Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Jūtas štata universitātes tieslietu profesors Džons Teranjans noskaidrojis, cik naudas vidējais amerikānis ik dienas “atņem” autortiesību īpašniekiem, pārkāpjot likumus par autortiesību aizsardzību. Teranjans aprēķinājis, ka dienā šī summa sasniedz apmēram 12,45 miljonus dolāru. Tādēļ profesors saka, ka Savienoto Valstu iedzīvotājus droši var dēvēt par likumpārkāpēju tautu. Profesora darbs uzskatāmi parāda, cik dziļi autortiesības ir iespiedušās mūsu ikdienas dzīvē. Par nelikumīgu var uzskatīt burtiski katru darbību. Tas izklausās kā absurds, taču par autortiesību pārkāpumu var uzskatīt pa e-pastu saņemtas vēstules izlasīšanu un tās pilna teksta iekļaušanu atbildes vēstulē.

Autortiesību pārkāpumā var apsūdzēt cilvēku, kurš pirms peldes publiskā baseinā izģērbjas un peldes laikā citiem demonstrē tetovējumu uz sava pleca. Autortiesību īpašnieki arī var saukt pie atbildības tos, kas restorāna svinībās pie galda dzied, teiksim, Happy Birthday, ja šis pasākums tiek filmēts ar videokameru.

Šāda veida pārkāpumi, kurus pieļauj tikai viens amerikānis, gadā var izmaksāt pat 4,5 miljardus dolāru. ASV autortiesību likums, kas automātiski (bez reģistrācijas) ņem savā aizsardzībā pilnīgi katru radošu darbu, tika pieņemts 1976. gadā. Tāpēc tagad ikvienam nepārtraukti ir darīšana ar materiāliem, kurus aizsargā autortiesību likums, un ikviens minēto likumu negribot pārkāpj. Džons Teranjans uzskata, ka autortiesību likumu pilnīga neatbilstība sociālajām normām ir pietiekams iemesls, lai pēc iespējas ātrāk reformētu likumdošanu par autortiesībām.

Izmantotie resursi:
antivirus.lv

Izsaki savu viedokli