Jump to content

Atjautības (?) uzdevums


cash^
 Share

Recommended Posts

Par to, ka es murgojot. Nez gan, es vienkārši burtiski saprotu to ko pasaka. Ja divreiz, tad divas reizes nevis par pusi.

Piemēri:

Dots X. Divreiz x = 2x. Divreiz mazāk par x ir x - 2x = -x (attālums starp skaitļiem ir 2x)

Dots 250 no 500, kā tu pats minēji. 250 no 500 = 1/2 ( puse), nevis divas reizes mazāks.

 

Es to tā saprotu - burtiski, nevajag tādēļ teikt, ka es murgojot. Latviešu valoda tāda ir.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • NormaalsCilveeks

    13

  • Vilx-

    10

  • Taspats

    10

  • All-marss

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

NC, spriedums ir galīgi garām. Nav tādas meteo- āra un iekšas temperatūras. Svarīgi ir saprast, kas temperatūra fizikā ir pēc būtības. Tas ir enerģijas mērs un enerģija kvantitatīvi tiek saistīta ar absolūto temperatūru. Respektīvi, ir definēts zemākais punkts, kas ir 0 K vai centigrādu skalā -273 grādi pēc celsija. Tātad divreiz aukstāks būs viduspunktā starp doto un minimumu. Gluži kā uz lineāla. Vai kā ar naudu. Tā varbūt sākot no 0 Ls līdz bezgalībai. Ja Tev ir 500 Ls, tad uz pusi mazāk būs (500-0)/2. ja pieņem, ka nav definēts minimums un tas ir -bezgalība, tad nevar pateikt, cik būs uz pusi mazāk. Tas nebūs ne -1Ls ne -1000Ls. Bet temperatūras gadījumā minimums ir konkrēti definēts.

Link to comment
Share on other sites

NormaalsCilveeks

kurtka

 

tikai nevajag te ļaļa - fiziku vēl piesauci ...

 

zini pēc fizikas likumiem tu vari izkāpt pa 10 stāva logu aplidot apkārt mājai un ielidot pa logu atpakaļ

jo neviens nav atcēlis brauna kustību un varbūtību ka visas gaisa molekulas zem tavas pakaļas tevi apnesīs mājai apkārt un iecels atoakaļ

 

es tev uzsaukšu kasti alus - ak fiziķi ejam uz SKY barčiku "palido apkārt"

 

 

tapat ka nevajag muldēt ar "ārā temperatūru" un -136 ...

 

uz "zelta griezuma" planētu orbītas tādas temparetūras NAV iespējamas un tā ir NETIKAI fizika bet astronomija ka tavu māti !!!

Link to comment
Share on other sites

eltons2121

Brīnišķiga diskusija...

Tagad Offtop..... Suņu barības reklāma :"Tagad jaunais Chappi ir divas reizes gardāks"

hmmmm....vai nu laboratorijā pie degustācijas strādā runājošs suns, vai nu cilvēks "mīca" iekšā jauno Chappi??!!

Varbūt tā ir patēretāju maldināšana un var vērsties tiesā??? :on_the_quiet2:

Link to comment
Share on other sites

NormaalsCilveeks

kurtka

 

manas fizikas zināšanas apliecna 1996 gadā LU FMF iegūtais vērtējums 6ši - slābenas bet ir ...

diez kādas ir tavējās ?

 

Leshij

 

"zelta griezums" attālums no zvaigznes (min-max) kurā planēta atrodoties var glabāt škidru ūdeni uz savas virsmas ...

 

patreiz nevienu citu planētu izņemot Zemi cilvēciņi nav atklājuši (lai arī atklāts lērums planētu kā tādu) ...

 

eltons2121

 

tak dzīve ir viena

vajag ar ko UniversumamSVvarīgu apsriest - netikai IIN+PVN palielināšanu :)

Link to comment
Share on other sites

eltons2121

:sarkasms:

Mans suns veco Čapiju ēda labāk nekā jauno. :yahoo:

 

neņemiet manu offtop galvā...turpiniet par Celsijiem un Kelviniem...tik un tā taisnība būs kaut kur pa vidu.

Labots - eltons2121
Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Vienkāršs piemērs kapēc nevar intervālu skalā neko rēķināt. Ja ūdens ir 40*C silts tad 2x siltāks būs 80*C, bet uz pusi aukstāks 20*C. Te arī sanāk pretruna kapēc divreiz karstāks ir ar starpību 80-40=40* , bet no tās pašas temperatūras 2x aukstāks ir tikai ar 40-20=20*C starpību. Neizskatās, ka K grādi ir pareizā atbilde.

