Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Tu dzirdi, kā citi par to runā. Draugi un kolēģi jau tagad ar to nodarbojas. Arī Tu vēlies piedalīties šajā aizraujošajā pasākumā ko sauc par videozvanu. Bet Tu mazliet baidies. Tu īsti nezini, ar ko Tev sākt un kas Tev būtu jāzina. Neuztraucies! Izlasi šo īso tekstiņu, un pēc tam Tu būsi tam gatavs. Nopirkt un iegādāties tīmekļkameru nav grūti, kad zini pamatinformāciju.
Kur atrast pareizo tīmekļkameru?

Tīmekļkameras tirgū parādījās jau pirms 10 gadiem, šajā laikā ir notikusi pamatīga attīstība. Veikalā ir tik daudz dažādu tīmekļkameru, var būt pat ļoti grūti izvēlēties sev pareizo. Megapikseļi, HD – ko nozīmē šis žargons? Vai Tev tas viss patiešām ir vajadzīgs?

Vairumam cilvēku būtiskie elementi tīmekļkamerā ir attēla un skaņas kvalitāte. Lielākoties dārgāka tīmekļkamera nodrošinās labākus rezultātus, jo tajās ir augstākas kvalitātes komponentes – lēcas un jaunākā programmatūra, lai novērstu atbalsi un apkārtējo troksni. Iespējams, ka šīs kameras mainīs veidu, kādā Tu sarunājies ar draugiem un kolēģiem uz mūžīgiem laikiem. (Nesaki, ka mēs Tevi par to nebrīdinājām!)

Pirmais solis pareizās tīmekļkameras izvēlē ir dažādu ar šīm tehnoloģijām saistītu jēdzienu un iespēju apgūšana.

Jēdzieni

Megapikseļi

Šis ir vārds, kurš nozīmē „viens miljons pikseļu.” Runa ir par punktiņu skaitu digitālā attēlā. Jo vairāk megapikseļu Tavā tīmekļkamerā, jo skaidrāki būs gan foto, gan arī video attēli, tiem būs labāka izšķirtspēja. Taču ir būtiski saprast arī to, ka megapikseļi vien nenodrošina augstas kvalitātes tīmekļkameras attēlu. Runa ir arī par citām detaļām, par lēcām un fokusa mehānismu. Arī tiem ir sava loma, lai nodrošinātu labāko attēla kvalitāti.

Augstas definīcijas (HD) video

Jēdziens HD attiecas uz jebkuru video sistēmu, kuras kvalitāte ir augstāka par vidējo. Daudzām tīmekļkamerām ir HD iespēja, bet tas parasti nozīmē spēju uzņemt attēlus vai ierakstīt HD video, nevis HD video pārsūtīt tīklā. Tas ir tāpēc, ka mūsdienās interneta savienojumiem joprojām nav nepieciešamā jauda, lai pārraidītu ar HD video saistīto datu apjomu.

Videokonference / video zvans

Video zvans ir saruna starp diviem cilvēkiem atšķirīgās vietās izmantojot datortīklus, lai pārraidītu audio un video datus. Videokonference ir tieši tas pats, vien šajā gadījumā sarunā piedalās vairāk nekā divi dalībnieki.

Tīmekļkamerām lielākoties ir instalēts mikrofons. Ja ne, Tev būs vajadzīgas austiņas ar mikrofonu, jo citādi Tu nevarēsi sarunāties ar citiem.

IM jeb tūlītēja ziņojumapmaiņa

Tīmekļkameras izmanto programmatūru, kura saucas IM, tā ir video zvanu pamatā. Te runa ir par tādām IM programmām, kā Skype™ un Windows Live™ Messenger. Šīs ir bezmaksas programmas, un arī video zvani ir bezmaksas. Video zvani būs iespējami, līdzko būs ieinstalēta nepieciešamā IM programmatūra. Arī tai personai, kurai Tu zvanīsi, būs vajadzīga instalēta IM programmatūra. Ja, piemēram, Tu vēlies izmantot Skype pakalpojumus, tad arī draugam vai kolēģim būs vajadzīgs Skype.

