Jump to content

No 11.februāra 10dienas nepērkam piena produktus


Birkof
 Share

Recommended Posts

Noteikti esat pamanījuši cenu kāpumu pārtikas produktiem un citām precēm, kur augstāko rangu ieņem piena produkti. Ir paredzams,ka cenas kāps vēl,ekonomisti prognozē,ka kulminācijas brīdis būs vasarā. Lai gan neesmu nekāds poitikas un ekonomikas pētnieks bet piena produktus pārtikā lietoju diezgan daudz, uzzinot par portālos delfi un tvnet izsludināto boikotu, nolēmu piedalīties un man nav ar žēl un grūti. Tam dēļ aicinu ar jūs,jūsu radus un draugus pievienoties.....

no 11.februāra 10dienas nepirkt piena produktus(piens,siers,krējums utml) LIELVEIKALOS!!! Jo tieši lielveikali ir tie kas tik ārprātīgi sadārdzina šo preču cenas(uzcenojums līdz 70%), ir pielaujams iegādāties šis preces tirgū vai pie zinamiem zemniekiem.

Pamatdoma-10dienu laikā šiem produktiem zūd derīguma termiņš(lai sedz paši zaudējumus), lieki piebilst ka pēc delfu un tvnet lasitāju datiem esam jau tūkstoši, kas piekrīt sai afēriņai un piedalās.

Tātad, ja tev nav tā ka piens ir dzīvei nepieciešams un nav žēl un grūti, bet vislabāk,ja nevēlies par pienu maksāt 1.60ls kas ir plānojamā vidējā cena, nerunajot par sieru, pievienojies ar tu un izturi šis 10dienas

neesmu ne boikota iniciators,ne kaisligs sekotajs, bet man nav ar vienalga

izdari ar savu izveli tu un pajauta citiem.

Link to comment
Share on other sites

liigumi ar piegaadaataajiem ir nosleegti tik sliipi, ka lielveikali taapat neko nezaudees.

Link to comment
Share on other sites

Es varbūt esmu stulbs un tā... bet vai tad, ja lielveikaliem būs zaudējumi, viņiem nenāksies cenas pacelt vēl vairāk? :?

Link to comment
Share on other sites

kaut_kaads

Taakaa pats nepeerku tos visus produktus, negribot atbalstu.

Bet labi arii ir, tachu ko ar to panaaks?

Neko..

Vispaar visaa shitajaa bardakaa gribu piebilst, ka atbalstu tos kuri zuud prom no shiis zemes.

Un shodien redzot muusu godaato Godmanjkungu un sakot "neko mes nepazeminaasim", gribeejaas mest pa tv (zheel ka nesen jaunu iegaadaajos)

Link to comment
Share on other sites

Latvija gribiet vai ne iet uz diben galu, raudat vai smejaties jatinas :-D

godmana kungs sodien vienkārši bija ideals "neko mes nesamazinasim".

Sodien kad tika uzdots jautajums par bibliotekas celtniecibu vis ko ta dura var4eja atbildet nav mana kompitence... vienkārši WTF? Tautas kalpiem pat nav vairs ko mums teikt un melot visi meli jau sastastiti :-P

Link to comment
Share on other sites

Panāks, ja vispār atteiksies no piena produktiem uz pāris mēnešiem.

Citādāk.. nu nez... jādomā par to, ko Vilx saka :)

Link to comment
Share on other sites

Eh, es nemaz nepērku. Dzeru tikai lauku pienu, jo vecāki nodarbojas ar lopkopību. Btw, zemniekiem pa pienu maksā laikam tikai kautkādus 20 un vēl čut santīmus ne?

Link to comment
Share on other sites

jādara, kā Vācija, Francija, Lielvaikalos pērk pamat produktus, fgaļu mazajā piemājas viekaliņš pienu arī maizi beķerejā....

 

Domāju, ja visa LV uzliktu mīkso RIMI, maxima, tad cmuki šie maiņitu visu savu politkiku..... Bet, ak mani slapjie sapņi.

