Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pēdējās dienās Latvijas interneta lietotāju vidū par ļoti aktuālu tēmu ir kļuvusi “Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības” (AKKA/LAA) izsūtītās vēstules vairāku interneta portālu un blogu īpašniekiem, kurās AKKA/LAA aicina viņus maksāt naudu par video pārpublicēšanu no YouTube.com. Tagad savu viedokli šajā jautājumā ir izteikusi arī Latvijas Interneta asociācija (LIA), kuras izpilddirektors Viesturs Šeļmanovs-Plešs masu medijiem norāda, ka AKKA/LAA rīcībai nav juridiska pamatojuma. Latvijas Interneta asociācijas viedoklis ir balstīts uz LR Autortiesību likuma 19.panta 6.punktu, kas skaidri definē, ka autortiesības nav uzskatāmas par pārkāptām, ja bez autora piekrišanas un bez atlīdzības tiek izmantots publiski pieejams vai izstādīts darbs. Tā kā YouTube publicētie video ir publiski pieejami darbi, autortiesības šajā gadījumā nevar būt pārkāptas. Pie tam tiek pieņemts, ka YouTube video servisa īpašnieki par videomateriālu pārpublicēšanu jau ir samaksājuši visas pārpublicēšanas tiesības.

Atgādinām, ka YouTube video ir iespējams pārpublicēt, izmantojot emedēšnas kodu, kas YouTube video servisā ir brīvi pieejams jebkuram lietotājam. LIA arī norāda, ka Latvijā ir tikai saite ar YouTube, bet paši video faili reāli atrodas uz YouTube servera, tādēļ blogu un mājaslapu īpašniekus nevar vainot autortiesību pārkāpšanā, jo paša video viņiem nemaz nav.

Pēc LIA izpilddirektora V. Šeļmanova-Pleša domām, AKKA/LAA izsūtot jau sagatavotus līgumus, rīkojās vairāk kā nekorekti, mulsinot Latvijas iedzīvotājus un uzņēmumus. Kā arī organizācijas publiski paustie izteikumi liecina par mūsdienu moderno tehnoloģiju sniegto iespēju izpratnes trūkumu.

AKKA/LAA pēdējā laika rīcība ir izraisījusi arī ļoti asu Latvijas blogeru pretreakciju, un daudzos Latvijas blogos šobrīd ir publicēts īpašs YouTube video, kurā blogeri pauž protestu pret AKKA/LAA. Interesanti, ka šo video ir publicējusi arī platformamusic.lv (izdevniecības Platforma Music mājas lapā). Piedāvājam jums aplūkot blogeru protesta video:

Izmantotie resursi:
TVNET.LV

Izsaki savu viedokli