VoIP

VoIP – Voice over Internet Protocol. To pazīst kā VoIP, IP telefoniju, interneta telefoniju, platjoslas telefoniju, platjoslas telefonu un platjoslas izmantošanu balss pārraidīšanai. Tas viss nozīmē sarunu pārraidīšanu ar interneta vai ar cita uz IP balstīta tīkla starpniecību. VoIP pakalpojumi ir populāri lielākoties tāpēc, ka tie ir lētāki, nekā tradicionālie telefona pakalpojumi. VoIP pakalpojumus visbiežāk piedāvā video pakalpojumu programmatūras – tādas, kā Skype. Tie ir bezmaksas vai lēti pakalpojumi.

Tīmekļkameru specifika

Automātiskais vai ar roku kontrolējamais fokuss: Jaunākajām tīmekļkamerām mēdz būt automātisks fokusa mehānisms, kurš centrējas uz to objektu – cilvēka seju vai pat vizītkarti – kurš atrodas ekrāna vidū. Kad objekts kustas, tīmekļkamera automātiski tam seko un automātiski un ļoti ātri atjauno fokusu. Tas novērš neērtības, kādas saistās ar fokusa mehānismu, kurš ir iedarbināms ar roku. Automātiskā fokusēšana būs labākā izvēle tiem cilvēkiem, kuri video zvana laikā vēlas piecelties no krēsla un pakustēties, kuri vēlas demonstrēt attēlus vai kādu mākslas darbu, kā arī tiem, kuri ar tīmekļkameru vēlas uzknipsēt tuvplāna fotoattēlu.

Interaktīvā programmatūra: Daudzas tīmekļkameras mūsdienās tiek pārdotas kopā ar lejupielādējamu programmatūru, kura piedāvā dažāda veida multiplikācijas attēlus, sejas pārveidošanas iespējas un fona ‘tapetes.’ Piemēram, Logitech Video Effects™ programmatūra ļauj lietotājam sevi pārvērst par multiplikācijas tēlu – tā dēvēto avatāru. Viņi sev var uzlikt acenes vai smieklīgas cepures. Tas atsvaidzina video zvanu procesu.

Plastmasas un stikla lēcas: Domājot par tīmekļkameras kvalitāti, viens no būtiskākajiem aspektiem ir tieši lēcas kvalitāte, jo lēca nosaka, cik daudz gaismu tīmekļkameras sensors saņem. Tas nosaka attēla skaidrību un detaļu pakāpi. Visumā var teikt, ka stikla lēcas ir labākas par plastmasas lēcām, jo pēdējās bieži vien izkropļo attēlu. Vislabākos attēlus nodrošinās tās tīmekļkameras, kurām ir visaugstākās kvalitātes lēcas. Logitech gadījumā lēcas ražo uzņēmums Carl Zeiss, uzņēmums, kas visā pasaulē ir pazīstama ar augstas kvalitātes optiku tieši kamerām. Zeiss lēcas uztver asākus attēlus ar mazāk kropļojumiem, nekā to spēj izdarīt citas lēcas.

Gaismas noregulēšanas programmatūra: Augstākās klases tīmekļkamerām bieži ir aparatūras un programmatūras risinājumi, kas var paši piemērot video uzstādījumus sliktā vai nevienmērīgā apgaismojumā. Piemēram, Logitech® QuickCam® Pro 9000 kamera samazina fona skaņu un novērš atbalsošanos. Kamera arī noregulē gaismas uztveri, ja telpā ir nevienmērīgs apgaismojums.

Galda un portatīvās tīmekļkameras: Ja lielākoties vēlies tīmekļkameru lietot mājās, tad tev ir pieejams plašs dažāda veidola un lieluma galda tīmekļkameru klāsts. Portatīvā datora lietotājam būs loģiskāk izmantot tīmekļkameru, kas ir konstruēta darbam ar klēpjdatoru. Lielākoties tās ir mazākas tīmekļkameras, kuras var piespraust pie portatīvā datora ekrāna augšas. Vienas klases tīmekļkameras gan galda, gan arī portatīvā variantā var nodrošināt vienu un to pašu kvalitāti video zvanu jomā.

Kā atrast visizdevīgāko kameru

Atceries, ka vienmēr ir prātīgi mazliet papētīt situāciju, pirms pirkt tīmekļkameru. Laimīgā kārtā Tu jau tagad daudz ko zini par attiecīgo terminoloģiju, un tas nozīmē, ka pirmais solis jau sperts! Tieši termini bieži vien sarežģī situāciju.

