Jump to content

HIGH-Zen
 Share

Recommended Posts

Tātad. Redzesloka paplašināšanai esmu nolēmis apgūt LISP (Kaut kad ļoti sen esmu uzmetis aci un tas arī viss).

Vai biedriem ir kaut kas ko ieteikt uz kādu dialektu skatīties un kāpēc. Common Lisp vai Scheme vai Clojure?

Vai arī vispār nav jēgas un viss Lisps ir arhaisks bullšits bez praktiska pielietojuma?

 

Link to comment
Share on other sites

Kur tu to LISPu domā izmantot?

Man nav sanācis dzīvē redzēt, kur kāds viņu izmantotu.

(Bet es arī Paskālu ārpus universitātes neesu redzējis 😂)

Link to comment
Share on other sites

To es vēl mēģinu saprast, kur cilvēki to izmanto un kāpēc.

Nu Object Pascal (Lazarus, CodeTyphon, Delphi) var veidot skaistas GUI programmas. Pašam reiz bija 20 000 koda rindiņās GUI datubāzes klienta aplikācija (frontends) uz Windows. Pati datubāze griezās uz Linux. Visam citam rullē Python (reportu ģenerators tai pašai datubāzei, arī ar gui - wxpython).

 

Spoiler

tmp.thumb.jpg.b330e0fb061e32c729d54b1064f8699f.jpg

 

 

Labots - HIGH-Zen
Link to comment
Share on other sites

Nez, ja man nebūtu ko darīt un gribētos 'paplašināt redzesloku', tad paņemtu kautkādu Rust pamācītos. Pietiks ar ko palauzīt galvu, plus ir arī praktisks pielietojums.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , HIGH-Zen teica:

To es vēl mēģinu saprast, kur cilvēki to izmanto un kāpēc.

Nu Object Pascal (Lazarus, CodeTyphon, Delphi) var veidot skaistas GUI programmas. Pašam reiz bija 20 000 koda rindiņās GUI datubāzes klienta aplikācija (frontends) uz Windows. Pati datubāze griezās uz Linux. Visam citam rullē Python (reportu ģenerators tai pašai datubāzei, arī ar gui - wxpython).

 

  Reveal hidden contents

tmp.thumb.jpg.b330e0fb061e32c729d54b1064f8699f.jpg

 

 

HighZen: vienīgā vieta kur es zinu izmanto LISP bija AutoCAD programmēšana. 

 

P.S. manā dzīvē lielākais prāta mežģis bija valodas Prolog apgūšana augstskolā... Gribēju vēl FORTH pamācīties kad uzzināju ka SUN firmware ir forth rakstīta, bet tā kaut kā nepieķēros nekad.

Link to comment
Share on other sites

AutoCADs izskaulsās ticami, jo visur kur lasu, LISP pārsvarā izmanto kautkādu datusetu apstrādei. CADā to datusetu daudz.

Link to comment
Share on other sites

Autocad ecosistēmā ir Autolisp, lai automatizētu vienveidīgas rutīnas darbības, kas tomēr kaut kādos soļos prasa lietotāja inputu, kas Autocadā parasti ir klikāšana ar peli uz noteiktiem objektiem. Piemēram, novietot kaut kādu simbolu rasējumā, kurā līdz ar to parādās tā koordinātes. Vai sarēķina iezīmēto poligonu laukumus un izdod tos laukumus tabulās, vai sarēķina ēkas mestās ēnas (insolācijas), utt. Pielietojums ļoti plašs, jo pricipā var izmantot visas Autocad komandas.

Pirms gadiem divdesmit, kad autocads man bija maize, šo to tajā Autolispā biroja vajadzībām izspiedu no sevis, nekāds programmētājs nebūdams. Par tiem sūda tūlīšiem mani tur uz rokām vai nēsāja (pilnīgi ne-IT vide) :D. Līdz ar to mana pieredze ir tāda, ja ir konkrēta problēma un problēmas risināšanai ir tikai viens instruments, tad iemācīsies to lietot. Bet sava prieka pēc, bez konteksta, bez konkrētas problēmas risināšanas.. Nu, ja laiku nav kur likt.. Pēc autocad ēras beigām vairs nekad, nekur par lispa izmantošanu neesmu dzirdējis, līdz neuzdūros šai tēmai. Joprojām ne tuvu neesot programmētājam, daudz lielāks un regulārs pielietojums ir bijis VB.NET, C (priekš arduino), Matlab un pēdējā laikā drusku arī Python (ar chatgpt palīdzību ;)), respektīvi, ko nu kādas konkrētas problēmas atrisināšanai ērtāk izmantot.

