Aktuāls

”Apple” sejas identificēšanas tehnoloģijas drošības aspekti

Tālruņi, mobilās ierīces

”Nokia” jaunais telefons varētu saņemt līdzīgu ekrānu kā ”Galaxy S8”

Tālruņi, mobilās ierīces

Ar skaistām uzvarām aizvadīts Latvijas rallijkrosa kausa 6. posms Biržos

Auto, Moto

”OxygenOS 4.5” atnesīs dažas ”OnePlus 5” funkcijas ”OnePlus 3/3T” viedtālruņos

Tālruņi, mobilās ierīces

”Tinda Finger” – 2017. gada dīvainākais izgudrojums?

IT sasniegumi, bizness

Austrālijas zinātnieki dotajā brīdī strādā pie jauna tipa vēja turbīnām, kas ļautu būtiski samazināt vēja ģeneratoru cenu, vienlaikus palielinot efektivitāti teju vairākus simtu reižu. Izdošanās gadījumā šī tehnoloģija liktu citādāk paskatīties uz vēja enerģijas izmantošanas iespējām.

Dotajā brīdī vēja ģeneratori patiešām nav atbilde uz pasaules izsalkumu pēc enerģijas, kas nepiesārņotu pasauli. Tie, protams, lepojas ar zināmu efektivitāti, taču ražošanas, uzstādīšanas un apkopes izmaksas ir augstas. Viens no iemesliem, kādēļ vēja ģeneratori ir tik komplicēti, ir tajos izmantotie pārnesumi, kas palielina izmaksas un svaru.

Volongongas Universitātes (Austrālija) Supravadītāju un elektronikas materiālu institūta zinātnieki strādā pie tehnoloģijas, kas ļautu aizvietot ģeneratoru pārnesumus ar magnija diborīda supravadītāja tinumiem. Rezultātā ražošanas un apkopes izmaksas tiktu samazinātas par aptuveni 70 procentiem.

Zinātnieki plāno supravadītājus izmantot arī citās ģeneratora daļās, piemēram, aizstājot vara vadus. Viņi norāda, ka aptuveni 10 procenti no enerģijas tiek zaudēts vadītāju pretestības dēļ. Izmantojot supravadītājus, būtu iespējams būtiski paaugstināt vēja ģeneratoru vadītspēju un ļautu elektroenerģijai cirkulēt neierobežoti arī gadījumos, kad netiek pievadīta vai patērēta strāva.

Jāmin, ka magnija un bora savienojumu ir supravadītāji, tātad lepojas ar izcilu elektrovadītspēju. Turklāt šie savienojami ir salīdzinoši lēti (ražošanas izmaksas saruks līdz vienam dolāram par metru), izturīgi un viegli izstrādājami.

Sagaidāms, ka, ieviešot šo tehnoloģiju masveida ražošanā, vēja ģeneratoru cena varētu sarukt no 3 līdz pat 5 reizēm. Austrālija liek lielas cerības uz šo tehnoloģiju, jo izdošanās gadījumā, tā plāno izvietot daudzas vēja turbīnas gar kontinenta krasta līniju, iegūstot lētu un videi draudzīgu enerģiju.

 Offshorewindpark Burbo Bank

Saistītās tēmas: vēja ģeneratorividei draudzīgi

Izsaki savu viedokli