Jump to content

Skaidrojums kā vajag un kā nevajag veidot zemējumu.


Guest
 Share

Recommended Posts

URL:

 

Nezinu vai kāds arī lasīja to rakstu par zemēšanu. Tur ir labi izskaidrots kā vajag un kā nevajag ierīkot zemēšanu. Un tas nekas, ka tas raksts ir no Krievijas - Latvijā ir tāda pati elektrība kā Krievijā un daudzās citās pasaules valstīs.

Pareizam zemējuma nepietiek, tikai ar to, ka zemē ir sarakti spaiņi, vai sadzīti metāla stieņi – tam vēl obligāti ir jābūt pievainotam pie “0” vada (Neitral) mājas elektrības ievadā. Elektroiekārtu zemēšanai kuras darbojas no elektrotīkla ar 220/380V un zemētu “neitrāli”, netiek izmantots neatkarīgs zemējums. Šinī gadījumā “neatkarīgs zemējums” ir rupjš drošības tehnikas pārkāpums un tas nepilda zemējuma galveno funkciju – izsist drošinātāju (automātu) avārijas gadījumā. “Neatkarīgu zemējumu” var izmantot elektroiekārtām kuras darbojas no neatkarīga ģeneratora, vai stacionārām iekārtām, ja tās darbojas no elektrotīkla bez “0” vada (ir tikai 3 fāzes vadi).

P.S Pats no visa shitaa NEKO NEJEEDZU un neuznjemos nekaadu atbildiibu par ausgtaak noraadiitaas informaacijas atbilstiibu patiesiibai.

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

Gints:

nullvads ir nuulvads

zemeejums ir zemeejums!!!!

divas dazjaadas lietas - taam patiesiibaa buutu jaapieiet pie kopeja punkta - zemes.....

siikaak pie alus kad tiksimies...

Link to comment
Share on other sites

:arrow: Nullesvadam un zemējuma kopīgs ir tas, ka tie abi kāda punktā ir savienoti kopā un pievienoti zemei.

:arrow: Nullesvads kalpo strāvas pārvadei (zemēšanai to labāk neizmantot).

:arrow: Zemēšanas vads paredzēts elektroiekārtu zemēšanai un tas aizsargā cilvēkus no elektrotraumām un iekārtas no aizdegšanās (avārijas gadījumos), arī kā pārsprieguma aizsardzība.

 

:!: Nullesvads no zemēšanas vada atšķiras ar to, ka zemēšanas vadā, normālos apstākļos, nekad neplūst strāva. Nulle vadā strāva parasti plūst.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest piepe

Nejauciet zemējumu ar nullējumu :)

Zemējums ir "zemē sarakti spaiņi" - tik nezinu gan, kāds ir reālais labums no tādiem. Ja tiešām nepieciešams zemējums, kas nedarbina rādžiņu, tad jābūvē nopietna sistēma, kuras izmaksas būs kāds 1kls vismaz.

 

Nullējums savkārt ir pa visu māju izvilkts dzeltenzaļais, trešais nullējuma ("zemes") vads, kas pie ievada (skaitītāja, drošinātāju kastes dzīvoklī) tiek saslēgts ar nulli (zilo pēc standarta). Ja kaste ir metāla, tad tur ir klemmītes, kur šos zilos un dzeltenzaļos vadiņus arī savieno, šo arī pārsvarā visur pielieto.

 

Visādās paaugstinātas bīstamības telpās, tipa pagrabi, vannasistabas var lietot nolūdes automātu, kas skatās, vai pa "zemes" vadu neplūst strāva. Ja tas tā notiek, elektroiekārtu iekārtu no tīkla norubī. Var jau gadīties nianse, ka nulles vads pārlūzt, tad starp korpusu un elektroiekārtas kaut kādu daļu parādās 220, un bojātas iekārtas gadījumā var atrauties pa nagiem :) Agrāk, kad bija koakiāļi starp kompjiem vītā pāra vietā, tad sazemējot kompjus, kas ieslēgti katrs pie sava trafa, rodas potenciālu starpība - spraužot koaksiāli pie kompja - dzirksteles un atraušanās pa nagiem :> Man mājā, spraužot TV antenu pie kompja vai TV kastes arī biši kņudina, hvz kapēc tā, jo sazemēts/sanullēts man nekas nav.