 

 

Es domāju, ka pārtikas produktu cenas ir cēlušās ne 13% (oficiāli) bet pat visi 20-30% kad pēdējo reizi pirku pienu tas maksāja 51santīma, tagad 61 :(

Link to comment
Share on other sites

Ar šitādām akcijām jūs nevis iezāģēsiet tirgotājiem vai pārstrādātājiem, bet piena ražotājiem. Un ja arī piena cenas paliks mazākas (vai vismaz nepieaugs), tad ne jau uz lielveikalu peļņas rēķina, vienkārši ražotājiem maksās mazāk.

Link to comment
Share on other sites

Tālāk vairs nav kur :) Pirmkārt,kur,rīdzinieks parastais raus alternatīvas?Tirgus?Ja kaut daļa ikdienas lielveikalu pircēji dosies uz tirgu,tas būs izpirkts tukšs piecās minūtēs! :) un ļoti gribētu zināt,ko par šo akciju domā piena produktu ražotāji,sākot jau ar tiem pašiem zemniekiem? :)

Link to comment
Share on other sites

piens vispar neveseligs, jo var izraisiit sirds un asinsvadu slimibas, nierakmenju veidoshanos, prostatas problemas un dazhas citas kaites.. :) da tapat pienu lieto un lietos, bet tada gadijuma labak to nopirkt kaada mazakaa piemajas veikala, nevis lielajas veikalu kjedees... tas taa - kas attiecas uz pashu akciju.. a pienu pats lietoju gauzhaam maz..

Link to comment
Share on other sites

Es jau labprāt ie uz tirgu, bet man vienkārši nav laika un pēc 17:00 tirgi jau slēdzās pamazām ciet.

Hmm kapēc vispār prikt veikala pienu viņš taču pec pārstrādes un iepildīšanas pakā nodara vairāk ļaunuma nekā labuma.

Labots - junkmail
Link to comment
Share on other sites

Tāds Rimi un Maxima zaudējumus necietīs, sagāzis nenotirgoto produkciju savos konditorejas izstrādājumos un paši vien apēdīsim.

 

Bet mans uzskats ir tāds, ka lielveikali nediktē piena produktu cenu, to tomēr nosaka piena pārstrādātāji.

Jo, piemēram, Rimi, Maxima un mazajā bodītē "Pie Anniņas" vai "Pie Jura", piens maksā +/- vienādi.

 

Pamatcenu piena pārstrādātājs dod visiem vienādu. Zinu veikalus, kuri uzcenojumu liek 15-20% (tajā "virtuvē" vēl joprojām grozos), un pārdošanas cena ir tāda pati kā minētajos lielveikalos.

 

Cita lieta, zinu no pieredzes, kādu atlaidi no pamatcenas Rimi un Maksima papildus pieprasa, ja pārstrādātājs viņiem piegādā produkciju, jo ikviens ražotājs un pārstrādātājs grib nokļūt viņu plauktos. Bet tā jau ir cita "opera".

 

Tāpēc, pēc manām domām, jāžmiedz pārstrādātāji, jo cenas pa kādām piens tiek iepirkts ir ļoti mazas (tēvs nodarbojas ar piena ražošanu).

 

Un kā tas var būt, ka lietuviets par pienu piedāvā augstāku cenu, ved pie sevīm uz LT pārstrādāt un pēc tam LV tirgo lētāk, kā vietējo piena pārstrādātāju produkciju.

 

Tā ka secinājumus izdariet paši.

Link to comment
Share on other sites

Par laimi, piens un krējums man mājās nāk no laukiem, siers gan ne.

Sen nebiju skatījeis veikalā piena un siera cenas un tad pirms kāda laika paskatījos, dabūju normālu šoku, atceros, tosl aikus, kad piens maksāja ap 25 sant, paskatos tagad 60, vēl foršāk bija kad ieraudzīju rupjmaizes cenas, bija 30, tagad pat 90.

Pats vēl esmu jaunietis un ar sāku domāt, ka laikam būs no šīs valsts jākratās prom, te varbūt var uzaugt, bet izdzīvot paliek jau grūtāk, Norvēģijas cenas, par Ķīniešu algu, kas var būt labāks.

Un redzot Godmani TV, nu tas jau bija vispār, tiešām gribējās kraut, pats tagad ticies pie lielā tauku trauka, ta n tagad ir liels un varens un pārējie ir miskastes.

Mans minējums, ka šogad LV tiks pie smuka iedzīvotāju skaita mīnusa.

