Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Bieži gadās, ka sērijas atjauninātais produkts ir jauna vilšanās – kaut kas ietaupīts, kaut kas nav pievienots. Sony Cyber-shot DSC-RX100 bija viens no retajiem fotoaparātiem, kas izraisīja interesi fotogrāfu, entuziastu un kritiķu vidū. Tajā ir uzstādīts 1” sensors un kameras kompaktie izmēri neliecina uz ko tā spējīga.

DSC-RX100 II 014

Tagad Sony ar Cyber-shot DSC-RX100 II turpina veiksmīgi iesākto, pievienojot atjauninātajam modelim 20 megapikseļu gaismjūtīgo sensoru, kuram ir uzlabota gaismas jūtība par 40%. Ražotājs apgalvo, ka jaunā kamera spējīga ātrāk fokusēt sliktā apgaismojumā un dod labāku attēla kvalitāti ar vienādi augstu ISO.

Sony arī centies izpatikt visiem komentāriem par iepriekšējās RX100 trūkumiem – jaunais RX100 II saņēmis zibspuldzes pieslēgvietu, ekrānu var pacelt augšā un nolaist lejā un tas viss panākts palielinot fotokameras biezumu par 2 mm. Diemžēl palielinājusies arī RX100 II starta cena, kas ir par aptuveni 50 latiem augstāka un būsim godīgi – jau pirmās paaudzes RX100 tā bija augsta.

DSC-RX100 II 018

Tehniskie dati:

 • Gaismjūtīgais sensors 21 megapikselis, CMOS tehnoloģija, 1″ (13.2 x 8.8 mm)
 • Maksimālā izšķirtspēja 5472 x 3648
 • Objektīvs 28 – 100 mm (3.6x), F1.8 – F4.9
 • ISO 160 – 12800
 • Optiskā attēla stabilizācija
 • 3″ LCD ekrāns ar 1229000 punktiem
 • 30 – 1/2000 sek. ekspozīcijas laiki
 • FullHD video ar 60 kadriem sekundē, MPEG-4 vai AVCHD
 • Atmiņas kartes SD/SDHC/SDXC, Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo
 • WiFi un NFC
 • Izmēri 102 x 58 x 38 mm, svars 281 g
 • Cena ap 480 Ls

Izskats un uzbūve

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II saņēmis ļoti atturīgu dizainu un, kā jau minēju, vairāk izskatās pēc parastas kompaktkameras, nevis pilnīgi manuāli vadāma fotoaparāta. Lai arī DSC-RX100 II vadība ir vienkāršota, tomēr fotoaparāts saņēmis visas nepieciešamās pogas un vadības iespējas. Jau DSC-RX100 pirmais modelis bija aprīkots ar riņķi ap objektīvu, kas kalpoja fokusa iestatīšanai vai arī riņķi funkcijas varēja pārdefinēt pēc sirds patikas. Riņķa lielākā nepilnība ir tā neparedzamā darbība, it kā ražotājs tam pievienojis nelielu pretestību, bet labāk derētu klikšķis, nevis pilnīgi gluda darbība. Bieži gadās netīšām riņķi izkustināt.

DSC-RX100 II 025

DSC-RX100 II augšpusē ir slēdža poga, rimbulis ar visām fotografēšanas un video uzņemšanas pamatiespējām, kā arī paslēpta iebūvēta zibspuldze un pieslēgvieta parastai zibspuldzei. Pieslēgvieta kalpo arī elektroniskā skatu meklētāja pievienošanai, kura cena ir ļoti augsta – ap 250 latiem. Fotoaparāta aizmugurē ir ierastās vadības pogas, labajā sānā ir visas pieslēgvietas – microUSB un microHDMI. DSC-RX100 II aprīkots arī ar WiFi un NFC, kas palīdzēs ērti un ātri savienot fotoaparātu ar viedtālruni vai planšetdatoru. Savienošanai būs nepieciešama speciāla Sony izstrādāta aplikācija.