 

btw zemējuma vadu pievienot nullei drīkst ne tikai vienā punktā visā mājā, bet arī tuvākajā sadales kārbā.

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

Man mājā, spraužot TV antenu pie kompja vai TV kastes arī biši kņudina, hvz kapēc tā, jo sazemēts/sanullēts man nekas nav.

un peec sjita tu atljaujies sniegt padomus.....

cilveek, sjo nozari tu nepaarzini paaraak labi

sniedz labaak padomus bisjkopiibaa....

Link to comment
Share on other sites

Klau - par to TV antenas "došanu pa nagiem" - arī man mājās spraužot kabeļtelevīzijas antenu datorā diezgan pamatīgi dod pa nagiem. Kāds tam iemesls? Dzīvoju diezgan pavecā (67'tā gada) daudzdzīvokļu mājā, tā ka par eurokontaktiem ar zemējumu (vai nullvadu - šitā man tumša bilde) varu aizmirst.

 

P.S. - ja ļoti spēcīgi pa knaģiem dod arī ja pieskarās datora korpusam un radiatoram, tas, kā norptou, ir normāli?.. :? Vai arī ja viss būtu pēc "jevrostadartiem", nekam nekādā stāvoklī pa nagiem nevajadzētu dot?

 

Jau iepriekš paldies par pacietīgo skaidrošanu.

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

atbildeesju, kaapeec antena dzirksteljo un kompis dod pa nagiem

 

vairumaa moderno iekaartu tiek barotas caur impulsu paarveidotaajiem

sjaadi reaalais tiikls tiek atsaistiits no pateereetaaja galvaniski, jo lai noveerstu trauceejumus elektrotiiklaa tiek izmantoti filtri ar kondensatoriem no tiikla uz reaalo iekaartas korpusu

sjiem kondensatoriem ir maza, bet tomeer nopluude, kura rada 110v sprieguma potenciaalu starp nullvadu un korpusu

neticat, panjemat un nomeerat nesazemeetu datoru un centraalapkures radiatoru ;d

sjeit arii artanis dabon pa nagiem

tv antena ir sazemeeta, tai ir ekraana pinums, kuram vismaz vajadzeetu buut zemeetam ;p

taapeec lec dzirkstele no televizora sjasijas, jeb masas uz zemeejumu

aamen

jaa, un peec evrozjopas standartiem nekam pa nagiem nevajadzeetu dot un dzirksteleem leekaat....

ps, sjon gruuti rakstaas, slinkums peec alus vilkties.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Marisr

Nopludes automati darbojas savadak, tie neko neparbauda zemejumam. Ja stravas noplude faze ir dazi miliamperi, tad automats atsledzas. Neatkarigi no zemejuma vai nulles vada, ja Tu piegrudisi savus nagus pie fazes, tad sis automats izslegsies. Ja maja nav zemejuma vada un negribas parvilk veco instalaciju uz jauno, tad var nulles vadu pievienot pie zemejuma un bus zemejums, tikai nulle nedrikst pazust avarijas situacija, lai nesanak ta, ka visa elektroiekarta ir zem sprieguma. Apnika rakstit.