Taču kādā nozīmē viena tīmekļkamera ir labāka par citu? Kā Tu vari zināt, kura kamera ir laba, kura – labāka, kura – vislabākā no visām? Cik tas viss maksās? Cena būs zemāka, nekā Tu varbūt patlaban iedomājies.

Ja video zvani Tev ir jauna joma, varbūt pareizā izvēle būs pamata tīmekļkamera, kuru vari atļauties. Tai būs standarta veida lēcu sistēma un iebūvēts mikrofons, iespējams, ka nekas vairāk Tev nebūs vajadzīgs. Šāda kamera maksās mazāk par Ls 25.

Ja vēlies izdot mazliet vairāk naudas, tad meklē tīmekļkameru ar stikla lēcu un augstākas kvalitātes programmatūru gaismas un skaņas noregulēšanai. Šāda kamera maksās aptuveni Ls 55. Šajā cenu līmenī tīmekļkameras skaņa un attēls būs ļoti skaidri, un nāksies mainīt uzskatus par to, kas ir komunikācija.

Tiem, kuri bieži piedalās video sarunās un vēlas visas ar tām saistītās iespējas, izvēle kritīs uz augstas kvalitātes tīmekļkameru ar Carl Zeiss optiku, automātisko fokusu, kā arī divu megapikseļu sensoru. Ar šo kameru Tev liksies, ka draugi vai kolēģi, ar kuriem sarunājies, atrodas Tev turpat blakus. Pats jaukākais ir tas, ka šāda veida visaugstākās kvalitātes kameru var iegūt par aptuveni 70 latiem.

Ar visiem šiem dažādajiem variantiem, noteikti arī Tu atradīsi tieši to tīmekļkameru, kura apmierinās tavas prasības.

Kā lietot tīmekļkameru?

Tu tagad zini visus jēdzienus, Tu zini, kādas iespējas Tev nepieciešamas. Kamera jau ir nopirkta, Tu par to priecājies. Ko tālāk? Kā Tu vari izmantot tīmekļkameru tā, lai sazinātos ar māsīcu otrā pasaules malā?

Patiesībā tas būs vienkāršāk, nekā Tu patlaban domā. Ievēro šīs instrukcijas, un video zvanīšana kļūs tikpat ātra, kā parasts zvans savam draugam vai draudzenei:

1. Instalē programmatūru, kura bija kastē kopā ar tīmekļkameru. Ievieto disku sava datora CD lasītājā, un instalācijas programmatūra automātiski izdarīs to, kas ir nepieciešams.

2. Izņemot gadījumu, ja Tu vēlies kameru izmantot tikai, lai ierakstītu savu video attēlu, un tad šos klipus draugiem nosūtīt ar e-pasta starpniecību, Tev būs vajadzīga programmatūra, kura atbalsta video zvanīšanu bez maksas. Iespējams, Tu jau kādu no šīm programmām lieto, runa ir par Skype™, Windows Live™ Messenger, Yahoo!(R) Messenger, un AIM®.

Atceries, ka gandrīz noteikti tam cilvēkam, kuram Tu zvanīsi, būs vajadzīga tā pati programmatūra. Ja abos datoros, piemēram, nav Skype programmatūras, tad video zvans nebūs iespējams.

3. Tiklīdz programmatūra ir instalēta, izvēlies veidu, kā uzsākt video zvanu. Piemēram, Yahoo! Messenger variantā Tu izmantosi variantu „Start my Webcam” (Uzsāc manu tīmekļkameru). Tad izvēlies „Invite to View my Webcam” (Uzaicini citu, aplūkot manu tīmekļkameru). Izvēlies kādu no kontaktu saraksta. Un lūk, video zvans ir sācies!

Tas arī ir viss. Pēc pāris zvaniem process Tev būs tikpat vienkāršs, kā zvans pa telefonu. Šī analoģija saistās ar tehnoloģijām pagājušajā gadsimtā, taču patlaban jau miljoniem cilvēku izmanto video zvanus un ar tiem saistītās iespējas. Kāpēc lai tas nebūtu Tu?

Izsaki savu viedokli