Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pirms 10 gadiem parādījās pirmais globālais vīruss CIH jeb “Černobiļa” (Chernobyl). “1999. gada 26. aprīlī notika globāla datoru katastrofa – lēš, ka tā skārusi apmēram pusmiljonu datoru visā pasaulē. Tā bija pirmā plašākā vīrusu epidēmija un nodarīja globālus zaudējumus,” atceras Kaspersky Lab vīrusu analītiķis Jevgeņijs Asejevs. Viņš stāsta, ka toreiz tikuši bojāti dati cietajā diskā, bet daudzu datoru mātesplatēs – bojāts arī BIOS mikroshēmu saturs. “Černobiļas” vīrusa nosaukums CIH veidos no vīrusa autora, Taivānas studenta Čeņa Inhau (Chen Ing Hau) iniciāļiem. Šis rezidentais vīruss darbojās tikai Windows 95 un Windows 98 operētājsistēmās. Pēc iekļūšanas datora operētājsistēmā vīruss neveica nekādas kaitīgas darbības. Bet tas gaidīja katra gada 26. aprīli (Černobiļas AES katastrofas gadadienu) un tikai tad sāka darboties. “Černobiļas” vīrusam līdzīgi datoru “kaitēkļi” parādījās arī vēlāk, bet tik lielu postu nenodarīja.

Pirmoreiz “Černobiļas” vīrusu atrada Taivānā 1998. gada jūnijā, kad vīrusa autors Čeņs Inhau ar to bija inficējis vietējās universitātes datorus. Pēc kāda laika CIH parādījās arī ārpus Taivānas; sākumā epidēmija izplatījās Austrijā, Austrālijā, Izraēlā un Lielbritānijā. Vēlāk šo kaitīgo kodu konstatēja vēl citās valstīs.

Vīrusa CIH autors kādu laiku palika nesodīts, jo Taivānas kompānijas viņu oficiāli neapsūdzēja. Gluži otrādi – sava “garadarba” dēļ Čeņs Inhau kļuva slavens un sāka strādāt lielā datoru firmā. Viņu apcietināja tikai 2000. gada nogalē.

Izmantotie resursi:
antivirus.lv

Izsaki savu viedokli