Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Nav noslēpums, ka vīrusu ietekme, jo īpaši ziemas laikā, cilvēka dzīvi var sabojāt uz zināmu laika periodu. Arizonas Universitātes pētnieku radītā ierīce, iespējams, ļaus ārstēt ne tikai gripu, bet pat HIV un citas smagas slimības. Universitātes fizikas profesors Kong-Ton Tsens (Kong-Thon Tsen) kopā ar savu dēlu, patoloģiju studentu Šav-Vei Tsenu (Shaw-Wei Tsen) atraduši veidu, kā sagraut vīrusa šūnas proteīnu apvalku, kas ir vienīgais vīrusa ģenētisko materiālu sargājošais elements, tā, lai negrautu apkārtējās – veselās – šūnas.
Ierīce, kas izmantota minētajā eksperimentā

Jāpiezīmē, ka Ultrashort-Pulse Laser (Ultraīso impulsu lāzers) nav nekāds jaunums, taču tā nemitīgā uzlabošana tikai tagad ļāvusi ierīci padarīt tik efektīvu un tajā pat laikā pieejamu un samērā nelielu. Uz lāzeru bāzētās ierīces galvenais trumpis ir darbības ātrums, kas spēj izšaut staru ne tikai sekundes simtdaļās mērāmā ilgumā, bet arī nanosekundes miljonu (10 mīnus piecpadsmitajā) ilgā laika posmā. Uz vīrusu šūnām pavērsts lāzers liek proteīnu slānim vibrēt, kas arī sašķeļ šo apvalku
HIV vīrusa šūnas šķērsgriezums

Dabā šī tehnika tika izmēģināta uz tabakas mozaīkas vīrusa, kas nereti atrodams uz augu lapām un augļiem. Raidot vīrusa virzienā staru, kas ir četrdesmit reizes īsāks nekā dzīvnieka vai auga šūnas iznīcināšanai nepieciešamais ilgums, tika panākta pilnīgs vīrusa iznīcināšana, atstājot tikai gļotainu molekulu šķīdumu.
Tabakas mozaīkas vīrusa radītais posts

Tsenu ģimenes nākamais plāns ir vīrusa apkarotāju izmēģināt uz HIV un hepatītu vīrusiem: „Šī tehnika varētu būt ļoti efektīva visu – zināmo un nezināmo – vīrusu iznīcināšanā. Ar šo metodi mēs varam padarīt asins pārliešanu ļoti drošu,” sacīja Kong-Ton Tsens. Tiesa, viņš piebilda, ka līdz vīrusa iznīcināšanai tā nēsātājā ir ejams vēl pietiekami ilgs un grūts ceļš, taču tas noteikti ir izdarāms.

Izsaki savu viedokli