 

Līdzīgs piemērs ir ar pulksteņlaiku, kas ir intervālu skala. Ja piemēram ir 8 no rīta, tad sanāk, ka divreiz vēlāk ir 16:00 savukārt divreiz agrāk 4:00. Garām.

 

P.S. Ja man ir 5Ls, bet Jānītim nav necik (0Ls), tad kā sanāk es esmu bezgalīgi daudz reižu bagātāks, par Jānīti? Jo 5/0=∞... Pārfrāzējot citādi - mana bagātība attiecībā pret Jānīša tiecas uz bezgalību.

Link to comment
Share on other sites

NormaalsCilveeks

ieleja

 

kas tu arī slimāks ?

saka Jums kompūtertāpiem ka "āra temperatūra" ir treju mērījumu vidējais rezultāts !

ja nedalec tad zvani dajebkuram metereologam

un prasi kā "pa teļevīzoru" Tev pasaka nākamdienas grādus (Kelvinos Jauki) ...

 

nu cik var 3,14st prātu ar kodolfiziku ?

Labots - NormaalsCilveeks
Link to comment
Share on other sites

NC, speciāli tev pielāgotā uzdevuma versija, lai ne3.14stu citiem smadzenes ar savām (ne)zināšanām meteroloģijā.

Šodien tika sasniegts nebijis minimālās temperatūras rekords 0 pēc celsija. Rītdien būšot 2x aukstāks. Cik grādi būs rītdien?
Link to comment
Share on other sites

NormaalsCilveeks

wow cik agresīvi ... brrr

Labots - NormaalsCilveeks
Link to comment
Share on other sites

ja pareizi atceros tad meteo temperatūra irvidējais no 3 mērijumiem ar 15min intervalu (vot te varu kļudīties iepējams ka bij 30min)

pie -1 0 +1 kas kopā dod 0

ja saka kabūs 2x zemāka

ņemam zemāko un reizinam ar divi

-1x2 būs -2 grādi

 

Kādā sakarā tikai zemāko (un kāpēc jāreizina ar 2, nevis, piemēram, jādala)? Kāds te laikam būs statistikas lekcijās pļēg... gulējis.

 

 

Līdzīgs piemērs ir ar pulksteņlaiku, kas ir intervālu skala. Ja piemēram ir 8 no rīta, tad sanāk, ka divreiz vēlāk ir 16:00 savukārt divreiz agrāk 4:00. Garām.

 

Šis ir labs piemērs, jo tiešām jāvienojas par atskaites punktu un par to, ka mērāmie lielumi veido matemātisku lauku - lai vispār korekti varētu pielietot tādas operācijas, kā reizināšana vai dalīšana. (Loģiski, ka temperatūras neveido matemātisku lauku, pat ne matemātisku grupu vai gredzenu, tāpēc arī nekas nesanāk.)

Labots - Bastjens
Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Kaut kas ar to jūsu variantu -137 C neštimmē.

 

Paņemam vienkārši tabuliņu uztaisam un uztaisām līkni. Ko iegūstam? Kāda vērtība pēc līknes ir pie nulles? :)

 

graadi.jpg

 

Mošk mani ieejas dati nav pareizi, bet man sanāk 0C :)

 

0 celsija skalā ir absolūtais lielums, kad ūdens bez piemaisījumiem, noteiktā gaisa spiedienā atrodas šķidrā agregātstāvoklī. Nevaig to jaukt ar absolūto temperatūru vai vēl jo vairāk fārenheitiem.

Labots - Mežavecis
Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Da nav tas atrisināms tāda veidā kā pajautāts.

 

Ir atrisināms esmu tikai aizmirsis fiziku, tas nekas, ka kādreiz bija "9" liecībā.

Link to comment
Share on other sites

Man arī bija, fizmatos ar tiku, bet nemācījos tomēr tur, moš vajadzēja.. :D

bet vienalga domāju, ka uzdevums nav formulēts pareizi un ja tas ir atjautības uzdevums, tad moš atbilde ir vienkārši no tās sērijas "a termometram vienalga" ;XD

Link to comment
Share on other sites

Paturpināšu :)

 

Lai temperatūras varētu korekti saskaitīt vai reizināt, jāvienojas par diviem konkrētiem vienības elementiem:

 

1) un

2),

 

bez kuriem reizināšanai un saskaitīšanai mūsu intuitīvajā izpratnē zūd jēga.

 

Respektīvi, jādefinē divu temperatūru saskaitīšana un reizināšana, tad jāatrod

 

1) temperatūras vienība, kuru pieskaitot citai temperatūrai, rezultāts nemainās (skaitļiem tāds ir ir skaitlis 0);

 

2) temperatūras vienība, ar kuru reizinot citu temperatūru, rezultāts nemainās (skaitļiem tāds ir skaitlis 1).

