Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Šī gada 4. Novembrī noritēja Latvijas izgudrotāju diena 2011. Izgudrotāju dienas ietvaros tika organizēta Latvijas izgudrojumu izstāde un Jauno izgudrotāju konkurss.

Latvijas izgudrotāju dienas iniciatori ir Latvijas Izgudrotāju biedrība un biedrība „CONNECT Latvija”. Latvijas Izgudrotāju dienu atbalstīja: RTU, LU, REA, ES projekts Best Agers, Swedbank, Hipotēku banka, u.c. milži, kā arī informatīvi Izgudrotāju dienas popularizēšanā savu artavu ieguldīja portāls BOOT.Lv.

Izgudrotāju diena Latvijā tiek atzīmēta no 2008. gada. Izgudrotāju dienas mērķis ir popularizēt izgudrotāju darbību Latvijas sabiedrībā, kā arī veicināt izgudrojumu komercializāciju un to ieviešanu dzīvē. No 2010. gada Izgudrotāju dienas ietvaros tiek rīkota Latvijas izgudrojumu izstāde, kurā aktīvie Latvijas izgudrotāji var demonstrēt savus izgudrojumus (arī dizainparaugus) plašai publikai – uzņēmējiem, jauniešiem, žurnālistiem, interesentiem, kolēģiem-izgudrotājiem utt.

Šī gada izstādei līdzdalību bija pieteikuši 76 dalībnieki. Izgudrotāji eksponātus demonstrēja iespējami viegli saprotamā un uztveramā veidā, tāpēc ikviens varēja pārliecināties, ka zinātne nav nemaz tik sarežģīta. Latvijas Izgudrotāju biedrības valdes loceklis Elmārs Baltiņš piebilda, ka idejas bija interesantas un izstādes viesiem bija ko redzēt. Viņu priecēja, ka apmēram trešdaļa no pētniekiem, kas savu dalību bija pieteikuši šim pasākumam, ir zinātnieku aprindās jauni un nedzirdēti vārdi.

Dalība izstādē un izstādes apmeklējums bija bezmaksas. Izstādes dalībniekiem daudznozaru kompānija „Daugava” bija sarūpējusi tējas pauzi ar pašceptām smalkmaizītēm un piena izstrādājumiem.

Latvijas Izgudrojumu izstādē atzinības žūrijas vērtējumā ieguva sekojoši dalībnieki:

par 1. Vietu (Ls500.00)

ULDIS ATMATS, SIA “Nacri”,

“(Priekšpiedziņas) Ūdens motosporta laiva”;

par 2. vietu

KARINA IVAŅUŠINA, RTU Inženierekonomikas un vadības fakultāte,

“Digitālas kameras skeneris”;

par 3. vietu

KASPARS SPROĢIS, Pure Sound Technologies,

“EQpos skaņas korekcijas tehnoloģija”.

Ar SIA “KMM” sagatavoto ‘Lotes balvu’ (Ls500.00) godalgota

MARIANNA RECKA, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte, Tekstilmateriālu tehnoloģija un dizaina institūts,

“Riteņbraucēja josta ar gaismu izstarojošiem un gaismu atstarojošiem elementiem”.

 Jauno Izgudrotāju konkursā atzinības žūrijas vērtējumā ieguva sekojoši dalībnieki:

par 1. vietu

RAITIS BĒRZIŅŠ,

“LED spuldze”;

Jaunākais dalībnieks

AUSTRIS PUMPURS, Ventspils 4. vidusskola,

“Vēja un saules ģenerators elektromašīnām”.

Foto: AS Diena. Attēlā uzvarētājs ar izgudrojumu „priekšpiedziņas ūdens motosporta laiva”.

Iepriekšējā, 2010.gadā žūrijas vērtējumu kā oriģinālākā ideja izpelnījās 3D tāfele. Tika novērtēta arī vēja turbīna un poliuretāna putuplasts – pašreiz visefektīvākais siltuma un aukstumizolācijas materiāls.

Saistītās tēmas: izgudrotāju diena

Izsaki savu viedokli