Pilnīgi necili divi centi, jo uzjundījās sentimentālas atmiņas. Lai veicas! ;)

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 10 stundām , kurtka teica:

Nu, ja laiku nav kur likt

Jā, laika ir līdz kaklam. Varu mācīties no rīta līdz vakaram. :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Lex_X
(labots)
On 12/20/2023 at 5:17 PM, AndrisBB said:

(Bet es arī Paskālu ārpus universitātes neesu redzējis 😂)

 

Ne gluži pa tēmai... Salīdzinoši ne tik sen uzdūros dzīvam projektam iekš Pascal:

https://cudatext.github.io/

 

Kā izrādās, vēl kāds raksta salīdzinoši nopietnus projektus iekš Pascal

Labots - Lex_X
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

Object Pascal (Delphi, Lazarus, CodeTyphon):
Double Commander
Total Commander
AIMP
FastStone Image Viewer
HxD
IcoFX
PyScripter
DevC++
WPS Office
FL Studio
Beyond Compare
PSPad
KMPlayer
Skype UI
Delphi IDE
Lazarus IDE + utilities e.g. H2Pas
CodeTyphon IDE + utilities e.g. H2Pas

u.c.

 

Runājot par Common Lisp, ja nu kādam arī ir interese, tad ļoti viegli sekot ir  - Lisp Quickstart

Common LISP ē-grāmatas - tur atkal ir riktīgs prāta mežģis.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Visādus hobijprojektus, kas izauguši populārāki, var atrast visādās valodās, bet kad atver darba sludinājumus, tad jau pa lielam skaidrs, kam ir un kam nav pieprasījums.

Mēs pārpirkām vienu mazāku kantori un tur dažas bibliotēkas ir rakstītas iekš Zig. Vai to var nosaukt par īpaši lietderīgu valodu, nu nez. 

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
(labots)
5.01.2024. , 15:13, AndrisBB teica:

dažas bibliotēkas ir rakstītas iekš Zig

No eksotiskākām valodām man patika Nim (agrāk Nimrod). Praktiski kompilējams Python kods.

 

Edit:

@AndrisBB no youtube:

@philiphanhurst2655:

Nim is easily my favorite language. Performance of C, syntax of python, compile-time evaluation of zig, (optional) move semantics of rust, metaprogramming of lisp, and a great compiler that balances it all so you don't have to worry about it. It's honestly so much fun to play around with.

https://www.youtube.com/watch?v=WHyOHQ_GkNo

 

Labots - HIGH-Zen
Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
(labots)

Toties ir Python-s :)

LISP-a vispār nav.

Labots - HIGH-Zen
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
(labots)

Clojure ir. Bet nu tas tik norāda cik ļoti populāras, izmantotas un lietderīgas tās valodas ir.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
pirms 3 stundām , AndrisBB teica:

lietderīgas tās valodas ir

"Lisp is worth learning for the profound enlightenment experience you will have when you finally get it; that experience will make you a better programmer for the rest of your days, even if you never actually use Lisp itself a lot."

- Eric Raymond, "How to Become a Hacker"

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Kā tas tevi padarīs par labāku programmētāju? It īpaši ja tu raktiski netaisies pielietot?

Kautkāds pilnīgi bezsakarīgs apgalvojums.

Iespējams krustvārdu mīklu minēšanana arī tevi padarīs par laāku programmētāju, vai sportošana. 😂

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

Man favorīts ir Python, kurā es varu ātri un produktīvi kaut ko uzprogrammēt. Pieļauju, ka iemācoties LISP ir kaut kas līdzīgs, ka var ātri un produktīvi kaut ko izveidot. Vismaz tā to pasniedz tie, kas raksta LISPā. Tas pats @MarisO nevarēja vien beigt slavēt Clojure un rekomendēja apgūt pat F#.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
(labots)

Labi, pēc 2 gadiem izstāstīsi, cik par ļoti 'labāku' programmētāju tas tevi padarija.

 

Viskautko jau var mācīties, pat vēlams ik pa laikam uzņemties kautko jaunu kas ārpus tavas 'komporta zonas', nāk tik par labu.

Bet nu tādas bezjēdzīgas/nekonkrētas tēzes kā mācoties tirši Lisp, kāds kļūst par labāku programmētāju ir vienkārši lielākoties bullšits.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Jurkins
1 stundu atpakaļ, HIGH-Zen teica:

nevarēja vien beigt slavēt Clojure

vai tad šamā ir valoda?

 

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

Ir jau gan. Clojure.

Citēt

...

Clojure is a dialect of Lisp, and shares with Lisp the code-as-data philosophy and a powerful macro system. Clojure is predominantly a functional programming language, and features a rich set of immutable, persistent data structures.

