Jump to content

"vairāk kā" vs "vairāk nekā"


Riverx
 Share

Recommended Posts

Varbūt ir kāds spēcīgs gramatiķis un var man pateikt kuros gadījumos tekstā jālieto termins "vairāk kā" un kuros gadījumos "vairāk nekā"

 

Googlee neko neizdevās atrast - ir raksti kur lietoti abi termini, bet principiālu atšķirību neredzu - varbūt nemaz tādas nav?

Lai vai kā, ja kādam ir nojausma - padalieties.

Link to comment
Share on other sites

E m a i L *

Nu, manuprāt, tas ir arī atkarīgs kādā teikumā tu gribi viņus iespraust.. Tas kurš labāk skan, tas arī ir pareizs :D Domāju ka starpiba nav nekada.

Piem. teikumos:

''Vairāk kā 100 cilvēki gāja bojā''

''Vairāk nekā 100 cilvēki gāja bojā''

 

Abos ir pareizi un starpība nav.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Darbības vārds apgalvojuma formā + nekā

Es zinu vairāk nekā tu.

 

Darbības vārds nolieguma formā + kā

Es nezinu vairāk kā tu.

 

Respektīvi tikai viens "ne".

Labots - zarins
  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

Hmm, domāju, ka "vairāk kā" tomēr būs zolīdāk un pareizāk, jo redz ir latviešiem tā dumā tieksme runāt nolieguma izteiksmē - piem. - Vai Jūs lūdzu NEvarētu... ?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

_dunduks_

Cik atceros no savām gramatikas lekcijām, tad latviešu valodā lieto formu "vairāk nekā". Kāpēc "vairāk kā" ir nepareizi - to gan es nepateikšu. Vienkārši jālieto "vairāk nekā".

Link to comment
Share on other sites

zarins saka pareizi.

 

Tieši tā! Tas ir vienīgais un pareizais variants. Nav te vairāk ko apspriest.

Labots - zarins
Link to comment
Share on other sites

Varbūt zarins varētu norādīt arī konkrētu avotu, kur tas ir rakstīts? Citādi sanāk "viena tante teica" rakstura informācija. Divi "ne" zarina "skaidrojumā" varētu tikt saukts par double negative (spriežot pēc tā, kā tiek uzsvērts "ne"), BET dažādās valodās double negative tiek izmantots dažādos veidos - ir valodas, kur tas ir nolieguma noliegums, un ir valodas, kur tas ir vienkārši noliegums. Pēc zarina skaidrojuma tik pat labi varētu teikt, ka "es neko nezinu" ir nepareizi, lai arī tur viss ir pareizi - arī ar diviem "ne".

 

p.s. http://www.tezaurs.lv/lvv/?vards=nek%C4%81 - par "nekā"

Link to comment
Share on other sites

Man arī skolā mācīja tā, kā rakstīja zarins.

 

P.S. Tie, kas netic, aiziet uz bibleni pēc kādas gramatikas likumu grāmatas.

 

P.P.S. Zarins to noteikti domāja šajā konkrētajā "nekā" un "kā" sakarā, nevis par dubulto nolieguma formu vispārināti...

Labots - Krishius
Link to comment
Share on other sites

Programmētājs

Ja nesaka "ne"- tad ir tāda tizla noīsināšanas sajūta:

Es esmu mācījies vairāk [ne]kā tu un man galvā ir vairāk [ne]kā tev.

 

Bet šajā teikumā šķiet ok bez "ne":

Es to esmu panācis vairāk kā gadu mācoties divu nedēļu kursos.

 

Es nevaru paskaidrot kādēļ man tā šķiet.

Link to comment
Share on other sites

Būs laba tēma, par ko padiskutēt pie alus kausa :) Skaidrā šitādus eksistenciālus jautājumus neatrisināt.

Link to comment
Share on other sites

un nekā ir partikulas, kuras tiek lietotas pārākās pakāpes īpašības vārdu salīdzināšanai ar citu priekšmetu pazīmēm. To lietojums ir atkarīgs no teikuma apgalvojuma vai nolieguma nozīmes. Ja teikumā izteikts apgalvojums (iederas saitiņverbs ir), tad lieto nekā. Brālis ir garāks nekā māsa. Ja teikumā izteikts kādas pazīmes noliegums (ir vārdi nav, ne), tad lieto partikulu . Brālis nav garāks kā māsa. Minētajās salīdzinājuma konstrukcijās nekā un vietā var lietot prievārdu par. Brālis ir/nav garāks par māsu. (Par to sk. Paegle, Dz. Latviešu literārās valodas morfoloģija. I daļa. Rīga: Zinātne, 2003, 61. lpp.; Guļevska, D., Miķelsone, A., Porīte, T. Pareizrakstības un pareizrunas rokasgrāmata. Latviešu valoda. Rīga: Avots, 2002, 189. lpp).

Link to comment
Share on other sites

[pārdomas]

Interesanti. Ir aprakstīti gadījumi, kad tiek salīdzināts tieši ar citu priekšmetu pazīmēm ("Brālis ir garāks nekā māsa."), bet ar ko tiek salīdzināts, piemēram, teikumā "viņu bija vairāk nekā simts"? "Simts" it kā nav cita priekšmeta pazīme, t.i., šajā gadījumā ir "pazīme", bet izpaliek "cits priekšmets".

[/pārdomas]

Link to comment
Share on other sites

piem. - Vai Jūs lūdzu NEvarētu... ?
tādiem cilvēkiem vajag attiecīgi arī atbildēt uz viņu uzdoto jautājumu.

Jā, nevarētu ;)

Link to comment
Share on other sites

[..], jo redz ir latviešiem tā dumā tieksme runāt nolieguma izteiksmē - piem. - Vai Jūs lūdzu NEvarētu... ?

Latviešu pieminēšana šeit ir galīgi nevietā, tā runā visi balti un slāvi.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...