Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Ilinoisas Universitātes zinātnieki ir izstrādājuši vienu no pirmajiem biorobotiem pasaulē. Kaut arī tas ir neliela izmēra un vienkāršs uzbūvē, izstrādātais robots ir solis pretī jauniem atklājumiem gan medicīnā, gan tehnoloģijās.

Šoreiz gan izstrādātais robots ir vien dažus milimetrus garš un tā veiktās kustības nav nosaucamas par lietderīgām. Taču tieši šis ir projekts, kas ļaus nākotnē dažādas mehāniskas detaļas, piemēram, eņģes, zobratus, elektromotorus un hidrauliku aizstās ar dzīvām šūnām.

Jau pirms pāris gadiem minētās universitātes pētnieki izstrādāja nelielu robotu, ko darbināja sirds šūnas. Eksperiments bija veiksmīgs un taču sirds šūnas saraujas un izplešas nepārtraukti, padarot šī nosacītā robota kontrolēšanu visai sarežģītu. Tādēļ komanda turpināja eksperimentus, šoreiz par vadošo spēku izmantojot nelielu daļu no skeleta muskuļa. Tas reaģē uz ārēju elektrisku impulsu, ļaujot to vieglāk kontrolēt un programmēt.

walking-bio-robot-spinal-muscle

Izveidotais robots ir visai vienkāršs. Tas darbojas pēc līdzīga principa kā cilvēka muskuļi. Šajā gadījumā muskuļa šūnas tika pievienotas nelielām hidrogēla formām, kas tika iegūtas, izmantojot 3D printeri.

Elektriskie impulsi tiek pievadīti dažādās frekvencēs, nodrošinot robota kustību dažādos ātrumos. Tiesa, dotajā brīdī tas spējīgs kustēties tikai vienā virzienā, taču zinātnieku plānos ietilpst kustību iespēju palielināšana, nodrošinot arī pagriešanās iespējas. Tāpat tiek apsvērta iespēja integrēt pat neironus, lai to kustību varētu ietekmēt gaisma vai ķīmisko vielu klātbūtne.

Rezultātā atklājas arī šādu izstrādājumu tuvākās nākotnes potenciāls. Zinātnieku plānos dotajā brīdī ir nevis izstrādāt pilnizmēra robotu, kam daļa hidraulisko elementu un elektromotoru ir aizstāti ar muskuļaudiem, bet gan nelielus robotus, kas varētu konstatēt vai pat cīnīties ar bioloģisko piesārņojumu. Taču vēl lielāks potenciāls šiem robotiem slēpjas medicīnā. Izstrādātāji plāno, ka šīs ierīces var kalpot par autonomiem sensoriem, kas uztver kādu konkrētu ķimikāliju un kustas tās virzienā. Visbeidzot roboti varētu izdalīt kādu specifisku reaģentu, kas neitralizētu attiecīgo toksīnu.

Saistītās tēmas: robots

Izsaki savu viedokli