Aktuāls

”Apple TV” neatbalsta ”Dolby Atmos” un 4K saturu nevarēs lejupielādēt

Biroja tehnika

Vai motociklista tiesības ir katra vīra goda lieta? – Instruktora pieredzes stāsts par jauno motobraucēju paaudzi

Auto, Moto

”LG” izstrādā ne tikai lieliskus OLED televizorus, bet arī OLED lampas

Aksesuāri

”iPhone X” akumulators darbosies par divām stundām ilgāk kā ”iPhone 7 Plus”

Tālruņi, mobilās ierīces

Ar viedtālruni rokā jau no bērna kājas: ieteikumi vecākiem par pusaudžu aizraušanos ar viedierīcēm

Tālruņi, mobilās ierīces

LMT izstrādā militāro platformu “Viedsargs” Latvijas aizsardzībai

Sakaru pakalpojumi

Cēlgāze ksenons tiek izmantots ne tikai apgaismes ierīcēs, bet arī medicīnā. Tagad gan Hārvardas Medicīnas skolas zinātnieki vielai atraduši jaunu pielietojumu, konstatējot, ka tās iedarbība spēj izraisīt pat atmiņu “dzēšanu”.

Zinātnieku atklājums liecina, ka gāze spēj bloķēt NMDA (N-metil-D-aspartāta) receptorus, kas atbildīgi par atmiņu veidošanos. Neliela šīs gāzes deva nodrošināja ievērojamu NMDA receptoru bloķēšanu līdz pat 2 nedēļām. Šī fakta atklājēji vēsta, ka ksenonu varētu izmantot kā ārstniecības līdzekli tiem pacientiem, kas sirgs ar post traumatiskā stresa sindromu.

Zinātnieki norāda, ka cilvēku negatīvās atmiņas paliek galvā nevis tāpēc, ka tās būtu paliekošas, bet gan tādēļ, ka pacients šos traumatiskos notikumus ik pa laikam atceras, veidojot jaunas atmiņas. Citiem vārdiem sakot, pacients sev atgādina šos notikumus, vēlreiz saglabājot tos prātā. Ksenona iedarbība neļautu atkārtoti saglabāt atmiņā nelāgo notikumu, bet pacients šo notikumu pēc laika aizmirstu pavisam.

Jāteic, gan, ka zinātnieki šo apgalvojumus ir izteikuši pēc veiksmīgiem eksperimentiem, kas veikti uz žurkām. Tādēļ ir skaidrs, ka būs jāiegulda ilgstošs darbs, lai ar ksenonu varētu “dzēst” sliktās atmiņas. Vienlaikus gan jānorāda fakts, ka jau tagad ksenons tiek izmantots medicīnā uz cilvēkiem. Inhalētā veidā viela kalpo kā anastēzijas izraisītājs. Turklāt ksenons nav toksisks un ir ķīmiski inerts elements.

SONY DSC

Saistītās tēmas: medicīnaZinātne

Izsaki savu viedokli