Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Kurš no „Lielā septītnieka” ieguva prestižo „Latvijas Gada auto 2016” titulu? Pirmā trijnieka paziņošanas brīdī valdīja klusums. Protams, kad tika paziņots uzvarētājs, skatītāju zālē un pie televīzijas ekrāniem valdīja spriedze. Fināls šogad bija citāds, vēsturiska paziņojuma cienīgs.

Lai tiktu līdz fināla trijniekam, no sākuma nepieciešams noskaidrot, kuras automašīnas ieguva ne mazāk svarīgās papildnominācijas.

„Latvijas Skaistākais auto 2016”. Neapšaubāmi subjektīvākais balsojums un lielākais viedokļu raibums. Šeit katra automašīna saņēma kādu balsi. Vismaz vienu augstāko vērtējumu (10 punkti) saņēma 14 pretendenti. Pa vienam „BMW X6”, „Honda Civic Tupe-R”, „Hyundai i20”, „Jeep Renegade”, „KIA Sorento”, „Mazda2”, „SsangYong Tivoli”, „Volvo V60 Cross Country” un „Škoda Superb”. Divus desmitniekus ieguva „Mazda CX-3”, bet trīs – „Renault Kadjar”, „Renault Espace” un „Mercedes GLE Coupe”. Tomēr titulu ar 82 punktiem ieguva „Audi A4”. Balvu pasniedza autožurnālists un „Latvijas Gada auto 2016” žūrijas biedrs Pauls Timrots.

„Latvijas Sportiskākais auto 2016”. Vispārliecinošākā uzvara no visām nominācijām. „Honda Civic Type-R” ieguva 212 punktus no 250 iespējamiem. Tikai trīs no 25 žūrijas biedriem bija skeptiski par šī agresīvā izskata un superjaudas īpašnieka praktisko pielietojumu Latvijā un punktus deva citiem. Otro lielāko summu savāca „Volkswagen Golf GTE”, bet trešo „Subaru Levorg”. Balvu pasniedza televīzijas raidījuma „Tavs Auto” režisors un „Latvijas Gada auto 2016” žūrijas biedrs Roberts Jansons.

„Latvijas Eko auto 2016”. Dilemmu – lēti pirkt un diezgan lēti braukt vai dārgi pirkt un ne tikai dabai saudzējoši, bet arī ļoti lēti braukt – žūrija atrisināja šādi. Divas vietas laureātu trijniekā tika atdotas nelieliem un viegliem auto. „Opel Corsa” (ar gāzes degvielas lietojuma opciju) pārspēj „Peugeot 208” (3. vieta). Kamēr otrajā pozicijā ierindojas „Volkswagen Golf” hibridpiedziņas versija „GTE”. Balvu Satiksmes ministrijas vārdā pasniedz Latvijas Valsts ceļu valdes priekšsēdētājs Jānis Lange.

„Latvijas Premium auto 2016”. Maģiskās komforta un pārticības segmentā bija pieci konkurenti. Divi žūrijas biedri par Latvijai piemērotāko atzina „Volvo V60 Cross Country” prestiža un cenas attiecību, bet kolēģus pārliecināt viņi nespēja. „Volvo” ar 52 punktiem paliek piektais. Uzvaras laurus plūca „Audi” duets – piemajā vietā „Q7” (140 punkti) un otrajā „A4” (122). „Mercedes” kupeja, krietni apsteidzot savu tiešo konkurentu „BMW X6”, palika trešajā vietā. Balvu pasniedza uzņemējs un „Latvijas Gada auto 2016” žūrijas biedrs Jurijs Petuhovs.

„Latvijas Mazais auto 2016”. Šajā kategorijā kritēriji bija pretēji – maksimāli iespējamas un pietiekamas ērtības minimālos gabarītos un par relatīvi zemu cenu. Vienu desmitnieku saņēma pats mazākais – „Fiat 500”. Nevienu, bet krietnu skaitu sešnieku – „Peugeot 208”. Kamēr pirmo trijnieku noslēdz „Opel Corsa”. Otrajā vietā palika „Mazda2”. Bet uzvarētāju – „Hyundai i20” – bez punktiem atstāj tikai viens no 25 balsotājiem. Balvu pasniedza „Delfi Auto” redaktors un „Latvijas Gada auto 2016” žūrijas biedrs Raimonds Zandovskis.

“Latvijas Ģimenes auto 2016”. Jauna, šogad ieviesta nominācija. Ideja – slavināt ne pārāk dārgu, pietiekami komfortablu ietilpību. Rezultāts – visai liels viedokļu raibums. Vairāki žūrijas biedri par vidusmēra ģimenei piemērotiem un pietiekamiem atzinuši pat mazās klases auto. Bet uzvar „Ford S-max”, pavisam nedaudz apsteidzot „Škoda Superb” un „Renault Espace”. Balvu pasniedza „BT1” projektu grupas direktors Agris Reihmanis.

