Jump to content

Kādas programmēšanas valodas šobrīd māca skolās un augstskolās?


Vilx-
 Share

Recommended Posts

Ir doma, ka gribētos uzrakstīt programmēšanas tutoriāli, lai arī līdz galam vēl neesmu nobriedis. :unsure:

 

Šajā sakarā jautājums - kādas programmēšanas valodas šobrīd māca skolās un augstskolās? Varētu, protams, uzrakstīt par savu mīļāko valodu (C#), bet man ir aizdomas, ka lietderīgāk varētu būt piemēroties vispārējām izglītības programmām. :unsure:

 

Jā, zinu, visi rūdītie džeki teiks, ka programmēšanas valodai nav nozīmes, galvenais jāiemācās programmēt. Lai arī pats tam 100% piekrītu, tomēr pilnīgam iesācējam būs vieglāk, ja mācoties skolā varēs lasīt tutoriāli par to pašu valodu, nevis paralēli apgūt 2 valodas un meklēt tajās līdzības (kuras tāpat var saskatīt tikai tad, kad kādu laiku jau ar to nodarbojas).

 

Upd: Ideālā gadījumā tas vispār būs sasinhronizēts ar mācību programmu, un lietas tiks apskatītas tajā pašā secībā, lai arī uz to pārāk nevēlos koncentrēties.

Labots - Vilx-
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vilx-

    13

  • Mezavecis

    5

  • binary

    22

  • JDat

    7

Mezavecis

Vilx-, tā ir mūžīgā dillemma, ka mācību iestādēs programmēšanas valodas atpaliek no reālā pieprasījuma. Lai arī C# ir pieprasīts, speciālistu trūkst kā ēst, bet Pascal, (tālākos kursos C++, nedaudz Java, nedaudz ASM) joprojām rullē un ar pielāgošanos kaut kam modernākam lielam baram ir kā ir.

 

Lai ari daudzi deklarē, ka Pascal ir ideāls pamats programmēšanai (varbūt Delphi, kur reti kur izmanto), tad kaut kā neredzu čupām programmēšanas guru. Ja cilvēks spēj pats iemācīties vai darba vietā to var apgūt, tad radīsies mums C# vai VB.NET programmētāji. Citādi būs tikai bakalauri, kas zina Pascal, kuru nevienam nevajag.

Labots - Mr.Līkrocis
Link to comment
Share on other sites

Vilx-, tieši šobrīd? Vai der arī pāris gadus veca infa?

RTU bakalaurā pirms pāris gadiem bija ADA (izvēles priekšmets, paralēlā programmēšana; vairums gan izvēlējās "lielo sistēmu programmēšanu", nevis šo), Java (1-2 lekcijas paralēlās programmēšanas lekcijās, kā arī atsevišķs priekšmets vienu semestri bija, uz kuru gan es nestaigāju - nemācēšu teikt, ko tur mācīja), Delphi (grafika).

Protams, PHP arī mazliet bija :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Līkroci - Hmm... moš tad ir jēga to visu taisīt "divās kolonnās", kur lietas paralēli tiek stāstītas C# un Pascal valodās? Sortof dubults darbs, bet varētu būt tā vērts, un pa 50% jau sakritīs enīvei. Bet vairāk par 2 valodām sinhroni gan negribētos. "Praktiskā" valoda droši vien būs C#. Varētu arī Javu, bet ar to esmu mazāk pazīstams, un C# būs vieglāk. Bet kuru ņemt par "teorētisko" valodu? Pascal, C++ vai vēl kaut ko?

 

Binary - bet kurā valodā stāstīja pamatus tiem, kas vispār pirmoreiz koda editoru redzēja?

 

Pārējiem - ja esi nesen mācījies, iemet, kas tas bija! Mani interesē statistika! :)

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Vilx-, it kā esošā mācību programma paredze, ka visi programmētāji prot Pascal. Ja mērķauditorija ir jaunie censoņi (skolnieki, 1-2. kursu studenti), tad tāds salīdzinošs tutoriālis būs noderīgs.

