Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Nesen varējāt lasīt par video kodēšanu (saspiešanu) savā mājas datorā. Tagad piedāvāju Jums iepazīties padziļināti ar video un skaņas miksēšanu, kā arī sīkāk par DivX 5 kodeka iespējām. Šis raksts ir iepriekšējā raksta par video apstrādi turpinājums. Miksēšana

Apvienot video un skaņu var ar programmas VirtualDubMod palīdzību. Tas ir pārveidots VirtualDub, kurš ideāli tiek galā ar savu uzdevumu, atbalsta MP3, AC3, OGG un WAV skaņas formātus. Tiesa, izmantojot MP3 VBR (mainīgo bitreitu), VirtualDub paziņos par problēmām ar skaņu. VirtualDub saitā ir paziņojums, ka formāts AVI neuztur mainīgo bitreitu, bet man tadu problemu nav bijis, kaut gan šī informācija ir oficiāla.

Jāiegaumē, ka miksējot video ar MP3, pie iegūtā videofaila tiks pievienoti 10-20 MB ar dienesta informāciju jeb “frame overhead”. Lai tas nenotiktu, video jātaisa OGM formātā (paskaidroju, OGM formāts tiek iegūts miksējot AVI ar audio formātu OGG, VirtualDub lieliski tiek ar to galā).

Es Jums ieteiktu izmantot formātu OGM vairāku iemeslu dēļ:

1. OGM lieki netērē vietu priekš “frame overhead”.
2. OGG skaņa ar zemu bitreitu ir daudz kvalitatīvāka nekā tāda paša bitreita MP3.
3. OGG bez problēmām strādā ar mainīgajiem bitreitiem.

Īsāk sakot, daram šādi: ar VirtualDubMod atveram videofailu. Sadaļā “video” izvēlamies opciju “Direct Stream Copy”. Sadaļā “Streams” izvēlamies opciju “Stream list” un izvēlamies failu ar skaņu. Tālāk ieejam File -> Save as… Tur izvēlamies formātu, kurā saglabāsim (AVI, OGM), izvēlamies “Direct Stream Copy” un apakšsadaļā “Video Mode” spiežam “saglabāt”. Darbs pabeigts.

Īsumā par visu

Pirmajā brīdī liekas, ka starp vienpiegājiena vai divpiegājienu kodēšanu nav starpības, bet, papētot detalizētāk, es noskaidroju, ka tur, kur ir kustība, divpiegājienu kodēšana ir efektīvāka. Divpiegājienu kodēšanas metodei ir divi varianti, par kuriem esmu aprakstījis zemāk, DivX konfigurēšanas aprakstā. Vēl par divpiegājienu kodēšanas plusu var uzskatīt gandrīz 100% faila izmēra precizitāti. Vienpiegājiena kodēšanā faila izmēri var ļoti būtiski atšķirties.

Tagad nedaudz par Virtualdub lietošanu. Ja Jums rodas vēlēšanās izmantot divpiegājienu saspiešanu, tad ir iespējams nepārbaudīt katriez datoru, kad izpildās piegāgiens, bet darīt to ar skriptu, kurš automātiski izpildīs abus piegājienus, bet jūs tikai pārbaudīsiet rezultātu. To var izdarīt šādi. Skaņas iestādījumos izvēlamies “No Audio”, šādi skaņa tiks pievienota pēc video kodešanas. Noregulējiet kodētāju pirmajam piegājienam (Video -> Compression -> DivX5-> Configure -> 2-pass, first pass), norādiet bitreitu un citus iestādījumus. Ieejiet saglabāšanā ( File -> Save as AVI), ieslēdziet “add operation to job list and defer processing”, ierakstiet faila nosakumu un spiediet “saglabāt”. Process nesāksies uzreiz, bet tiks nostādīts rindā. Tāpat noregulējam otro piegājienu (2-pass, second pass), ieejam saglabāšanā un atkārtojam iepriekšējās darbības. Tālāk varam nodarboties ar kaut ko citu :). Kad dators atbrīvosies, piemēram, naktī, palaižam Virtualdub un izpildam komandu (File -> Run script -> VirtualDub.jobs) skripta izpildīšanai, kuru uzrakstījām agrāk. Fails VirtualDub.jobs atrodas direktorijā, kurā uzstādīts Virtualdub. Tagad VirtualDub izpildīs visus agrāk uzdotos uzdevumus. Pēc procesa beigām aizveriet Virtualdub un izdzēsiet failu VirtualDub.jobs. Ar šī skripta palīdzību var montēt filmas un piemeklēt maksimāli kvalitatīvu saspiešanas metodi uztaisot nakts laikā vairākus video ar dažādiem bitreitiem un izškirspējām (no rīta varēsiet aplūkot vairākus videofragmentus un izvēlēties labāko). Kopumā ļoti ērta lieta. Lai aprakstītu visas Virtualdub iespējas, tam būtu jāvelta atsevišķs raksts.

Nedaudz par DivX 5 iestādījumiem

Zemāk ir apraksts par DivX 5 kodētāja konfigurāciju. Dažas funkcijas vairs nav iekļautas DivX 5.

Variable bitrate mode

Pieejami šādi parametri:
1-pass – kodeka režīms ar mainīgu bitreitu.
1-pass quality based – kodeka režīms, kurā video tiek kodēts vienādā bitreitā neatkarīgi no tā satura.
2-pass first pass – video tiek kodēts divos piegājienos. Pirmajā piegājienā tiek izveidots statistikas fails un otrajā piegājienā kodējas gatavs materiāls.
2-pass second pass – šajā piegājienā, balstoties uz statistikas failu, tiek izveidots gatavs video fails.