 

Vai temperatūras vienības ar tādām īpašībām ir reālas (ja pieņemtu, ka mēs saprotam, ko nozīmē divas temperatūras sareizināt vai saskaitīt)? Loģiski, ka nē. Ja atceras, ka temperatūra ir daļiņu kustība, kā var būt, ka saskaitot divas kustības, iegūst to pašu rezultātu? (Vienīgi, ja vienības elements 0 ir absolūtā nulle - kad kustības nav. Tādu pieskaitot citai kustībai, rezultāts nemainītos, bet atņemšana vienalga paliktu nedefinēta, jo zemākas temperatūras par absolūto nulli nav.)

 

Vai atkal: ja būtu jāsareizina 1 C ar 10 C. Ko tas vispār nozīmē - divu temperatūru reizinājums? Lai kas tas būtu, tas noteikti būs kas cits nekā 10 C.

 

 

Vajag no matemātiskās puses uz visu šo paskatīties ;)

 

Bet skaidrā prātā labāk par to nedomāt ;)

Labots - Bastjens
Link to comment
Share on other sites

jautājums pats par sevi ir nepareizs

no kompūtertāpu viedokļa pāriet uz SI mērvienībām ir galīgi nepareizi jo meteo termometrs ir C

šai gadījuma ir jautājums kas ir 0C

ja pareizi atceros tad meteo temperatūra irvidējais no 3 mērijumiem ar 15min intervalu (vot te varu kļudīties iepējams ka bij 30min)

pie -1 0 +1 kas kopā dod 0

ja saka kabūs 2x zemāka

ņemam zemāko un reizinam ar divi

-1x2 būs -2 grādi

 

jo ja reiz runa iet par meteolietām tad nejauksim te elementārdaļu fiziku iekšā jopcik ...

 

Bet ja bija -2 0 +2, tad sanāk ka būs -4? :) Vienvārdsakot šis uzdevums un visa muldēšana ir liela buļļa kaka :hi:

Link to comment
Share on other sites

Matērijai ir zināms daudzums iekšējās enerģijas. Iekšējās enerģijas daudzums ir siltums, to veido atomu vai molekulu haotiska kustība.

Ja zināms, ka ārā ir 0C, tad jāizmēra 1m3 gaisa iekšējā enerģija. Pēc tam jāveic gaisa atdzesēšana līdz brīdim, kad iekšējās enerģijas daudzums ir samazinājies divas reizes un atkal jāizmēra šī paša 1m3 gaisa temperatūra tādos pašos apstākļos. Šis mērījums tad arī būs atbilde. :closed:

Labots - aikoN
Link to comment
Share on other sites

Klau, pavisam vienkārši. Iepointerējiet jebkurā no attēlotajām skalām, kur pēc jūsu domām ir divreiz aukstāka temperatūru par ledus kušanas temperatūru? Ņemiet vērā, ka zemākā temperatūra vispār ir -273C vai 0 K, tāpēc to arī sauc par absolūto skalu.

post-1093-125914435781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

NormaalsCilveeks

balstiņa aiz kadra

vēlams nelietot terminu 0C ir ūdens sasalšana

ja tā ir bet runa iet par destilētu ūdeni "laboru" apstākļos

realitātē ūdens var un IR mīnus grādos

īpaši jūrās/okeānos ar lielu sāls saturu

teiksim polārie apgabali itin viegli tur ūdeni līdz pat -8C

mūsējās jūreles ūdentiņš ja nemaldos sasalst pie -5C (vai bij -4 kas zin labāk izlabos)

Link to comment
Share on other sites

Lai pareizā atbilde neliktos tik nesaderīga ar reāli brīvā dabā novērojamām temperatūrām, varētu uzdevumu pārformulēt šādi:

Šodien laboratorijā zinātnieki veica dažādus eksperimentus pie temperatūras 0 *C, un vienojās rīt šos pašus eksperimentus atkārtot pie divreiz zemākas temperatūras. Pie kādas temperatūras rītdien tiks veikti eksperimenti?

:D

Labots - Taspats
Link to comment
Share on other sites

vienkārši jārunā kā normālam cilvēkam:

Kā normālam cilvēkam runāt - tas būtu šitā:

Rīt visu dienu nopahāšu ārā. Nosalšu līdz kaulam divreiz ātrāk nekā šodien pie tā paša speķa un šņaba daudzuma.

Vot, relatīva 2x aukstuma piemērs.

A jums tur kelvini, mōlekulas, veņiki-prjaņiki, astronōmija .. nu pārgudro rīdzenieku bazars :D

Labots - tt2t
Link to comment
Share on other sites

NC, sorry, šoreiz tiešām garām. Tu te pin iekšā kā faktiski tiek mērīta temperatūra, ko grigalis pa laika ziņām rādīs.

