Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Klāt ir jaunākais BOOT.lv apskats un šodien tuvāk aplūkosim kādu jaudīgu NAS ierīci QNAP izpildījumā – TS-469L.

QNAP TS-469L var lepoties ar 2.13 gigahercu Intel Atom divu kodolu procesoru un viena gigabaita operatīvo atmiņu, kuru paplašināma līdz pat 3 gigabaitiem, izmantojot plaši pieejamos DDR3 so-dimm atmiņas moduļus.

IMG_5877

Mūsu rīcībā nonākušais modelis aprīkots ar četrām cieto disku pieslēgvietām, tās atbalsta  3.5 un 2.5 collu cietos diskus kā arī SSD diskus. QNAP šo sistēmu piegādā bez diskiem, kas ļauj lietotājam izpausties izvēles ziņā, tie ir ērti nomaināmi – atvilktnes, kuros diski iestiprināti, iespējams izņemt bez jebkādu instrumentu palīdzības, diska nomaiņai gan vajadzēs krustiņa skrūvgriezi. Atvilktnē ir caurumi, lai tai pieskrūvētu kā 3.5, tā arī 2.5 collu diskus.

QNAP izstrādātais lietotāja interfeiss:

Testēšanas laikā mūsu QNAP TS-469L aprīkojām ar četriem Seagate ST4000VN000 diskiem, kura arī ir īpaši paredzēti darbam NAS sistēmās.

QNAP lolojums ir aprīkots ar divām USB 3.0 pieslēgvietām un piecām USB 2.0, viena no pēdējām ir izvietota ierīces priekšpusē. USB pieslēgvieta atbalsta printerus, zibatmiņas, USB centrmezglus, USB UPS un citas iekārtas. Tāpat arī produkta aizmugurē atrodamas divas eSATA, kā arī pa vienai VGA un HDMI pieslēgvietai. Ierīces svars bez cietajiem diskiem ir 3.65 kilogrami, savukārt izmēri – 177 x 180 x 235 milimetri.

IMG_5884

Ierīces uzstādīšana ir viegla un neaizņems daudz laika. QNAP piedāvā ērtas aplikācijas gan Windows, gan MAC lietotājiem, kas palīdzēs kā atrast lokālajam tīklam pieslēgtu NAS ierīci, tā arī veikt tās programmatūras jaunināšanu. Programmatūras iestatījumu uzstādīšanu iespējams veikt kā automātiski, tā arī manuāli. Abos gadījumos QNAP izstrādājuši ļoti intuitīvu interfeisu, kas ļaus veikt galvenos iestatījumus kā pieredzējušiem lietotājiem, tā arī iesācējiem. Pēc ierīces izpakošanas un pieslēgšanas tīklam, pilnvērtīgu lietošanu varēsim sākt aptuveni pēc 10 minūtēm, protams, šo laiku varētu ietekmēt cieto disku ietilpību, jo tie būs jāformatē.

IMG_5878

Kā viens no būtiskākajiem plusiem mājas lietotājiem jāmin HD Station aplikācija, kas ļauj QNAP lolojumu izmantot kā HTPC jeb kompaktu, televizoram pieslēgtu datoru. Šī ierīce gan nebūs labākais risinājums spēļu cienītājiem, taču ļaus ērti pārlūkot savu filmu kolekciju, jaunākos YouTube video un pat sērfot tīmeklī. Iespējams pievienot kā USB klaviatūru un peli, tā arī QNAP par 40 ASV dolāriem piedāvā iegādāties speciāli šim nolūkiem paredzētu TV pulti. Android un iOS ierīču lietotāji var izmantot īpaši šim nolūkam paredzētu aplikāciju, kas nodēvēta par QRemote.

Ļoti patīkami, ka HTPC programmatūrai tiek izmantots plaši pazīstamais XBMC, kuru par ļoti ērtu, pārskatāmu un viegli lietojamu atzīs lielākā daļa lietotāju. Programmatūra spēj atskaņot virkni dažādu failu formātu. Jāpiemin, ka sistēma spēj bez jebkādām problēmām atskaņot masīvu Blu-ray kvalitātes video, tāpat arī nav novērojama aizture pārlūkojot mapes, kurās atrodamas daudz failu

IMG_5882

Kā jau liela daļa šādas klases NAS ierīču, arī QNAP TS-469L atbalsta torentu lejupielādi, turklāt pateicoties QGet spraudnim, torentu failus varam pievienot attālināti  , var kalpot kā DLNA serveris, iTunes serveris, veikt WEB (arī datubāžu) un printēšanas servera funkcijas, kalpot kā serveris rezerves datu kopiju veidošanai, FTP serveris, kā arī novērošanas kameru serveris. Par šīs iekārtas funkcionalitāti noteikti būs grēks sūdzēties!

Arī ātrdarbības ziņā tā uzrādīja visai pozitīvus rādītājus – lejupielādējot 4 gigabaitu ISO failu, vidējais lejupielādes ātrums sasniedz 95 megabaitus sekundē, kas ir tuvu gigabita ethernet savienojuma teorētiskajam maksimumam. Protams, reālajā dzīvē šāds ātrums būs iespējams apstākļos, ja lokālais tīkls spēs nodrošināt šādu ātrumu. Līdzīgs ātrums sasniegts arī identiska faila augšupielādē – 94 megabaiti sekundē. Jāpiemin, ka cietie diski  saslēgti RAID5 slēgumā. Faila kopēšanas vidējais ātrums mūsu testā sasniedza 52.1 megabaitu sekundē.

IMG_5880

Runājot par skaļuma līmeni – negribētos dēvēt to par pārlieku skaļu, dzīvojamā istabā šāda ierīce netraucēs, taču guļamistabā noteikti nevēlēsies to novietot!

Mūsuprāt, viens no lielākajiem plusiem mājas lietotājiem ir tas, ka iespējams ierīci izmantot kā HTPC – lai uz lielā ekrāna baudītu savu filmu kolekciju, skatītos YouTube video, kā arī sērfotu tīmeklī, turklāt tas viss pieejams ar lieliskā XBMC atbalstu.

Mazos birojos tiks novērtēta plašā serveru klāsta funkcionalitāte – sākot no WEB un printēšanas servera, līdz pat novērošanas kameru serverim. Papildus tam, izmantojot Qmanager, Qfile, Qmusic un Qmobile aplikācijas, kas pieejamas Android un iOS ierīcēm, varam piekļūt saviem skatīt, rediģēt un citādi darboties ar saviem failiem no jebkuras vietas, kur pieejams tīmekļa pieslēgums. Qmanager ļaus monitorēt un mainīt NAS iekārtas uzstādījumus, Qfile sniedz iespēju pārlūkot un menedžēt saglabātos failus, Qmusic noderēs mūzikas cienītājiem – ar aplikācijas palīdzību iespējams straumēt NAS ierīcē saglabāto mūzikas kolekciju un izbaudīt to uz Android vai iOS ierīces.

Apskatītais QNAP TS-469L izmaksās LS 391 (bez cietajiem diskiem). Mūsu gadījumā izvēlēties cietie diski kopā sastādīja Ls 492 par ko iegūti 16 terabaiti diska vietas (atkarībā no izvēlētā NAS slēguma).

Izsaki savu viedokli