Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Sony ir viens no tiem ražotājiem, kas pievērš lielu uzmanību neprofesionālo video kameru uzlabošanai un attīstībai. Latvijā Sony video kameras ir vienas no populārākajām, ja ne pašas populārākās. Un ne velti – ražotājs piedāvā labu un lielisku attēla kvalitāti plašā cenu diapazonā. Šoreiz testam saņemta Sony HDR-PJ780VE video kamera, kas uzskatāma par ražotāja šī brīža top modeli.

Sony HDR-PJ780VE raksturo desmitkārtīgs optiskais palielinājums, augstvērtīgs Carl Zeiss® Vario-Sonnar T* objektīvs, iebūvēts video projektors un ārpus korpusa izcelts mikrofons.

Sony HDR-PJ780VE 032

Sony HDR-PJ780VE tehniskie parametri

 • Carl Zeiss® Vario-Sonnar T*, 26 – 260 mm, optiskais zoom 10x;
 • Slēdža ātrums 1/10000 – 1/8, F1.8 – 3.4;
 • No aizmugures izgaismots “Exmor R” CMOS sensors, izmērs 1/2.88 (6.3 mm);
 • 1920 x 1080p ar 50, 25 un 24 kadriem sekundē, max 28 Mbps;
 • 24.1 megapikseļa foto izšķirtspēja, foto var uzņemt video ieraksta laikā;
 • Iebūvēta 32 GB atmiņa, paplašināma ar SDHC, Memory Stick kartēm;
 • 3 collu LCD ekrāns ar 921 000 punktiem;
 • Iebūvēts projektors, 35 lumeni, 854 x 480 izšķirtspēja;
 • Iebūvēta LED zibspuldze/ video apgaismojums;
 • Iebūvēts GPS;
 • Svars 575 g bez akumulatora;
 • Aptuvenā cena 770 Ls.

Sony HDR-PJ780VE 024

Izskats, uzbūve, pieslēgvietas

Sony HDR-PJ780VE izskats ir nedaudz neierasts, jo kameras korpuss nav nosacīti gluds. Sony izvēlējies izcelt no kameras kopējām aprisēm mikrofonu, lai tas veiksmīgāk uztvertu apkārtesošās skaņas un neaizņemtu lieku vietu pašā kamerā. Iepriekš redzētas vairākas kameras, kuru neveiksmīgā mikrofona izvietojums rada raizes par skaņas ieraksta kvalitāti. Šoreiz par to nav jāuztraucas.

Ja par kaut ko ir nedaudz jāpiedomā, tad tā ir vieta fotosomā. Sony HDR-PJ780VE nav no mazajām kamerām un arī izceltais mikrofons dod savu artavu kameras kopējam izmēram.

Apskatot Sony HDR-PJ780VE objektīvu var noprast, ka tas it kā peld kameras korpusā un tādējādi veido ļoti efektīgu optisko stabilizāciju. Kameru var gandrīz ideāli noturēt „no rokas” arī maksimālā 10x optiskā palielinājuma lietošanas laikā.

Sony HDR-PJ780VE 003

Kamera vērtējama kā salīdzinoši liela un smaga, bet par to tiek iegūts vērā ņemams labu materiālu kopums un attēla kvalitāte. Ja būtu akurāt vēlme pie kaut kā piesieties, tad jāatzīmē, ka LCD ekrāns nešķiet izcili piestiprināts un viegli kustās tam neparedzētos virzienos. Iespējams, ka tas veidots, lai ekrāns netiktu nolauzts.

Sony HDR-PJ780VE aprīkota ar plašu pieslēgvietu klāstu. Kameras augšpusē ir noslēpta tā saucamā hot-shoe pieslēgvieta, ko Sony nodēvējis par Active Interface Shoe. Atverot LCD ekrānu var tikt klāt pie HDMI un USB pieslēgvietām. Labajā sānā zem vāciņiem atrodas mikrofona un austiņu pieslēgvietas. Kameras aizmugurē blakus baterijai paslēpta lādētāja pieslēgvieta.

