Jump to content

DIY ierīču pārdošana, EMC testi


bumerangs
 Share

Recommended Posts

Sveiki. Esmu izveidojis nelielu elektroierīci no DIY tipa komponentēm (pamatā ir Raspberry Pi, Arduino un līdzīgas mantas), kuru, manuprāt, būtu iespējams komerciāli pārdot. Diemžēl man nav nopietnu zināšanu par juridiskiem regulējumiem, kas saistās ar šāda veida elektroierīču iekļūšanu tirgū. Sagooglēju tādu lietu kā EMC testing (padārgs process) un regulas:

https://www.emcfastpass.com/emc-testing-beginners-guide/

https://hackaday.com/2016/09/19/preparing-your-product-for-the-fcc/

 

Par manu produktu var teikt, ka visas komponentes ir ražotas rūpnieciski, es tikai esmu tās savācis kopā, apvienojis interesantā kombinācijā un ielicis korpusā. Un tomēr izskatās, ka arī šāda veida produktam ir nepieciešama padārga "unintentional radiated emissions" testēšana laboratorijā. Otrajā linkā teikts: "it’s the combination that you are selling which must meet the standards." Aptuvenās izmaksas minētas 1000 USD.

 

Jautājums - vai kāds šim procesam ir gājis cauri, vai izdevās? Kādas bija izmaksas un cik liels pain in ass faktors? 1k USD izklausās pavelkams, jo es paredzu, ka ierīces man nesīs kādus 500eur/mēn peļņu papildus manam pamatdarbam. Tomēr, ja sertificēšana izmaksātu kādus 5000eur, tad ar 500eur peļņu pasākums nebūs rentabls un tiks atmests.

Link to comment
Share on other sites

Tu vēl fokusu grupu savāc, kā bez izpētes! :shok:

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Ja tu vēlies izmantot Raspberry Pi savā produktā, tad visas tās "fiziskās" testēšanas salīdzinot ar licenzēšanas lietām ir sīkums. Pamēģini savākt visām izmantotajām bibliotekām, driveriem, tooļiem utt licenzes. Mans secinājums, ka tādiem mērķiem viņs neder.

Piemēram vai tu esi pārliecināts ka tu komerciālā produktā vari izmantot Raspberry Pi ar defaulto bootladeri no Broadcom? 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Esmu redzējis arī komerciālos produktos gan raspberry pi, gan arduino, bet tie produkti parasti neietilpst masu ražošanas kategorijā kaut vai tādu iemeslu dēļ, kā garantijas nodrošināšana, kas būs lielākais stūrakmens. Runa gan par risinājumiem, kuru cena sākas no 30k un pievienotā vērtība ir kāda no komponentēm, kas maksā ļoti dārgi un tās licences >200 EUR apmērā vadības platei neko daudz neietekmē. Vismaz Windows Embeded (tagad IOT) ir skaidri nosacījumi, cik kas maksā atšķirībā no unix produktiem.

 

Grūti pateikt, vai 1000 EUR produktam šāds čakars atmaksāsies. Uzsvars ir uz čakars, jo licencēšanas veidi ir dažādi un pie lielākiem apjomiem parādās atlaides. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Parasti jau lielākajai daļai RPi un Beaglebone, Arduino utt EMC testi ir veikti un sertifikāti pieejami, ja tu tirgo savu izstrādājumu kā DIY kitu, tad neko sertificēt nevajag.

Link to comment
Share on other sites

Man gan liekas, ka pirmais, kurš izdrāzīs būs mūsu vietējais ieņēmumu dienests. Tagad tak pensionārs pašadītas zeķītes nedrīkst tirgot, kur nu vēl elektronisku iekārtu. Kautko pārdot nozīmē gūt peļņu, tātad jāmaksā nodokļi, jāreģistrē SIA, jāmaksā grāmatvedim, u.t.t. Licenzes un sertifikāti  faktiski vajadzīgi pircējam, lai tas legāli nopirkto izstrādājumu var lietot.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

@Didzis Nepareizi, licences un sertifikāti vajadzīgi pārdevējam, lai no viņa vispār kāds pirktu, jo mūsdienās bez pavadzīmes un citiem pavaddokumentiem neviena juridiska persona neiegādāsies. Turklāt Jāņa Bērziņa DIY izstrādājumu "Verķis" izreklamēt būs teju neiespējami (dalīšanās ar pieredzi sociālos portālos komerciālos panākumus negarantē).  Turklāt neaizsargājot juridiski pret klonēšanu nozīmē biznesu zaudēt pašos pirmsākumus. 

  • Patīk 1
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

bumerangs
Pirms 42 minūtēm , Didzis teica:

Man gan liekas, ka pirmais, kurš izdrāzīs būs mūsu vietējais ieņēmumu dienests.

 

Nē, ar šiem man jau ir pieredze. Iekārtas, protams, es esmu paredzējis pārdot caur normāli reģistrētu SIA un visus PVN un citas lietas samaksāt. To 500eur/mēn peļņu es paredzu pēc visu nodokļu nomaksas.