Link to comment
Share on other sites

Nu es arī nepērku (esmu students) tiko vēlviena paka sabojājās jo neizdzēru ... nu i naf nepirkšu...

 

Bet par kratīšanos prom... man po par cenām po par pārtiku bet par to ka NAV VAIRS NORMĀLAS ZIEMAS man nav po jo agrāk mīļie -30 un viss kas ar to saistīts.... ja nebūs Latvijā ziemas nu i naf es ar kratos prom būs amerikā sniegs woot varēs uz ameriku pārcelties... :D

Link to comment
Share on other sites

Teorija: inflācija iedalās pieprasījuma un izmaksu inflācijā. Pieprasījuma inflācija - jo lielāks pieprasījums, jo pārdevējs vairāk paceļ cenu. Izmaksu inflācija - ražotājam sadārdzinās izejvielas, enerģija, darbaspēks, transports un šis paceļ cenu. Vēl inflāciju veicina inflačijas gaidas.

 

1. Nesaskatu visā inflācijas afērā valdības vainu. OK, pa druskai viņi sev kaut ko pasūta [tiltus u.c. izšķērdības], bet tas jau nav galvenais inflāciju veidojošais faktors. Lielākais ienaidnieks esam mēs paši sev - ar kreditēšanu apritē ir ienākusi nenormāli daudz nauda un tā tiek ātri vien tērēta. Un kādēļ gan lielveikalam nepacelt cenu, ja ir pirktspējīgs klients? Veikals jau arī nav nekāds sociālās palīdzības iestādījums, tas ir bizness. Un [kā visi labi zina] ja ir pieprasījums ir arī piedāvājums. Manuprāt veikali tagad ir jau druksu ar cenām pārspīlējuši un loģiskie soļi tagad sekos - nepirks vairs tik daudz un cenas stabilizēsies.

 

2. Vēl ir tāda lieta, kas mani ārprātīgi tracina - ņerkstēšana. Visi [kā vecas bābas] tikai činkst, ka tramvaja biļete dārga, siers dārgs, maize dārga. Bet paši tajā pat laikā brauc 2...3...4 reizes gadā uz ārzemēm slēpot, sauļoties, makšķerēt, nirt, braukt ar ātrām laivām u.t.t. Tas pats par elektroniku - davai papēta paši cilvēki cik viņi paši iztērē gadā par jaunu TV, mobilo, iPodu, fotoaparātu u.c.! Visi tērē atspērušies, bet par +1 sant. pie elektrības vai 10s dārgāku maizi jau gāzīs valdību [kura te ņipričom]. Jep, arī pie elektrības cenas, nu nav viņiem nekādu iespēju nedot akceptu Latveņergai vai LG. Ja ir pamatoti izdevumi un iepirkumu cenas, tad čau - spēle vienos vārtos. Pamēģini nenopirkt to 1L Tulamoru un sarēķini cik ilgi tas nosegs +10 sant. pie piena.

 

3. Visa ļaunuma sakne ES. Arī šitais ir smieklīgi. Nez vai lielā māte Krievija ar mums tā pat daudz auklētos un saglabātu mazu gāzes cenu. Šaubos. Arī kreditēšanu neiestāšanās ES daudz neietekmētu. Es pats gan laikam aizietu un iedotu pa aci ķošķenei, kas vietējā veikalā un pastā kurina inflācijas gaidas. Vajadzētu pa muti samest tiem pašiem Delfiem un Tvnet, jo arī viņi raksta tikai par inflāciju. Ir slikti, būs vēl sliktāk - to jau dzirdam katru vakaru. Mēnesi par to neviens nerakstītu un nerunāti i būtu miers i inflācija samazinātos. Vismaz cilvēku prātos.

Link to comment
Share on other sites

ALu pērku krievijas, jo divreiz lētaks un garšīgāks, piena produktus lietuviešu, jo lētāki un sliktāki token nav, maize uz diviem pus kukulis sagrieztā pietiek ilgam laikam.Vienkārši sakot esmu sācis dzīvot taupīgāk, nesapērkos visu pa daudz, lai nav nekas jāmet ārā.

Mazajos veikaliņos iepērkos retāk, ja slinkums barukt ar uz maximu kura atrodas 5 min atālumā, mazajos ir vēl lielākas cenas nekā lielajos veikalos.