Link to comment
Share on other sites

Aha, jaunie censoņi. Man jau bija aizdomas, ka Pascal varētu būt populārs, bet nebiju drošs. Nu, paskatīsimies arī, ko citi cilvēki vēl teiks.

 

Ā, vēl viena lieta - PHP noteikti nemācīšu. Esmu starp nīdējiem. :D

Link to comment
Share on other sites

Vilx-, pamatus stāstīja vēl pirms kodu editora - diskrētā matemātika (binārie skaitļi un tml stuffs), blokshēmas uz papīra un tml. Lai gan varbūt jaucu - varbūt tas bija vidusskolas laikos (prof. videne, 4 kursi, programmētāji)...

Bet nu tās uzskaitītās arī daudziem bija kā pirmie soļi programmēšanā - apgūstamā viela tomēr sasodīti elementāra, bet nevarētu teikt, ka visi tā vienkārši tika galā. Izņēmums varētu būt ADA - tas tomēr bija izvēles priekšmets, kuru 99% gadījumu izvēlas tie, kas tajā visā jau ir iekšā un lasa nevis tutoriāļus, bet dokumentāciju :)

 

PHP labāk nemācīt, neatkarīgi no tā, esi nīdējs vai nē. Ja mācīsi "nepareizi", tad nīdīs tie, kas kaut ko saprot, ja "pareizi", tad nīdīs paši skolnieciņi/studentiņi, jo, redz, "skolā māca citādāk" :D

 

Par C un C++ varu gandrīz ar 100% pārliecību apgalvot, ka RTU tādu neesmu redzējis - ne vidusskolā, ne koledžā (Liepājas filiāle), ne bakalaurā (DITF Rīgā)...

Link to comment
Share on other sites

Var :)

 

Hz, varbūt tas kaut kā saistīts ar to, "kādu ceļu es gāju" - vispirms koledža Liepājas RTU (3 gadi), pēc tam bakalaurs Rīgā (2., 3. un 4. kurss pusotra gada laikā). Varbūt tiem, kas uzreiz iet uz bakalauriem, ir kā citādāk. Varbūt akadēmiskajiem arī ir citādāk (man bija profesionālās studiju programmas).

Link to comment
Share on other sites

Tajā RTU kurā es mācījos (konkrēti DITF), C++ pavisam noteikti mācīja (prof. Rusakovs). Bet tas bija jau pirms daudziem gadiem. Pirms C++ bija Pascal un pēc C++ bija ASM.

 

PS.

 

Redzu, ka nekas daudz nav mainījies:

https://info.rtu.lv/rtupub/prg/d/DPI230_Objektorienteta-programmesana?discId=9533

https://info.rtu.lv/rtupub/prg/d/DIP208_Programmesanas-valodas?discId=9469

https://info.rtu.lv/rtupub/prg/d/DPI343_Datoru-organizacija-un-asambleri?discId=9540

https://info.rtu.lv/rtupub/prg/d/DIP330_Funkcionala-programmesana?discId=9430

 

utt

Labots - NewAge
Link to comment
Share on other sites

bet kurā valodā stāstīja pamatus tiem, kas vispār pirmoreiz koda editoru redzēja?

 

Ventspils Augstskolā IT bakalauros: C++. Pirmajā kursā, pirmajā semestrī.

 

Es pirmo reizi saskāros ar programmēšanu un ilgi blenzu uz tāfeli, mēģinot saprast, nafig riņķa līnijas laukuma aprēķināšanā ir double radius; - kas tur būs jādubulto? :D

 

Pasniedzējs bija ar reālu darba pieredzi Vācijā, normāls, sakarīgs, attīstību motivējošs.

Pēc tam 2. vai 3. semestrī nāca Java.

2.,3. vai 4. semestrī - ASM pamati.

Un 5. vai 6. semestrī nāca C# viens semestris.