 

@AndrisBB Raspberry un Arduino oficiālajos FAQ ir skaidri un gaiši pateikts, ka viņu produktus drīkst izmantot komerciāli, neprasot nekādu written permission no viņiem. Līdzīgi noteikumi attiecas arī uz softu. Tur ir, ja nemaldos, GPL licences. Nekādi written premissions nav nepieciešami. Tātad šī nebūs problēma.

 

@ju paldies par linku, būs jāizstudē http://www.vases.lv/content/vispariga-informacija

Atbildot par jautājumu, kādā tirgū paredzēts pārdot - ideālā gadījumā visā EU, ASV un Kanādā.

 

Tādi varianti kā "pārdot kā DIY kitu" vai "klients pats nopērk Raspberry un saliek kopā ar manu ierīci" nav iespējami, jo produkts pēc būtības nav DIY kits. Tas ir viengabalains, lietošanai gatavs produkts tipiskam patērētājam.

Labots - bumerangs
Link to comment
Share on other sites

EMC tirgus uzraudzību latvijā veic PTAC, balstoties uz Ministru kabineta noteikumi Nr. 208  un direktīva Direc­tive 2014/30/EC Elec­tro­mag­netic com­pat­i­bil­ity (EMC);

VASES rīkojas tikai tajos gadījumos, kad tiek traucēti "sakari" vai arī varētu tikt traucēti sakari (ar retiem izņēmumiem "uzstājas" arī citos gadījumos).

Sertifikāciju latvijā attiecībā uz EMC, Eiropas tirgum var veikt: LNMC, TUV NORD, ICQC.. iespējams ir vēl kāds ..

Testēšanu latvijā veic LEITC un kkāds kantoris PLAZA rajonā.

 

Attiecībā uz Eiropas Savienību: sertifikācija nav obligāta, ir pietiekoši ar atbilstības deklarāciju "Declaration of Conformity". Lai korekti uzraktītu DoC nepieciešama testēšana (retos gadījumos pietiek ar: modelēšana, aprēķini, lai pierādītu ka produkts atbilst EMC prasībām.) Ja tiek veikta sertifikācija arī nepieciešams testēt un rakstīt atbilstības deklarāciju.

Link to comment
Share on other sites

pirms 15 stundām , bumerangs teica:

Esmu izveidojis nelielu elektroierīci no DIY tipa komponentēm

Ja nav noslēpums, kādā sfērā elektroierīce tiks darbināta/praktiskais pielietojums?

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 3 stundām , Mezavecis teica:

Nepareizi, licences un sertifikāti vajadzīgi pārdevējam, lai no viņa vispār kāds pirktu, jo mūsdienās bez pavadzīmes un citiem pavaddokumentiem neviena juridiska persona neiegādāsies.

Nepiekritīšu. Tieši mans gadījums. Gandrīz visi manas elektronikas pircēji ir tieši juridiskās personas.

Link to comment
Share on other sites

autor, pirms tu sāc kko tirgot, kā jau minēja Mežavecis, neaizmirsti vispirms jamo izdzīt caur patentiem, lai citi gudrīši neizdomā sākt kopēt tavējo verķi nosmeļot visu krējumu.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Atcerējos par vienu vecāku EEVBlog video, kur viņš izstāsta par CE zīmi (EMC ieskaitot) un apgalvo ka CE testēšana nav obligāti jāveic sertificētā kantorī, tu pats vari veikt testēšanu un ja atbilst standartiem, tad likt CE zīmi virsū. 

 

 

 

Pašam šī tēma ir daļēji interesanta, jo drīz sākšu tirgot savu produktu. Man gan ar licenzēm viss vienkārši (nekādu RPi un Arduino nav, viss custom made) un no gatava software tikai FreeRTOS (OpenRTOS) un LWIP. 

Link to comment
Share on other sites

bumerangs

@Gunxx paldies, ļoti izsmeļoši

 

Pirms 27 minūtēm , AndrisBB teica:

Man gan ar licenzēm viss vienkārši (nekādu RPi un Arduino nav, viss custom made)

 

No manas pašreizējās izpētes izskatās, ka ar custom made komponentēm var iebraukt lielās auzās, ja tava ierīce mērķtiecīgi jeb "intentionally" raidīs kaut kāda veida radiosignālus (kaut kāda paštaisīta antena). Tad uz tevi attiektos ne tikai lētā "unintentionall emissions" testēšana, bet arī dārgā "intentional emissions".

Lai būtu drošajā zonā, jāizmanto raidītāju čipi, kuriem jau ir nepieciešamie sertifikāti.

Link to comment
Share on other sites

bumerangs
pirms 5 stundām , Gunxx teica:

Testēšanu latvijā veic LEITC un kkāds kantoris PLAZA rajonā.

 

Attiecībā uz Eiropas Savienību: sertifikācija nav obligāta, ir pietiekoši ar atbilstības deklarāciju "Declaration of Conformity". Lai korekti uzraktītu DoC nepieciešama testēšana (retos gadījumos pietiek ar: modelēšana, aprēķini, lai pierādītu ka produkts atbilst EMC prasībām.) Ja tiek veikta sertifikācija arī nepieciešams testēt un rakstīt atbilstības deklarāciju.

