Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pirms kāda laika apskatījām kompānijas Western Digital (WD) piedāvātos RED sērijas cietos diskus, kas paredzēti izmantošanai NAS iekārtās. Šodien ir kārta jauninātajiem šīs pašas sērijas pārstāvjiem.

Atjauninātājā WD RED sērijā ietilpst sekojoši 3.5 collu cietie diski: WD60EFRX (6 TB), WD50EFRX (5 TB), WD40EFRX (4 TB), WD30EFRX (3 TB), WD20EFRX (2TB) un WD10EFRX (1 TB). Mūsu rokās ir nonākuši ietilpīgākie – 6 terabaitu diski. Šie produkti paredzēti mājas lietotājiem vai maziem birojiem, kuros tiek izmantotas NAS ierīces ar 1-8 disku ietilpību. 8-16 disku NAS iekārtās Western Digital iesaka izmantot RED PRO sērijas pārstāvjus, kas tiek piedāvāti divu līdz 4 terabaitu ietilpībās.

IMG_7528

Ar ko tad šie diski atšķiras no “parastajiem”? Kā norāda ražotājs, tad šiem diskiem ir speciāli izstrādāta aparātprogrammatūra, kas veidota vadoties pēc NAS iekārtu lietošanas specifikas. Diski ir īpaši piemēroti nepārtrauktam darbam 24/7 režīmā, papildus tam Western Digital nodrošina 24/7 lietotāja atbalstu, kā arī 3 gadu garantiju šiem RED sērijas diskiem. Jāpiemin, ka protams šo cietos diskus varam izmantot kā jebkuru standarta HDD, gan kā ārējo cieto disku, gan arī datorā (īpaši RAID slēgumos), tomēr īpaši piemēroti tie ir tieši izmantošanai NAS sistēmās. Tāpat arī ražotājs norāda, ka WD RED diski ir visplašāk saderīgie ar dažādām NAS sistēmām, salīdzinājumā citu ražotāju NAS disku sērijām.

Kā četrus galvenos argumentus izvēlei par labu šiem diskiem ražotājs norāda jau minēto saderību, uzticamību, kļūdu risināšanas iespējas, kā arī optimizētu skaļuma un vibrāciju līmeni. Salīdzinot ar parastajiem cietajiem diskiem, kas nav optimizēti 24/7 darbībai, kā arī darbam augstās temperatūrās, WD RED sērijas diski ir uzticamāki, tāpat arī parastie diski neesot optimizēti darbam RAID slēgumos, kas attiecīgi var traucēt RAID kontrolierim novērst kļūdas, kas var rasties slēgumā un attiecīgi izraisīt diska izkrišanu no RAID. Tāpat arī parastie diski neesot optimizēti vairāku cieto disku sistēmām, attiecīgi būs skaļāki un izraisīs vairāk vibrāciju. Pēdējais var saīsināt cietā diska mūžu. Jau iepriekšējās paaudzes WD RED sērijas diskos vibrāciju samazinājums bija jūtams – šajos tehnoloģija ir vēl vairāk uzlabota, par ko izdevās pārliecināties arī mums.

IMG_7527

Ņemot vērā to, ka NAS diski paredzēti nepārtrauktam darbam, padomāts arī par optimizētu enerģijas patēriņu, kā arī datu aizsardzību strāvas zuduma gadījumā. Jaunās paaudzes WD RED diskos tiek izmantota NASware 3.0 aparātprogrammatūra, kamēr paaudzi vecākajos NASware 2.0. Kā ziņo ražotājs, tad iepriekšējās paaudzes disku aparātprogrammatūra nav jaunināma.

Disku darbību novērtējām QNAP TS-251 divu disku NAS iekārtā. Divu disku RAID 1 slēgumā jaunie WD RED 6TB sasniedza lasīšanas un rakstīšanas ātrumus attiecīgi ap 105 un 90 megabaitiem sekundē, salīdzinājumam, iepriekšējās paaudzes diski, kuri darbojas ar NASware 2.0 aparātprogrammatūru uzrādīja 105.5 un 92 megabaitu sekundē lasīšanas/rakstīšanas ātrumu. Jāņem vērā, ka testētie vecākās paaudzes diski ir ar 3 terabaitu ietilpību.

IMG_7541

Ja runājam par sintētiskajiem testiem, kā piemēram CrystalDiskMark, tad WD60EFRX sekvenciālajā rakstīšanā un lasīšanā ir aptuveni par 20 megabaitiem sekundē ātrāki, uzrādot 177.0 un 177.2 MB/s, iepriekšējās paaudzes 3TB diskiem tie bija 155.7 un 152.4 MB/s.

Šodien apskatītie WD60EFRX 6 terabaitu diski Latvijas interneta veikalos pieejami par aptuveni 250 eiro, šī paša ražotāja GREEN sērijas diski tiek piedāvāti par nedaudz mazāk kā 20 eiro lētāk, cenu starpība nav tik dramatiska, lai veidojot NAS sistēmu uz to censtos ietaupīt. Tā kā citu ražotāja NAS iekārtām paredzētos diskus mums Latvijas tirgū atrast neizdevās, tad nevarēsim precīzi salīdzināt cenas, tomēr ārzemēs WD RED diski ir krietni lētāki par SEAGATE lolojumiem, tiesa pēdējie NAS diskus neizdala vairākās kategorijās.

Saistītās tēmas: cietie diskiNASwdwestern digital

Izsaki savu viedokli