 

 

Paskāli ne acīs neredzēju. Varbūt tādēļ, ka Ventspils Augstskola ir jauna augstskola un nebija pilni noputējuši plaukti ar 90-tajā gadā spiciem koderiem, kas dinozaurus vaigā redzējuši un šodien trīcošām rociņām mēģina sev algu pelnīt ar tā laika zināšanām .. :)

Link to comment
Share on other sites

C++ man atkal tīri personīgi nešķiet tā labākā valoda, ar ko sākt. Jā, var jau, bet... mazliet sadistiski. :D

 

Pascal ir sena laba reputācija, kas nemirst. Šī valoda arī tika radīta pa lielam tāpēc, lai mācītu programmēt, tāpēc arī tajā to ir mazliet vieglāk darīt. Tiesa, komerciāls pielietojums mūsdienās mazs. Bet, nu, vispār jau valodai kā tādai nav ne vainas. Uzrakstīt tur var visu, ko vien gribas. Hobija projektiem un pirmajiem soļiem IMHO ir OK. Kad būs vairāk sajēgas par lietām, tad pieķert nākamo valodu nebūs problēmu.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Mana pirmā valoda 11. klasē pirms daudz gadiem bija QBasic, bet jau tajā laikā tika viests Pascal, jo tikai dažus gadus БК tika izmesti misenē un vecie 286. un 386. Pascal knapi vilka. Tāpēc viegli bija iemācīties šādā ķēdītē: QuickBasic -> Visual Basic 6 - > VB.NET -> C#.

Universitātes laikā taciņa: Pascal -> C++ bija ļoti mokoša (vismaz pirmo pusgadu). Jāsaka, ka C# iemācījos vairāk balstoties uz VB zināšanām nekā uz C++.

Link to comment
Share on other sites

Tajā RTU kurā es mācījos (konkrēti DITF), C++ pavisam noteikti mācīja (prof. Rusakovs). Bet tas bija jau pirms daudziem gadiem. Pirms C++ bija Pascal un pēc C++ bija ASM.

 

PS.

 

Redzu, ka nekas daudz nav mainījies:

https://info.rtu.lv/...ana?discId=9533

https://info.rtu.lv/...das?discId=9469

https://info.rtu.lv/...eri?discId=9540

https://info.rtu.lv/...ana?discId=9430

 

utt

Nu es arī DITF pastudēju, bet nebija ne C, ne C++, ne ASM :) Tie linki gan ir uz akadēmiķu, nevis profesionāļu priekšmetiem - varbūt tāpēc tā?

Link to comment
Share on other sites

Nu, ASM vispār ir īpaša lieta... to par standarta programmēšanas valodu grūti nosaukt, un ar to nav nekādas jēgas sākt mācīt programmēt. Funkcionālā programmēšana arī ir interesanta niša, bet ar to arī būtu muļķīgi spert pirmos soļus.

 

Mani vispār interesē šābrīža situācija, nevis pirms 10 gadiem. :)

Link to comment
Share on other sites

kad maaciijos RVT (kkas ap 2006 gadu Rīgas Valsts tehnikums ) maaciija Pascal un C++ (peedejaa kursaa), tad veel bija kkaada FoxPro DBVS :D

 

LLU (shii briizha situaacija) maaca C#, Javascript, pl/sql (Oracel dbvs) un postreSQL un veel visaadi php, html, css ......

 

ja siikaak paskataas uz C#, tad 1. un 2. kursaa maaca C# console application, darbs ar saakot no parastiem mainiigiem, beidzot ar daudzdimensiju masiiviem, to kaartoshanu N variantos (tb cikli), tad veel ir algoritmi un datu struktuuras, tur maaca par kaartoshanas algoritmiem, tb apguust kaartoshanas algoritmus, burbulja metode, uttt (viss notiek console)

3. kursaa maaca C# Form Application saakot no parastiem textboxiem, label utt beidzot ar C# + kaada no DBVS (Access, PostgreSQL, ORACLE var arii laborus nodot, kur apakshaa griezhaas SQL vai MySQL), datagridi un viss ar tiem saistiitais

