Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

24. aprīlī nodots ekspluatācijā pirmais Tier III sertificētais datu centrs Ziemeļeiropā.

Šo ziņu vēl nozīmīgāku padara fakts, ka pasaulē pašlaik ir tikai 48 datu centri, kas saņēmuši Tier III sertifikāciju.

JGulbis_FKollertons_foto Kaspars Filips Dobrovolskis_6275

Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis:

Uzņēmējdarbībai izšķiroša nozīme ir drošība un nepārtraukta pieejamība datiem.

Pētījumi liecina, ka 60% uzņēmumu, kas kādu iemeslu dēļ pazaudē biznesam kritiskus datus, diemžēl bankrotē tuvākā pusgada laikā. TIER III sertifikāts nosaka ļoti augstus drošības standartus. Un tā ir reāla garantija, atšķirībā no līdzīgu pakalpojumu sniedzējiem, kuru datu centri it kā būvēti pēc analogiem standartiem. Sistēmas ir vairākkārt dublētas, nodrošināta sešpakāpju drošības sistēma, sākot no biometriskās piekļuves kontroles, līdz drošības sensoriem un fiziskajai apsardzei. Savukārt datu centru darbības nepārtrauktība tiek nodrošināta ar četru lieljaudas ģeneratoru palīdzību,”

„Dattum” sertificēšanu veica Uptime Institute, kas ir vadošā kompānija šajā jomā. Uptime Institute pašlaik ir vienīgais uzņēmums pasaulē, kas jau ilgstoši sertificē gan datu centru projektus un izbūves atbilstību standartiem, gan arī ekspluatācijas atbilstību, lai nodrošinātu datu centru darbības ilgtspēju.

FKollertons_kafido.com foto Kaspars Filips Dobrovolskis_6230

Uptime Institute izpilddirektors Filips Kollertons (Philip Collerton) atzinīgi vērtēja Lattelecom paveikto „Dattum” izbūvē un sertificēšanā.

„Sertifikācija ir ārkārtīgi svarīga, vienīgi sertificēti centri var izmantot apzīmējumu TIER III, kas ir visā pasaulē atzīts standarts un apliecināts ar neatkarīgas trešās puses – Uptime Institute – izsniegtu sertifikātu. Pasaulē ir tikai 48 TIER III sertificēti centri, viens no tiem tagad arī Latvijā. Apsveicu jūs ar šo lielisko sasniegumu,”

Datu centra „Dattum” izveide ir loģisks investīciju projekta turpinājums pēc optiskās šķiedras maģistrāles „Baltic Highway” izbūves 2012.gada rudenī. Tēlaini izsakoties, ja „Baltic Highway” nodrošina datu plūsmu jeb asinsriti, tad „Dattum” ir datu krātuve jeb sirds, kas garantē augstākajiem drošības standartiem atbilstošu datu glabāšanu. „Dattum” ir vienīgais datu glabāšanas centrs Baltijā un Ziemeļeiropā, kas ieguvis augsto pasaules līmeņa drošības apliecinājumu – TIER III.

kafido.com_foto_Kaspars_Filips_Dobrovolskis_6952

„Dattum” primārā mērķauditorija ir biznesa nozares, kurās ir milzīgs datu apjoms un vitāli svarīga datu drošība un ātra datu apmaiņa, piemēram, bankas, apdrošinātāji, mazumtirdzniecības, loģistikas u.c. pakalpojumu sniedzēji. Plānots, ka lielākā daļa „Dattum” klientu būs ārvalstu kompānijas – Lattelecom pakalpojumu eksports plānots aptuveni 80% apmērā, savukārt Latvijas klienti sastādīs piektdaļu no kopapjoma. „Dattum” portfelī ir plašs pakalpojumu klāsts, tostarp datu centra izmantošana kā rezerve esošajai IT&T infrastruktūrai, tehnikas noma, iekārtu izvietošana, sistēmu administrēšana, datu rezerves kopiju veidošana un glabāšana, virtuālo serveru un virtuālo darbavietu veidošana, kas ļauj klientiem veikt attālinātas darbības no jebkuras vietas, kur pieejams internets.

kafido.com_foto_Kaspars_Filips_Dobrovolskis_6948

Fakti par „Dattum”:

 • Pirmais TIER III drošības līmeņa sertificēts datu centrs Baltijā un Ziemeļeiropā.
 • Stiklšķiedras optikas pieslēgums Baltic Highway ar datu pārraides ātrumu 40 x 10 Gbps, jeb līdz 400 Gbps.
 • Pasaulē ir aptuveni ir 2500 datu centri. Ar pasaulē atzīto TIER III sertifikātu šobrīd sertificēti tikai aptuveni 2% jeb 48 datu centri, no tiem Eiropā – 8, viens no tiem atrodas Latvijā.
 • Objektā izvietoti 1500 datu centra drošības, elektrības, temperatūras sensori ar iespēju nepieciešamības gadījumā sensoru skaitu dubultot.
 • „Dattum” ir 4500 RACK U serveru vietas.
 • Videi draudzīga dzesēšanas sistēma (free cooling), kas samazina dzesēšanai nepieciešamo enerģijas daudzumu.
 • Ugunsdzēšanai tiek izmantota “Zaļā” gāze IG-55 (Argona un slāpekļa maisījums), kas, izplūdusi atmosfērā, nerada nekādu piesārņojumu.
 • 2 Latvenergo elektrības pievadi un vajadzības gadījumā – 4 dīzeļģeneratori.
 • Objektā izvietoto dīzeļģeneratoru jauda (~3,5MW) ir pietiekama, lai nodrošinātu ar elektrību mazu pilsētu (ap 10 000 iedzīvotājiem).
 • Ugunsdrošo kabeļu kopējais garums datu centrā ir 100km.
 • Seši drošības līmeņi – fiziskā, biometriskā, elektroniskā, video novērošana, perimetra kontrole, drošības sensori.
 • Klientiem iespējas izmantot kvalitatīvākus un ekonomiski izdevīgākus datu pārraides pakalpojumus, attīstot jaunus, uz interneta infrastruktūru balstītus e-pakalpojumus Rietumu un Austrumu virzienā.
 • Nozīmīgākie ieguvumi klientiem: visaugstākā līmeņa klientu datu drošība un aizsardzība; iespēja izmantot 1. ātrāko datu pārraides tīklu Eiropā; Latvijā ir vienas augstākajām datu aizsardzības prasības.
 • Datu centra „Dattum” īpašnieks ir SIA Lattelecom. Pakalpojumus nodrošina SIA Lattelecom Technology. Datu centra projektētājs un būvētājs ir SIA Citrus Solutions.