Lētus produktus(alu utt) var iepirkt bāzēs, piemēram pie spices ;-)

Link to comment
Share on other sites

Devil_Inside

Neredzu starpību lielveikals vai mazveikals. Kā jau te minēja, pamatcenu nosaka pārstrādātāji. Ar šādām akcijām panāks tikai skābu bulciņu pārprodukciju lielveikalos.

 

IMHO, ja preču cena pārsniedz mēneša ienākumus, tad vajag vērsties pie darba devēja un prasīt algas paaugstinājumu, nevis čīkstēt cik man maz maksā un cik viss apkārt ir dārgs.

 

Vajag pa taisno no izstrādātāja pirkt. Vismaz es olas pērku tā.

No vistām? :shock:

Link to comment
Share on other sites

GIRBAT VĒL?

 

4. Latvija kā tāda ir viena liela mēslu bedre ar savu mazo tirgu [līdz ar to arī mazo apgrozījumu]. Skatījos [savu jauno :D ] TV un tur viena dāma no AS un V kaut ko skaloja, bet nav būtiski ko. Galvenā doma - viņas uzņēmums ir neliels, klāj bērniem dzimšanas dienas galdus mājās - you know, klauni, baloni, pinjata u.c. šits. Viņiem darba pilnas rokas un apgrozījums 40 000 000 $. Nezinu ar ko Latvijā var dabūt 20 000 000 Ls apgrozījumu (rekur mūsu labais m79 jau ir stariņā par 1 000 000 apgrozījumu). Nu nezinu. OK, ir mums LMT, LG un kuģniecība, bet tur ir mežonīgi ieguldījumi. Bet AS un V vienkārši tev ir 6 pavāri/galdu klājēji, daži klauni/vakara vadītāji un bizness iet uz urrā. Ja LV pie 1 000 000 apgrozījuma var mēģināt dabūt ap 50 000 Ls peļņu, tad loģiski pie 20 000 000 peļņa būs 1 000 000 Ls. Viss forši, tad var arī algs samaksāt kā pieklājas u.t.t.

Link to comment
Share on other sites

Akcijai nav jēgas!!!

Tā pat Rimi un Maxima par piegādātajiem produktiem norēķinās tikai pēc 3 mēnešus pēc to pārdošanas. Un tikai tādā apjomā, kāds ir notirgots. Ja ko nenotirgo, tad zvana piegādātājam, lai tas savāc savu sūdu, kam beidzies termiņš (visbiežāk gan vienkārši izmet ārā, jo tas ir lētāk nekā braukt un savākt to produktu).

 

Tādas tās lietiņas.

Link to comment
Share on other sites

Piekrītu klikam un Boldrikam. Nevajag bezjēgā tērēties pa labi un pa kreisi - nebūs inflācija. Visi tik runā - "rītu būs vēl dārgāk! jāpērk! jāpērk!"

Galīgi saspiedušies :x

Link to comment
Share on other sites

Rimi un Maxima par piegādātajiem produktiem norēķinās tikai pēc 3 mēnešus pēc to pārdošanas. Un tikai tādā apjomā, kāds ir notirgots.

 

Tieshi taa, tas pats ir arii par nozagtajaam preceem, piegaadaataajam tiek pateikts, tjipa pats vainiigs, ka tavu preci zog. Tikko taa aizdomaajos, pienu neesmu dzeeris jau vismaz gadu :shock:

Link to comment
Share on other sites

Olas es neperku jau pusgadu! Man ir VISTA, kas man sadeej olas. Kad Microsoft izlaidiis GOVI, tad nopirksu ari to un pienu ari nepirksu! :)

Link to comment
Share on other sites

Pieneu nedzeru, citus pien aproduktus patērēju !

 

Jā tautai toč patīk čīkstēt !

Ātri pierod pie labas dzīves ... Kāds te badu mirst ?!

Jā cenas ir cēlušās drastiski, bet vismaz es sev varu atļauties vairāk, kā tas bija vairākus gadus atpakaļ !

Ceļas cenas, bet arī algas ceļas ! Nu ne visiem, un ne tik ļoti kā varbūt gribētos, bet ceļas.