4. kursaa nemaaca programmeet :)

 

LLU ir veel taada NPS (neklaaties programmeeshanas skola), cik atceros tur arii maaca Pascal :)

 

p.s. ja veel gribi preciizaak uzzinaat par C#, ko pasniedz LLU, lai vareetu uzrakstiit peec iespeejas labaaku tutoriaali varu aizsuutiit savus praktiskos & teoreetiskos darbus, lai vareet preciizaak izprast (protams, ja ir nepiecieshamiiba) :)

Labots - sLiEkA
Link to comment
Share on other sites

Šobrīdējais vispārējās vidējās izglītības standarts un arī paraugprogramma ir orientēta uz Visual Basic un Pascal. LU datoriķu gadījumā sāk ar C++.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Visu šo te klausoties ir iespaids:

1. Vienā vietā tiek modernizētas valodas uz jaunākām, lai ietu līdz mūsdienu prasībām

2. Citā vietā viss rullē uz vecajiem Pascal/C++, bet radīti papildus priekšmeti, lai nebūtu tik garlaicīgi un studiju laiks vairāk aizpildīts. Piemēram:

https://info.rtu.lv/...es-Practice.pdf

Labots - Mr.Līkrocis
Link to comment
Share on other sites

Akadēmiskajām programmām (bakalauri, maģistri, doktori) piemīt spēcīga tieksme mācīt teoriju, atstājot praksi priekš otršķirīgajām profesionālajām programmām. Kā reiz izteicās kāds gudrs cilvēks - mūsu izglītības sistēma ir vērsta uz to, lai ražotu universitātes profesorus. :)

Link to comment
Share on other sites

Vilx-, tfu tu, kādām vēl otršķirīgajām? RTU kā reiz mūs kā profesionāļus slavēja - sak', jūs tādi krutāki par akadēmiķiem :D Pēc KP arī sanāca par 1/3 vairāk nekā akadēmiķiem.

Link to comment
Share on other sites

Man šķiet, ka dažādās universitātēs un dažādās mācību programmās māca dažādas valodas :)

 

Domāju, ka laba valoda iesācējiem varētu būt Python. Python šobrīd ir populārāks par Pascal/Delphi reālajā pasaulē (subjektīvs viedoklis). Python vēl papildus piespiedīs indentēt kodu. No akadēmiskās puses - universitātē Python man gan bija tikai maģistrantūrā.

 

Ja kaut ko citu, tad varētu būt kāda valoda ar C stila sintaksi, jo virkne populāro valodu ir ar tādu sintaksi - Java, C#, PHP, JavaScript, utt. Zinās vienu, būs vieglāk pārmesties uz citu.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

nevienc, C bāzētās valodas ir līdzīgas. Protams, C#/PHP/Java/JavaScript ir līdzīgas sintaksē, bet C/C++ (Visual, Borland, Builder u.c.) aizgājis savu ceļu, kur unikodais strings ir megastruktūra un katram sūdiņam kaudzi koda jāsadrukā. Tāpēc tomēr es oponētu, vai C++ būtu jābūt kā bāzei, kas atbaida programmētājus, kur interfeisu uzbūvēt ir vesela opera.

 

Kas orientēsies uz devaisiem, arī apgūs nepieciešamās valodas (C, ASM).

Link to comment
Share on other sites

Pagājušogad pabeidzu DITF akadēmisko bakalauru, Automātika un datortehnika:

1) Pascal (tieši Borland Pascal)- priekšmets "Risinājumu algoritmizācija un programmēšana",

2) Delphi- "Datorgrafikas un attēlu apstrādes pamati"

3) C- "Programmēšanas valodas"

4) C++ "Objektorientētā programmēšana", "Mikroprocesoru tehnika"

5) ASM vienā izvēles priekšmetā "Datori automātikā un vadības sistēmā"

 

Tagad maģistros (datorsistēmu programmā) daudz spiež uz Java, izvēles priekšmetā Prolog.

