Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Ungārija, iespējams, kļūs par pirmo valsti pasaulē, kas apliks interneta lietošanu ar nodokli. Saprotams, ka šāds scenārijs neapmierina daudzus iedzīvotās, tādēļ ir sākušies protesti.

Svētdien Budapeštas centra ielās izgāja vairāk nekā 10 tūkstoši demonstrantu, pieprasot valdošajai partijai (Fidesz) atteikties no plāna ieviest tā dēvēto interneta nodokli. Šis nodoklis paredzēja, sākot ar 2015. gadu iekasēt 150 forintus (aptuveni 0,49 eiro) par katru patērēto datu gigabaitu.

Tas nozīmē, ka BluRay kvalitātes filmas straumēšana varētu izmaksāt līdz pat 15 eiro, savukārt vienas sezonas seriāla noskatīšanās izmaksātu vairāk nekā 250 eiro.

Tiesa, jāmin, ka šo nodokli būs jāmaksā interneta pakalpojumu sniedzējiem, taču IT asociācija un vairākas citas iestādes uzskata, ka interneta pakalpojumu sniedzēji tiešā veidā naudu nemaksās un cels pakalpojumu cenas. Tas, savukārt, negatīvi ietekmēs interneta pieejamību.

Protesta laikā lietotāji izmantoja savus viedtālruņus un to zibspuldzes, lai pievērstu uzmanību. Tāpat tika izkliegti saukļi: “Free Wi-Fi!”, “Free Internet!”, “Free Hungary”. Savukārt agresīvāk noskaņotie demonstranti meta tastatūras, monitorus un datorus konservatīvās partijas Fidesz biroja logos.

Arī Eiropas Savienības atbildīgās personas izteikušas neapmierinātību ar Ungārijas valdošās partijas ieceri. Eiropas Savienības digitālo lietu komisāre aicinājusi iedzīvotājus doties ielās lai protestētu.

Protams, ka iespaidīgie protesti ir sasnieguši arī valdošo eliti. Tā rezultātā jau ieplānoti dažādi likuma ierobežojumi, piemēram, privātpersonām nodokļa apmērs nevarēs pārsniegt 700 forintus (2,3 eiro), bet juridiskām personām – 5000 forintus (16,2 eiro).

Iedzīvotāji gan nav mierā ar šādu piedāvājumu un jau tuvāko stundu laikā sola iziet ielās atkal, ja doma par nodokļa ieviešanu netiks atmesta pilnībā.

Nobeigumā jāatzīmē, ka situācija Ungārijā ir visai nokaitēta un šī nav pirmā reize, kad valdība ir virzījusi likumu, kas netiešā veidā ierobežo personu brīvību. Lai veiksmīgāk pildītu valsts kasi un dzēstu parādus, Ungārijā pieņemta virkne jaunu nodokļu un likumu, kas attiecās uz banku sektoru, vairumtirdzniecību, enerģētiku un mobilo sakaru kompānijām.

hungary protests

Saistītās tēmas: Internets

Izsaki savu viedokli