un ne jau 40 minūtes.

Labots - versatile
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

constrig

Šito nekad nēsmu sapratis- plaucētā!

Ko tur, kad plaucē? Vai plaucē nozīmē to pašu ko saprot ar šā vārda nozīmi?

Link to comment
Share on other sites

versatile
pirms 1 stundas , Tārps teica:

Pelējums ir dabīgs process, kas bija par pamatu penecelīna izgudrošanai un iegūšanai. Diez vai var noliegt penecelīna lietderību.

Penicilīns ir tikai viens no pelējuma sēnīšu produktiem. Sēnītes ir lieeeeeelā skaitā un "uz aci" nepateiksi, kura tieši ir uz maizes vai siera gabala nolaidusies un izaugusi. Daudzas ir toksiskas, dažas - ļooooti toksiskas. Bērnībā jau ar, ar tualetes papīru noslaucīja zaptes burkai pelējumu un ņukāja iekšā. Tagad izvēlos jaunus vākus burkām katru reizi, zapti leju praktiski vārošu un līdz pašai augšai, un problēma pazudusi. Bet pelējusi maize - miskastē. Jā, vecvecāki pēc kara ēda un tagad arī - pēc kara ēstu, jo nekā cita nebūtu. Bet neredzu nevienu iemeslu pašlaik piekopt pēckara paradumus.

 

 

Pirms 29 minūtēm , constrig teica:

Šito nekad nēsmu sapratis- plaucētā!

Ko tur, kad plaucē? Vai plaucē nozīmē to pašu ko saprot ar šā vārda nozīmi?

Plaucējumu! Aplej ar vārošu ūdeni.


pirms 3 stundām , Tārps teica:

Kad maizi izvilka no krāsns, to apslacīja ar siltu ūdeni un obligāti apklāja, lai lēni atdziest kādu 1/2 stundu.

Vot šitas gan ir obligāti.

Labots - versatile
Link to comment
Share on other sites

Pilsētnieki te nolīdzināti ar zemi :D.

Nu nav tā  ka tie neko nerubī, ja nu vienīgais kāda X paaudze un jaunāki, kaut kādi influenceri, bl.... kas pa vārdu un tamlīdzīgie.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...