 

Apmēram tādā secībā, kā uzskaitīju, tika mācīts.

 

Pascal, manuprāt, nav slikta valoda priekš mācīšanas. Visi labi zin, kā strādā PHP programmētāji, kam PHP ir pirmā un vienīgā saskarsme ar programmēšanu- galvenā problēma ir maza izpratne par to, kā algoritmizēt nestandarta uzdevumus. Tas, ko gribēju ar šo pateikt- manuprāt, lielāku uzsvaru vajag nevis uz "ar šādu sintaksi varam izveidot mainīgo ar tipu x", bet gan "padomāsim, kādas darbības jāveic, lai skaitļu virkni sakārtotu dilstošā secībā".

Link to comment
Share on other sites

Glāzgovas Universitāte - 1. gadā Python, 2. - Java, 3. - C un Haskell un vēl kaut kādas izvēles ar laikam būs

Labots - elxnis
Link to comment
Share on other sites

Nu, jā, nav tā spīdošākā ideja. :blush: Taču Java ir gana tuva C#, lai pamatus izstāstīt nebūtu grūti, un pa to laiku jau arī apgūtu pārējo ideoloģiju.

 

Python u.c. mūsdienīgās valodas - kā jau teicu, no vienas puses tas varētu būt racionālāk, bet tas traucētu lielai daļai cilvēku, kas programmēšanu mēģina apgūt savā izglītības iestādē.

Mkei, Pascal + C# it is. :p

Link to comment
Share on other sites

Pascal, manuprāt, nav slikta valoda priekš mācīšanas. Visi labi zin, kā strādā PHP programmētāji, kam PHP ir pirmā un vienīgā saskarsme ar programmēšanu- galvenā problēma ir maza izpratne par to, kā algoritmizēt nestandarta uzdevumus. Tas, ko gribēju ar šo pateikt- manuprāt, lielāku uzsvaru vajag nevis uz "ar šādu sintaksi varam izveidot mainīgo ar tipu x", bet gan "padomāsim, kādas darbības jāveic, lai skaitļu virkni sakārtotu dilstošā secībā".

O jā, cik nav redzēti jautājumi no PHP koderiem no sērijas "ar kādu funkciju var izdarīt to un šito", kad tādas f-jas uzrakstīšanai vajag max 5 rindas...

 

Domāju, ka laba valoda iesācējiem varētu būt Python. Python šobrīd ir populārāks par Pascal/Delphi reālajā pasaulē (subjektīvs viedoklis). Python vēl papildus piespiedīs indentēt kodu. No akadēmiskās puses - universitātē Python man gan bija tikai maģistrantūrā.

Nu nezinu gan, vai pitons būtu labs iesācējam... Tomēr gana specifiska valoda - ne velti par pitona koderu programmēšanas stilu mēdz teikt "pythonic". Rezultātā būs tas, ko fest pieminēja - līdz ko nebūs pieejama kāda bling-bling valodas fīča, tā nemācēs uzrakstīt elementāru algoritmu.

Link to comment
Share on other sites

Kādreiz videnē mācija Fortran un Basic. Vairums no foruma biedriem tad vēl šūpojās kulē. Ak jā - tanī laikā populāri datu nesēji bija kasešu magnetafoni. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

runā, ka 72 stundas dienas, nevis 3-4 mēneši

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

tpfu, sajaucu dienas ar stundām :) 72 dienās bij' domāts.

Link to comment
Share on other sites

Ko Tu gribi Javā pa dziļo? Ja gribi "pa dziļo", tad vajag kaut ko konkrētāku - vai nu kādu freimvorku vai tamlīdzīgi. Pilnu ainu par Javu - good luck, varbūt pēc 5 gadiem ainu uz šodienu iegūsi (5 gadu vecu).