 

Varbūt tev ir padomā arī kaut kādi stipri aptuveni skaitļi, kādas var sanākt izmaksas šādai testēšanai un DoC? Pamatā interesē, vai ir iespējams ierakstīties 1000eur vai arī mēs runājam par kaut ko lielāku?

Link to comment
Share on other sites

Man jau nav citas izvēles, jo produktam ir jābūt fiziski nelielam, jābūt noteiktas formas, galvenais kritērijs ir enerģijas patēriņš.


1000EUR  klāt pie kopējām izmaksām neko īpaši nemaina.

Link to comment
Share on other sites

bumerangs
Pirms 13 minūtēm , AndrisBB teica:

Man jau nav citas izvēles, jo produktam ir jābūt fiziski nelielam, jābūt noteiktas formas, galvenais kritērijs ir enerģijas patēriņš.

 

 

1000EUR  klāt pie kopējām izmaksām neko īpaši nemaina.

 

 

1000eur ārzemju resursos bija minēts par ierīcēm, kuras pašas neraida radiosignālus (ieskaitot WFi un tml).

Taču ja ierīce raida signālu (un to dara custom antena, nevis sertificēts čips), tad papildus izmaksas var būt arī 5-10k. Un tas jau varbūt šo to sāk mainīt, galu galā tā nauda ir jāatpelna saprātīgā termiņā, citādi viss pasākums joprojām ir tikai hobijs, nevis bizness.

Link to comment
Share on other sites

Apjautājos blakus kantorī cik viņiem izmaksā CE zīme. Cenas sākot no 2k par kautkādiem sīkumiem.

Link to comment
Share on other sites

bumerangs
Pirms 20 minūtēm , AndrisBB teica:

Apjautājos blakus kantorī cik viņiem izmaksā CE zīme. Cenas sākot no 2k par kautkādiem sīkumiem.

 

Varbūt vari arī apjautāties, kā tur ir ar to apgalvojumu, ka "CE testēšana nav obligāti jāveic sertificētā kantorī, tu pats vari veikt testēšanu" ?

Nebūtu jau slikti tos 2k ietaupīt, ja ir tāda iespēja.

Link to comment
Share on other sites

5dien pajautāšu (ja neaizmirsīšu), tagad jau darbadienas beigas.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Kādreiz tika lasīts VMeter projekta tapšanas apraksts no hackaday, kur arī bija daļa par sertifikāciju un lika apjaust cik piņķerīgi var būt uzražot un pārdot ko tādu.

Nepārlasīju visu otrreiz, bet šķiet ir izņemts toreiz minētais fakts, ka sertifikāciju palīdzēja iziet 200USD/stundā sertifikācijas inženiera ielodētā pāris centu vērtā drosele vai kondensators USB ķēdē.

 

Man domāt, ka jebkuras sertificētas komponentes, kas ir nepareizi savienotas vai pievienotas, var bez problēmām taisīt traucējošu troksni. Cita lieta, ka mūsdienās izskatās daudzi to tāpat ignorē.

Link to comment
Share on other sites

pirms 4 stundām , bumerangs teica:
pirms 9 stundām , Gunxx teica:

Testēšanu latvijā veic LEITC un kkāds kantoris PLAZA rajonā.

 

Attiecībā uz Eiropas Savienību: sertifikācija nav obligāta, ir pietiekoši ar atbilstības deklarāciju "Declaration of Conformity". Lai korekti uzraktītu DoC nepieciešama testēšana (retos gadījumos pietiek ar: modelēšana, aprēķini, lai pierādītu ka produkts atbilst EMC prasībām.) Ja tiek veikta sertifikācija arī nepieciešams testēt un rakstīt atbilstības deklarāciju.

 

Varbūt tev ir padomā arī kaut kādi stipri aptuveni skaitļi, kādas var sanākt izmaksas šādai testēšanai un DoC? Pamatā interesē, vai ir iespējams ierakstīties 1000eur vai arī mēs runājam par kaut ko lielāku?

 

Cena atkarīga no produkta.  Ja tas ir-> LED luturītis ar bateriju, tad ar 1kEUR ir pietiekoši (pie nosacījuma ka ir pass). Ja fail, tad troubleshooting & development >100eur/h plus atkārtota testēšana.

 

Ja produkts barojas no sprieguna >75V tad papildus testēšana LVD direktīvai ~1kEUR

Ja ir raidītājs uztvērējs, tad testēšana atbilstoši RED direktīvai >2kEUR...15kEUR (stipri artkarīgs no produkta)

 

Neviena direktīva neprasa veikt testēšanu akreditētā laboratorijā, bet nopietni klienti noteikti šādus neakreditētus pārskatus neņems vērā. Iespējams biznesa uzsākšani, ja citu variantu nav var "žulīties", bet ilgtermiņā, tas noteikti nenovedīs pie laba gala.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...