Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

4. un 5. oktobrī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) notika starptautiskā izgudrojumu izstāde «MINOX 2013», kuras noslēgumā tika noskaidroti labāko izgudrojumu autori augstskolu un institūtu, individuālajā un uzņēmumu kategorijās, kā arī jauno izgudrotāju konkursā.

Augstskolu un institūtu izgudrojumu kategorijā trīs universitāšu pārstāvju prezentētie izgudrojumi ieguva vienādu punktu skaitu, dalot no pirmās līdz trešajai vietai. RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Silikātu materiālu institūta pārstāvji vadošās pētnieces Gaidas Sedmales vadībā prezentēja keramikas materiālu, kas iegūts, pielietojot enerģiju taupošu apdedzināšanas paņēmienu. Tas ļauj samazināt apdedzināšanas temperatūru no 950ºC līdz 300ºC un ekonomē 30% kurināmā siltuma patēriņu.

Šajā kategorijā vēl godalgotās vietas ieņēma Daugavpils Universitātes pārstāvji Intas Kalniņas vadībā ar izgudrojumu «Fluorescentā zonde ABM organisma imūnā stāvokļa izvērtēšanai», kā arī Latvijas Universitātes pārstāvis Edgars Kviesis ar izgudrojumu «SkImager» – neinvazīva un ērti lietojama ierīce ar pielietojumu dermatoloģijā ādas veidojumu analīzei.

Individuālajā un uzņēmumu kategorijā pirmo vietu ieguva Latvijas Izgudrotāju biedrības pārstāvis Rūdolfs Drevinskis ar izgudrojumu «Pēdiņas no bērza tāss» – ārstnieciskās apavu pēdiņas, kas ražotas izmantojot bērza birzi. Otro vietu ieguva RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) absolvents Roberts Brīvlauks ar izgudrojumu «Trakais rotors» – no kalna ripojoša un ar vinču kalnā uzvelkama lodveida formas atrakcija, kurā sēž piesprādzēti cilvēki.

Jauno izgudrotāju konkursā pirmo vietu ieguva Madars Jaunarājs un Māris Salickis ar izgudrojumu «Vienkāršs interaktīvās tāfeles risinājums» – ekonomiska, interaktīva tāfele, ko var uzbūvēt mājas apstākļos, izmantojot «Wii» pulti un infrasarkano staru pildspalvu. No otrās līdz ceturtajai vietai dalīja Toms Vanags un Elmārs Imaks ar izgudrojumu «Esi pamanāms tumsā!», Kārlis Kalējs ar izgudrojumu «Stirlinga ģenerators», kā arī Oskars Kupčs, Kristiāns Melnis ar izgudrojumu «Vēja ātruma pastiprinātājs».

RTU_Izstade_MINOX_02

Izsaki savu viedokli