Daudzas lietas kļūst pieejamākas. Nu ir starpība vai tev TV maksā divas vai divdesmit divas algas !

Pārtika dārga ?! Jā ir dāgāka kā piemēram Vācijā. A aizbrauciet uz Maskavu ;) !

Link to comment
Share on other sites

nez.. man liekas vai patiešām siers lētāks palicis.. vakar redzēju cenā zem 4ls.. nesen vēl knapi varēja atrast lētāku zem 5ls.. bet nu cik man vajadzēs pirkšu.. vk rūpīgāk izvēlēšos ko pirkt.. kā vakar iekš TV teica.. ja boikotē, tad vismaz pērkiet Latvijas preci un atbalstiet vietējos..

 

pēc zeds iemestā linka par mani nabagāki ir 88% pasaules iedzīvotāju.. tā kā nav iemesla čīkstēt..

Labots - CAP
Link to comment
Share on other sites

Par to Latvijas preci arī jāsmejas. Nez kādas izcelsmes ikdienas piena produkti mums ir veikalos? Protams, Latvijas. Jā, ir arī daži sieri un jogurti no citām valstīm, bet tādiem jau ar 10 dienu boikotu nepietiks...

Link to comment
Share on other sites

Es iepērkos Super Neto.

Piens 0.47 Ls, kefīrs 0.49 Ls

Nu nav tas sortiments kas citās bodēs, bet iztikt var.

Vot tā!

Link to comment
Share on other sites

Drīz jau Latvieši būs tā sasķēlušies un tādas Latvijas vairs nebūs. Mēs jau neko nemākam, tik naudu gribam, visu ārzemniekiem izpārdodam. Cik Latviešiem ir stabilu izveidotu uzņēmumu? Pārsvarā visur iekšā ir ārzemju firmas kurām pieder vai nu akcijas vai pašas firmas.

 

Visas baltijas valstis bijām vienādas, kapēc Lietuvieši un Igauņi ir sasnieguši kaut ko, bet mēs neko!

Link to comment
Share on other sites

Nope, tāpēc, ka Latvieši ir stāstiālīdēji, skrienam uz eiropu, pielienam ārzemniekiem - pārdodot īpašumus, dodot vaļu taisīt firmas etc.

(Latvieši visos laikus stāstiālīdēji ir bijuši)

 

Piem. Kokmateriālu ostas jau pieder Igauņiem un Zviedru/Somu firmām. Mēs jau visu pardevuši esam.

Link to comment
Share on other sites

viens te teica, ka kreditēšana esot palielinājusi apgrozījumā esošās naudas masu, tā veicinot inflāciju, taču es tam nepiekrītu. ja cilvēkiem bija motivācija dzīvot taupīgi, lai ar kredīta palīdzību nopirktu nekustamo īpašumu, tad pēc krditēšanas nobremzēšanas nauda, ko cilvēki būtu maksājuši par nekustamā īpašuma kredītu, tiek tērēta patēriņam. praktiski ar to brīdi sākās ļoti straujš pārtikas cenu pieaugums.

es domāju, ka valdībai nevajadzēja jaukties inflācijas procesā, tā kā tas tika izdarīts. inflācija ir sekas un ar sekām cīnīties ( tieši, "cīnīties") ir bezjēdzīgi. it sevišķi, ja pamatiemesls ir ārējo energoresursu cenas pieaugums. ekonomikas attīstīšana ir vinīgais veids, kā patiesi pieveikt inflāciju, taču tā vietā dažiem cilvēkiem bija ērti apvainot bankas un nobremzēt kreditēšanu. nu, un kas tagad cilvēkiem gādās mājokļus, ja viņiem pašiem praktiski aizliedza tos pirkt? vācijā un, domāju arī citur eiropā, valsts atbalsta ar nodokļu atlaidēm, ja cilvēks pats sev pērk mājokli, nevis gaida, kad valsts iedos, bet kas te? runāja, ka mums būs līdzīgi, bet patiesībā izdarīja pilnīgi pretēji. vienubrīd pat tik tālu aizmurgojās, ka jau sāka draudēt uzlikt nodokli par kredītu. nodokli par to, ka cilvēks maksā kredītu no savas naudas, par ko jau visus nodokļus ir samaksājis! labi vēl, ka to neieviesa, taču ja "nopietni" cilvēki gudriem ģīmjiem kautko tādu var publiski paust, tas jau vien liecina par viņu "izpratni" ekonomikā. tie paši cilvēki arī ir tie lielie "cīnītāji ar inflāciju".