Jāatzīmē, ka LCD ekrāns ir rezistīvs un diezgan neprecīzi reģistrē uzspiedienus.

Sony HDR-PJ780VE 021

Patīkami, ka Sony spējis uzlabot kameras energopatēriņu un tagad ar vienu uzlādi iespējams kameru darbināt nedaudz vairāk kā divas stundas lietojot LCD ekrānu filmēšanas laikā. Tas ir tiešām iespaidīgs rādītājs. GPS gan noēd diezgan ievērojamu akumulatora resursu un to būtu jātur izslēgtu, ja ir vēlme filmēt ilgi bez atkārtotas uzlādes. Sony HDR-PJ780VE varēs uzlādēt ar iebūvēto standarta izmēra USB vadu no datora, sienas lādētāja, pat televizora USB pieslēgvietas.

Iestatījumi, režīmi

Sony HDR-PJ780VE ir veidots kā darba zirgs un kamera nav saņēmusi vairākas šobrīd ierastās muļķošanās ar krāsu pārsārtinājumiem un mākslīgu zivsacs optisko kropļojumu veidošanu. Protams, pastāv iespēja šo un to no minētā iegūt, bet iestatījumi netiek izcelti kā pamatvērtība.

Kameras priekšpusē zem objektīva atrodas manuālo iestatījumu rullītis. Ar to var regulēt slēdža ātrumu, atvērumu, ISO vērtības, manuālo fokusu utt. Diemžēl vienlaicīgi var regulēt tikai vienu parametru, pārējie visu laiku paliks automātiskajā režīmā. Patīkami, ka skārienjūtīgā LCD ekrāna kreiso pusi var definēt kā manuālo iestatījumu īsceļus. Vieta atradīsies trīs biežāk lietotājām funkcijām.

Sony HDR-PJ780VE 017

Sony HDR-PJ780VE piedāvā ierasto Sony lietotāja saskarni. Tā nav būtiski papildināta ar specifiskiem rīkiem un lieki sarežģīta. Manuālā fokusa iestatīšanu atbalstīs sarkana, balta vai dzeltena kontūra ap lielākā kontrasta vietām. Jāatzīst, ka bieži kontrasta vietas ir pa visu kadru lielā dziļuma asuma dēļ. Vientuļu ozolu lauka vidū asumā dabūsi, bet nekas prātīgs neizdosies, ja priekšmeti viens no otra atrodas netālu.

Kamera piedāvā progresīvās izvērses 1920 x 1080 punktu attēlu ar 25 vai 50 kadriem sekundē. Sony HDR-PJ780VE piedāvā arī video ierakstu ar 24 kadriem sekundē, bet tad tiek obligāti pieprasīta izmantotās atmiņas formatēšana un kamera pati pārstartējas. Lai atgrieztos uz video ierakstu ar 25 vai 50 kadriem sekundē, atkal nāksies formatēt atmiņu.

24 kadri sekundē dod tā saucamo filmas efektu, bet tad ir jālieto attiecīgas video atskaņošanas ierīces, kas 24 kadru filmu nepārvērš biežāk izmantotajos 25 kadros sekundē.

Sony HDR-PJ780VE 009

Lietošanas pieredze, foto, projektors

Attēla stabilizācija noteikti minama par vienu no lielākajām Sony HDR-PJ780VE priekšrocībām. Tā tiešām ir optiska stabilizācija un video kamerā objektīva daļa it kā peld. Šo iespaidu ir diezgan grūti aprakstīt un, paņemot pirmo reizi video kameru rokās, ir sajūta, ka kamerā ir želeja.

Jāatzīst, ka video kvalitāte nedaudz cietusi Youtube dēļ.

