Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Kompānija Microsoft laiž klajā Windows Vista legalizācijas risinājumu, kas piedāvā uzņēmumiem un privātpersonām vieglu un anonīmu lietotās operētājsistēmas legalizāciju. Get Genuine Kit (GGK) Windows Vista Business ir legalizācijas piedāvājums, ar kura palīdzību nelegālas programmatūras lietotāji var vienkārši un ātri kļūt par oriģinālas programmatūras lietotājiem, nemainot savu datorparku. Tas īpaši domāts maziem uzņēmumiem, kas šobrīd lieto pirātisko un nelicenzēto Windows programmatūru. Sākot ar 3. novembri GGK ir pieejams arī Latvijā pie visiem Microsoft autorizētajiem partneriem un izplatītājiem.

Šis ir izdevīgākais veids, kā licenzēt nelegālu programmatūru, ja netiek iegādāti jauni datori, turklāt ražotājs neizvirzīs nekādas pretenzijas par iepriekš nelegāli lietotu programmatūru. Šis legalizācijas risinājums nesagādās uzņēmumam arī nekādas tehniskas problēmas vai pārtraukumu darbībā, jo nav nepieciešams notīrīt datora cieto disku.

„Šis legalizācijas risinājums ir pilnīgi anonīms un uzņēmumiem, kuri līdz šim lietojuši pirātisku programmatūru, tā ir iespēja ātri un nesāpīgi izkļūt no riska zonas,” norāda Microsoft biznesa attīstības un mārketinga vadītāja Latvijā Daiga Trumpe.

Datorprogrammu autortiesību aizsardzības organizācijas “Business Software Alliance” (BSA) pilnvarotais pārstāvis Jānis Bordāns norāda, ka nelegālas programmatūras izmantošana uzņēmumam var izmaksāt ļoti dārgi, jo šim faktam nākot gaismā, ir jāmaksā ne tikai tiesas noteikts naudas sods, bet arī kompensācija ražotājam lietotās programmatūras vērtībā, kā arī jāiegādājas legāla programmatūra, kas kopā var sasniegt (vairākos gadījumos Latvijā arī ir sasniedzis) pat vairākus desmitus tūkstošus latu. „Turklāt, ja nelegālā programmatūra tiek izmantota komerciālām vajadzībām, iestājas arī kriminālatbildība, līdz ar to pastāv drauds sabojāt savu vai uzņēmuma reputāciju,” norāda J.Bordāns.

2007. gadā no nelegālās programmatūras lietotājiem piedzīti 100 000 Ls un šogad šis skaitlis jau ir tikpat liels. „Praksē visbiežākie sodi ir līdz 40 minimālajām mēnešalgām, taču bieži vien tiesas uzņēmumu vadītājiem par nelegālas programmatūras izmantošanu komerciāliem mērķiem piemēro arī piespiedu darbu, proti – darbu sabiedriskām vajadzībām,” skaidro J.Bordāns.

Arī paši uzņēmēji gadu no gada arvien vairāk sāk apzināties legālas programmatūras nozīmi un nepieciešamību.

Būvniecības kompānijas Novators vadītājs Vladislavs Bergmanis godīgi atzīst, ka uzņēmuma attīstība šī gada sākumā likusi pieņemt lēmumu par programmatūras legalizēšanu. „Manam paziņam bija problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm un es izlēmu, ka negaidīšu savas problēmas, rīkošos pats un pārbaudīšu programmu legalitāti,” pamato V.Bergmanis. IT kompānijas PRO LINE, kas palīdzēja uzņēmumam legalizēt programmatūru, IT pakalpojumu nodaļas vadītājs Ričards Fomrats norāda, ka legalizēties uzņēmumus lielākoties mudina augstais risks tikt pieķertiem. „ Latvijā ir 22 000 aktīvi strādājošu uzņēmumu un gadā tiek pārbaudīti ap 1000 uzņēmumi jeb nepilni 5% kas saskaņā ar risku teoriju ir ļoti augsts risks. Tāpat jāņem vērā, ka izvēloties pareizu licencēšanas risinājumu, uzņēmumiem ir iespējams ievērojami ietaupīt IT budžetu un arī izvairīties no liekām problēmām,” uzskata R.Fomrats.

Microsoft Latvia nesen veiktais mazo un vidējo uzņēmumu pētījums atklāja, ka legāla programmatūra uzņēmēju skatījumā ir ne tikai ētikas un godīgas konkurences, bet arī biznesa prestiža jautājums – uzņēmums ar stabilu vārdu un reputāciju vairs nevar atļauties strādāt ar pirātisku programmatūru. Tāpat arī vērojama pašu uzņēmēju neiecietīga un negatīva attieksme pret pirātisko programmu lietotājiem, jo tas veicina negodīgu konkurenci.

Ieviešot tirgū Windows Vista Business Get Genuine Kit Microsoft turpina investēt un papildināt savu legalizācijas risinājumu portfeli, lai dotu pircējiem iespēju viegli iegūt oriģinālu un licenzētu programmatūru.

Daudzus lietotājus Latvijā iepriecinās fakts, ka Windows Vista Business Get Genuine Kit, ja tas iegādāts kā lielapjoma licenču līgums (sākot no piecām licencēm viena uzņēmuma ietvaros,) pieļauj arī atkāpšanos uz Windows XP formātu. „Tiem uzņēmumiem, kas visu savu infrastruktūru uzbūvējuši uz Windows XP, šī ir laba ziņa, jo šis legalitātes risinājums ļauj lietot legālu programmatūru, pie kuras jau pierasts, taču kuras ražošana pasaulē jau ir pārtraukta,” norāda D.Trumpe.

Nelegālas programmatūras lietošanas riski:

o Nav iespējams saņemt ražotāja atbalstu problēmsituāciju novēršanai
o Nav iespējams saņemt atjauninājumus un lejupielādēt veidnes, izdevīgi iegādāties jaunākās programmu versijas
o Atvērtība vīrusiem un spiegu programmām, līdz pat sensitīvo datu pakļaušanai riskam
o Dīkstāve problēmu novēršanas dēļ
o Izmaksas IT speciālistiem, kuri palīdz visu sakārtot
o Problēmas ar tiesību aizsardzības iestādēm (ilgstošs process, sods, kompensācija)
o Reputācijas zaudēšana ( izslēgšana no publiskajiem iepirkumiem

Plašāka informācija pieejama arī:

oem.microsoft.com

www.microsoft.com

Izsaki savu viedokli