Link to comment
Share on other sites

vot laba kombinaacija nopluudnieks ar zemejumu un nulli vienaa vadaa. ja piespersi vienu pirkstu pie faazes un otru pie ''zemes'' - vareesi kaut gadu tur kratiisies, bet nopludnieks neizsleegsies.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest koka kaste

drunk shitsu: tas labi, ka pārzini elektrību; ko tad tu aliņu vien - vajag tak šņabīti ar pa virsu iepļaut; alus bez sņabja ...;

 

un par elektribu runājot - nevajag pašam grābstīties gar nullēm un zemēm, ja totāli nav sajēgas, palasat attiecīgu literatūru, fizikas rokasgrāmatu, instrukcijas elektroiekārtu ekspluatācijai, un, ja ir problēmas, izsauciet attiecīgu speciālistu! jo var nejauši atvadīties no šīs pasaules;

 

un kas forumā uzņemsies par nepareizu ieteikumu atbildību ?

 

tas ir tāpat kā ar overklokošanu, nu salasīsies pasakas par jaudas pieaugumiem, teiksi jā jā jā brīdinājumam neaiztikt nesaprotamo, nosvils detaļas, ko vainosi - pareizi - sevi un skriesi uz veikalu pēc jaunas detaļas, vai, kas vēl sliktāk pi*īsi prātu servisa meistariem;

Link to comment
Share on other sites

ir gadiijies dzirdeet staastus par soc laika zemeejumiem :) piem, saali ieberot un mietu 1/2 metru dzilji tik ierokot.

Link to comment
Share on other sites

Tiem kam sit pa nagiem no antenas vada vai datora korpusa, vajag izsaukt speciālistu, lai pārbauda "0"-vada kontaktvietas visā elektrotīklā, dzīvoklī, stāvvados, sadales kastēs (tas attiektos uz daudzdzīvokļu mājām).

Kas atiecas uz tiem gudrajiem automātiem tos sauc par diferencālās strāvas noplūdes automātiem un ir vairāki stāvu noplūdes nomināli, kā pem. 30mA, 10mA.

Link to comment
Share on other sites

Guest wamos v1

oibx - filtrē tekstu - drunk liz jau pateica, ka datora korpusa potencialu starpība rodas no baroshanas bloka ! un dators jaazemee! lai kad uzliek plikas kajas uz radiatora un stiepjas pie korpusa, nesistu pa "knaģiem"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Tufjord

Zemē sadzen metāla stieņus nu ap metriem 6 tādus vairākus pievieno vadu.Otru pie fāzes un skaties,sanāk :pooh_honey::pooh_honey:.Nav jau nekas jauns,bet atklāju netīšam liekot nopietnu zibens novedēju.Skaitītājs mierā,nu vismaz kādi bija pirms gadiem15.Neesu elektriķis un protams māju ar vienu stieni nenobaros,bet ūdens sūkni man pavilka.Tas bij tā interes pēc un pēc ekspermenta ar sūkni zibens novedējs palika kalpot saviem mērķiem.

  • Slikti! 2
Link to comment
Share on other sites

dzincha

Gribētu redzēt cik vienkārši ir to 6m stieni iedzīt zemē.....

Ar 2m pilnībā pietiek privātmājas vajadzībām, bet daudzstāvenei varbūt arī vajag tos 6m?!

Svarīgs faktors, lai starp sadales kārbu un stieni būtu pēc iespējas resnāks kābels. Būvveikalos pat laikam ir nopērkami zemējuma kabeļi melnā krāsā, kurus var zemē rakt.

Link to comment
Share on other sites

Tufjord

Elementāri,Ir speciāli zemējuma stieņi 1.5m.Dzenas viens uz otra ,apdzīt iespējams pat nelielam akmenim apkārt.Protams stieņu daudzums atkarīgs no zemes mālaina mitra mazāk,smilšainā sausā vairākus metrus vajag.Kabeli protams vajag ļoti resnu.Ar 2metriem varbūt vienu 25 wat spuldzīte iekvēlosies.

 

Nitram tagad jā,bet kā teicu tad nē.

Link to comment
Share on other sites

Par ko brīnīties, ir vēl vecāki tofiki pacelti. Kādam atkal uznāk lejamais un uz datumiem vispār neskatās ber tik.

