Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Zviedrijā bāzētās Čalmera Tehnoloģijas universitātes zinātnieki ir izveidojuši jaunu protēzi, kas jau ļāvusi kādam zviedram atgūt daļēju kustību brīvību, jo izveidoto protēzi iespējams kustināt kā normālu roku, turklāt visas kustības tiek nodrošinātas ar domu palīdzību. 

Atšķirībā no citām protēzēm, šī ir savienota ar kaulu, bet signālus saņem no muskuļiem un nerviem, pateicoties implantētajiem elektrodiem. Rezultātā tās lietotājs var kontrolēt protēzes kustības ar prātu. Un, lai arī kustības nav tik veiklas kā “dzīvai” rokai, tā tomēr nodrošina plašu kustību klāstu, ļaujot regulēt ne tikai mākslīgo locītavu kustības, bet arī to ātrumu un spēku.

mind-prosthetic-7

Jāatzīmē, ka mākslīgā roka ir tieši savienota ar kaulu, nodrošinot mehānisko stabilitāti, savukārt informācija no nerviem un muskuļiem tiek saņemta, pateicoties neiromuskulārajiem elektrodiem. Tā visa rezultātā, robeža starp mākslīgo un dabīgo ķermeņa daļu ir praktiski zudusi.

Zinātnieku nākamais mērķis ir piešķirt mākslīgajai rokai “sajūtas”. Dotajā brīdī signāli no smadzenēm tiek aizvadīti līdz protēzei, lai nodrošinātu tās darbību. Izstrādātāji gan cer, ka izdosies atrast veidu, kā protēzes uztvertos signālus varēs aizvadīt atpakaļ uz smadzenēm, lai nodrošinātu savstarpēju komunikāciju starp ķermeņa dzīvo un mākslīgo daļu.

Interesanti, ka, kamēr zinātnieki strādā pie tehnoloģijas attīstīšanas, atsevišķi ārzemju portāli jau pamanījušies pieminēto zviedru pacientu nodēvēt par pasaulē pirmo īsto kiborgu.

Saistītās tēmas: izgudrojumsmedicīna

Izsaki savu viedokli