Šogad Latvijā tik populārie „apvidus auto”, lai neliktu 20 tūkstošus vērtajiem spēkoties ar “miljonāriem”, grupa sadalīta „apvidus” un „apvidus premium” nominācijās. Nosaukumi, protams, nosacīts, jo reti kurš no tiem, pēdējo gadu izpildījumā, paredzēts patiešām skarbiem bezceļu apstākļiem. Tomēr pilnpiedziņa, mazliet lielāki riteņi un klīrenss mums bieži vajadzīgi un tādēļ vilina.

„Latvijas Apvidus auto 2016”. Visu cieņu visiem 10 pretendentiem. Tomēr diezgan izteikti balsojuma līderi bija trīs. „Subaru Forester”, kurš smilšu kalnos rāpās ļoti pārliecinoši, „Mazda CX-3”, kuras pilsētnieciskais veidols mežā izrādījās par maskēšanās tērpu un „Suzuki Vitara”, kurš sliktos ceļos ir daudz varošāka nekā izskats un sola cenrādis. Jāpiemin, ka „Suzuki Vitara” saņēma „Latvijas Avīzes” speciālo balvu – Antiņam un Stikla kalnam piemērotākais „zirgs” -, ko pasniedza Linda Rumka. Bet balsojumā uzvarēja „Subaru Forester”. Balvu pasniedza „Latvijas Gada auto 2016” žūrijas priekšsēdētājs Atis Jansons.

„Latvijas Premium apvidus auto 2016”. Ļoti dārga, ļoti grezna vācu trijotne, kurai līdzās „Volvo” izskatās pēc lauku zēna. Bet, būdams gandrīz divreiz lētāks, kāpās rāpjas ne sliktāk par „BMW”. Tomēr šajā kategorijā par gluži pārsteidzošām un gandrīz fantastiskām žūrija uzskatīja „Mercedes GLE Coupe” universālās spējas. Balvu pasniedza „Bridgestone Baltics” mārketinga un mazumtirdzniecības vadītājs Intars Vizbulis.

“Latvijas Komercauto 2016”. Četri visai atšķirīgi pretendenti. Viens no tiem – „Nissan e-NV200” – pilnībā elektrisks, un, iespējams, tieši tādēļ mazāk izmēģināts un novērtēts. Vienu desmitnieku „Nissan” ieguva, turklāt tieši no zaļa autoparka veidotāja Jāņa Bites, Latvijas Valsts meži. Pirmās divas vietas sadalīja „Volkswagen” produkti, lielākajam „T6” par mata tiesu pārspējot „Caddy” un „Mercedes Vito”. Balvu pasniedza „Lattelecom” transporta nodaļas vadītājs un „Latvijas Gada auto 2016” žūrijas biedrs Jānis Rapa.

Pirms tika noskaidrots prestižā „Latvijas Gada auto 2016” titula ieguvēju, tika apbalvota vēl viena kategorija. „Latvijas Gada auto Tautas balsojuma simpātija 2016”. Visu novembri, paralēli žūrijas balsojumam, norisinājās pretendentu simpātiju punktu vākšana internetā. Kopā tika saņemtas vairāk nekā 30 000 balsi. Šeit pārsteiguma nav – titulu ieguva „BMW X6”. Balvu pasniedza T/C „Mols” menedžere Una Tukiša.

Bet kurš ir ieguvis prestižo „Latvijas Gada auto 2016” titulu?

Pirmo reizi konkursa “Latvijas Gada auto” vēsturē par uzvarētāju kļūst “mazās klases” (jeb apvienotā A un B segmenta) auto. „Hyundai i20” šogad žūriju patiešām pārsteidza ar negaidītu, vispusīgu briedumu un maksimālu šajā cenu un izmēru kategorijā iespējamu pilnību. Jau testu braucienu dienā ap šo auto staroja smaidi. Priekšbalsojumā tā pārsvars par daudz dārgākiem, lielākiem, slavenāku firmu ražojumiem bija ievērojams. Tādēļ fināla rezultāts, kur „Hyundai i20” ieguva 155 balsis, nav pārsteigums, un ļauj cerēt uz uzvarētāja labiem panākumiem 2016. gada Latvijas automobiļu tirgū. Uzvarētāja balvu pasniedza „Latvijas Gada auto” organizators Māris Ozoliņš.

Otrajā pozicijā finišu šogad sasniedz „Škoda Superb/Combi” ar 103 punktiem. Bet trešo vietu ar 87 punktiem ieguva „Mazda CX-3”.

Izsaki savu viedokli