MPEG-4 Tools

Use Quaerter Pel – funkcija, kura paredzēta, lai noteiktu pikseļu kustības ar precizitāti līdz 1/4 pikseļa. Neredzu reālu ieguvumu no šīs funkcijas, bet vājiem datoriem vispār nedrīkst izmantot šo funkciju.
Use GMC (Global Motion Compensation – palīdz uzlabot video fragmentus, kuros izpildās pietuvinājums pie kāda objekta. Tātad, šī funkcija cenšas nodot maksimāli daudz informācijas no iepriekšējiem kadriem. Neiesaku izmantot šo režīmu, jo man ir bijuši gadījumi, kad attēls kropļojas izmantojot šo funkciju.
Use bidirectional encoding – darba režīms, kurā deltu kadri sadalās pa P-frame un B-frame (versijās DivX 3-4 bija tikai P-frame). B-frame izmanto ne tikai iepriekšējo kadru, bet arī nākamo (P-frame izmanto tikai iepriekšējo), kas jūtami uzlabo bildes kvalitāti. Iesaku izmantot šo funkciju.

Enable Crop

Ieslēdzot šo funkciju, attēls uzreiz tiks apgraizīts no visām pusēm par tik pikseļiem, cik būsiet norādījuši šajos punktos:
Crop top – apgriešana augšā
Crop left – apgriešana kreisajā malā
Crop right – apgriešana labajā malā
Crop bottom – apgriešana lejā

Psychovisual Enhancements

Izstrādāji paziņojuši, ka tas ir mēģinājums izvākt nevajadzīgos elementus no attēla (psihovizuāla cilvēka saprašana). Par šo funkciju es varētu aprakstīt savus secinājumus: stāvoklī Light tika labāk redzami tumšie pustoņi. Es nemanīju starpību starp Strong un OFF.

Maximum key frame interval

Maksimālais Delta kadru skaits starp kadriem. Jaunajā kodekā ir oficiāli iebūvēts mehānisms kadru ievietošanai. Šis skaitlis liek ievietot kadru, ja nav ievietots SCD mehānisms. Pēc noklusējuma tas ir 300, kas atbilst 10-12 sekundēm atkarībā no frame rate. Es iesaku iestādīt 50-100, kas atbilst 2-4 sekundēm. Tas nedaudz palielina faila izmēru, bet uzlabo kvalitāti un atvieglo vajadzīgā fragmenta meklēšanu.

Enable Resize

Ieslēdzot šo funkciju, tiks izmainīti video izmēri.
Output width x height – iegūtais platums un augstums.
Izmēra noteikšanas metodes:
Bilinear (Very Soft) – bilineārs, visvienkāršākais izmēra norādīšanai, tiek rekomendēts tikai izmēra samazināšanai.
Bicubic (Soft) – kubiski maigs, visvienkāršākais no kubiskajiem.
Bicubic (Normal) – kubiski normāls.
Bicubic (Sharp) – kubiski tiešs <(chetkij)>, ieteicams visiem izmēra izmaiņu veidiem, bet tas ir vislēnākais.

Pre Processing Source

Izstrādātāji paziņojuši, ka tas ir <"shumodav">. Reāli notiek tikai bildes nolīdzināšana. Protams, bildes kvalitāte palielinās. Režīmā Extreme notiek maksimālā nolīdzināšana, bet Light – minimālā.

Source Interlance

Tam ir trīs varianti:
All frames are progressive – ar izejas video nekas netiek darīts izņemot saspiešanu.
All frames ar interlaced – konvertē <" chrezstrochnogo "> video uz progresīvo.
All frames telecine – konvertē <" chrezstrochnogo "> video progresīvajā. Šādi kadru skaits sekundē samazinās no 30 līdz 24, nezaudējot kvalitāti.

Svarīga piebilde: ieslēdzot All frames are interlaced vai All frames telecine, nedrīkst mainīt video izšķirtspēju pirms kodēšanas.

Data rate control (RC) – bitreita kontrole.

Maximum quantizer un Minimum quantizer – tieši tulkojot, kvantēšanas koeficients, bet reāli šie parametri norāda maksimālo un minimālo P-frames saspiešanas koeficientu. Maximum quantizer darbā paraktiski netiek izmantots, bet kvalitāti nosaka Manimum quantizer. Ja Minimum quantizer norādīts uz 2, tad tas nozīmēs, ka video saspiešana notiks tikai ar P-frames un B-frames.
Rate control averaging period, frames. nosaka cik ilgi kodeks “atcerēsies” bireita maiņu saspiešanas procesā. Augstu šī parametra vērtību ir ieteicams likt tikai tad, ja kodējamajā materiālā ir ilgi dinamiski fragmenti.
Rate control reaction period, frames. Nosaka, cik ātri kodeks maina bitreitu pēc fragmenta veida maiņas.
Rate control up/down reaction. Nosaka, cik strauji kodeks drīkst mainīt bireitu pēc fragmenta veida maiņas.

Performance/quality ietver četras vertības:

Slowest
Slow
Medium
Fast
Fastest

Šīs vērtības ir ļoti paredzamas, tiek piedāvāts izvēlēties, kas ir svarīgāks – kodēšanas ātrums vai gatavā materiāla kvalitāte. Ņemot vērā, ka jākodē tikai vienu reizi, bet jāskatās vairākas reizes, tad optimālais risinājums ir acīmredzams…

Write conversion log file. Nepieciešams divu piegājienu kodēšanas paātrināšanai.

Izsaki savu viedokli