Link to comment
Share on other sites

(labots)

Orākuļa dokumentācija patiešām ir viena no visdrausmīgākajām, ar ko esmu sastapies. Ir sastaptas daudzas dokumentācijas, kas ir vienkārši nepabeigtas, bet Orākulim nav šī problēma. Tur ir ieguldīts tiešām daudz laika un pūļu, un tas viss patiesi ir pilnīgs, bet tik drausmīgā noformējumā, ka ir pilnīgi nelietojams. Nav nedz meklēšanas, nedz vienot satura rādītāja, nekā. Tik čupa ar linkotām HTML lapām caur un caur. Tikai ar googles palīdzību tur var kaut ko atrast.

 

Par Javu runājot - programmēšanas pamatus tur varētu apstāstīt tīri OK. Pamata lietas kā klases, funkcijas, mainīgos, masīvus, ciklus, utt. Pašu valodu, tā sacīt. Bet man ir stipras aizdomas, ka tas, ko grib ieleja, ir visu to 1001 freimworku izklāsts. Jo Javā, cik esmu skatījies, pašai valodai defaultā bibliotēka ir samērā vienkārša, un pēc tam nāk daaaudzi 1st party un 3rd party papildinājumi. Bieži vien ir arī vairāki konkurējoši par vienu un to pašu tēmu. Lai uztaisītu kaut ko vairāk par mācību programmiņām, nākas izvēlēties pāris un izmantot tos, citādi nav reāli. Bet tos VISUS aprakstīt "pa dziļo" ir nereāli.

 

Nu, šajā vietā man arī jāatzīst, ka man arī nav mērķis apstāstīt kādas citas valodas freimworkus vairāk kā par pamata lietām. Es gribu uzrakstīt tutoriāli pilnīgiem iesācējiem, kas sper pirmos soļus. Tā kā Java arī faktiski derētu. Taču taisnība ir - nav mana stiprā puse. :p Labāk pieturēšos pie lietām, ar kurām ir pieredze - Pascal un C#. Ja tas viss labi aizies, varbūt vēlāk varēšu arī Javu pierakstīt klāt. :)

Labots - Vilx-
Link to comment
Share on other sites

Ja par pašu Java valodu, tad vēl no Sun stila strukturēts apraksts: http://docs.oracle.c...html/index.html

Manuprāt ļoti labs.

 

Stenforda izmanto Java kā mācību valodu iesācējiem kursā Programming Methadology to nemaz neatklājot: http://www.youtube.c...52&feature=plcp

 

Es tik tā vispārīgi par java, nesaku, ka Vilkam jāizmanto ;) Iemācīties programmēt =/= iemācīties programmēšanas valodu.

Labots - japets
Link to comment
Share on other sites

hmm vidusskolā mācījos(-2010. gadam) C++ no nulles(domāju ka C++ ir atzars DC++)... patika un likās ka sapratu.. Universitātē pirmajā kursā arī programmēšana/datu struktūras griezās ap c++, lai gan daži pasniedzēji uz tāfeles mēdza arī Asambleri drukāt...... otrajā kursā bija php un izvēlē arī VB parādījās.. zinu ka dažās vidusskolās māca turbo pascal... bet ja tam skolēnam iedot vienkāršu uzdevumu kuru esmu risinājis vidusskolā ar c++, tas netiek galā...

 

Manuprāt lai kāda valoda tiktu aprakstīta pirmajai nodaļai būtu jābūt par blokshēmu veidošanu.. kā teica pasniedzējs pirmā programmētāja klaviatūra ir pildspalva un monitors - papīra lapa.

Link to comment
Share on other sites

Pa manam blokshēmas varētu atstāt arī skolu pārziņā. Ja arī apmācībā figurē blokshēmas, tad nevis "kā veidot blokshēmu", bet "kā uzrakstīt kodu, kurš pilda blokshēmā redzamo". Pēc tam, ja vajadzēs, varēs pielikt apmācību par blokshēmām.

Link to comment
Share on other sites

Izskatās, ka esat nonākuši pie problēmas - kāds ir pareizais jautājums, lai sniegtu pareizo atbildi. :)

T.i. kāds ir mērķis, kādu apmācības segmentu ir vēlme aptvert. :)

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...