Ražotāja izvēle veidot DSC-RX100 II nelielos izmēros ir saprotama, lai gan ne vienmēr būs pieņemama visiem lietotājiem. DSC-RX100 II nav saucams par ļoti mazu fotoaparātu, bet tas nav saņēmis vispār nekādu izcēlumu (t.s. gripu) priekšpusē un rodas sajūta, ka īsti droši rokā fotoaparāts neturas.

Tikai labu var teikt par paceļamo un nolaižamo LCD ekrānu. Tas iejūgts pamatīgās eņģēs un savu pienākumu pilda godam. Arī ikdienā pats lietoju fotoaparātu ar gandrīz identisku ekrāna pacelšanas iespēju un esmu absolūtā sajūsmā par šādu ekrānu funkcionalitāti.

DSC-RX100 II ekrāns nav skārienjūtīgs un šāda izvēle ir saprotama, jo tad nāktos pārstrādāt saskarni. Saskarne ir plaša un pieļauj daudzveidīgu fotoaparāta darbības pielāgošanu, bet skārienam ar pirkstu tā ir pārāk sīka. Protams, sarežģīti ir ievadīt WiFi paroli ar virzienpogām, bet šāda veida darbības jāveic pietiekami reti, lai tas neradītu pārāk lielas neērtības.

DSC-RX100 II 021

Iebūvētā zibspuldze izlec pati automātiski, kad ir aktivizēta zibspuldzes lietošana, bet nav uzlikta ārējā zibspuldze. Nekā manuāli nav iespējams zibspuldzi izmānīt no korpusa, tādējādi aktivizējot tās lietošanu. Patīkami, ka iebūvēto zibspuldzi var pavērst pret griestiem, to tikai nākas nedaudz pieturēt ar pirkstu. Iebūvētās zibspuldzes jauda ir pietiekama, lai šādi izgaismotu pat 30 kvadrātmetrus lielu istabu. Ja atrodies telpās ar baltiem griestiem, tad ārējo zibspuldzi pat neprasās.

Kopumā nerodas sajūta, ka uzbūves ziņā uz kaut ko būtu taupīts. Protams, vienmēr atradīsies kāds, kuram vajadzēs skatu meklētāju un kurš kurnēs par Sony elektroniskā skatu meklētāja cenu, šāda vajadzība parasti ir cilvēkiem ar sliktāku redzi. Internetā lasāmas sūdzības, ka pirmās paaudzes DSC-RX100 strādājis kā putekļusūcējs un jau pēc dažu nedēļu lietošanas uz matricas nonākuši putekļi, bet par DSC-RX100 II nekas tāds nav lasīts.

Fotografēšana un attēlu kvalitāte

No Cyber-shot DSC-RX100 II tiek gaidīts daudz, jo iepriekšējās paaudzes RX100 jau bija ievērības cienīgs fotoaparāts. Jaunajā Sony DSC-RX100 II ir uzlabots autofokusa ātrums, kas dienas gaismā ir zibenīgs. Šī nelielā kompaktkamera spēj iestatīt fokusu tikai 0.13 sekundēs laba apgaismojuma apstākļos un tas jau ir ļoti tuvs lielums spoguļkamerās sastopamajam ātrumam.

Uzlabotais gaismjūtīgais sensors un tā izmērs nodrošina arī labāku autofokusu sliktos gaismas apstākļos, bet tas diemžēl nav ideāls. Ik pa laikam jūtama autofokusa maldīšanās un nespēja atrast pietiekami kontrastainu vietu.

DSC-RX100 II 004

palielināms uzklikšķinot

Izbrīnu radīja nepārtrauktā (continuous) autofokusa darbība, kas lika aizdomāties par tā nepieciešamību. Nepārtrauktais autofokuss derēs tikai neparedzami kustīgu objektu fotografēšanai, jo tas paņem kaut kādu vidējo aritmētisko, bet faktiski tāda stingri fokusā esoša saprātīgi izvēlēta punkta nav, vismaz es neieraudzīju. Ikdienā nepārtraukto autofokusu izmantot nevar, jo nekustīgus priekšmetus un pat koka lapas tuvplānu tas nespēja pietiekami precīzi iestatīt. Sākumā nesapratu kāpēc lielākā daļa testu fotogrāfiju ir nefokusā, bet, pārejot uz parasto autofokusu, viss tika salikts pa plauktiņiem.