tāpat arī runas par ārzemju braucieniem un elektronikas pirkšanu, prestatot tos bažām par pirmās nepieciešamības preču un pakalpojumu nemitīgo sadārdzinējumu, manuprāt ir gluži nenopietnas. sak, re kā tērējas uz nebēdu, bet te par santīmu klāt maizes cenai, pukst. baigais prieks apzināties, ka nu tagad visa nauda aizes tai maizei un ceļojumi vairs nespīd? tiešām nav pamats bažām,apzinoties, ka turpmāk jāstrādā un jādzīvo par vēdera tiesu?

p.s.

visa valdības ažiotāža ap inflāciju sākās tad, kad bija skaidrs, ka nospraustajā termiņā neieviesīs eiro, jo mēs neatbilstam makroekonomiskajiem kritērjiem. savukārt, kādam bija apsolīts, ka eiro ieviesīsim. tas tad arī ir vienīgais, kas inflācijas sakarā satrauc valdību. tas, ka cenas kļūst dārgākas, nenozīmē neko, jo ne jau bez valdības ziņas palielināja akcīzi degvielai līdz eiropas attīsto valstu līmenim, tādējādi to strauji sadārdzinot. jājautā, kā kāds varēja aizdomāties tik tālu, ka nospraust vienādus kritērijus jaunattīstības valstīm, lai tie sakristu ar vecās eiropas valstu rādītājiem, ja tam nav nekāda acīmredzama ekonomiska pamatojuma? nezinu vispār, kāda jēga būtu ieviest eiro, ja lats jau sen ir piesiastīts eiro un tā attiecība pret eiro nemainās. tas ir tikpat, kā lietot eiro, tikai smukāk.

Labots - uldiss
Link to comment
Share on other sites

uldiss, un tomēr viens no galvenajiem inflācijas veicinātājiem ir kredīti. Tagad jau cilvēki galīgi stulbi palikuši un pat ziemassvētku dāvanas pērk uz kredīta. Neiet jau runa tikai par mājokļa iegādi. Protams, tur kredīti ir ļoti lieli, bet ir arī daudz mazāku kredītu, kuri pat ļoti palielina inflāciju. Ja reiz nevari atļauties "ziemassvētku dāvanas" tad nepēc. Visa tā mājokļu kredītu nauda jau arī ienāk mūsu tirgū. Pieņemsim, cilvēks pārdod savu dzīvokli. Pircējs paņem kredītu, bet pārdevējs, tak to naudu netur zeķē, bet gan pēk jaunu autiņu, plazmas TV, dārgu sieru, u.t.t. Par celtniecību vispār nav ko runāt. Tur jau katrs melnstrādnieks tagad brauc ar mersi un skatās teļuku vismaz par pusotru štuku. Kur tad tā nauda strādniekiem rodas- tak atkal no tiem pašiem kredītiem. Var jau būt, tas viss ir nedaudz vienkāršoti, bet ja cilvēki nedzīvotu uz parāda- inflācija būtu nesalīdzināmi mazāka.

Link to comment
Share on other sites

Nelasot visu sjo penteri, mosj kaads paskaidros, kaada jeega taa vienkaarsji "nepirkt"? Mosj ignoreesim woot deelj taa, ka dazjus te "apspieszj", dazji meeraas ar kraaninjiem, vai kaads juutas apvainots deelj vietaa teiktiem skarbiem vaardiem!? Lietuviesju veikali ir un buus, un tas, ka pasji esam sekmeejusji situaacijas rasjanos, vairs neizmainiis situaaciju. Kaa veeleejaam/dariijaam, taa buus.. Mosj paartiksim no siena un svaiga gaisa!? No kaa rodas inflaacija? ne jau no lielveikaliem, bet gan taa, ka nekas netiek dariits, lai kautcik kontroleetu vieteejo produkcijas konkureetspeeju. Un, kaada var buut konkureetspeeja, ja pasju veeleetie baaleelinji aizsita ciet RAF`u, VEF`u, cukura manufaktuuras, mljee.. Soliijaas zemaas griidas tambuljus RVRaa razjot, a tagad ko redzam? RVR neko nerazjos, pirksim no turkiem un vaaciesjiem vaikaatursazinveel... Uz Baltkrieviju paskatoties, raudaat gribaas - pasji speej sarazjot sev visu - Batjka - eto sila...