...

 

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
1 stundu atpakaļ, AndrisBB teica:

Bet nu tādas bezjēdzīgas/nekonkrētas tēzes kā mācoties tirši Lisp, kāds kļūst par labāku programmētāju ir vienkārši lielākoties bullšits.

Kamēr nezini LISP, tikmēr neesi kompetents par to spriest.

Pluss ir tas, ka editor-s Emacs ļauj sevi programmēt ar Emacs LISP, tā ka ceru savas LISP zināšanas izmantot arī tajā. Šis nebūs zemē nomests laiks.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Tā ju ir, kā iemācīsies Lisp un uzinstalēs eMacs, tā būs spicākais koders ciemā un atrisinās visas sarežģītākās problēmas 😂

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
(labots)

Skaidra lieta :D

Citēt

"Greenspun's Tenth Rule of Programming: any sufficiently complicated C or Fortran program contains an ad hoc informally-specified bug-ridden slow implementation of half of Common Lisp."

- Philip Greenspun

 

 

 

Labots - HIGH-Zen
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
MarisO
5.01.2024. , 13:05, HIGH-Zen teica:

Common LISP ē-grāmatas - tur atkal ir riktīgs prāta mežģis.

 

Es vienu gadu uzrakstīju visu Advent Of Code iekš Common Lisp.   Ir tāda grāmata, kas izskaidro kā to darīt.  https://www.amazon.co.uk/Programming-Algorithms-Lisp-Efficient-Programs/dp/1484264274

 

Es darbā kodēju iekš Clojure, nevis CL,  bet tās ir līdzīgas valodas.

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
1 stundu atpakaļ, MarisO teica:

Ir tāda grāmata, kas izskaidro kā to darīt.

Man ir tā grāmata. Grāmatu problēma ir tāda, ka tur autori jau startā pieņem, ka tu māki un saproti Common Lisp. Grūti sekot līdzi. Ja pirms tam nebūtu izgājis pāris tutoriāļus, tad vispār čau.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
HIGH-Zen

Vēl viena laba grāmata Common Lisp iesācējiem:

"Common LISP: A Gentle Introduction to Symbolic Computation".

Pagūglējot var atrast pdf.

Link to comment
Share on other sites

MarisO
(labots)

Vai Latvijā kautkur var atrast Clojure programmēšanas darbu?

Labots - MarisO
Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen
(labots)

Clojure? Es mēģinu iemācīties Common Lisp. Par laimi es tam varu veltīt neierobežoti daudz laika. Kaut vai no rīta līdz vakaram, katru dienu. Mācos nelieliem gabaliem, lai nosēžas atmiņā. Sajūta tāda it kā no jauna mācītos programmēt, kaut gan šādā tādā līmenī zinu ASM (bija laiks, kad programmēju krekus), C/C++, Object Pascal, Python, Java, Basic dažādus dialektus. Par laimi zinu Emacs, citādi vēl tas būtu jāmācās. Emacs labi uztrenēts, ka varu ar 10 pirkstiem ar taustes atmiņu rakstīt komandas.

Nebiju gaidījis, ka tik ilgi nāksies čakarēties. Bet nu turpināšu, kamēr sāks izdoties.

 

Atradu interesantu lapu ar viedokļiem par LISP.

Labots - HIGH-Zen
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

MarisO
11.02.2024. , 18:11, AndrisBB teica:

Ar C/C++ ir kā ir, tu vēl par Clojure fantazē 😂

 

Tad nu gan tur iet bēdīgi.   Iekš Clojure kodē gan Somijā, gan Norvēģijā.

Link to comment
Share on other sites

MarisO
(labots)
pirms 1 stundas , HIGH-Zen teica:

Nebiju gaidījis, ka tik ilgi nāksies čakarēties. Bet nu turpināšu, kamēr sāks izdoties.

 

Manuprāt tas nav pārāk sarežģīti.   Es palasīju "On Lisp" un vēl dažas grāmatas un ar to pietika.

Mans sapnis bija uzkodēt "Advent Of Code" iekš Lisp.   2019 gadā izdevās:  https://github.com/maruks/advent-of-code-2019-lisp

Iekš Emacs es izmantoju https://github.com/joaotavora/sly

Labots - MarisO
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

Es iekš Emacs darbinu SLIME. Vismaz pagaidām.

Paldies par ieteikumu, pēc "Common LISP: A Gentle Introduction to Symbolic Computation" ķeršos klāt "On Lisp".

 

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Notiek gatavošanās Mākslīgā Intelekta programmēšanai?

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...