Aktuāls

LG un ”Qualcomm” sadarbosies, lai izstrādātu nākamās paaudzes savienojumu risinājumus automašīnām

Auto aprīkojums

Mājokļa gaisa kvalitātes mērījumi uzlabo ne vien cilvēka veselību, bet arī mājokļa lietojamību

Sadzīves un virtuves tehnika

”OnePlus” slepeni zog viedtālruņu lietotāju datus

Portatīvie datori

”Alcatel” iegūst prestižo ”TOP/COM” Sudraba balvu par jauno zīmola aplikāciju ”enjoy.now”

IT sasniegumi, bizness

”Samsung” aprīko jauno ”Grand Hotel Kempinski Riga” ar vairāk nekā 220 profesionālajiem ekrāniem

IT sasniegumi, bizness

Ja runājam par centrālo procesoru gaisa dzeses ražotājiem, tad viens no pazīstamākajiem dārgā gala dzesētāju ražotājiem ir Austrijā bāzētais uzņēmums Noctua, kura firmas zīme ir brūnas un bēša krāsas ventilatori. Šoreiz mūsu rokās ir nonācis kompānijas flagmanis – NH-D15 centrālā procesora dzesētājs, kuru šodien arī apskatīsim un testēsim.

Droši vien iepakojums nebūs ne tuvu svarīgākais faktors CPU dzesētāja izvēlē, tomēr jāpiemin cik rūpīgi ir iepakota Noctua produkcija. Atverot iepakojumu, pirmais ko pamanām ir 3 kartona kastītes, uz kuras katras nepārprotami norādīts ko zem vāka atradīsim – piederumus (termopastu, kabeļus, ventilatora stiprinājumus), Intel vai AMD stiprinājums. Katrā stiprinājumu kastē ievietota pamācība. Zem amortizācijas materiāla paslēptas vēl divas kastes, vienā atrodas pats radiators ar vienu ventilatoru, savukārt otrajā – papildus ventilators.

IMG_7930

Noctua NH-D15 komplektācija:

 • NH-D15 radiators
 • Divi NF-A15 140 milimetru ventilatori
 • 4x ventilatoru stiprinājumi
 • Intel un AMD stiprinājumi
 • NT-H1 termopasta
 • 2x NA-RC7 low noise adapteri
 • 1x NA-YC1 sadalītājs
 • Skrūvgriezis

Jāņem vērā dzesētāja lielie izmēri, tāpēc pirms tā iegādes noteikti jāaplūko informācija par saderību ar dažādām pamatplatēm. Daļai pamatplašu Noctua NH-D15 var aizsegt vienu (vai vienīgo) PCI-E pieslēgvietu, ļoti retos izņēmumos dzesētāja stiprinājumi nav saderīgi ar plates aizmugurē novietotajām komponentēm.

IMG_7862

Noctua NH-D15 tehniskie parametri:

 • Radiatora izmēri: 165 x 150 x 161 milimetrs
 • Svars: 1000g bez ventilatoriem, 1320 grami ar abiem ventilatoriem
 • Saderība: Intel LGA2011-0 & LGA2011-3, LGA1156, LGA1155, LGA1150 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (nepiešama backplate)
 • Ventilatora izmēri: 140 x 150 x 25 milimetri
 • Ventilatora maksimālais ātrums: 1500 RPM (1200 RPM ar NA-RC7 low noise adapteri)
 • Ventilatora maksimālā gaisa plūsma: 140.2 kubikmetri stundā (115.5 ar NA-RC7)
 • 6 gadu ražotāja garantija

Atšķirībā no iepriekšējās paaudzes jeb Noctua NH-D14 dzesētāja, uzņēmums padomājis par plašāku saderību ar tiem operatīvās atmiņas moduļiem, kuri paši aprīkoti ar radiatoriem. Ja iepriekš, izmantojot vienu ventilatoru RAM moduļiem bija atstāta 44 mm vieta (augstums), tad nu tas ir 64 mm un kā pārliecinājāmies, bez jebkādām problēmām sader ar, piemēram, Corsair Vengeance Pro atmiņām. Ziepes gan sākas tad, ja gribam izmantot otru ventilatoru – šajā gadījumā RAM moduļiem paliek vien 32 mm vietas, kur ietilps vien standarta izmēra (bez lieliem radiatoriem) RAM moduļi. Varam ventilatoru novietot augstāk, tiesa tad atkal radīsies problēma – tas neietilpst lielākajā daļā standarta dziļuma korpusu.

Ja runājam par dzesētāja uzstādīšanu, tad viegluma ziņā no 10 ballēm es šim Noctua produktam pieškirtu 9 ar plusu. Izmēģinājām to uzstādīt gan uz Intel LGA1155, gan uz AMD AM3 platformas. Abos gadījums uzstādīšanas process ir ļoti vienkāršs un nebūs nepieciešami papildus instrumenti, jo skrūvgriezis jau ir iekļauts Noctua NH-D15 komplektācijā.

Testu sistēma:

 • Intel Core i7-4770k procesors
 • MSI Z97 Gaming 7 pamatplate
 • Corsair Vengeance Pro 4 x 4GB operatīvā atmiņa
 • MSI GTX 970 Gaming 4G grafiskā karte
 • Intel 330 120GB SSD disks
 • BitFenix Shadow korpuss (vaļējs)

Lai arī mūsu korpusā ar pieejamajiem operatīvās atmiņas moduļiem Noctua NH-D15 divu ventilatoru variācijā neielien (nevaram uzlikt sānu paneli). Dzesētāju testējām gan darbinot procesoru rūpnīcas takts frekvencē (ar vienu ventilatoru), gan virstaktējot līdz 4.4 GHz (1.2V), virstaktētu procesoru testējām gan ar vienu, gan ar diviem ventilatoriem. Visos testos izmantota komplektācijā iekļautā Noctua NH-T1 termopasta, CPU noslogošošanai – Aida64 (stress CPU & stress FPU).

noctua-stock

Kā jau redzams, tad pie standarta frekvencēm, Noctua NH-D15 nodrošina diezgan līdzīgu veiktspēju citiem, lētākiem un mazākiem CPU dzesētājiem.

noctua-4.4

Loģiski, ka visa Noctua NH-D15 maģija izpaužas tieši dzesējot virstaktētu, noslogotu procesoru. Ja runājam par temperatūru starpību ar vienu vai diviem ventilatoriem, tad rezultāts nav tik dramatisks kā varētu gaidīt. Pie noslogota procesora atšķirība ir 3 grādi pēc Celsija, savukārt pie nenoslogota – viens, pieņemu gan, ka ja varētu ventilatoru pilnībā uzlikt uz radiatora, rezultāti ar diviem būtu vēl nedaudz labāki. Standarta frekvencēs atšķirība noteikti būtu vēl mazāka, tiesa ja neplāno virstaktēt procesoru, no Noctua NH-D15 jēgas nebūs, kā jau redzams pirmajā grafikā, ļoti līdzīgu veiktspēju nodrošinās arī lētāki un kompaktāki risinājumi.

Šobrīd Noctua NH-D15 man izdevās atrast vienā Latvijas interneta veikalā, kur tas pieejams par 96 eiro.

Izsaki savu viedokli