Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Decembrī vēstījām, ka Eiropas Kosmosa aģentūra ir palaidusi kosmosā Gaja (Gaia) satelītu, lai uzņemtu iespaidīgus un vēl neredzētus 3D attēlus. Tagad satelīts ir nonācis vietā kur varēs uzsākt savu darbu.

Gaja dotajā brīdī ir 1,5 miljonus kilometru tālu no planētas Zeme. Tas ir gandrīz 4 reizes tālāk nekā Mēness vidējais attālums no Zemes.

Jau pavisam drīz Gaja izmantos tā iespaidīgo kameru, kuras izšķirtspēja sasniedz 1 gigapikseli. Ar šādu iekārtu tiks bildēts kosmoss, satelītam veicot vienu apgriezienu aptuveni sešu stundu laikā. Vienas stundas laikā tiks nobildēti aptuveni 2 miljoni zvaigžņu, bet kopumā satelīts piefiksēs aptuveni vienu procentu no mūsu galaktikā atrodamajiem 100 miljardiem zvaigžņu.

Satelīta iegūtās bildes dos precīzāku priekšstatu gan par galaktikas uzbūvi un zvaigžņu kustību, bet arī ļaus precīzāk izprast zvaigznes, to spožumu, temperatūru un iespējamo ķīmisko sastāvu.

Tiesa, Gaja misija nav bijusi bez problēmām. Kopš tai dotā starta pagājušā gada decembrī, satelītu ir piemeklējušas vairākas ķibeles. Viena no tām bija sasalis ūdens uz optiskajām iekārtām, bet cita nozīmīga problēma bija kosmosa starojuma spēja izlauzties caur satelīta korpusam.

Zinātniekiem un inženieriem izdevās problēmas atrisināt un kalibrēt satelītu tā, lai tas varētu pilnvērtīgi pildīt aptuveni piecus gadus ilgo misiju, kura laikā satelīts iegūs informāciju 1 PB apmērā.

The Milky Way Shines on Paranal

Saistītās tēmas: kosmoss

Izsaki savu viedokli