Link to comment
Share on other sites

specuks

Iesācēji :)) Vienigais kas kaut cik rubij fišku ir drunk_lizard

 

Māju pret ugunsgrēku aizsargā nevis zemējums bet gan drošinātāji un zibens novedējs.

 

Zemējums nodrošina iekārtu sazemēšanu ( tas ir lai no iekartas korpusa neatrautos pa knagiem )

 

Zemējums normali netiek savienots ar nulli savadak tas kļust par otru nulli.

 

Nulle kaut kada vieta/s ir sazemēta.

 

Kompju, boileru un elektriskās plīts rozetēs ir jābūt zemējumam.

Labots - specuks
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
constrig

Ceļam mironi!

Tikai stipri nesitiet!

 

Māja.

Bija 1f pieslēgums - no staba (divvadu gaisa līnija) līdz mājas el. kārbai, nāca 2 dzīslu izolēts kabelis,  + kārbā ievadīts 1 dzīslas vads, kura viens gals bija savienots ar 2 dzīslu, ienākošā kabeļa neitrāli, otrs savienots pie zemes ar neizolētu 8 mm dzelzs drāti, kura izskatās, ierakta no staba nākošajā tranšejā. (garums un nekas cits nav zināms). Tālāk no kārbas uz māju 3 dzīslu (uz māju ejošais zemējuma vads ar neitrāli kārbā savienots). Tik tāl vis ir kā būtu ok (elaktriķa vārdiem - tā tam jābūt)

 

Modernizācijas ietvaros tika nomanīts 1f pieslēgums uz 3f, ar elektrības kārbu, nu jau pie zemes robežas apm. 50m no mājas.

Līdz mājai nāk 4 dzīslu kabelis. Jautājums -

1.  Vai no mājas iznākošo zemējuma dzīslu var saslēgt ar 4 dzīslu kab. neitrāli pie mājas ārsienas. (montiera norādījumi, kaut kā man nepatīk tas 50m posms, no mājas līdz kārbai ar 2 vienā)?

2. Vai no mājas iznākošais zemējuma kabelis būtu jāvelk līdz uzstādītajai el. kastei un vienot tur to klāt neitrālei(korpusam)?

3. Vai iespējams izmantot veco pie mājas ierakto tranšejā dzelzs drāti savienojot to ar neitrāli un no mājas iznākošo zemējuma kabeli?

Link to comment
Share on other sites

Nemokies pats, lai zinošs elektriķis paskatās un sakārto tavu saimniecību...

Bet tu pa to laiku dari savu, labi zināmo darbu, nopelni naudu un samaksā speciālistam...

 

 

 

Labots - jacobs
dublējās
  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Pacelšu veco tēmu.

Atradu Youtube video, kur krievs stāsta par to kāpēc zemējumu vadu nedrīkst savienot "virknē", "ķēdītē", "šleifē".

Tad kādi īsti noteikumi ir Latvijā šajā sakarā?

Interesē tieši oficiālie noteikumu, nevis lietotāju ikdienas prakse, kurai var arī neatbilst ar šiem noteikumiem.

Atzīšos godīgi - es zemējuma vadus savienoju "virknē". Kaut kā nebiju aizdomājies, ka tas nav labi, un ka tas var būt pat pārkāpums.

Uz doto brīdi nevaru izdomāt veidu kā vispār var sazemēt vairākas rozetes, lampas, kuras ir uz viena kabeļa neslēdzot tās "ķēdītē".

Tipisks piemērs - pie griestiem ir 6 dienas gaismas armatūras, kuras barojas no vienas fāzes un viena drošinātāja. Kā lai tās sazemē, tā lai zemējuma vads nebūt "šleifē"? Variants ar lodētiem, metinātiem vadu savienojumiem un kaudzi nozarkābu kaut kā ne pārāk patīk.

