Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Gartner ir uzskatāms par pašu ietekmīgāko IT tirgus analīzes kompāniju pasaulē, tāpēc katram tās pētījumam tiek pievērsta milzīga uzmanība. Pēdējais skaļais Gartner pētījums tika veikts par Microsoft Windows un tā pašreizējām problēmām. Šis darbs tika uzticēts diviem kompānijas pārstāvjiem – Maiklam Silveram (Michael Silver) un Neilam Makdonaldam (Neil MacDonald), kuri kopīgiem spēkiem nonāca pie secinājuma, ka ja Microsoft drīzumā kardināli nemainīs savus produktu izstrādes principus, tad Windows agrāk vai vēlāk varētu tikt padzīts no operētājsistēmu tirgus līdera troņa. Windows Vista neguva tos panākumus, uz kādiem Microsoft bija cerējis. Vista tā arī nepārspēja XP sasniegtos pārdošanas apjomus, turklāt arī daudzi respektabli kritiķi izteicās negatīvi par šo operētājsistēmu. Microsoft, protams, lietu uztvēra nopietni un paziņoja par intensīvu darbu pie jau nākošās operētājsistēmas, kura, cerams, būs veiksmīgāka. Šobrīd ir plānots, ka Windows 7 – jaunākā Microsoft ražotās operētājsistēmas versija, tiks laista tirgū 2010. gadā, ja vien izstrāde noritēs kā plānots.

Lielu daļu no Vista ķibelēm iespējams novelt uz citu kompāniju izstrādātajiem dziņiem (draiveriem), tomēr daļēji pie tā vainojams arī pats Microsoft, kurš visu šo gadu laikā ir padarījis Windows ievērojami kompleksāku, tādejādi apgrūtinot darbu citiem programmatūras ražotājiem.

Gartner analītiķi apgalvoja, ka tieši Microsoft vēlēšanās nodrošināt atpakaļ savietojamību ar pat 20 gadus vecu programmatūru, ir viena no Windows lielākajām problēmām. Maikls Silvers uzskata, ka, lai Windows varētu turpināt veiksmīgi attīstīties, ir jāveic vairāki radikāli soļi. Viņš izteicās, ka Windows esot pārāk viengabalains. Tas pats Silvers arī esot vairākiem saviem klientiem ieteicis izlaist Windows Vista pilnībā, saviem datoriem neveicot pārēju no XP uz Vista, bet tā vietā pagaidīt Windows 7 iznākšanu. Vēl lieliskāku antireklāmu grūti iedomāties.

Gartner iesaka arī nevis veidot vienu operētājsistēmu, kas der visiem, bet gan radīt vairākas, specifiskākiem uzdevumiem paredzētas. Teorētiski Windows Vista ir solis šādā virzienā, tomēr visas tās versijas atšķiras tikai ar to, kādas iespējas ir pieejamas. Windows 7 sola ieviest spēcīgāku modulizāciju, tomēr to pašu solīja arī Vista. Vismaz atliek cerēt, ka Windows 7 gadījumā tiks piepildīts ne tikai šis, bet arī solījums par mazāku izmēru un resursu „rijību”.

Gartner analītiķu darba rezultāts bija vairāki ieteikumi Microsoft:


1)
Windows vajadzētu radīt iespēju to pielāgot specifiskām aplikācijām

2)
Uzlabot drošību

– No Gartner prezentācijas: „Šobrīd Windows vidē aplikācijas nav limitētas specifisku uzdevumu veikšanai, piemēram, Notepad ir atļauts darīt daudz vairāk, kā vienkārši nodarboties ar teksta apstrādi. Tas varētu izklausīties dīvaini, bet Notepad, tāpat kā citām programmām, ir atļauts piekļūt reģistram, skanēt failsistēmu utt. Šīs situācijas labošana prasot pārāk lielu resursu ieguldīšanu.”

3) Atvieglot migrāciju uz jaunām operētājsistēmas versijām.

4)
Pārstrādāt licenzēšanas noteikumus
– No Gartner prezentācijas: „Microsoft Windows un Office licenzēšanas noteikumi paredz, ka programmatūra ir piesaistīta datoram, nevis lietotājam, kas absolūti nepareizi pasaulei, kurā lietotājs konstanti migrē starp datoriem.”

Kopumā Gartner paziņojums par kompānijas attieksmi pret Windows Vista un Windows operētājsitēmu nākotni varētu radīt pārdošanas apjomu kritumu Windows Vista, tomēr jāatceras, ka aizvien retākos gadījumos ir iespējams izvēlēties kādu citu Microsoft operētājsistēmu.

Atliek cerēt, ka Microsoft ņems vērā Gartner analītiķu spriedumu. Tāpat varam apsveikt kompāniju ar faktu, ka tās produktiem nav patiesi bīstamu konkurentu, jo Apple Mac OS ir paredzēts lietošanai tikai uz Apple datoriem, bet Linux tā arī negūst sevišķu popularitāti ārpus entuziastu vidus.

Izsaki savu viedokli