Aktuāls

Kamēr bankas turpina strādāt pie karšu drošības uzlabošanas, savas metodes turpina uzlabot arī likumpārkāpēji.

Vairums ir dzirdējuši par Skimeriem – ierīcēm, ko karšu datu tīkotāji piemontē bankomātiem, lai iegūtu kartes magnētiskajā celiņā ierakstītos datus un pēcāk varētu izgatavot viltotu karti. Parasti skimera uzstādīšanu bankomātam apvieno ar kādu risinājumu pin koda iegūšanai – piemēram izmantojot kameru, kas piefiksē rokas kustības.

Ja šāda veida “papildinājumus” bankomātam gana viegli pamanīs katrs regulārs konkrētā veida bankomātu lietotājs, tad jaunos karšu zagšanas risinājumus pamanīt ir daudz grūtāk.

Atšķirībā no agrāk izmantotajiem – priekšā kartes nolasīšanas mehānismam novietotajiem skimeriem, jaunās paaudzes datu zagšanas ierīces tiek ievietotas bankomāta kartes nolasīšanas mehānismā, padarot tas vizuāli nemanāmas.

Saprotams, lai arī pats skimeris, kas ievietots karšu nolasītājā ir visai grūti pamanāms, der pievērst uzmanību mehānismam, ko lieto kartes PIN koda ieguvei. Viens no piemēriem ir papildu ciparnīca, kas uzlīmēta virs esošā taustiņu paneļa.

Lūdzot komentēt šīs ziņas, no  bankas Citadele saņēmu šādu atbildi:

Kaspars Cikmačs, bankas Citadele valdes loceklis:

„Bankas Citadele bankomātos šāda veida ierīces nav konstatētas. Taču klientu finanšu drošībai katru dienu 24 stundu garumā mēs sekojam līdzi gan klientu darījumiem Latvijā, gan starptautiskiem darījumiem un veicam visu iespējamo, lai savlaicīgi pasargātu savus klientus no trešo pušu krāpnieciskām darbībām. Konstatējot aizdomīgus darījumus ar maksājumu kartēm jebkurā pasaules vietā, mūsu darbinieki sazinās ar klientu, lai pārliecinātos, vai attiecīgo maksājumu tiešām veic klients. Tāpat banka, saņemot informāciju par iespējamu datu noplūdi, drošības dēļ klientam izsniedz jaunu karti. Ja karti ir bijis nepieciešams bloķēt klienta naudas pasargāšanai, tad jaunas maksājumu kartes izgatavošanu Citadele nodrošina par brīvu.

Tā sauktos skimerus krāpnieki izmanto, lai nelegāli ielasītu klientu maksājumu karšu magnētisko joslu. Klientu finanšu drošībai banka Citadele izsniedz tikai tādas maksājumu kartes, kam ir arī čips, kas ir daudzkārt drošāks risinājums. Arī Citadeles bankomāti ir aprīkoti tā, ka, ja tiek izmantota čipkarte, bankomāts izmanto datus no kartes čipa, nevis magnētiskās joslas. Līdz ar to ar skimeriem noziedzīgi iegūti čipkartes magnētiskās joslas dati mūsu bankomātos nav izmantojami. Šobrīd arī pasaulē kopumā notiek pakāpeniska pāreja uz čipkartēm, kas ir daudzkārt drošāks risinājums nekā karšu magnētiskās joslas. Kad visā pasaulē tiks izmantotas tikai čipkartes, šāds naudas zagšanas paņēmiens ar skimeriem vairs nebūs iespējams.

Lai pēc iespējas pasargātu sevi no krāpniekiem, aicinām iedzīvotājus regulāri sekot līdzi sava konta apgrozījumam un ja pamanāt darījumus, ko neatpazīstat vai neesat veicis, aicinām nekavējoties par to ziņot bankai. Tāpat aicinām nekavējoties informēt banku, ja jums tiek mainīts tālruņa numurs vai ir izmaiņas jebkurā citā kontaktinformācijā, lai nepieciešamības gadījumā banka varētu ar jums sazināties.

Finanšu drošībai aicinām iedzīvotājus nekad un nevienam neizpaust savas kartes datus (kartes numuru, derīguma termiņu un drošības kodus) un PIN kodu. Izmantojot karti bankomātā, aicinām pārliecināties, vai pie bankomāta nav piestiprinātas papildu ierīces, vai ap to nav redzami aizdomīgi cilvēki. Veicot pirkumus ar karti, nepieļaut, ka karti aiznes prom no jūsu redzesloka. Ja pirkumu ir paredzēts veikt interneta vidē, pārliecinieties, ka uzņēmums ir uzticams, piemēram, noskaidrojot informāciju par veikalu Google, kā arī pārbaudiet, vai uzņēmums rūpējas par savu pircēju drošību, izmantojot drošus informācijas nodošanas kanālus, piemēram, SSL protokolu, vai interneta lapas rīku joslā ir redzama ikona aizslēgtas piekaramās atslēgas izskatā.”

 Jāpiezīmē, ka nav informācijas par to, ka jaunā veida karšu informāciajs zagšanas ierīces būtu izmantotas kādā Latvijā esošā bankomātā.

Saistītās tēmas: nauda

Izsaki savu viedokli