Link to comment
Share on other sites

KL. 166.pants 2.punkts

nekrofiliju vai dzimumtieksmes apmierināšanu vardarbīgā veidā, -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

  • Haha 1
  • Kādas šausmas! 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Firza teica:

Interesē tieši oficiālie noteikumu

Neesmu zinošs «oficiālajos noteikumos». Kaut kad te forumā kaut kādā elektrības tēmā, atceros, zinoši biedri rakstīja, ka Latvijas normatīvajos dokumentos visai maz kas atrodams par iekšējo elektroinstalāciju. Pie krieviem, iespējams, visādu pravilu vairāk. Tajā video krieviņš kaut kādus punktus rādīja, bet nevar zināt, cik lielā mērā tie atbilstoši vai attiecināmi uz viņa piemēriem.

Link to comment
Share on other sites

Latvijā darbojas darbojas Eiropas Savienības EN standarti, un gan jau, ka ir arī kaut kādi Latvijas būvnormatīvi par to. Problēma tāda, ka  lielākā daļa EN standartu internetā ir pieejami tikai par maksu (Standartu bibioltēkā uz vietas, papīra formātā var lasīt bez maksas), un ne katrs var atļauties vajadzīgos standartus nopirkt, nezinot kurš ir tas īstais standarts kurš attiecas uz ddoto lietu.

Link to comment
Share on other sites

Ja normatīvos ir norādes uz standartiem, tad standarti ir saistoši. Ja noteikumos netiek norādīta standarta obligāta lietošana, tad tas standarts ir rekomendējošs, ne obligāts. Nezinu, kā ir elektriķu normās. Būvniecības normās izdarījās tā - pats normatīvs pus lapaspuse, kurā noteikts kā obligāts Eirokodekss - standartu grupa pusotra metra biezumā. Tieši tā, viss par naudu.

Link to comment
Share on other sites

Tātad mūsu valsts normatīvais regulējums attiecībā uz būvju iekšējo elektroinstalāciju neparedz kaut kādus ierobežojumus saistībā ar zemējuma vadu savienojumiem. Pieņemu ka tas tā ir visā Eiropā, jo mūsu standarti pāmatā ir adoptēti Eiropas standarti.

Link to comment
Share on other sites

 

pirms 6 stundām , saf teica:

 

Piedodiet, man slinkums lasīt - tur vispār tiek pieprasīta gaismas ķermeņu zemēšana?

 

Man nav gadījies baigi daudz tuvumā redzēt tādu elektroinstalāciju, kas ir jauna un kurai būtu jābūt korektai, t.i. jaunbūvēs vai rekonstruētās ēkās, bet cik ir gadījies, neatceros redzējis sazemētas lampas.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , 138 teica:

 

Piedodiet, man slinkums lasīt - tur vispār tiek pieprasīta gaismas ķermeņu zemēšana?

 

Pie elektrisko mērījumu veikšanas, tiek pieprasīta zemējumvada nepārtrauktības pārbaude. (MK not. 238, 6. pielikums)

Attiecīgi pie pēdējā gaismekļa pārbaudam zemējumvada nepārtrauktību.

 

Pašu gaismekļu korpusa zemēšanu nosaka citi standarti. Tur laikam lietas vairāk atkarīgas no korpusa materiāla utml. Par šo precīzāk jāmeklē, kādi standarti to regulē.

Link to comment
Share on other sites

Un kā tad sanāk ar slēdžiem? Senāk lietotā metode ar nozarkārbām, no kurām uz slēdzi atzarojas divdzīslu vads (viena dzīsla turp, viena atpakaļ, +1 par katru papildus slēdža polu) tātad ir pretrunā normatīviem, jebkuram sienā esošam vadam ir jābūt ar zemējuma dzīslu?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 25 minūtēm , 138 teica:

Senāk lietotā metode ar nozarkārbām

Kad tu pēdējo reizi esi redzējis jaunā/remontētā dzīvoklī nozarkārbu?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Remontētos dzīvokļos var redzēt arī vecā bezzemējuma instalācijā saliktas Schuko rozetes ar tajās sanullētu zemējumu un ne to vien.