Foto Kaspars Filips Dobrovolskis_6292

Kas tad īsti ir TIER III sertifikācija?

Kā visas sertifikācijas, tas ir reāls apliecinājums tam, ka datu centrs tik tiešām atbilst noteiktām prasībām šāda sertifikāta iegūšanai.

Daudziem rodas jautājums – kāda tad īsti ir starpība starp “prasībām atbilstošu” un sertificētu datu centru? Tikai sertifikāta fakts?

Salīdzinājumam var lietot analoģiju ar divām lidmašīnām: 1. pilots ir cilvēks ar dokumentiem, kas apliecina viņa prasmi vadīt lidmašīnu, 2. pilots ir cilvēks, kurš saka, ka prot vadīt lidmašīnu, taču viņam nav neviena dokumenta, kas šo prasmi apliecinātu. Kurā lidmašīnā lidot izvēlētos Tu?

Lai saņemtu sertifikāciju, datu centrs tiek rūpīgi pārbaudīts, imitējot darbību pilnas slodzes režīmā, un tikai tad, kad ir skaidrs, ka tas tiešām spēj nodrošināt attiecīgās kvalitātes servisu, datu centram tiek piešķirts sertifikāts.

Gana interesanta nianse – paziņojumi “Tier 3 prasībām atbilstošs”, “Tier 3” un tamlīdzīgi, nav vērā ņemami, jo reālajā Tier I, Tier II, Tier III un Tier IV sertifikācijā izmanto romiešu ciparus. Tā kā oficiālo sertifikāciju savos materiālos drīkst pieminēt tikai sertificēti datu centri, dažkārt maldinoši tiek izmantota šāda, “līdzīga” apzīmējuma lietošana.

kafido.com_foto_Kaspars_Filips_Dobrovolskis_6895

Kādām prasībām jāatbilst TIER III datu centram?

TIER III datu centram jābūt apgādātam ar vairākām dzesēšanas, elektrības un interneta piegādes un citām sistēmām. Katrai no šīm sistēmām jāspēj nodrošināt pilnvērtīgu datu centra darbību, lai vienas bojājuma gadījumā, netiktu ietekmēta datu centra darbība. Būtībā – visām datu centra uzturēšanai un darbības nodrošināšanai nepieciešamajām sistēmām un inženierkomunikācijām jābūt rezervētām (vairākos eksemplāros).

Šādam datu centram jāspēj nodrošināt darbību vismaz 99,982% laika. Citiem vārdiem – maksimālais aplēstais laiks, ko šādā datu centrā uzstādīts serveris varētu pavadīt bez elektrības un/vai piekļuves tīklam, ir apmēram 94 minūtes gadā.okfoto.lv_3 (1)

Lattelecom jaunajā datu centrā “Dattum” ir nodrošināta visu šo, un vēl daudzu citu prasību izpilde, lai nodrošinātu iespēju saglabāt datu centra darbaspēju arī visai ekstremālos apstākļos.

Piemēram, ja datu centrs zaudēs elektrības padevi abos tam pienākošajos Latvenergo pievados, tā turpmāku darbību spēs nodrošināt ģeneratori, kas ir īpaši piemēroti ilgstošai darbībai. Šie ģeneratori, vajadzības gadījumā, spēs nodrošināt datu centra darbību vairākus gadus, turklāt katri divi no pieejamajiem četriem ģeneratoriem spēj saražot pietiekamu jaudu, lai to visu vienlaicīga darbināšana nebūtu nepieciešama. Tas ļauj veikt ģeneratoru profilaksi un remontu arī tad, ja datu centrs jau ilgāku laiku darbojas no ģeneratoru saražotās elektrības.

okfoto.lv_20

Veidojot šo datu centru, padomāts arī par kvalitatīvu tā darbības novērošanu – “Dattum” ir izvietoti kopā 1500 dažādu veidu sensori, kas nodrošina vispusīgu informāciju par visu, kas notiek datu centrā. Visa sensoru savāktā informācija tiek apkopota un pārvaldīta vienotā ēkas pārvaldības sistēmā (BMS). Tai skaitā tiek sekots līdzi gan mikroklimatam telpās, gan ierīču enerģijas patēriņam, drošinātāju stāvoklim, tehnisko mezglu statusam, un, saprotams, ir arī dūmu sensori. Netrūkst risinājumu, kas paredzēti, lai atklātu nepiederošu personu mēģinājumus iekļūt datu centra telpās.

Secinājums

Lattelecom “Dattum” ir lielisks atgādinājums tam, ka arī Latvijā var veidot augstas kvalitātes tehniskos risinājumus, kas ir konkurētspējīgi pasaules mērogā.

Saistītās tēmas: lattelecom

Izsaki savu viedokli