Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Katrs Vācijas pilsonis tagad var iegūt iekšlietu ministra Volfganga Šeibles pirksta nospieduma kopiju. Tā ir ievietota Berlīnes hakeru kluba Chaos Computer Club (CCC) izdevuma Datenschleuder jaunākajā numurā, ziņo SecurityLab.ru. CCC pārstāvji paziņojuši, ka tagad kurš katrs var izgatavot funkcionālu ministra pirksta nospieduma kopiju un – ja vien ārēji ir ministram līdzīgs – uzdoties par viņu vietās, kur tiek pārbaudīti pirkstu nospiedumi. “Funkcionālas pirksta nospieduma kopijas izgatavošana ir pavisam vienkārša, tas ir pa spēkam pat mazam bērnam,” saka CCC pārstāvis Franks Rīge. “Vajag nospiedumam uzliet nedaudz galdnieka līmes, pagaidīt, kamēr tā sacietē, un iegūto jauno nospiedumu uzlīmēt uz sava pirksta.” Jau 2004. gadā CCC izlaida videofilmu, kurā sīki paskaidroja, kā ņemami pirkstu nospiedumi no stikla virsmas, kā tie jāapstrādā datorā un kā jāizgatavo jauni nospiedumi, kurus pēc tam var uzlīmēt uz saviem pirkstiem. Kāds CCC dalībnieks 2004. gada filmā izmantoja nozagtu (no alus pudeles paņemtu) cita cilvēka rādītājpirksta nospiedumu, lai ar to piekļūtu šā cilvēka datoram un to ieslēgtu.

“Brīvību mīlošie” hakeri iekšlietu ministram ir pieteikuši īstu karu. Viņuprāt, ministra Šeibles centieni kontrolēt valsts pilsoņu dzīvi, piemēram, jaunās pases ar biometriskiem datiem, Trojas zirgu ievietošana pilsoņu datoros izspiedzes nolūkos, kā arī videonovērošanas zonu paplašināšana pilsētās, nopietni apdraudot Vācijas pilsonisko sabiedrību. Ministra pirkstu nospiedumu kopijas tiek izplatītas, lai brīdinātu par to, cik neaizsargāti pret jaunajām tehnoloģijām ir pilsoņi un cik bezjēdzīga ir sabiedrība, kurā viss tiek kontrolēts.


“Masveidīga pirkstu nospiedumu ņemšana, piemēram, izsniedzot ārzemju vai iekšzemes pasi, nekādi neuzlabos sabiedrības drošību,” tālāk spriež Franks Rīge. “Pirms gada, kad supermārketu ķēde EDEKA ieviesa iespēju maksāt par precēm, atstājot pirkstu nospiedumus, mēs pirmā kanāla ARD Das Erste žurnālistiem parādījām, kā pusstundas laikā var nozagt jebkura klienta pirkstu nospiedumus, izgatavot to kopijas un ar tām kasē samaksāt par preci. Žurnālists, kuram iepriekš par pirkstu nospiedumu zagšanu nebija nekādas jēgas, pēc īsas apmācības pats atkārtoja mūsu eksperimentu un EDEKA veikalā uz cita klienta rēķina varēja nopirkt visu, ko vien vēlējās. Ikviens cilvēks katru dienu visur kur atstāj miljoniem savu pirkstu nospiedumu; daži desmiti no tiem noteikti ir derīgi funkcionālu kopiju izgatavošanai. Tādēļ identificēšana ar pirkstu nospiedumiem ir pavisam bezjēdzīga.”

Rīge apstiprināja, ka ministra pirksta nospiedumu redakcijai nodevis kāds CCC piekritējs, kas apkalpojis konferenci, kurā piedalījies arī Šeible. Pēc konferences šis cilvēks, kura vārds netiek minēts, atnesis uz redakciju glāzi, no kuras Šeible dzēris. Pirksta nospieduma noņemšana no glāzes un pavairošana jau bijusi tikai tīri tehniska lieta.

Vēršanās pret Šeibli ir tikai pirmais solis CCC cīņā ar vācu politiķiem, kuri tiecas stingrāk kontrolēt pilsoņu dzīvi. Žurnāla Datenschleuder redakcija lasītājiem sola nākamajos numuros publicēt federālās kancleres Angelas Merkeles, Bavārijas premjerministra Gintera Bekšteina, federālās kriminālpolicijas vadītāja Jorga Cirkes, kā arī bijušā iekšlietu ministra Oto Šilija pirkstu nospiedumus. Žurnālisti lasītājiem ironiski iesaka iegādāties speciālus albumus, lai tajos krātu politiķu pirkstu nospiedumus – gluži kā pastmarkas.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji jau asi reaģējuši uz hakeru izdarībām, piedraudot pret žurnālu ierosināt krimināllietu. “Mēs esam gatavi iespējamām juridiskām sekām,” norāda CCC pārstāvis Dirks Englings. “Tā nebūt nav pirmā reize, kad mūsu rīcība sanikno varas iestādes. Bet neviens pilsoņiem nevar aizliegt savākt glāzes, kuras ministri lieto konferencēs.”

Izmantotie resursi:
antivirus.lv

Izsaki savu viedokli