Attēla stabilizācija ir tuvu ideālam un pat rokā turētas kamera veidotais video lielākoties būs bez trīcēšanas. Drusku jāpiedomā būs pie kustīgu objektu filmēšanas, jo pagriezta kamera ne vienmēr nozīmē pagrieztu objektīvu. Tas lēnām seko kameras kustībai un rallija auto jau būs aizbraucis garām.

Jāpiedomā arī pie datu plūsmas ātruma izvēles, jo tikai pats augstākais bitreits nodrošina plūdenu horizontālu attēla pārvietošanos. Pie vidējiem attēla kvalitātes iestatījumiem ir manāma raustīšanās.

Sony HDR-PJ780VE 005

Sony HDR-PJ780VE uzrāda lielisku sniegumu filmējot sliktos gaismas apstākļos. Netiek bezjēdzīgi palielināts ISO un automātiskais baltā balanss strādā nevainojami. Tas viss pieļauj vienkāršu un skaistu naksnīgas pilsētas skatu uzņemšanu. Varētu vēlēties, lai kamera nemēģina mākslīgi uzlabot redzamos gaismas apstākļus, jo tad tomēr var redzēt augstākas ISO vērtības lietošanu, bet tas nav kritiski. Jebkurā mirklī var pāriet uz manuālajiem iestatījumiem un attēla gaišumu regulēt pēc sirds patikas.

Pavisam lielos video uzņemšanas fanus skumdinās fakts, ka manuālos iestatījumus nevar izmantot visus reizē. Faktiski var izmantot tikai vienu – vai nu slēdža ātrumu, vai ISO vai ko citu, bet tikai vienu.

Sony ir izdevusies ātri strādājoša un precīza seju atpazīšanas funkcija. To būtu ieteicams turēt ieslēgtu, jo pretējā gadījumā kamerai ir niķis uzstādīt asumu uz ko kontrastaināku par cilvēka seju.

Sony HDR-PJ780VE 014

Fotografēšanas funkciju diez vai vajadzētu izmantot, ja pastāv kāda cita iespēja. Attēls tiek mērogots (upscale) un iegūtais rezultāts nebūs labs. Filmēšanas laikā kamera pati ik pa laikam uzņem fotogrāfijas. Tā arī nesapratu kāpēc un kurā mirklī. Vienīgi secināju, ka video jābūt pietiekami garam, 10 sekunžu video uzņemšanas laikā fotogrāfija netiks uzņemta.

Atsevišķos sarežģītākos gaismas apstākļos ir vērojams, ka parādās daži optiskie kropļojumi, kā violetās ēnas kontrasta vietās un tamlīdzīgi. Bet pārsvarā var rēķināties ar labu un lielisku video kameras sniegumu.

Iebūvētais projektors ir diezgan interesanta spēļmantiņa iesākumā, bet nedomāju, ka tā klātbūtnei kamerā ir kāds ļoti labs nemārketinga pamatojums. Sony HDR-PJ780VE spēj uz sienas demonstrēt tikko safilmēto, bet telpai ir jābūt ļoti aptumšotai, kā arī mazā skaļrunīša spiedzīgais troksnis nemudinās skatīties vairāk pār pāris minūtēm.

Kopumā vērtēju, ka kamera savus uzdevumus veic ļoti labi, bet pie tās lietošanas atsevišķos gadījumos ir jāpiedomā.

Plusi:

 • Optiskā attēla stabilizācija
 • Akumulatora izmantošanas laiks filmējot
 • Iebūvētā atmiņa pietiks 4h materiālam
 • Mikrofona darbība

Mīnusi:

 • Salīdzinoši augsta cena, par to jau sanāk filmējoša DSLR un atbilstošs objektīvs
 • LCD ekrāns varēja precīzāk reģistrēt uzspiedienus
 • GPS ievērojami patērē enerģiju
 • Zemas kvalitātes fotogrāfijas

Saistītās tēmas: apskatssonyvideovideokameras

Izsaki savu viedokli