Bet

pirms 2 stundām , 138 teica:

Man nav gadījies baigi daudz tuvumā redzēt tādu elektroinstalāciju, kas ir jauna un kurai būtu jābūt korektai, t.i. jaunbūvēs vai rekonstruētās ēkās

 


Enīvei, jautājums bija, kā vajag, nevis ko es es esmu redzējis, un tavs komentārs ir TG;AM nav diez cik informatīvs.

Link to comment
Share on other sites

pirms 7 stundām , 138 teica:

Un kā tad sanāk ar slēdžiem? Senāk lietotā metode ar nozarkārbām, no kurām uz slēdzi atzarojas divdzīslu vads (viena dzīsla turp, viena atpakaļ, +1 par katru papildus slēdža polu) tātad ir pretrunā normatīviem, jebkuram sienā esošam vadam ir jābūt ar zemējuma dzīslu?

 

Šobrīd reāli 3x1,5mm2 kabelis ir pieejamāks un maksā lētāk nekā 2x1,5mm2, tāpēc arī uz slēdzi nav nekādu problēmu padot zemējumu.

Link to comment
Share on other sites

VebKamera

Es nespēju nomest zemē 1/2 stundu un noskatīties to krievu video, bet pārbraucu atsevišķus posmus, kur rādija to "sāli".

 IMHO liels fufelis. Ja operē ar krievu ražojuma rozetēm un savienojumiem - varbūt arī rodas problēma. Man mājā gandrīz visos kontaktos ir atsperu savienojumi (Jung rozetes, ja interesē), 10 gados nekādu problēmu nav bijis. Karināti gan kalorīferi, gan veļasmašīnas, tējkannas, gludekļi un citi jaudīgi patērētāji. Tiesa, man nav 10 rozetes virknē - max laikam kādas 3-4 uz vienu drošinātāju. Un tās arī, protams, netiek vienmēr noslogotas.

Starp citu, ja čalim nepatīk savienojumi ar piespiedējskrūvi, tad galvenā problēma sākas jau ar drošinātāju skapi - visiem drošinātājiem vadi tiek piespiesti ar skrūvi. Zemējumam tā pat.

 

Es domāju - galvenā lieta ir izvēlēties pietiekami kvalitatīvus materiālus. Ja par elektrības varu izvēlas krievu veļas šņori un par rozeti pašu lētāko ķīnieti, tad gan var izveidoties klaburmaisījums.

 

pirms 1 stundas , mickys teica:

Šobrīd reāli 3x1,5mm2 kabelis ir pieejamāks un maksā lētāk nekā 2x1,5mm2, tāpēc arī uz slēdzi nav nekādu problēmu padot zemējumu

 

Vēl jo projām zemējumu ir problēma IERĪKOT. 1/2 padomju māju viņa nav, citās ierīkots ne tajā labākajā veidā. Un jaunajās privātmājās cilvēki "taupības nolūkā" un aiz nezināšanas vispār nenopūlas ar to vai uztic šo darbiņu "profesionāļiem" un "pa lēto". Es vairs neatceros precīzus ciparus, bet mēs taisījām ar kaimiņu paši sev, nopirkām materiālus pa ļoti draudzīgām cenām, bet kontūrs vien šķiet, ka izmaksāja tā uz 300 EUR, lai mūsu augsnēs dabūtu vajadzīgos parametrus. Daudz tur tos stieņus vajadzēja sastumt zemē.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 17 minūtēm , VebKamera teica:

Tiesa, man nav 10 rozetes virknē - max laikam kādas 3-4 uz vienu drošinātāju

DA nu melo?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 19 minūtēm , VebKamera teica:

1/2 padomju māju viņa nav

Ja par padomju laika mājām, lielākajā daļā nav.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...