Šajā gadījumā temperatūra ir 0 un viss, basta, nevar būt nekādas runas par kaut kādu vidējo vērtību. a ja nu bija -10, 0 un +10? Ko, tad jau rezultāts sanāk -20. blēņas.

Link to comment
Share on other sites

NormaalsCilveeks

Vilx-

nu tu ar atradi pie kā piesieties

blablablā laboru lietas un laboru vipendroni

zini es arī esmu 100grādīgu etilspirtu dzēris (oj cik xujova bij) un pasaki ka tikai tāda nav !

 

šajā uzdevumā es aizstāvu tos kas mērīj "āra telpas" temperatūru un nemuld - par "kelviniem" un -136C NEIESPĒJAMIEM grādiem uz mūsu planētas ...

Link to comment
Share on other sites

Grossmeister

Es vienalga nevaru iebraukt par to meteoroģisko mērīšanu - ja 0 vietā būs +10 vai -10 , cik tad būs divreiz aukstāks ?

Link to comment
Share on other sites

Man liekas, ka dažiem overklokeriem šiten pat laistīšanās ar šķidru slāpekli @77K jeb @-196C ir gluži vai ikdiena...

Bet nu labi, turpināšu vien izlikties, ka domāju, ka zeme ir plakana un pasaule ir mazs zemes kancītis, ko saukā par Rīgu un kurai cauri tek pāris glupi strauti. Sadedzinās uz sārta citādāk, Dies' pas!

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Man liekas ka te var būt sadzīviska un stingri zinātniska atbilde.

Stingri zinātniski ņemot, jārēķina kelvinos, kas ne par velti arī ir SI sistēmas mērvienība temperatūrai.

A tā sadzīviskā līmenī var teikt ka +10 *C ir divreiz siltāks par +5 *C vai -10 *C divreiz aukstāks par -5 *C, vienīgi, kā jau novērojams, attiecinot šo reizināšanu uz 0 *C, rodas "gļuks".

Labots - Taspats
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Kā jau norādīju, sadzīviskajai pieejai ir sava ierobežotība (nerunājot nemaz par to, ka no zinātniskā viedokļa tā ir pilnīgi nepareiza), tāpēc neko jēdzīgu par attiecību starp -15 *C un + 15 *C šādā analīzes līmenī pateikt nevarēs.

Savukārt pārveidojot šis temperatūras uz kelviniem, var novērtēt arī to savstarpējo attiecību.

 

"Tagad jaunais Chappi ir divas reizes gardāks"

Tiešām burtiski šāds teksts tiek izmantots Chappi reklāmās? Kaut kā nebiju pamanījis.

Labots - Taspats
Link to comment
Share on other sites

Zināmā mērā var piekrist NC. Ja nerunājam par absolūto temperatūru un molekulārfiziku, kas ikdienas cilvēkam ir kaut kas ļoti tāls- Si sistēma un absolūtā temperatūra. Bet zinot par mērījumu precizitāti un iespējamo kļūdu mērījumos, var nonākt pie cita secinājuma, nevis dziļiem minusiem pēc Celsija.

Ja pieņem, ka mērījumu precizitāte ir 0 grādi +/- puse no iedaļas vērtības, tad ikdienā lietojamiem termometriem 0 nozīmēs 0 +/-0,5 . Tātad tā ir temperatūra robežās no -0,5 līdz +0,5. Ja ņem mīnus 0,5, tad divreiz vairāk būs -1, protams ar precizitāti +/-0,5

Tātad ne zemāk par -1,5 grādiem.

Link to comment
Share on other sites

Nu ja Tev nepatīk -1,5 grādi, tad silti saģērbies, jo speciāli Tev būs -137

Labots - punkts
Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Kopš kura laika?

 

Tas pamatskolā nedrīkst ar nulli dalīt. Vidusskolā jau drusku drīkst un augstskolā bez tā neiztikt, protams ne jau tiešā veidā. Kā tev liekas cik reizes 0 ielien jebkurā citā skaitlī? Pareizi cik vien vajag. Datoram gan dalīšana ar 0 beidzas ar "divide by zero" kļūdu, bet tas ir tapēc, ka darīšana ir ar ierobežotiem resursiem - datora atmiņa nav bezizmēra. Čaks Noriss bez problēmām dala ar 0.

 

C'mon un kā ar √(-1) ?

Labots - Kanibaals
Link to comment
Share on other sites

zini es arī esmu 100grādīgu etilspirtu dzēris

O-o wat?

 

Kur tādu var izraut, cik zinu tad normāli var dabūt 96 kapeiku, laboratorijās ap 98, bet 100 tak nevar būt, jo vienmēr biki paliek ķīmiski saistītais ūdens, no kā nu nevar vaļā tikt.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...