Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

ASV zinātnieki nesen veikuši veiksmīgu pētījumu, kas ļāvis zinātnei pietuvoties vienu soli tuvāk kodolsintēžu spēkstaciju izveidei un tādējādi arī tīrākas un lētākas enerģijas ieguvei. Tiesa, kaut arī eksperiments izrādījies veiksmīgs, priekšā vēl ir iespaidīgs darbs un jāveic daudzi zinātniski pētījumi.

Laurensa Livermoras nacionālās laboratorijas darbinieki izmantoja 192 lāzerus, lai uzsildītu 1 centimetru augstu cilindru par miljons grādiem. Cilindra centrā atrādās kapsula ar ūdeņradi plazmas stāvoklī. Sildīšanas laikā tiek radīti gamma stari, kas rada vēl lielāku gāzes spiedienu, liekot nelielajai kapsulai eksplodēt ar enerģiju, kas ir 2,6 reizes lielāka nekā pievadītā enerģija. Eksperimenta laikā tikai 0,5 procenti no pievadītās enerģijas nokļuva līdz ūdeņraža atomiem, nodrošinot to saplūšanu.

Citiem vārdiem sakot, šis ir pēdējā laika veiksmīgākais eksperiments kodolsintēzes pētījumus, liekot zinātnei spert plašu soli uz priekšu. Tas nozīmē, ka esam tuvāk enerģijas ražošanai, izmantojot tos pašus procesus un vielas, kas notiek uz Saules.

Novēršoties no pozitīvās puses, jāmin, ka, kaut arī sperts viens solis tuvāk, vēl ir tāls ceļš ejams līdz tehnoloģiju varēsim izmantot elektrības ražošanai. Zinātniekiem, lai veiktu eksperimentu nācās pievadīt iespaidīgu enerģijas daudzumu, turklāt tā arī neizdevās inducēt ķēdes reakcijas, kas atrodamas uz saules un nodrošina reakciju nepārtrauktību. Aprēķini liecina, ka, lai uzsāktu ķēdes reakcijas nepieciešams paaugstināt temperatūru vēl vairākus simtus reižu, bet spiediens jāpalielina vairākus tūkstošus reižu.

nuclear-fusion-capsule-537x306

Saistītās tēmas: enerģijakodoliZinātne

Izsaki savu viedokli