Cyber-shot DSC-RX100 II viens no reklāmas trikiem ir f/1.8 atvērums, bet tas tiek nodrošināts tikai pašā platleņķa 28 mm galā un jau pie 29 mm lielākais atvērums būs f/2.0. Objektīva gaismasspēja jūtami krītas arī tālāk „zūmojot” klāt priekšmetus. Fotoaparāts nodrošina arī tikai f/11 mazāko atvērumu, kas var dažreiz izrādīties nepietiekams. Bet, ņemot vērā Sony DSC-RX100 II kompaktos objektīva izmērus, kopumā par tā spējām sūdzēties nedrīkst.

DSC-RX100 II 040

palielināms uzklikšķinot

DSC-RX100 II piedāvā tikai 1/2000 īsāko slēdža ātrumu un tas rada problēmas pie lieliem atvērumiem gaišā dienas laikā. Fotoaparāts nav saņēmis iebūvētu ND filtru, kas risinātu pārgaismošanas problēmu. Līdzvērtīgas klases Canon S100 un S110 piedāvā arī iebūvētu ND filtru. Sony piedāvā apmēram 30 eiro maksājošu adapteri, bet tam vēl ir jāpieskaita ND filtra iegāde un neērtības to nēsājot līdz un uzliekot.

Labus vārdus gribētos veltīt ražotāja izstrādātājiem automātiskajiem iepriekš definētajiem fotografēšanas parametriem, jeb scēnām. To skaits nav pārlieku liels, bet scēnas ietver biežāk problēmas radošos gaismas apstākļus. Labi strādā fotogrāfijas uzņemšana ļoti sliktos gaismas apstākļos bez statīva, tiek uzņemta fotogrāfiju sērija un DSC-RX100 II pats izrēķina samērā baudāmu gala rezultātu fotogrāfijai.

DSC-RX100 II 045

palielināms uzklikšķinot

Neiztikt arī bez nakts portreta ar zibspuldzi, kas nodrošina skaidru cilvēka sejas attēlojumu un redzama ir arī naksnīgās pilsētas ugunis fonā. Ļoti patīkami, ka Sony padomājis arī par mazāk pieredzējušiem fotogrāfiem un nav no saraksta izslēdzis arī uguņošanas programmu un dažas citas ātri aktivizējamas un noderīgas scēnas.

Gala vārds

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II ir vērā ņemams kompakta izmēra fotoaparāts ar palielinātu matricas izmēru. Tā cena ir salīdzinoši ļoti augsta un iesācēji noteikti šādu fotoaparātu neizvēlēsies. Ja arī tomēr nauda tiek sakrāta, tad Cyber-shot DSC-RX100 II spēs lieliski automātiskos režīmos apkalpot iesācēju, jo tehniskā specifikācija to atļauj.

DSC-RX100 II 037

palielināms uzklikšķinot

Prasīgākiem lietotājiem varētu pietrūkt fizisku īsceļu pogu uz Cyber-shot DSC-RX100 II korpusa, bet tās cenšas aizstāt pogu funkciju pārdefinēšanas iespēja, kā arī riņķis ap objektīvu.

Patīkami, ka Sony izvērtējis lielākos Cyber-shot DSC-RX100 pirmā modeļa mīnusus un vairumu no tiem novērsis.

DSC-RX100 II 041

palielināms uzklikšķinot

+ zibenīgā darbība

+ lielisks ekrāns, neliels metāla korpuss

+ zibspuldzes pieslēgvieta un laba iebūvētā zibspuldze

+ salīdzinoši kvalitatīvas fotogrāfijas

+ lietojamas scēnas

– cena

– nav ND filtra, kas lielos atvērumus padara nelietojamus gaišā dienā

Saistītās tēmas: apskatsdigitālā fotogrāfijafotofotokamerassony

Izsaki savu viedokli