Labots - Enrike
Link to comment
Share on other sites

Didzis: "uldiss, un tomēr viens no galvenajiem inflācijas veicinātājiem ir kredīti. Tagad jau cilvēki galīgi stulbi palikuši un pat ziemassvētku dāvanas pērk uz kredīta. Neiet jau runa tikai par mājokļa iegādi. Protams, tur kredīti ir ļoti lieli, bet ir arī daudz mazāku kredītu, kuri pat ļoti palielina inflāciju. Ja reiz nevari atļauties "ziemassvētku dāvanas" tad nepēc."

 

Nez, cik dāvanu jāsapērk, lai vidēja majsaimniecība, kas citos apstākļos varētu atļauties sev dzīvokļa iegādi, tā vietā iztērētu apmēram EUR 60 tūkst.?

 

"Visa tā mājokļu kredītu nauda jau arī ienāk mūsu tirgū. Pieņemsim, cilvēks pārdod savu dzīvokli. Pircējs paņem kredītu, bet pārdevējs, tak to naudu netur zeķē, bet gan pēk jaunu autiņu, plazmas TV, dārgu sieru, u.t.t."

 

Nedomāju, ka lielākā daļa pārdevēju to dzīvokli par velti dabūja un pārdeva, lai visu naudu iztērētu patēriņam.

 

"Par celtniecību vispār nav ko runāt. Tur jau katrs melnstrādnieks tagad brauc ar mersi un skatās teļuku vismaz par pusotru štuku. Kur tad tā nauda strādniekiem rodas- tak atkal no tiem pašiem kredītiem. Var jau būt, tas viss ir nedaudz vienkāršoti, bet ja cilvēki nedzīvotu uz parāda - inflācija būtu nesalīdzināmi mazāka."

 

Gribi teikt, ja cilvēki nedzīvotu uz parāda, viņi nesamksātu meistaram tik, cik tas par savu darbu ir nopelnījis? Tā ir tipska valsts sektora pieeja, jau padsmit gadus uzturēt kautkādu mistisku algu klasifikatoru, kas netieši nosaka, ka nedrīkst maksāt tik, cik cilvēks nopelnījis. Kā tad lai ekonomiku attīsta, ja izslēdz ekonomikas pamatlikumus?

Vecs mersis maksā gandrīz tikpat, cik vecs cits vāģis un liels teļļuks šaurā vienistabniekā nav augstu ienākumu rādītājs, bet ir tikai dzīvesveids. Dzīvot uz parāda patēriņa vajadzībām ir pavisam kas cits, nekā veikt ilgtermiņa investīcijas. Inflācija ir cenu kāpums. Būvēšana ir ilgtermiņa investīcija, ko no mēnešalgas neviens nekur pasaulē nevar atļauties, tāpēc ir pilnīgi normāli tai ņemt kredītu. Nedomāju, ka būvēšana pēc 10 gdiem maksās tikpat, cik šodien. Droši vien, ka daudz vairāk, jo algām ir tendence augt, tāpat arī materiālu cenām un energoresursu cenām. Tātad, jo ātrāk uzbūvēsi, jo vairāk ietaupīsi. Kredīts šeit ir neiztrūkstoša lieta. Tu tak nedomā, ka varēsu uzbūvēt māju no 10 vai 20 gadus krātas naudas? Jeb, tomēr, Tu tā domā? Nu, līdzīgi kautko teica daži valdības pārstāvji, kas paši sev jau sen ir visu uzbūvējuši, bet tagad atraduši galveno vaininieku - to, kas faktiski finansē ekonomiku. Pajautā ekonomistam, "ir nauda kā asinis ekonomikas organismam" vai nav? Un, ja kredīts tiek ņemts izvērtējot maksātspēju, bez kā citādi to nav iespējams saņemt, tad par ko vispār te iebilst?

Labots - uldiss
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...