Aktuāls

LG un ”Qualcomm” sadarbosies, lai izstrādātu nākamās paaudzes savienojumu risinājumus automašīnām

Auto aprīkojums

Mājokļa gaisa kvalitātes mērījumi uzlabo ne vien cilvēka veselību, bet arī mājokļa lietojamību

Sadzīves un virtuves tehnika

”OnePlus” slepeni zog viedtālruņu lietotāju datus

Portatīvie datori

”Alcatel” iegūst prestižo ”TOP/COM” Sudraba balvu par jauno zīmola aplikāciju ”enjoy.now”

IT sasniegumi, bizness

”Samsung” aprīko jauno ”Grand Hotel Kempinski Riga” ar vairāk nekā 220 profesionālajiem ekrāniem

IT sasniegumi, bizness

Kaspersky Lab pētnieki atklājuši veidu kādā populārāko cieto disku ražotāju izstrādājumos paslēpta spiegprogrammatūra, par kuras izstrādi un izmantošanu tiek turēta aizdomās NSA jeb ASV Nacionālās Drošības aģentūra.

Drošības eksperti norāda, ka spiegprogrammatūra atrasta Samsung, Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM, Micron Technology un Samsung cietajos diskos, tādējādi spiegiem nodrošināta piekļuve “lielai daļai pasaules datoru”. Cieto disku inficēšanai izmantota speciāla ļaunprogrammatūra.

Spiegprogrammatūra atrasta datoros vairāk nekā 30 pasaules valstīs, lielākais inficēto datoru skaits atklāts Irānā, Krievijā, Pakistānā, Afganistānā un Ķīnā. Par mērķiem izvēlētas valdības, militārās institūcijas, enerģētikas uzņēmumi, bankas, telekomunikāciju uzņēmi, kā arī Islāma aktīvisti. Spiegprogrammatūra esot paslēpta cieto disku aparātprogrammatūrā un ir aktivizēta ik reizi, kad dators tiek ieslēgts. Kaspersky to nodēvējuši par tehnoloģisku sasniegumu, kas ļauj inficēt datorus atkal un atkal, turklāt šāda programmatūra spējot pārdzīvot cietā diska formatēšanu, kā arī pasargāt konkrētus cietā diska blokus no dzēšanas.

Lai arī Kaspersky Lab tieši nenorāda uz NSA, tiek ziņots, ka jaunatklātā ļaunprogrammatūra ir cieši saistīta ar Stuxnet, kas bijis NSA izstrādāts un paredzēts Irānas kodolierīču inficēšanai. Kāds bijušais NSA darbinieks ziņu aģentūrai Reuters apstiprinājis, ka tikusi izstrādāta tehnoloģija kā iekļaut ļaunprogrammatūru cieto disku aparātprogrammatūrās. NSA pārstāvji atteikušies sniegt komentārus.

Lai izstrādātu šādu spiegprogrammatūra tās autoriem nepieciešama piekļuve pie cieto disku aparātprogrammatūras pirmkoda, Western Digital pārstāvis norāda, ka uzņēmums nav nodevis savu cieto disku aparātprogrammatūru pirmkodu varas iestādēm un nav zinājuši par spiegprogrammatūras iespējamo klātbūtni savos cietajos diskos, līdzīgi komentē arī Seagate un Micron, savukārt Toshiba un Samsung atteikušies no komentāriem.

hdd and magnetic heads

Saistītās tēmas: DrošībaInternets

Izsaki savu viedokli