Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Tieši tādēļ Volvo Car Corporation ir iestājies konsorcijā CAR 2 CAR Communication Consortium, kurā piedalās citi Eiropas autoražotāji un piegādātāji. Konsorcija mērķis ir piecu gadu laikā izveidot vienotu platformu automašīnu savstarpējai saziņai.

„Nākotnē mēs spēsim nodrošināt modernākās metodes, lai starp automašīnām veiktu svarīgas informācijas apmaiņu, tostarp par precīzu atrašanās vietu, ātrumu un kustības virzienu”, – stāsta Volvo Car Corporation ITS (intelektuālo transporta sistēmu) kopīgā projekta vadītājs Ēriks Israelsons (Erik Israelsson).

Nesen Volvo Car Corporation ar konsorcija CAR 2 CAR Communication Consortium dalībniekiem parakstīja nodomu memorandu par standartizētas tehnoloģijas īstenošanu automašīnu savstarpējās saziņas nodrošināšanai sākot ar 2016. gadu.

Uzdevums ir izstrādāt automašīnu savstarpējās saziņas līdzekļus, kuriem ir jādarbojas neatkarīgi no automašīnas markas vai ražotāja. Saziņa starp automašīnām notiek, izmantojot bezvadu tīklu (līdzīgi bezvadu LST) un izmanto esošās sistēmas, piemēram, GPS navigācija sistēmu. Konsorcijam CAR 2 CAR tika nodrošināta noteikta frekvence, tādēļ tīkla darbības rādiusā automašīnas automa’tiski pieslēdzas un var savā starpā apmainīties ar tādām ziņām kā atrašanās vieta, ātrums un kustības virziens. Sensoru uzstādīšana ceļu infrastruktūrā, piemēram, ceļazīmēs vai luksoforos, paplašina datu pārraides tīkla iespējas.
„Šajā darbības jomā slēpjas milzīgas iespējas un attīstības potenciāls, kas ļauj iegūt nopietnas priekšrocības ne tikai drošības nodrošināšanai, bet arī transporta plūsmu uzlabošanai un kustības dalībnieku ērtību palielināšanai”, – skaidro Ēriks Israelsons.

Tālāk minēti jaunās tehnoloģijas izmantošanas piemēri:

Ieteikumi optimālai „zaļā koridora” izmantošanai
Ar sensoru, kas integrēts luksoforā, automašīnai tiek pārraidīta informācija par optimāliem braukšanas ātruma parametriem, lai brauktu pie vairāku citu citam sekojošu luksoforu zaļā gaismas signāla, tādēļ autovadītājs var izvairīties no bremzēšanas pirms luksofora sarkanā gaismas signāla. Apstājies pie sarkanās gaismas, autovadītājs tādā pašā veidā var saņemt informāciju par to, cik daudz laika atlicis līdz luksofora zaļās gaismas signālam.

Brīdinājums par specdienestu automašīnām
Sistēma brīdina autovadītāju par specdienestu automašīnas tuvošanos, ļaujot tam laikus veikt manevru, lai nodrošinātu specdienesta transporta braukšanas iespēju. Šī funkcija ir izdevīga pilsētās vakara un nakts stundās, kad specdienestu automašīnu vadītāji cenšas mazāk izmantot skaņas signālu, lai netraucētu iedzīvotāju naktsmieru, un tas ir izdevīgi arī tad, kad autovadītāji ir automašīnā skaļi ieslēguši mūziku.

Brīdinājums par ceļu darbiem
Sistēma brīdina autovadītāju par ceļu darbiem. Celtniecības tehnika un automašīnas jau ilgi pirms tuvošanās ceļu remonta darbu veikšanas vietai var pārraidīt informāciju citām automašīnām. Autovadītāji var saņemt informāciju par ātruma režīma maiņu un būvlaukumu apkārtceļiem. Sistēma var arī informēt autovadītāju par to, cik liels attālums atlicis līdz gara ceļa būvdarbu posma beigām.

Brīdinājums par lēni braucošu automašīnu
Lēni braucoši vai bojāti transportlīdzekļi pārraida citiem ceļu satiksmes dalībniekiem brīdinājumu. Ja autovadītājs ilgu laiku pirms tikšanās ar šādu transportlīdzekli saņem atbilstošu informāciju, viņam ir iespēja izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un samazināt CSN iespēju.

Brīdinājums par gaidāmajiem sastrēgumiem
Sistēma brīdina autovadītāju par maršrutā esošiem sastrēgumiem. Autovadītāji, kas pirms sastrēguma vietas ir saņēmuši brīdinājumu, būs gatavi bremzēt un tas samazinās sadursmju risku.

Informācija par laika apstākļiem
Sistēma brīdina autovadītāju par sliktiem laika apstākļiem, piemēram, stipra lietus vai snigšanas gadījumā, vai tad, kad ceļš ir apledojis.

Informācija par ceļazīmēm
CAR 2 CAR sistēma sniedz ziņas par pastāvīgiem vai pagaidu ātruma ierobežojumiem. Šo informāciju pārraida komunikāciju moduļi, kas izvietoti gar ceļu. Tie pārraida tādas ziņas kā ceļazīmes un to atrašanos ceļa malās.

Avārijas stopsignāli
Strauji bremzējošas automašīnas rada bīstamas situācijas ne tikai autovadītājam un pašā automašīnā esošajam pasažierim, bet arī citiem kustības dalībniekiem. CAR 2 CAR sistēma brīdina autovadītāju par negaidītu citas automašīnas bremzēšanu.

Brīdināšana par motociklista tuvošanos
Motociklu vadītāji ir vieni no neaizsargātākajiem kustības dalībniekiem. Lai uzlabotu viņu drošību, CAR 2 CAR sistēma brīdina citus kustības dalībniekus par motocikla tuvošanos.

Brīdinājums par braukšanu pie luksofora sarkanā signāla
Luksofors var mijiedarboties ar automašīnām un brīdināt autovadītāju, kas nav pamanījis luksofora sarkanās gaismas signālu. Piemēram, šāda brīdināšana var notikt kā īpašs skaņas signāls vai brīdinājuma gaisma. Turklāt šī tehnoloģija spēj brīdināt autovadītāju, kurš brauc pie atļaujošās zaļās luksofora gaismas, ka cits autovadītājs kļūdas dēļ šķērso viņa ceļu.

„Kad šī sistēma tiks integrēta nākamajās automašīnās, nākotnes autovadītāji un ceļu infrastruktūra iegūs reālas priekšrocības. Tas uzlabos kustības drošību”, – uzsver Ēriks Israelsons.

Saistītās tēmas: automašīnasDrošība

Izsaki savu viedokli