Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Britu un krievu zinātnieku grupas ar Andrē Geimu (Andre Geim), Mančesteras universitātes fizikas un astronomijas apakšnodaļas profesoru, priekšgalā ir izdevies izveidot tranzistoru, kas ir tikai 1 atomu biezs un 50 atomus plats. „Tā ir jauna materiālu saime, kas ir tikai 1 atomu biezs un tiem tai piemīt tādas īpašības, kuras agrāk tiktu uzskatītas par zinātniskos fantastiku. Tie ir ne tikai superplāni, bet zināmos apstākļos arī ļoti izturīgi, tie var būt ideāli izolatori vai tieši pretēji – ļoti vadītspējīgi – materiāliem ir ļoti plašs pielietojumu diapazons.”

„ Šis atklājums mums paver faktiski bezgalīgas iespējas šī materiāla pielietošanā, par kurām neviens pat nav iedomājies. Jaunie materiāli ir viegli, izturīgi un elastīgi- izvēle ir plaša,” pastāstīja Andrē Geims.

Jaunā materiālu saime ir radīta, no kuriem pirmais ir ar nosaukumu Grafēns (Graphene), atdalot atsevišķu atomu plāksni no vielas kristālrežģa. Šo metodi dēvē par „mikromehānisko skaldīšanu”. Atkarībā, kādas īpašības piemīt kristālrežģim, jauniegūtais materiāls var būt metāls, pusvadītājs, magnēts utt. Agrāk tika uzskatīts, ka tik plāni materiāli fiziski nevar pastāvēt, taču eksperimenti ir pierādījuši pretējo, pietam to ražošanas ir diezgan vienkārša.

Lai arī pielietojumu sadzīvē šādi materiāli atradīs tikai tuvāko desmitgažu laikā, tiek jau domāts par superātriem tranzistoriem (mikroshēmās), mikromehāniskām ierīcēm u.c. lietām, kuru prototipi dienasgaismu varētu ieraudzīt jau tuvākajos gados. Šie materiāli ir potenciālie silīcija pēcteči, kurš tiek izmantots tranzistoru ražošanā, taču kamēr silīcijs visu savu potenciālu nav izsmēlis, grafēns un tamlīdzīgi materiāli netiks izmantoti. Tiek prognozēts, ka tas varētu notiks 2025. gadā.

Izsaki savu viedokli